איפה אדי – על הצלחתו של אדי האו

אדי האו – מימיו כשחקן ומאמן בורנמות’ ועד מינויו המפתיע והמצליח למאמן ניוקסאל

ייתכן ורבים מכם לא שמעו על אדי האו עד ליום בו מונה למאמנה של ניוקאסל. ייתכן גם ולא הייתם שומעים עליו אלמלא מונה למאמנה של ניוקאסל. מה שבטוח הוא שאי אפשר להתעלם מהעבודה הנהדרת שעושה האנגלי בן ה-46 במועדון הותיק, ועשה עוד קודם לכן בבורנמות’. את מרבית זמנו כשחקן וכמאמן בילה האו בליגות הנמוכות. בעוד שקריירת המשחק שלו לא התרוממה לרמות הגבוהות, באמצעות עבודה קשה ונחישות רבה הצליח לפתל את דרכו אל צמרת המאמנים באנגליה. הוא לקח את בורנמות’ כל הדרך משיפולי הליגה הרביעית אל הפרמייר ליג והחזיר את ניוקאסל אל הבמה המרכזית של הכדורגל האירופי.

לפניכם סיפורו של האיש.

קריירת משחק

כשחקן, אין ספק שהמועדון איתו האו מזוהה יותר מכל הוא בורנמות’. הדובדבנים, שכעת נמצאים בפורמה טובה בפרמיירליג, הייתה קבוצה ללא יומרות מיחודות באותם זמנים ודישדשה בליגה השלישית. הוא ערך את הופעת הבכורה שלו במדי הקבוצה הבכירה של המועדון בדצמבר 1995 נגד הול סיטי, בהמשך ביסס עצמו כשחקן חשוב בהגנת בורנמות’ ובשנת 1998 זומן לסגל הנבחרת הצעירה של אנגליה עד גיל 21. במרץ 2002 חתם האו בפורטסמות’ בסכום של 400,000 ליש”ט, מה שהפך אותו להחתמה הראשונה של המאמן הארי רדנאפ. את תקופתו של האנגלי בקבוצה ניתן לאפיין בהמון חוסר מזל. זמן קצר לאחר החתמתו, נפצע בברך וסיים את העונה.

הוא חזר מהפציעה למשחק הפתיחה של עונת 2002/03, אך הוא נפצע שוב לאחר 9 דקות בלבד וסיים שוב את העונה. הוא חזר לכושר מלא רק בינואר 2004 אחרי 18 חודשים מחוץ למגרשים והושאל לסווינדון טאון עד לתום העונה, אך לא ערך במדיה אף לא הופעה אחת. פורטסמות’ השאילה את האו בחזרה לבורנמות’ בשלושה החודשים הראשונים של עונת 2004/2005. הוא הוכיח את עצמו כשחקן מן המניין על אף הפציעות הקשות שחווה. בשנה זו נקלע המועדון לקשיים כלכליים והבלם יחד עם חבריו לקבוצה גייסו 21,000 ליש”ט למען המועדון. בשנת 2007, לאחר שלוש עונות נוספות במדי הקבוצה, וכ-270 הופעות, פציעות נוספות אילצו אותו לפרוש בגיל 30.

קריירת אימון

בדצמבר 2006, במקביל להיותו שחקן בקבוצה הראשונה של המועדון, מונה האו למאמן קבוצת המילואים על ידי המנג’ר קווין בונד. בספטמבר 2008 האו איבד את תפקידו לאחר שבונד פוטר.

האו חזר לבורנמות’ וחתם כמאמנה הזמני של הקבוצה הבוגרת ב31 בדצמבר של אותה שנה. למרות פתיחה לא טובה שלוותה בשני הפסדים, החליטו במועדון להחתים אותו על חוזה קבוע והוא הצליח לשרוד עם הקבוצה בליגה לאחר שהיו בפיגור17 נקודות מהמקום שמוביל להישארות בליגה.

שנה חלפה ובתום עונת 2009/2010 האו סחף את בורנמות’ אל עבר העפלה לליגה השלישית, לאחר שנתיים ברמה הרביעית בחשיבותה באנגליה.

בעקבות עבודתו הטובה עם הקבוצה, בתחילת 2011 הגיעו לשולחנו של האו הצעות לאימון שנשלחו על ידי מספר קבוצות מהליגה השנייה. בסופו של דבר הוא בחר לקבל את הצעתה של ברנלי, ולאחר משא ומתן בין המועדונים עבר לעמוד על הקווים שלה.

בקדנציה הראשונה שלו עם הדובדבנים, ניהל האו יותר מ-100 משחקים עבור המועדון.

ברנלי

ב-16 בינואר 2011 הוכרז האו כמאמנה החדש של ברנלי לאחר שחתם על חוזה לשלוש וחצי שנים במועדון מהצ’מפיונשיפ. תחת שרביטו של המאמן הקבוצה סיימה במקום השמיני בסיום אותה עונה ובמקום השלושה-עשר בעונה העוקבת. באוקטובר 2012 עזב את המועדון עקב סיבות אישיות.

חזרה לבורנמות’

מאוחר יותר באותו החודש, חזר האו למקום אותו הוא מכיר היטב והצטרף מחדש לדובדבנים. הוא זכה בפרס מאמן חודש נובמבר לאחר שהוביל את המועדון לשלושה ניצחונות ליגה ושתי תוצאות תיקו, כמו גם ניצחון בגביע הליגה. ב-20 באפריל 2013 הוא הבטיח עלייה עם המועדון לצ’מפיונשיפ לראשונה מאז 1990. בסיום עונת 2013/14 הוביל האו את בורנמות’ למקום העשירי בליגה, שש נקודות מחוץ לפלייאוף העלייה, ובאותה העת היה זה מיקום השיא של המועדון אי פעם.

כשנתיים לאחר שהעלה את הקבוצה לליגת המשנה, הוא הבטיח את עלייתה לליגה הבכירה לראשונה בתולדותיה. המאמן ניהל את הקבוצה בצורה מעוררת השתאות וסחף אותה לעונה נהדרת שהסתיימה במקום הראשון. בחגיגות העלייה אמר בהתייחסו לאוהדי הקבוצה: “הם לא צריכים להיות אלו שיודו לי, זה אני זה שצריך להודות להם. זה מועדון משפחתי אשר ראוי להיות במקום אליו הגיע.” בציטוט זה של האו טמון כל הקסם במסע שלו ושל הקבוצה. עוד מימיו כבלם בקבוצה, כשעוד שיחקה בליגה השלישית, ועד לעלייתה לליגה הבכירה תחת שרביטו.

כדי לשים את החותמת על כך שקריירת האימון של האנגלי נמצאת בכיוון הנכון, באפריל 2015 זכה בפרס מאמן העשור של הליגות הנמוכות באנגליה שניתן לו על ידי איגוד הליגות באנגליה.

תחילת המסע של האו ובורנמות’ בליגה הבכירה התאפיין בעיקר בניסיונות לשרוד בליגה ולהישאר עם הראש מעל המים. בעונה הראשונה נשארה הקבוצה בליגה כשהיא מסיימת במקום ה-16 עם 5 נקודות מעל לקו האדום. בעונת 2016/2017 שהגיעה לאחר מכן הוביל האו את המועדון לעונת שיא כשהסתיימה בחלק העליון של הטבלה, במקום התשיעי. בעונת 2017/2018 סיימה הקבוצה במקום ה-12 והבטיחה למועדון עונה רביעית ברציפות בפרמייר ליג. בסיום עונת 19/20, ולאחר שסגרו יחדיו חמש עונות רציפות בליגה הראשונה, ירדו האו ובורנמות’ לליגה השנייה והחליטו להיפרד אחד מהשנייה ובכך המאמן סיים את תפקידו במועדון לאחר 8 שנים.

עוד מימיו כשחקן, וכל הדרך עד למשרת המאמן הראשי שלה בליגה הבכירה, האו השקיע את כל כולו למועדון שנתן לו כל כך הרבה בחזרה. נראה שיש קשר קוסמי בין האנגלי לקבוצה, ולא יהיה מופרך להגיד שדרכיהן עוד יצטלבו בהמשך.

במהלך הקדנציה שלו כמאמן הקבוצה הוא נחשב כמי שקידם צעירים, כשהבולט מביניהם הוא נייתן אקה, שיפר והכווין אותם ולבסוף שהיו מוכנים להמשיך לשלב הבא, מכר אותם והכניס כסף נאה לקופת המועדון.

ניוקאסל

באוקטובר 2021 נרכשה ניוקאסל על ידי קרן ההשקעות הציבורית הסעודית, שבראשה עומד יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן אאל סעוד. למהלך היו מתנגדים רבים ברחבי אנגליה שטענו כי הסעודים ישתמשו בניהול קבוצת ספורט על מנת “לכבס” את התדמית שלהם כלפי העולם (sportswashing). למרות הקולות שעמדו נגד המהלך, בסופו של דבר העסקה אושרה והקבוצה עברה לידי הסעודים.

כשהרכישה נעשתה באופן רשמי, הייתה ציפייה שראשי המועדון ינהגו כמו מועדונים אחרים שעברו רכישות דומות, כגון פריז סן ז’רמן ומנצ’סטר סיטי, וישתמשו בהון הרב שברשותם כדי להחתים מאמן בעל שם ושחקנים נוצצים. לעומת קבוצות אלו, נראה שבניוקאסל לוקחים את הדברים אחרת ורוצים לבנות את הקבוצה בצורה “חכמה” יותר.

המהלך המשמעותי הראשון של ראשי המועדון היה לפטר את סטיב ברוס ולהחתים במקומו את אדי האו. הרבה גבות הורמו כאשר מונה האו כמאמנה החדש של הקבוצה, לאחר שלא עמד על קווים של קבוצה כלשהיא במשך יותר משנה וכפי שנרשם קודם לכן הייתה ציפייה ברחבי הכדורגל העולמי שינחת במועדון מאמן בעל רזומה מרשים יותר. יש לציין שהמאמן נכנס לתפקיד עם המון לחץ וציפיות מהסביבה, מכיוון שבן לילה נעשתה הקבוצה לאחת העשירות בתבל.

האו לא נתן לרעשי הרקע להיכנס לראשו, ולאחר פתיחת עונה נוראית של הקבוצה תחת קודמו בתפקיד, הצליח המאמן לייצב את הספינה ולהצעיד את הקבוצה לרצף של 6 ניצחונות ביתיים בפתיחת אפריל, ציון דרך שנרשם במועדון בפעם האחרונה 18 שנים קודם לכן. בסופו של דבר, ניוקאסל סיימה את העונה במקום האחד עשר, לאחר שניצחה ב-12 מתוך 18 משחקיה האחרונים. בכך רשם האו ציון דרך נדיר והפך את הקבוצה לראשונה בהיסטוריית הפרמיירליג ששורדת לאחר שלא השיגה ניצחון אחד ב-14 משחקי הליגה הראשונים. כגמול על הישגיו במהלך העונה, חתם האו על חוזה ארוך טווח במועדון, שהיווה שדרוג לחוזהו הראשוני שנחתם עד 2024.

גורם נוסף שהיה חלק מהמתכון לריצה הנפלאה של הקבוצה היה רכישת שחקנים מדויקת ונבונה של המועדון. למשל, בחלון ההעברות של ינואר 22, החלון הראשון בעידן הסעודי, הגיעו למועדון קיריין טריפייר וברונו גימארייש, שחקנים שהפכו להיות חלק קריטי במערך של אדי האו. רכישת שחקנים נכונים המשיכה להיות מקור ההצלחה של הקבוצה, ולקראת עונת 22/23 התחזקה הקבוצה במספר שחקנים משמעותיים כגון אלכסנדר איסאק, סוון בוטמן והשוער ניק פופ.

העונה ה-130 בהיסטוריה של המועדון עמדה בפתח, ובאוויר היו תחושות שמשהו גדול יכול לקרות. כבר בינואר הוביל האו את הקבוצה אל גמר הגביע האנגלי, שם נכנעה בסופו של דבר למנצ’סטר יונייטד, אך הוכיחה שהיא מסוגלת להתמודד מול כל יריבה. במהלך העונה שיחקה הקבוצה כדורגל נפלא, רשמה מאזן של 19 ניצחונות לעומת 5 הפסדים בלבד ו14 תוצאות תיקו בליגה, וסיימה את העונה במקום הרביעי שהקנה לה השתתפות בליגת האלופות בעונה העוקבת. זוהי הפעם הראשונה מזה 20 שנה שהמועדון מעפיל לאלופות.

הקבוצה הגיעה לתחילת העונה הנוכחית עם הר של ציפיות לאור היכולת שהציגה אשתקד. היא הוגרלה ל”בית המוות” בליגת האלופות, שכלל גם את דורטמונד, פריז ומילאן. למרות שפתחה עם 4 נקודות משני משחקיה הראשונים, הקבוצה השיגה רק נקודה אחת בארבעת המשחקים הבאים וסיימה במקום האחרון בבית שהוביל להדחתה ממפעלי היבשת  להמשך השנה.

העונה של הקבוצה מאופיינת בתנודתיות חריגה בין משחקיה הנערכים בבית לבין אלה שבחוץ. היא מדורגת במקום השלישי בקצב צבירת נקודות בביתה, כשבעשרה משחקים היא משיגה 24 נקודות. לעומת זאת, במאזן משחקי החוץ היא מדורגת במקום הלפני האחרון בליגה(19) כשהיא צוברת 5 נקודות בלבד ומתחתיה רק שפילד יונייטד.

עוד גורם שיכול לתת אור על העונה המאכזבת שעוברת על הקבוצה היא מכת הפציעות איתה היא מתמודדת. נכון ל 31.12.23, לקבוצה חסרים 9 שחקנים (כולל סנדרו טונאלי המושעה) אך עוד קודם לכן מספר שחקנים נוספים היו ברשימת הפצועים.כתוצאה מכך, סגל הקבוצה היה קצר, האו נאלץ להשתמש בשחקנים הבריאים בעומס גבוה יותר, דבר שהביא לשחיקתם ואף חשף אותם לפציעות בעצמם, מה שקרה אצל חלק מהשחקנים. על השחקנים שהבריאו מהפציעות היה להשתלב מחדש בסגל הקבוצה, משהו שלוקח זמן גם הוא ולא הוסיף לכאב הראש של המאמן.

סגנון משחק

למרות ההעברת הבעלות לקרון הסעודית ורכישת שחקנים בסכומי כסף רבים, ניתן לומר שהמועדון הקדים את לוח הזמנים שלו וזאת בזכות העבודה של אדי האו על הקווים. באופן כללי, מקובל להגיד שהקבוצות הטובות והגדולות בעולם משחקות כדורגל שמבוסס על לחץ גבוה וקו הגנה גבוה. לעומתן, הקבוצות החלשות יותר נצמדות למבנה הגנתי ומחכות להזדמנויות בהתקפות מתפרצות. האו הביא לניוקאסל שילוב של שתי השיטות. מערך ה 4-3-3  של המאמן מרוכז בעיקרו במרכז המגרש, על ידי צמצום השחקנים הקיצוניים וכניסתם פנימה. הסגנון מוגדר על ידי הלחץ שמפעילה הקבוצה בחלק המגרש המרכזי ומביא אותה ליציאות מהירות קדימה ולייצור יעיל של מצבים בחלק המגרש של היריב. בהתקפה, דוגל האו בריווח של המגרש. שחקני ההתקפה נפרשים בשני קווים ונעים ללא כדור ללא הפסקה, על מנת למצוא חורים בהגנה ולקבל את הכדור במרווחים אלה על ידי שחקני הקישור/הגנה, שבנתיים מתמסרים ביניהם ומנסים למצוא את הטיימינג המדויק למסירה קדימה, בין אם בכדור ארוך או מסירה על הקרקע.

לעיתים, כאשר הקבוצה משחקת נגד הגנות צפופות, יירד לאחור אחד משחקני ההתקפה, ייעבה את הקישור וימשוך איתו שחקן הגנה וכך יסייע ליצירת מרווחים במגרש. כפי שניתן לראות בתמונה המצורפת מטה:

 

נגד הגנות צפופות, יירד אחד משחקני ההתקפה מטה (קרדיט:totalfootballanalysis)
נגד הגנות צפופות, יירד אחד משחקני ההתקפה מטה (קרדיט:totalfootballanalysis)

 

תבנית נוספת של התקפה היא העמסת שחקנים בכנפיים, על מנת לייצר יתרון מספרי לפני שמתבצעת מסירה לרחבה. בדוגמה שלפנינו נראה מצב של 2 נגד 2 כששלושה שחקנים ממתינים לכדור בעמדה התקפית גבוהה:

העמסת שחקנים בכנף וליד הרחבה (קרדיט:totalfootballanalysis)

 

לגבי משחק ההגנה, הדגש העיקרי של האו הוא לחץ גבוה ומאסיבי שמלווה בקו הגנה שעומד גבוה אף הוא. בתמונה הראשונה שמצורפת כאן ניתן לראות את שחקני ניוקאסל עומדים גבוה ככל האפשר מבלי להזמין את היריב למסירות ארוכות. כאשר מסירת החמש בוצעה(בתמונה השנייה), זהו האות של שחקני ההתקפה של הקבוצה ללחוץ על הדוושה וללחוץ במלוא העוצמה. גם במקרה שהיריב מתגבר על משחק הלחץ של הקבוצה, קו ההגנה הגבוה שלה עושה את העבודה ומעכב את יציאתו קדימה עד לירידת הקישור לאחור. אין עוררין על כך שמשחק ההתקפה של הקבוצה נהדר, אך צריך לתת קרדיט להאו על היכולת ההגנתית שמציגה הקבוצה, שכן היא הייתה ההגנה הטובה בליגה לעונת 22/23.

 

שחקני ניוקאסל מתכוננים ללחוץ(קרדיט:totalfootballanalysis)

 

לאחר שהמסירה הראשונה בוצעה, מתנפלים על שחקני ברייטון(קרדיט:totalfootballanalysis)

 

אין ספק שהמאמן עושה בניוקאסל עבודה נהדרת מאז כניסתו לתפקיד, אך לאור העובדה שהקבוצה מתקשה ומציגה יכולת לא מספקת בעונה הנוכחית, הוא יצטרך להוכיח מחדש שהוא האיש הנכון לג’וב. אם לשפוט לפי קריירת האימון שלו עד כה, האו יעבוד קשה מאוד על מנת להראות לכל הספקנים(והסעודים) שהוא המאמן המתאים להוביל את הקבוצה.

 

15 תגובות
 1. Noam כותב

  וואלה אחלה של כתבה עליו חידשת לי מלא

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  איזה כיף שיש גיוון כזה בכתבות הטקטיות!
  סחטיין על עוד כתבה מופלאה

 3. שון כותב

  כתבה מטורפת!!! וואלה להב, שאפו.
  כל מה שכתבת אהבתי מאוד כמו מלחמת העולם הראשונה ובורנמות׳.

  כל הכבוד גם על מה שאתה כותב. לא יודע איך אתם בוחרים אבל אני שם לב שמה ששלך זה לא מיינסטרים אבל מעניין מעשיר ומעמיק. תודה.

 4. יונתן כותב

  וואו נראה שחקן מדהים,ֶתודה על השיתוף אין כתבות כאלה מעמיקות בספורט 5!

 5. דרור כותב

  הכתבות שלך תמיד מעניינות וכתובות יפה. כל הכבוד.

 6. שגיא גולן כותב

  מ2010 דיברתי עליו, תודה על חיזוק נימוקי כתבה לעניין

 7. אוריאל כותב

  להב גרוס אתה יודע כדורגל

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  וואו איזו כתבה, כמו מוסף שבת לעת סופש מפציצים בכתבות, גם נושאים וגם איכות ביצוע…מעריץ שלכם בולרז

 9. אדום עולה כותב

  תודה רבה על עוד כתבה מעולה! נהנתי מהניתוח הטקטי וחידשת לי על הקדנציה שלו בברנלי

 10. יורי כותב

  מסוג הכתבות שנגמר ואתה לא שבע

  תודה על זה להב

 11. דוד כותב

  כתיבה ברמה גבוהה ועניינית ומדוקית נהנתי מכול רגע תמשיך ככה תותח!

 12. Yonatan כותב

  שמע אתה ליגה, כתיבה ברמה

 13. בר כותב

  שמעו אני אחד שצריך כדורגל לוריד ואני מודה שעד המינוי שלו בניוקאסל לא שמעתי עליו בכלל ואז התוצאות שלו התחילו להדהים אותי ולא מצאתי עליו שוב כתבה נורמלית בעברית והייתי מאוד סקרן לגביו ואז באו להב גרוס וBallerz.

  חיכיתי לזה כל כך ופשוט קיבלתי את התוכן הכי טוב שיש. אתם אלופים אמיתיים כתבה מטורפת שילוב של קורות חיים, אופי וטקטיקה וגיליתי פה עליו המון עם הקשר המיוחד לבורנמות קיצר כתבה ברמה הכי גבוהה שיש אתם מספר 1 בארץ ואם תכתבו באנגלית אז בעולם.

 14. דן כותב

  כתבתה מטורפת על דמות מדהימה ועולה בכדורגל העלומי, אחד המאמנים הטובים ולדעתי הנבחרת צריכה לקחת אותו על חשבון סאותגייט

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  איזה כיף לקרוא בבולרז

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן