אם תרצו | פביאן הרצל(ר) מוביל חזון חדש בזנקט פאולי

הוא הפך למאמן השני הכי צעיר בליגות המקצועניות בגרמניה, הושווה לרוברטו דה זרבי ויוליאן נגלסמאן, וקפטן דורטמונד צופה לו גדולות כמאמן. הכירו את פביאן הרצלר.

את השם פביאן הרצלר כנראה שרובכם לא שמעתם. הוא לא היה כדורגלן גדול, פרש בגיל צעיר והשיא בקריירת המשחק הקצרה שלו הגיע בדמות קדנציה בקבוצת המילואים של באיירן מינכן. היום, כשהוא בן 31 בלבד, הוא הפך לאחד השמות המבטיחים בכדורגל הגרמני כשהוא מצעיד את זנקט פאולי, קבוצה קטנה מהליגה השנייה, להעפלה לבונדסליגה לראשונה מאז 2010/11.

בא מלמטה

הקריירה של הרצלר לא התגשמה כמתוכנן. לילד שגדל ביוסטון לאמא גרמנית ואבא רופא שיניים שוויצרי היו שאיפות גדולות, אך הוא מאז ומעולם היה פרקטי. הכדורגל עבורו מעולם לא היה כל תכלית חייו, אך הוא נתן לחיים שלו משמעות. הוא שיחק כקשר אחורי, גדל בבאיירן מינכן ועלה לקבוצת המילואים כבר בגיל 18. הרצלר שיחק כדורגל מקצועני עד גיל 24, ופרש לאחר מכן. אחרי הפרישה הוא עבר לשחק כדורגל בקבוצת חובבים בקבוצת פיפינסריד, המשחקת בליגה המחוזית של בוואריה.

“הצטרפתי לבאיירן בגיל 12”, סיפר פעם הרצלר בראיון, “ואני זוכר טוב מאוד שהייתי כנראה השחקן הגרוע אי פעם בבאיירן עד גיל 14.” בבאיירן למעשה, הגיע השינוי הראשון בקריירה. הרצלר קיבל את סרט הקפטן של באיירן בקבוצה עד גיל 17. אגב, באותה תקופה שיתף איתו פעולה אמרה צ’אן, קשר וקפטן בורוסיה דורטמונד כיום, שאמר על הרצל בעבר ש“תהיה לו קריירה מוצלחת כמאמן.” הרצון של הרצלר היה להצליח כשחקן בעמדת הקשר האחורי, אך תוכניות לחוד ומציאות לחוד. פציעות ומאמנים שלא האמינו בו עצרו את ההתקדמות שלו והובילו אותו לרדת לליגה החמישית בגרמניה.

חתימתו בפיפינסריד לוותה בהפיכתו למאמן הקבוצה, כשהוא משמש כשחקן-מאמן. ההצלחה של הרצלר באה מוקדם מהצפוי, כשכבר אחרי עונה אחת הוא הצליח להעפיל עם הקבוצה לליגה הרביעית בגרמניה, בפעם הראשונה בהיסטוריה של המועדון המקומי. הרצלר הצליח להשאיר במשך שלוש העונות הבאות שלו במועדון את הקבוצה בליגה הרביעית, ולאחר מכן הוא עזב את פיפינסריד. שנתיים אחרי שעזב את המועדון, חזרה פיפינסריד לליגה החמישית. במהלך אותם שנתיים, הספיק הרצלר בין היתר להיות עוזר מאמן בנבחרת גרמניה עד גיל 18 ועד גיל 20, כחלק מהתהליך שלו להוציא תעודת אימון. שנתיים לאחר העזיבה של פיפינסריד, קיבל הרצלר הצעה לקראת עונת 2020/21 להפוך להיות עוזר המאמן של טימו שולץ בזנקט פאולי, קבוצה מהליגה השנייה בגרמניה.

הפתרון מול העיניים

את הקדנציה המשותפת עם טימו שולץ, מאמן בתחילת דרכו, הם פתחו עם הפסד בגביע לאלברסברג מהליגה השלישית. למרות הפתיחה המקרטעת, הצליחו שולץ והרצלר לאזן את המועדון, והם סיימו במקום העשירי עם קבוצה שעונה לפני כן נאבקה בתחתית עד למחזורי הסיום.

שולץ, שעבד בתוך זנקט פאולי במשך כמעט עשור לפני שלקח את משרת המאמן הראשי, הגיע לעונתו השנייה במועדון כמאמן וצנח עם הקבוצה למרחק הפרש שערים בלבד משלוש האחרונות. הירידה לליגה השלישית נראתה והרגישה ריאלית לראשונה מאז 2002/3, אז ירדה זנקט בפעם האחרונה. ההחלטה התקבלה, והעובד הנאמן טימו שולץ – פוטר. לנעליו נכנס עוזר המאמן, פביאן הרצלר, על תקן מאמן זמני עד למציאת מאמן חדש. לאחר שני תוצאות תיקו בליגה, ועם מספר משחקי ידידות מרשימים בפגרת החורף בגרמניה, התבשר הרצלר כי המועדון מעוניין להמשיך איתו כמאמן הראשי, לראשונה בקריירה. כמו נגלסמאן בהופנהיים, שלקח את המשרה בגיל 28 בלבד והצליח להשאיר את המועדון בליגה, גם הרצלר עשה זאת עם עשרה ניצחונות רצופים מהרגע בו מונה רשמית למאמן, כשההפסד הראשון הגיע בדמות 2-1 לבראונשוויג. ברצף, שארך כאמור עשרה משחקים, הצליחו ‘הפיראטים’ לכבוש 17 שערים ולספוג שלושה בלבד. את העונה הם סיימו במקום החמישי, במרחק תשע נקודות בלבד ממקום במבחנים, שממנו משחקים מול הקבוצה שסיימה במקום ה-16 בבונדסליגה על מקום בליגה הבכירה. תחת שרביטו של הרצלר רשמה זנקט פאולי עונה אדירה, כשהם מפסידים רק פעמיים.

העונה הנוכחית, 2023/24, נפתחה בסערה עבור אוהדי זנקט. הקבוצה שלהם מוליכה את טבלת הליגה, כשגם הפעם, הם רק עם שני הפסדים. תשעה מחזורים לסיום העונה, הם כבר מריחים את העלייה לראשונה מאז עונת 2009/10. ארנד צייגלר, שדר ומנחה מוכר בגרמניה, טען שזנקט פאולי היא קבוצה ללא שמות וחסר לה הכוכב הגדול. לטענת המאמן, הרצלר, זה דווקא מה שמאחד את הקבוצה: “זה (שאין כוכבים) הופך אותנו לחזקים, תחושת הביחד. אולי אין לנו את השחקנים הכי טובים אישית, אבל הם מחוברים אחד לשני. יש להם מערכת יחסים עמידה על המגרש ומחוצה לו. זה אומר שאפשר לשתף את דעתך על האחר, ולהיות כן מבלי לאבד מהכבוד כלפייך. השחקנים מנסים להפוך לטובים יותר. בגללם, ולא כי אני רוצה שהם יהפכו לטובים יותר. זה מאוד חשוב עבורי.”

קו רצוף – תנועת הכדור

קו מקווקו – תנועת השחקן

בניית ההתקפה של הרצלר וקבוצתו. חץ – תנועת הכדור. חץ מקווקו – תנועת השחקנים.
על מה כל המהומה?

אחד הדברים החשובים בפילוסופיית המשחק של הרצלר, בה נתמקד עוד מספר שורות, היא בעצם התהליך מעבר לתוצאות: “אתה לא צריך להיות מושפע מתוצאות”, אמר המאמן בריאיון. “זה חשוב להסתכל על הדרך. מה עשינו טוב במהלך המשחק? איך התוצאה הסתיימה ככה? אם תמשיך בדרך שלך, אני בטוח שההצלחה תבוא.”

אחד הדברים עליהם הרצלר שם דגש הוא הבילד-אפ מאחור. השוער חייב להיות עם משחק רגל והוצאות כדור עם היד הן רק אופציה ב’. לדוגמה, שוער הקבוצה, ניקולה ואסילי, נמצא במקום הרביעי בליגה מבחינת מסירות קצרות שלא כוללות כדורי חמש, כשהוא עומד על ממוצע מסירות של 23.3 מטרים קדימה. בכדורי השוער, זנקט פאולי ממוקמת במקום האחרון בליגה – מעל 35 מטרים. ‘הפיראטים’ דוגלים בהנעת כדור ומסירות, כשפרט למאגדבורג, אין עוד קבוצה שמתמסרת ומדויקת יותר ממנה, עם 82.8 אחוזי דיוק במסירות. בנוסף, הקבוצה של הרצלר ממוקמת במקום הראשון גם בדיוק במסירות קצרות, 90.3%. זנקט פאולי נמצאת גם עם 857 מסירות לשליש האחרון במגרש העונה, רק ארבע פחות מהמקום הראשון, והם גם רושמים ממוצע 34.28 מסירות מקדמות למשחק. אחד הדברים העיקריים בשיטת הנעת הכדור הוא הרצון לשחק עם כמה שפחות כדורים ארוכים, ולנסות לשלוח כדורים כאלו רק כשיש הזדמנויות ממשיות.

בניית התקפה מאחור. ניתן לראות את המרכוז והצפיפות כדי לשחרר את הווינג-באקים באגפים

עם מערך 3-4-2-1, לשלישיית הבלמים יש חלק חשוב בהנעת הכדור וקידום המשחק. כל שלושת הבלמים במועדון נמצאים בטופ 20 בליגה במסירות מקדמות. הבלם המרכזי, אריק סמית’, דוחף למעלה לעמדה הטבעית שלו, קשר אחורי, כשהקבוצה עם הכדור ומפנה לשוער הבוסני את האפשרות לשחק כ”בלם מרכזי” שמתפקד כמעין ‘ליברו’.

בשונה ממשחק הכדורגל המהיר שהתרגלנו לראות בשנים האחרונות, הרצלר דואג להכתיב את קצב המשחק בדרך כלל בצורה איטית כחלק משיטה מניפולטיבית להגביר ברגע את המהירות. כחלק מכך, החזקת הכדור חשובה מאוד, וגם פה, הוא וקבוצתו נמצאים במקום השלישי בליגה השנייה בגרמניה בממוצע החזקת הכדור – 54.7%.

ההתקפה של הרצלר גם היא מיוחדת מאוד. החלוץ מצמצם למרכז המגרש בזמן שהקבוצה עם הכדור, ובכך הוא מפנה את המגנים לאחד על אחד. בדרך כלל שני הווינגרים, שהם גם שניים מכוכבי הקבוצה, אליאס סעד האסטוני שעושה עונה אדירה בפני עצמו ואולדאפו אפולאיאן, נכנסים מהאגפים לאזור ההאלף-ספייס. שניהם לא שיחקו בקבוצה מהליגה השנייה ומעלה באירופה הבכירה לפני שהגיעו לזנקט פאולי.

למרות זאת, השיטה הזו יכולה לבוא בעוכריה מול קבוצות שיודעות לבצע מעברים מהגנה להתקפה בצורה זריזה, כמו גם מול קבוצות שיודעות להניע כדור בסבלנות ולנסות לפרוץ במסירות את קווי ההגנה של קבוצתו של הרצלר. אחד האנשים ממנו הוא שואב השראה רבה הוא מאמנה החדש של קריסטל פאלאס, אוליבר גלאסנר, כשקבוצתו מצליחה לבצע מעברים מ3-4-2-1 ל5-2-3 כשהקבוצה לוחצת אחרי איבוד ומנסה להשיב את הכדור. המעברים בין המערכים מקשים עוד יותר על הקבוצות שמולה, ומכסה את הפרצות בשיטה של המאמן הצעיר.


דה זרביזציה

עוד נקודה חשובה בקבוצה של הרצלר היא היכולת להביא שחקנים לא מוכרים, בקנה המידה של הקבוצה, ולהפוך אותם לחלק מהמכונה המשומנת שלו. הרצלר קיבל מספר השוואות לרוברטו דה זרבי, עם שיטת משחק דומה ורעיונות מקוריים שבאים לידי ביטוי במשך כל תשעים הדקות. בגרמניה הספיקו לומר שזנקט פאולי עוברת תהליך “דה זרביזציה” לאור הדמיון הרב. יכול להיות שאנחנו חוזים בסיפור הבא על מאמן צעיר, שעלה לגדולות אחרי שהתחיל בליגת חובבים, כמעין ‘טד לאסו’ של ימינו. אך כעת העתיד עוד רחוק, וברגעים אלו, אוהדי ‘הפיראטים’ יזכו להנות ממנו ככל הנראה גם בעונה הבאה אחרי שהאריך את חוזהו מעבר לעונה הנוכחית ללא סעיף שחרור. המטרה כעת של הרצלר וזנקט פאולי היא אחת: לעלות לבונדסליגה. ומשם? משם השמיים הם הגבול.

4 תגובות
 1. אלי כותב

  נהדר עמית, מעניין ומעשיר.

 2. נדב כותב

  מעניין מאוד

 3. מיכאל קוכמן כותב

  כתבה סופר, על סיפור שאתה לא מכיר ופשוט נהנה.

 4. שון כותב

  ברייטון נהדרים כל פעם מביאים אנשי כדורגל מאוד מעניינים.

  תודה על הכתבה הזאת שסיפקה מידע מעניין אודותיו, מאוד מצפה לו בפריימר ליג בעונה הבאה, תחושה לא מוסברת שיצליח מאוד!

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן