אני זוכר אותך מפעם | מנצ’סטר יונייטד 4 – 3 ליברפול

רק לפני שבוע חזינו בריקוד האחרון של יורגן קלופ מול פפ גווארדיולה. יריבות נהדרת שהתפתחה עם השנים והפכה לאחת המרתקות בפרמיירליג בעידן המודרני.
הלילה, לכמה שעות בודדות, אוהדי מנצ’סטר יונייטד הרגישו כאילו חזרו בזמן אל אותם מאבקי צמרת היסטוריים השייכים למועדוני העלית בלבד.
פלאשבק קצר אל אותם ימי פרגוסון. אל הפרגי טיים. אל התחושה העתיקה והמוכרת שבתאטרון החלומות, הכל יכול לקרות.
לכמה רגעים, מנצ’סטר יונייטד הרגישה שוב על גג העולם ובמרכז הבמה.

סצנת פתיחה

לפני המשחק דיבר אריק טן האח על החשיבות של המשחק הזה ואמר: “זה הגביע האחרון שיש לנו סיכוי לזכות בו, אנחנו חייבים להציל את העונה הזאת!”
ייתכן שרמז בין השורות לשחקניו, שעליהם לתת הכל על המגרש בכדי לשמור על משרתו.
כבר בתחילת המשחק אפשר היה לראות את ההשפעה החיובית שיש לאהרון וואן ביסאקה על ההגנה של מנצ’סטר יונייטד.
המגן הימני תופקד דווקא בצד שמאל, זאת בכדי להצר את צעדיו של מוחמד סלאח שסיים את המשחק עם 3 נסיונות בעיטה, אחת מהן כשברח שמאלה בכדי לברוח מוואן ביסאקה הנפלא.

דקות הפתיחה היו שייכות לאדומים שהצליחו להפתיע את ליברפול האינטנסיבית באמצעות אינטנסיביות מוגברת במה שהיו ככל הנראה 20 דק’ הכדורגל הטובות ביותר של מנצ’סטר יונייטד העונה, אולי אף בכל עידן אריק טן האח.
נדמה היה ששתי הקבוצות התחלפו ביניהן כשיונייטד דוהרת קדימה ללא חשש, עם חילופי מסירות קצרים ועם נגיעות של “הכדורגל הסיבובי” בזמן שליברפול נדחקה לה אחורה.

רפאל וראן הראה ניצוצות של אותו בלם אדיר ששיחק בריאל מדריד כששיתק לחלוטין את דרווין נונייז באותן דקות, וקובי “המפעיל השקט” מאינו הראה שוב עד כמה קפוא הדם שזורם בורידיו.

לאחר 10 דק’ אולד טראפורד התפרץ עם שער מוצדק מריבאונד של סקוט מקטומיניי התזזיתי, שיכול היה להכפיל את התוצאה בדקה ה 35 אך מצא את קלהר בין הקורות.
מבט חטוף על גרף המומנטום ההתקפי מראה עד כמה 30 הדקות הראשונות לערך היו כולן של מנצ’סטר יונייטד שנראתה מלאה באותה “רוח קבוצתית” עליה נהג לדבר אלכס פרגוסון לאורך הקריירה שלו במועדון.

טוויסט בעלילה

באיזור אותה דקה (30) יורגן קלופ הבין שיהיה לו קשה להאבק עם מנצ’סטר יונייטד הזו בתוך הקצב הגבוה, ולכן ליברפול הורידה רגל מהגז ועברה לשחק בקצב נמוך יותר עם מסירות קצרות מרגל לרגל.
אלכסיס מקאליסטר (המצטיין בשורות ליברפול) היה זה שהחל לנהל את המשחק ביחד עם אנדו, רוברטסון, קוונסה הצעיר והמרשים וכמובן וירג’יל ואן דייק וככה ליברפול השיגה שליטה כמעט מלאה על כל המתרחש במגרש.

כפי שאפשר לראות רק ברונו פרננדש עם 48 מסירות מדויקות הצליח להשתחל אל רשימת השחקנים עם הכי הרבה מסירות מדויקות במגרש.
מנצ’סטר יונייטד איבדה אחיזה במשחק.

במהלך המחצית הראשונה למנצ’סטר יונייטד היו אמנם יותר בעיטות למסגרת (7 מול 4) אך בדקות הסיום של המחצית מקאליסטר (44) וסלאח (45+2) הפכו את תוצאת המשחק.

 

המחצית השנייה נמשכה בדיוק באותו הקצב.
כפי שאפשר לראות בעצם מגרף המומנטום, מאותה נקודה בסביבות הדקה ה 30 בה ליברפול החליטה להוריד קצב, להניע כדור וכך גם לגרום לשחקני מנצ’סטר יונייטד לרדוף אחריהם בחוסר אונים מעליב, זה היה משחק שהלך בדיוק כפי שיורגן קלופ יכול היה לבקש.

התעלות הגיבור

מתישהו מגיע הרגע בו ישנה תפנית מפתיעה אצל הגיבור שעד כה חווה בעיקר רגעים קשים לאורך כל הסיפור.
דקה 71. אריק טן האח נראה אמנם רגוע לחלוטין על הקווים אך ישנה סערה במוחו. הוא חייב לייצר משהו שיחזיר לחיים את הקבוצה הרדומה שלו.
הוא מסתכל על הספסל ורואה שניים.
האחד – הארי מגוויר. הבלם היקר בהיסטוריה. האיש שכולם אוהבים לשנוא וחווה תקופה קצרה של רנסאנס במועדון. הארי נכנס למגרש על חשבון וואן ביסאקה ושולח את דיוגו דאלוט לשחק כמגן ימני ואת לינדלוף כמגן שמאלי.
השני – אנטוני. ה 100 מיליון אירו בייבי. התינוק שלו. הוא הביא אותו איתו מאייאקס ומאז אנטוני לא תרם לו בדבר.
החילוף הכפול הזה העיר משהו במנצ’סטר יונייטד ואפשר לזהות אותו כמעין פיק ירוק קצר בגרף המומנטום שמעל. יש דופק.
אך אין שיוויון.

דקה 80. אריק רוצה עוד יצירתיות. עוד שחקן שאיכשהו ידחוף את הכדור לרחבה. לפני כמה שנים הוא היה אחד הפליימייקרים הטובים בפרמיירליג ומאז נדמה שכריסטיאן אריקסן שכח איך לבצע את הפעולה הפשוטה ביותר במשחק – המסירה.

דקה 85. עד לדקה זו מנצ’סטר יונייטד לא רשמה אפילו ניסיון אחד למסגרת של קלהר במחצית השנייה. אריק טן האח זקוק לנס. לישועה.
הוא מוריד אל הספסל את רפאל וראן העייף ומכניס את עמאד דיאלו הצעיר שהיה במרכזה של סערה קטנה סביב החלטתו להסיר כל איזכור של המועדון באינסטגרם שלו בטענה שהוא עושה זאת בכדי להתרכז בצום הרמדאן.

ישועה חלק א’

ביהדות ישנו עיקרון ההשתדלות. עיקרון שמסביר בפשטות על כך שיל האדם לעשות את ההשתדלות שלו להביא את פרנסתו, ואין זה בא בסתירה לכך שהכל מלמעלה.
אנטוני לא איזה בחור ישיבה אבל הוא משתדל. משחק אחר משחק הוא משתדל. שורף את הדשא. עושה הגנה. ממושמע טקטית. לא מנסה דברים מורכבים מדי.
משתדל להצליח ולעזור לקבוצה, אבל איכשהו, משחק אחר משחק אנטוני לא מחזיר את התמורה, במיוחד לא כשחקן בכיר שנרכש בסכום כל כך גבוה.
זה פשוט לא התחבר לברזילאי שנראה כמי שלא שייך כלל לרמות האלו.

ואז באה הדקה ה 87 בתאטרון החלומות. אותו תאטרון בו הכל יכול לקרות.
עוד התקפה של מנצ’סטר יונייטד מכנף שמאל (50% מההתקפות), דריבל כושל של גארנאצ’ו שולח את הכדור להתגלגל ישר אל רגליו של אנטוני.
הוא עם הגב לשער. הוא עם הרגל החלשה. הוא בנקודה שהכי לא נוחה לשחקן בפרופיל שלו לנסות לשחרר בעיטה.
אבל זה מה שהוא בוחר לעשות והבעיטה היחידה של מנצ’סטר יונייטד למסגרת במחצית השנייה, ברגל החלשה של אנטוני, התגלגלה לה באיטיות אל הפינה הרחוקה של קלהר.
שיוויון 2:2 ששיחרר את כל השדים הרדומים שבאנטוני ובטראפורד הזקן.
הקבוצה עדיין במשחק.

כמה דק’ אחרי אותו שיוויון הזרקורים האירו על מרקוס ראשפורד.
בשער הראשון של ליברפול, ראשפורד ליווה בריצה את ג’ו גומז ששעט קדימה אל הרחבה, מסר בקלילות אל נונייז שהחל למצוא עוד ועוד שטחים אחרי דקות ראשונות קשות מול וראן, והחלוץ האורוגוואי הוריד בנגיעה למקאליסטר שגם כן היה חופשי לבד ברחבת יונייטד, זכר לעובדה שהקבוצה משחקת ללא קשר אחורי (נפילתו של קאסמירו) והארגנטינאי כאמור החזיר את ליברפול למשחק.

ראשפורד יכול היה לכפר על הרגע הזה, שחוזר יותר מדי אצלו אגב. שילוב של פחדנות ועצלנות שמתבלטים אצלו ברגעים תכופים מדי והופכים אותו משחקן עם פוטנציאל על, לשחקן בינוני ביותר מדי רגעים.
אך כאמור, ברגע אחד כל זה יכול להעלם.
בדקה ה 92 אריקסן הכניס כדור בצ’יפ נפלא לרחבת ליברפול, זכר לימיו כפליימייקר מוביל בליגה, וראשפורד השתלט על הכדור בליטוף רך ונדמה היה שהנה מגיע רגע הגאולה שלו במשחק, אך הבעיטה של החלוץ האנגלי לא מצאה כלל את המסגרת.
הולכים להארכה.

מאלתרים

אל ההארכה שתי הקבוצות נכנסו כאילו הן במשחק כדורגל באחת הסמטאות של לונדון.
שני המאמנים ביצעו מספר גדול של חילופים ששינו לחלוטין את הדרך בה שתי הקבוצות עמדו ופעלו.
המשחק עלה לקצב שלא היה מבייש את הטרק הקיצוני ביותר של “אינפקטד מאשרום” ומהר מאד אפשר היה להבין ששיטות וטקטיקות אין פה – אנחנו בסחרור.

החילופים של קלופ פגעו בליברפול ולאורך החצי הראשון של ההארכה מנצ’סטר יונייטד הייתה זו ששלטה בקצב המשוגע.
אך למרות שליברפול איבדה אחיזה במשחק, דווקא המחליף הארווי אליוט היה זה שהחזיר לה את היתרון בדקה ה 105 בבעיטה מחוץ לרחבה שפגעה באריקסן והתגלגלה פנימה אל שערו של אוננה שהיה במשחק נהדר.

הלם באולד טראפורד.
בדקה ה 106 החליט אריק טן האח שאין לו מה להפסיד.
מייסון מאונט שחזר סוף סוף מפציעה נכנס אל המגרש על חשבון ויקטור לינדלוף, ומנצ’סטר יונייטד שיחקה לפתע במערך כל כך מאולתר בו דיוגו דאלוט והארי מגווייר שיחקו כבלמים וביחד איתם ברונו פרננדש שנשאר בקו האחורי ובנה את המשחק בזמן שהשדים האדומים מחפשים נואשות את השער השלישי.

קלופ כאמור הוציא את סלאח וחאקפו שנכנס לא תרם יותר מדי ואיבד קצת מהיכולת של הקבוצה שלו לצאת קדימה בהתקפות מעבר.

גאולה

כאמור, שתי הקבוצות נכנסו לסחרור, ולכן זה לא מפתיע כלל שבמשחק כל כך מבולגן, יקרו המון טעויות מוזרות.
דקה 112. דרווין נונייז מתנהל קצת בעצלות בחצי המגרש שלו עם הכדור ובוחר למסור כדור רוחב.
עמאד דיאלו הצעיר זיהה את ההתנהלות המוזרה של החלוץ האורוגוואי, הפעיל עליו לחץ ועם חטיפת הכדור מנצ’סטר יונייטד מצאה עצמה לפתע בהתקפה של 3 על 4. סקוט מקטומיניי רץ קדימה עם הכדור בכוחותיו האחרונים, הרים את הראש וראה מלפניו את מרקוס ראשפורד, מסר לו כדור קצר והחלוץ האנגלי בעט בנגיעה אל הפינה הנמוכה של קלהר.

ראשפורד שנמצא אולי בכושר הנוראי ביותר בקריירה שלו, החמיץ שער בטוח בדקה ה 92 למשחק והנה משום מקום הוא מוצא את כל אולד טראפורד קורא בשמו כשהקבוצה שלו חוזרת אל הקרב בכל העוצמה.
גאולה.

הכאוס 

אלו העמדות הממוצעות של שתי הקבוצות לאחר החילופים השונים.
בדקות האחרונות של ההארכה אפשר היה לראות את יונייטד (באדום) עם קו הגנה של דאלוט, מגווייר, פרננדש ואנטוני.
כן הקשר הפורטוגלי שיחק כמעין בלם ושחקן הכנף הברזילאי שיחק כמגן שמאלי והיה אף בהלם מוחלט כשאריק טן האח ביקש ממנו לשחק בתפקיד הזה.

יורגן קלופ כן הצליח לשמור על צורה מסוימת של שחקניו, אך ליברפול כאמור נשאבה אל תוך הכאוס שיצר המאמן ההולנדי.

בתוך הכאוס הזה, שתי הקבוצות רצו לנצח.

דקה 122. קרן לליברפול. 6 שחקנים בלבן ירוק בתוך הרחבה של אוננה ועוד 3 שחקנים נמצאים מחוץ לרחבה ומחכים לכדור החוזר – אם וכאשר.

כאשר.

סקוט מקטומיניי עלה גבוה והרחיק את הכדור מהרחבה, היישר אל רגליו של הארווי אליוט, שכנראה התמקד בכדור ולא זיהה את אמאד דיאלו שסוגר עליו.
השחקן הצעיר שנכנס כמחליף חטף את הכדור מרגליו ולפתע הכדור נחת ברגליו של גארנאצ’ו שיצא להתקפת מעבר עם דיאלו כשמולם נמצא רק קונור בראדלי בדרך לשער.

הארגנטינאי מסר כדור לא הכי טוב לדיאלו אבל האחרון עשה הטעייה אחת קטנה שיצרה לו את חלון ההזדמנות לבעוט את הכדור, וכך הוא עשה עם כדור שטוח נפלא אל הפינה הרחוקה. 4:3 למנצ’סטר יונייטד.
דיאלו לא ידע את נפשו, הוריד את החולצה וחגג עימה אל מול האוהדים המשולהבים ודקה לאחר השער ירד אל חדר ההלבשה עם כרטיס צהוב שני שספג בעקבות אותה חגיגה.

מנצ’סטר יונייטד בחצי גמר הגביע על חשבונה של ליברפול האימתנית.
האוהדים יצאו מגדרם.

קצת מספרים

זו הסטטיסטיקה של משחק הכדורגל הטוב ביותר של העונה הנוכחית עד כה.

סך של 53 בעיטות. 39 מהן נבעטו מתוך הרחבות. 22 מהן מצאו את המסגרת.
סך של 7 שערים כשמנצ’סטר יונייטד רושמת 3.92 שערים צפויים.
סך של 5 מצבי הבקעה גדולים למנצ’סטר יונייטד, 3 מהם הוחמצו.

משחק שהתנהל בצורה כמעט שיווינית בתוך השלישים השונים של המגרש.
קרנבל של כדורגל.

איש המשחק

קשה לבחור. כל כך הרבה שחקנים השקיעו מאמץ כביר במשחק הזה, אבל את תואר ה MVP אתן לסקוט מקטומיניי, למרות דקות נפלאות של דיאלו.
מקטומיניי כבש ובישל ושיחק בקצב מטורף לאורך 120 דקות של כדורגל.
לא השחקן הכי טכני או הכי מלוטש בקבוצה, ולעיתים הוא מפוזר ומתסכל, אך הוא ללא ספק משחק בעוצמות אדירות בכל פעם שהוא על המגרש.

גיליון ציונים

מנצ’סטר יונייטד

אוננה 9,
דאלוט 8, לינדלוף 7, וראן 7, ביסאקה 7.5
מקטומיניי 9, מאינו 7.5
גארנאצ’ו 8.5, פרננדש 7.5, ראשפורד 7.5
הוילונד 6
מחליפים: מגווייר 7, אנתוני 8, אריקסן 7, דיאלו 8.5, מאונט 6.5

ליברפול

קלהר 7.5
גומז 6, קוונסה 6.5, ואן דייק 7, רוברטסון 7.5
מקאליסטר 8.5, אנדו 6.5, סובוסלאי 7.5
סלאח 7.5, נונייז 7.5, דיאס 7.5
מחליפים: אליוט 7, בראדלי 7, חאקפו 6.5, צימיקאס 6, קלארק 6

בשולי הדברים

ב 12 משחקים בשנת 2024, מנצ’סטר יונייטד ניצחה ב 9 מהם, סיימה פעם אחת בתיקו והפסידה פעמיים. 75% נצחונות.
הקבוצה כבשה 28 שערים במשחקים אלו.
אני מאמין גדול באריק טן האח ומשוכנע שהשנאה אליו מוגברת בכמות אדירה בעיקר אותה פרשה עם כריסטיאנו רונאלדו.
למרות כל הפציעות – טן האח בונה כאן משהו חדש.

בסוף המשחק אמר ההולנדי:
“30 הדקות הראשונות היו הכי טובות שלנו העונה. עשינו שינויים, לקחנו סיכונים וזה היה מרשים. הגישה הייתה מצוינת והייתה אמונה שננצח. יש לנו קבוצה לעתיד, השחקנים מתפתחים. זה אחד מהמשחקים הגדולים בעולם, זה היסטורי. ליברפול קבוצה טובה, אבל האמנו בעצמנו”.

כולי תקווה שההנהלה החדשה בראשות רטקליף תבין שיש לה מאמן מיוחד בידיים, שמצליח לנצח משחקים לא פשוטים למרות עונת הבלהות שהמועדון הזה עובר.
תנו לו ולילדים שלו צ’אנס לבנות כאן את יונייטד החדשה.

דבר אחד בטוח – אוהדי מנצ’סטר יונייטד ותינוקות טן האח הלכו לישון אתמול בלילה עם חיוך על הפנים.

מנצ’סטר יונייטד תצא אל וומבלי ותפגוש בחצי הגמר את קובנטרי.
אם תעבור את היריבה הצנועה, יחכו לה בגמר צ’לסי או מנצ’סטר סיטי.

8 תגובות
 1. אלון פיאלקוב כותב

  נסים, אתה הז’ואאו פליקס של הכתיבה היצירתית. פשוט תענוג

 2. ליאור כותב

  תודה

 3. שון כותב

  לא זוכר מתי פעם האחרונה שבכיתי בגלל יונייטד עד אתמול
  האולד טראפורד, היריבה, הילדים, המעמד, סעמאק איזה אהבה המועדון הזה וכמה אני מתגעגע לימי העבר.

 4. ניסים חליבה כותב

  אנחנו באותה סירה

 5. יוסי כותב

  למשחק כל כך טוב מגיע סיכום כל כך טוב שרק פה יכולתי למצוא, תענוג.

 6. זיו כותב

  GGMU❤️❤️❤️❤️

 7. קאנטונה לא ידע כותב

  עונג צרוף לדפוק את הסקאוזרים ועוד במשחק כזה ובאולד טראפורד!

  הסקאוזרים באו למנצ’סטר בהובלת המלך המצרי והמלך שלהם נפל והובס על ידי השד האדום!

  אגב אחרי המשחק הייתי מאשר למקטומיני לבצע בי מעשים. מגונים.

 8. נתי כותב

  איזו כתיבה יפה וגילויים שיש עוד איש ששותף איתי ביחד.. התינוקות של טן האח מה יהיה על זה? עד סוף העונה ייקבע אם מגיע לו להישאר לעונה נוספת. אני מעדיף להתחיל שוב מחדש. וגם ככה האינרציה במועדון.
  עד המשחק הזה 2 עונות לא ראיתי הקרבה ואחדות כזו. מהפכים של יכולות אישיות היו עד כה.

  האחדות שהייתה והרצון של השחקנים וטן האח ויותר מהכל האוהדים באצטדיון שדחפו את הקהל אחוזי שדים. הקול שלי רק בשעות האחרונות הבריא.
  אני הייתי מאמינים טן האח עד סוף השליש ה1 של העונה העונה המידה בצמפיונס. ובכללי קבוצה של יכולותות אישיות וברונו אחד שמנסה ביצירתיות שלו למסר בין ה11.
  שימשיכו להאמין. העיקר אנתוני. מגיע לו כתבת עליו יפה. הוא סיפר דדטלוט הוא המאסטר שלו והם במנטרות של סבלנות והנה זה יגיע..
  איזה יופי אנתוני

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן