ג`וגה בוניטו קטלוני | הברזילאים של ברצלונה ניימאר

לכבוד הגעתו של ויטור רוקה לברצלונה והפיכתו לברזילאי ה- 40 לאורך ההיסטוריה שלובש את חולצת הבלאוגרנה - החלטנו לצאת בפרויקט כתבות מיוחד שיסקר כמה מהשחקנים הגדולים שהגיעו מארץ הסמבה לרקוד על הדשא בקאמפ נואו. ובפרק השני - ניימאר

הוא הגיע בתור ילד צעיר וכשרוני מברזיל במטרה ברורה – לרשת את ליאו מסי. עם כישרון עצום, שמעטים הכדורגלנים שהתברכו בו, ומול זה תמיד עמדו היום הולדת של האחות, חוסר מקצועיות, פציעות מרובות, ומעל הכל האהבה לחגוג. זהו סיפורו של ניימאר ג’וניור בברצלונה – הנסיך שלא הפך למלך

ב-5 בפברואר 1992 ניימאר סנטוס האב, שעד לאותו רגע נקרא עוד רק ניימאר סנטוס, והיה כדורגלן לא מאוד מוצלח בלשון המעטה, בליגות הנמוכות בברזיל,  סיפר לחבריו כי נולד לו בן, ולטענתו הוא יהיה הכדורגלן הברזילאי הגדול בכל הזמנים.

ניימאר דה סילבה סנטוס ג’וניור נולד בפאתי סאו פאולו בעיר מוז’י דאס קרוזס לאמו, נאדין גונקאלבס, ולאביו, ניימאר סנטוס האב.

אביו תיאר פעם בריאיון בברזיל את עיר מוצאם כ”פח האשפה של סאו פאולו”, מוז’י דאס קרוז עד היום נותרה עיר מסוכנת עמוסה בשימוש בסמים, עוני ורמת פשיעה גבוהות, ואכן רוב מזבלות מטרופולין סאו פאולו נמצאות בעיר.

החיים היו קשים עבור הוריו של ניימאר, שלא זכו להכנסה כלכלית גבוהה במיוחד, וכשאמו של ניימאר הייתה בהריון, המשפחה לא יכלה להרשות לעצמה לבצע בדיקת אולטרסאונד כדי לבדוק את התפתחות תינוקם. למרבה המזל, ניימאר יצא בריא ושלם, ואביו העניק לו את שמו ‘ניימאר’, וכך נולדו להם ‘ניימאר ג’וניור’ ו’ניימאר סניור (האב)’.

כשהיה ניימאר הצעיר רק בן ארבעה חודשים, עברה משפחתו אירוע קשה מאוד.

ביום גשום בפאתי סאו פאולו, הוריו של ניימאר הקטן נסעו עמו ברכב לבקר קרובי משפחה כאשר רכב התנגש בהם במה שתואר כ”תאונה מחרידה”.
אביו של ניימאר נפגע קשה ברגלו השמאלית. אך האב המבוהל , חשב באותו רגע רק על דבר אחד.

“איפה הבן שלי?!”

הוא הסתכל סביב עם הרבה פחד אבל לא מצא את ניימאר, והאמין כי התאונה השליכה את התניוק הקטן  מן המכונית.

לשנייה קצרה, ניימאר האב חשב שאיבד את הבן הקטן שלו. ובאותו רגע, כך סיפר בתקשורת הברזילאית, הוא ביקש מאלוהים פשוט להרוג אותו במקום לקחת את בנו.

הילד הקטן נחתך בראשו על ידי שברי זכוכית מהמכונית. אך למרבה המזל הגדול, ניימאר ומשפחתו ניצלו מהאירוע הנורא.

אך המצב הכלכלי אינו היטיב עם המשפחה הצעירה, פציעתו של אביו של ניימאר גרמה לו לפרוש ממשחק פעיל, ולמעשה הפכה אותו מובטל.

ניימאר מספר שהמצב לעיתים היה כל כך קשה, שאביו לא יכל לשלם את חשבון החשמל, ומשפחתו של ניימאר נאלצה להאיר את הבית באור נרות.
כשרפאלה האחות הצעירה הצטרפה למשפחה, כשלוש שנים לאחר אותה תאונה, עברה המשפחה לבית סבתו וסבו של ניימאר מכיוון שלא יכלו עוד לחיות בתנאים הקשים.

כשעברו לבית החדש, הכוכב שמוערך היום במאות מליוני דולרים, נאלץ לחלוק עם אחות הקטנה רפאלה, מזרן משותף בלינה. אביו עבד בכמה עבודות במקביל, והמשפחה הצליחה לתאושש באופן יחסי.

“התחלתי לשחק כדורגל בבית ספר בסאו ויסנטה כשהייתי בן חמש, לקראת שש. אלה היו הצעדים הראשונים שלי, אני תמיד מקבל את ההחלטות שלי ביחד עם המשפחה שלי, ואבא שלי, כמובן. אני שומע את העצות של כל מי שמאחל לי הצלחה, אבל ההחלטה הסופית היא תמיד שלי, עם המשפחה שלי”

בין כל תחביבי הילדות של ניימאר, הכדורגל הפך להיות היקר ביותר. אביו זיהה את הכישרון המדהים של בנו בגיל צעיר מאוד והחליט לעזור לו להגשים את חלומו.

בגיל שש החל ניימאר לשחק פוטסאל (כדורגל אולמות\רחוב), אשר עזר לילד הצעיר  לפתח את הטכניקה שלו, את היכולת לבצע מהלכים במקומות צפופים ומהירות המחשבה.
כשניי הצעיר היה רק בן 7, עברה המשפחה יותר ממאה ק”מ ממוז’י דאס קרוזס (מקום הולדתו של ניימאר) והתיישבו בעיירת החוף ‘סאו ויסנטה’, על מנת למצוא לבנם עתיד טוב יותר בכדורגל, ואביו רשם אותו למבחנים בקבוצת פוטסאל בשם ‘פורטוגזה סנטיסטה’.

הילד עבר את את מבחני הקבוצה בקלות יתרה, ונכנס לסגל קבוצת הנוער. כשהתבוננו בו משחק בפעם הראשונה, המעריצים התלהבו מהיכולות הטכניות שלו, הכישרון והיצירתיות, וניי קיבל במהירות את הכינוי “תופעה”. ניימאר ניצל את היכולת הטכנית המדהימה שלו, ואת שליטתו בכדור והתעלה על שחקנים שהיו גדולים ממנו בהרבה.

לאחר חמש שנים במדי קבוצת הפוטסאל של סאו ויסנטה, חייו של ניימאר ומשפחתו השתנו, והפעם זה היה לטובה.

מועדון הכדורגל הנודע סנטוס,שהשחקן המזוהה ביותר איתו הוא כמובן, פלה הגדול, הציע ללהטוטן מפורטוגזה סנטיסטה, להצטרף למחלקת הנוער המשובחת שלהם תמורת סכום נאה להוריו של ניימאר. המשפחה השתמשה בסכום זה כדי לרכוש את הבית הראשון שלה, צמוד לווילה בלמירו, אצטדיונה הביתי של סנטוס, וניימאר האב הבין כי הוא צריך להתפטר מעבודתו ולהתמקד בדבר אחד בלבד, להפוך את הבן שלו לכדורגלן מקצועני.

כשהיה  בן 14 ניימאר ומשפחתו התחברו לסוכן הכדורגל הברזילאי ואגנר ריברו, שלקח את השחקן הצעיר לפגישות בריאל מדריד, אך לבסוף האב לא התלהב מההצעה של הבלאנקוס, והחליט כי הדבר הנכון לבנו הוא להשאר ולהתפתח בברזיל. בסנטוס חששו לשחקן הצעיר, וכשחזר לברזיל, הקבוצה כבר הציעה לו חוזה חדש של 3,000 דולר בחודש. בגיל 16 החוזה שודרג ל־40 אלף דולר בחודש, ובגלל שהקבוצה לא היתה מסוגלת להציעה סכום גבוה יותר, היא הציעה לו ולאביו 40% מכל העברה עתידית.

בנוסף קישרו סנטוס את המשפחה הצעירה עם דלסיר סונדה, בעלים של רשת סופרמרקטים במדינה ואחד מהאנשים העשרים בברזיל. סונדה רכש מאביו של ניימאר אחוזים מכרטיס השחקן של ניי תמורת 2 מיליון דולר, וניימאר הפך מיליונר עוד לפני גיל 17.

בשנותיו בקבוצת הנוער של המועדון הפך ניימאר למגה סטאר, סנטוס העלתה בכל שנה את סכום סעיף השחרור של החלוץ, וכבר בגיל 17 ניי קיבל את הכבוד ועלה לקבוצת הבוגרים.

ב – 7 במרץ 2009, ערך ניימאר ג’וניור את הופעת הבכורה שלו בקבוצת הבוגרים של סנטוס, במשחק נגד אואסטה במסגרת אליפות סאו פאולו, ואת שערו הראשון עבור הקבוצה כבש כשבוע לאחר מכן, במשחק נגד מוז’י מורים.

בסך הכל סיים ניימאר  את עונתו הראשונה כמקצוען עם 13 שערים ב-48 הופעות בכל המסגרות, והוביל את סנטוס למקום הרביעי באליפות סאו פאולו, בה גם נבחר לשחקן הצעיר המצטיין של העונה, וכבר אחרי עונתו הראשונה הוא זכה עם נבחרת ברזיל עד גיל 17 בקופה אמריקה, וההשוואות לרונאלדו פנומנו ופלה הגדול הגיעו מהר מאוד.

עם תחילת עונתו השנייה בקבוצה הבקיע ניימאר חמישה שערים בניצחונה של סנטוס 1:8 נגד גוארני בשמינית גמר הגביע הברזילאי. בהמשך הוביל את קבוצתו לזכייה בתואר עם ניצחון 2:3 בגמר נגד ויטוריה, כאשר הוא מסיים כמלך השערים של הטורניר עם 11 שערים ב-8 משחקים.

גם בליגת סאו פאולו הפגין ניי הצעיר יכולת מצוינת ועם 14 שערים ב-19 משחקים, כולל צמדים בחצי הגמר נגד סאו פאולו ובגמר נגד סנטו אנדרה והוביל את סנטוס לזכייה באליפות וכשהוא נבחר לשחקן העונה בליגה ומסיים את עונתו השנייה בקבוצה  עם לא פחות מ-42 שערים בכל המסגרות.

“זה היום המאושר בחיי”, עשיתי היסטוריה. התואר הזה הגיע לנו, עכשיו זה הזמן שלנו לחגוג”.

אך בעונת 2011, חל השינוי האמיתי. ניימאר הוביל את סנטוס לעוד אליפות סאו פאולו (השנייה מבין שלוש רצופות) כשהוא מבקיע 19 שערים לאורך כל העונה ומבשל עוד שמונה בכל המסגרות, אבל החגיגה האמיתית התרחשה בגביע הליברטדורס.

סנטוס זכתה להניף את הגביע הגדול, גביע הליברטדורס, שהוא כמובן המפעל המקביל לליגת האלופות באירופה, רק פעמיים לאורך ההיסטוריה, והיא גם עשתה זאת Back to Back. (שנה אחרי שנה).

זה קרה מזמן, בשנים 1962, ו-1963, ואם חשבתם על פלה, לא טעיתם. מי שנחשב בעיני רבים לגדול הכדורגלנים אי פעם, שיחק את רוב הקריירה שלו בסנטוס, ונחשב עד היום לסמלה הגדול ביותר של הקבוצה, הצעיד את קבוצתו לשתי זכיות רצופות היסטוריות בליברטדורס, אך מאז סנטוס לא הצליחה לשחזר את ההישג, עד שהגיע ניימאר.

בשנת 2011 כשהיה רק בן 19, הוביל הכוכב העולה של סנטוס  את קבוצותו לתואר אחרי 48 שנים כשהוא מסיים כשחקן המצטיין של הטורניר, עם שישה שערים ושלושה בישולים. ניי כבש בכל שלב בטורניר למעט שמינית הגמר, וכמובן שגם בגמר עצמו הבקיע את השער הראשון של סנטוס שניצחה 2-1 את פניארול האורוואית.
בסיום המשחק נשאל פלה על הכוכב הצעיר ואמר ““ניימאר הוא ללא ספק השחקן הטוב ביותר בברזיל, הוא שחקן טוב מאוד עם איכות מעולה ועתיד גדול. אין לי ספק. בשבילי,  אני חושב שהוא מוכן למעבר לריאל”.

אז כמעט ריאל, ניימאר ואביו כבר ביקרו במועדון הפאר הספרדי בעבר, והאב אינו התלהב מההצעה שהציעו לו במדריד.

אך לאור היכולת של ניימאר, אף אחד לא יכל להתעלם ממנו יותר. הילד שפרץ לעולמנו ביוטיוב כאשר הוא מפרק הגנות ומשפיל בלמים בקלילות אדירה, הפך לכדורגלן מוכח בעל תארים. וכיאה ללהטוטן ברזילאי צעיר, כל אריות היבשת רדפו אחר ניי. צ’לסי, ריאל, יונייטד, סיטי וברצלונה היו חזק במירוץ בזמנו, אך לניימאר היה רצון ברור – לשחק עם ליאו מסי.

“תמיד זכרתי את העצה של רונאלדיניו, והוא דיבר פלאים על ברצלונה והעיר, שהוא אמר לי שהיא נפלאה”

“כשהגעתי לברצלונה וראיתי את הפנים של מסי, ואחר כך את לואיס סוארס, הרגשתי שזה משחק וידאו”

ב־15 בנובמבר 2011 ניימאר חתם על חוזה מקדים עם ברצלונה, ששילמה 10 מיליון אירו לניימאר האב תמורת החתימה. שלושה ימים לאחר מכן אביו ואמו הקימו את חברת N&N Consultoria Esportiva e Empresarial, שאליה העבירה ברצלונה את התשלום. על פי ההסכם, אחרי רכישתו, ברצלונה תשל 30 מיליון אירו נוספים לחברה.

אחרי הגעתו של ניימאר לברצלונה, אחד האוהדים שמחזיקים בקבוצה, פנה להנהלה וביקש לדעת את גובה הסכום שהוציאה הקבוצה על הכוכב מברזיל, אך כשלא קיבל תשובות פנה לבית המשפט. הפרשה התפתחה, ולימים נקראה “פרשת ניימאר”.

ביוני 2016 הסכימה ברצלונה לשלם קנס של 5.5 מיליון יורו בשל “טעות בתכנון המס” סביב מעברו מסנטוס, הפרשה נמשכה והובילה להתפטרותו של סנדרו רוסיי, שהיה אז נשיא בארסה, ולבסוף רוסיי הורשע וישב בכלא בברצלונה.

העסקה נעשתה בשקט, מבלי ליידע אף אחד, כולל את סנטוס עצמה. ברצלונה העלימה את התשלום בדו”ח השנתי שלה, בסעיף בו צוין כי מדובר במקדמה על רכישה עתידית של שחקן ששמו לא הוזכר. בארסה שילמה ע”פ הדיווחים לסנטוס 56 מיליון אריון עבור הברזילאי, אך בפועל הסתבר שהסכום היה גבוה בהרבה, ומוערך  בסכום של כ- 136.7 מיליון אירו.

אבל את ניימאר כל זה לא עניין. בקיץ 2013, זה סופסוף קרה. שנה לפני ניימאר פגש את ברצלונה עם סנטוס בגמר גביע העולם למועדונים, בו קבוצתו הובסה 4-0 בידי אלופת אירופה אז, ברצלונה, וכעת ניימאר הוא חלק מהמועדון הקטלוני.

“הרגשות שלי לסנטוס ולאוהדים לעולם לא ישתנו. התעקשתי לשחק במשחק האחרון, אני רוצה לקבל את ההזדמנות להיכנס למגרש עוד פעם אחת, ללבוש את החולצה  בזמן שהאוהדים שרים לי. זה רגע אחר עבורי. אני עצוב ושמח. שאלוהים יברך את הבחירה שלי”.

ניימאר נפרד בדמעות מסנטוס שהיתה לו בית במשך תשע שנים, ויצא לאירופה להגשים את ייעודו.

הכוכב הצעיר מברזיל ערך את הופעת הבכורה שלו במדי הקטלונים בניצחון 7:0 של בארסה נגד לבאנטה בקאמפ נואו.

במשחקו השלישי נגד ולנסיה במסטאייה, ניימאר רשם בישול ראשון במדי בארסה, ובמחזור השישי, כאשר בארסה אירחה את ריאל סוסיאדד מצא ניימאר את הרשת בפעם הראשונה כשחקן ברצלונה.

בעונתו הראשונה הברזילאי  כבש 15 שערים ובישל עוד 15, והדמיון של אוהדי ברצלונה הוצת כאשר היה נראה ששושלת הכוכבים הדרום אמריקאים בקבוצה נמשכת, רונאלדיניו – מסי – ניימאר.

ואכן מסי וניי התחברו באופן מושלם על ומחוץ לדשא. “אני תמיד מספר את הסיפור הזה, זו דוגמה לכמה שלאו מסי חשוב עבורי. הגעתי לברצלונה בביישנות, פחדתי לעשות טעויות, ידעתי ששם יהיה קשה יותר לשחק את הכדורגל שלי. באחד המשחקים ישבתי ובכיתי בחדר ההלבשה, הרגשתי ששום דבר לא הולך לי. וברגע שהייתי זקוק ביותר לתמיכה שלו, המנהיג של הקבוצה, השחקן הטוב בעולם, ניגש אליי, החזיק לי את היד ואמר לי: “אתה חייב להיות עצמך, אתה חייב להיות מאושר, אתה חייב להיות אותו השחקן מסנטוס. אל תפחד ממני או מכל אחד אחר, אני כאן כדי לעזור לך”

ניימאר סיים את עונתו הראשונה בבארסה ללא תארים, טאטה מרטינו פוטר, ולואיס אנריקה הגיע להוביל את הקבוצה בפתיחת עונת 2014/15.

בהתחלה עוד דובר על סכסוך בין המאמן החדש לליאו מסי, שכן ספסל את הכוכב הארגנטינאי באחד המשחקים כשחזר ממשחקי הנבחרת בדרום אמריקה, אך לאט, לאט הקבוצה תחת אנריקה התפתחה והתקדמה.

באותה תחילת עונה, הצטרף לבארסה גם לואיס סוארס והשלושה יצרו יחד את אחת משלישיות ההתקפה הקטלניות בהיסטוריה אם לא הקטלנית ביותר.
ניי התפוצץ בעונתו השנייה במדי הקטלונים, שלישיית ה-MSN הבקיעה 122 שערים בעונה הזו כשניימאר כובש 39 שערים ומבשל עוד 10.
בארסה זכתה בפעם השנייה בתולדותיה בטרבל הגדול,  וארבע שנים לאחר שהפך לאלוף דרום אמריקה, ניימאר בן ה-22 הוא גם אלוף אירופה.

הברזילאי הצעיר הבקיע עשרה שערים באותה עונה בצ’מפיונס, כולל שער בגמר נגד יובנטוס, וסיים את העונה כמלך שערי המפעל ביחד עם מסי וכריסטיאנו, ובטקס כדור הזהב של אותה שנה, סיים במקום השלישי בפודיום אחרי שני הענקים.

ברצלונה של לואיס אנריקה הפכה לקבוצה אדירה שהפחידה את כל גדולות היבשת, בעונת הטרבל ניימאר וקבוצתו רשמו לא פחות מ-50 ניצחונות מבין 60 מחשקים ורק שישה הפסדים בלבד לאורך כל העונה.

שנה לאחר מכן ניימאר המשיך ביכולת המפלצתית שלו, הברזילאי רקד על השדא ברחבי היבשת, והראה לכולם כמה הילד מסנטוס הוא שחקן ענק.
ניי היה אחראי באופן ישיר בעונתו השנייה בבארסה ללא פחות מ-56 שערים כאשר הבקיע 31 שערים והוסיף עוד 25 בישולים,  והשלישייה הדרום אמריקאית של בארסה כבשה 131 שערים, וסיימה עם עוד אליפות, וגביע.

‘99% סיכוי 1% אמונה’

בעונת 16/17, התרחש בקאמפ נואו המהפך הגדול בתולדות ליגת האלופות. ברצלונה אירחה את פ.ס.ז’ למשחק הגומלין כשהצרפתים ביתרון ברור של 4-0.

בארסה לא הפסיקה להאמין וניימאר עצמו קעקע לאחר המשחק את המשפט  ‘99% סיכוי 1% אמונה’. הברזילאי של בארסה היה באותו ערב מופלא, פשוט נהדר, כשהוא מבקיע צמד ומבשל את השער ההיסטורי לסרג’י רוברטו. ניי הבקיע בבעיטה חופשית מהסרטים בדקה ה-88, ואת הפנדל של בארסה בדקה ה-91 שהוא ניגש לבעוט, ולא מסי.

הרבה אנשים אמרו אחרי אותו משחק הירואי, שהערב התחיל ‘עידן ניימאר’ בברצלונה, רק שאותו ערב למעשה סימל את סופו של המסע של ניימאר בברצלונה.

ניימאר הגיע בתקופתו בבלאוגרנה למקום השני ברשימת הברזילאים שכבשו הכי הרבה לטובת מועדון, עם 105 כיבושים, שני רק לריבאלדו (130), כאשר הוא משאיר מאחוריו שמות כמו רונאלדיניו, רונאלדו ורומאריו. הכוכב הוסיף 76 בישולים ב- 186 ההופעות שלו בבארסה עמה זכה בעשרה תארים – 2 זכיות באליפות, 3 זכיות בגביע המלך, זכייה אחת בסופרקאפ האירופי, 2 זכיות בסופרקופה הספרדי, זכייה באליפות העולם לקבוצות, וזכייה בליגת האלופות.

“מעולם כסף לא הניע אותי”

כשבקיץ 2017 השמועות על מעברו של ניימאר לפריז סן ז’רמן החלו לצוף, מעטים האנשים שהאמינו כי המעבר אפשרי. אך ככל שהזמן עבר זה הפך אמיתי יותר ויותר. פ.ס.ז’ שאיבדה את האליפות למונאקו ואמבפה הצעיר, הייתה נחושה בדעתה גם לנקום בבארסה על ההדחה המשפילה, ואיך עושים זאת? לוקחים לקטלונים את המללך הבא של הקבוצה.

לפי דיווחים ניימאר סיפר לחבריו לקבוצה על רצונו לעזוב, כבר בחתונתו של מסי כמה חודשים לפני כן.הרשתות החברתיות, טענו באותה תקופה כי מסי ניסה לשכנע את חברו הברזילאי להישאר בבארסה, ואמר לו ‘נשחק בשבילך אתה תהיה הכוכב ותזכה בכדור הזהב’.

ניימאר על פי אותם דיוויחים דחה אתה הצעה וטען כי מסי תמיד יהיה הכוכב הראשי של בארסה, ואם הוא רוצה לזכות בכדור הזהב הוא חייב לעזוב להוביל קבוצה בעצמו.

פריז הפעילה את סעיף השחרור של ניימאר בצ’ק המפורסם בו היא שילמה לבארסה לא פחות מ-222 מיליון אירו, ובכך הפכה את ניימאר (עד היום) לשחקן היקר בהיסטוריה, ושינתה לתמיד את שוק ההעברות בכדורגל העולמי. הצרפתי הציעו לניימאר  הון אדיר שכלל משכורת של 30 מיליון אירו, אחוזים במלונות שבבעלות הקטארים, ובנוסף דווח כי פ.ס.ז’ מציעה לניימאר מטוס פרטי ומענק חתימה שמן של כמה עשרות מיליוני אירו.

“אני ומסי עברנו גיהנום בפריז”

ניימאר הגיע לפריז במטרה להיות הכוכב החדש של הקבוצה, אבל לא הכל הלך חלק לניי. הסכסוכים עם אדינסון קבאני על בעיטות העונשין, הסיפורים שכשניימאר נכנס בפעם הראשונה לחדר ההלבשה של פ.ס.ז’, האורוגוואי ניגש אליו ושאל אותו ‘מי אתה? ליאו מסי?’ ובנוסף לכך באותו הקיץ רכשה פריז גם את אמבפה הצעיר, ששנה לאחר מכן הפך לאלוף עולם וללא ספק היה לכוכב הראשי של הקבוצה. אמנם בעונתו הראשונה בצרפת, ניימאר כבש 28 שערים ב-30 הופעות, אך אז הגיעה הפציעה שסיימה לו את העונה.

ניימאר ואמבפה הצליחו לזכות בתארים המקומיים, אך במטרה האמיתית – ליגת האלופות. הם נכשלו, והגיעו לגמר אחד בו הפסידו לבאיירן מינכן בשנת 2020.

ניימאר, שכמובן אוהב מאוד את חגיגות החיים הטובים, מרבה להגיע לחגיגות יום ההולדת של אחותו רפאלה בברזיל, שמתקיימות בחודש פברואר, בו מגיעים לשלבי ההכרעה בליגת האלופות, היה זמין לרשות קבוצתו ולא פצוע בתקופה הזו של השנה רק פעמיים לאורך כל תקופתו בפריז.

כשמסי נאלץ לעזוב את ברצלונה, העיתונים מספרים שניימאר לחץ על החתמת חברו הארגנטינאי, אותו ניימאר שעזב את ברצלונה על מנת ‘לצאת מצילו של מסי’ כן?

ולבסוף האיחוד המרגש התממש. אך ניימאר וליאו לא הצליחו להוביל ביחד עם אמבפה את הקבוצה אל זכייה בליגת האלופות והודחו כבר בשמינית הגמר של העונה הראשונה שלהם יחד, נגד ריאל מדריד.

התקשורת הצרפתית ואוהדי הקבוצה סימנו את מסי וניימאר כאשמים העיקריים ובין הצמד הדרום אמריקאי והאולטראס של פריז נוצרה עוינות.

בנוסף לכך, שכניו של ניימאר התלוננו כי לא אפשרי לגור בקרבת הברזילאי שכן הוא לא מפסיק לחגוג ולעשות רעש לשכניו, ולאוהדי פריז ולצרפת בכלל נמאס מניימאר הלא מקצועני. כשלואיס אנריקה שאימן את ניי בברצלונה וזכה איתו בליגת האלופות, הגיע לפריז בקיץ האחרון, המאמן החליט שתפקידו של ניימאר בקבוצה הסתיים.

שמועות על חזרה מגשת לבארסה צצו, שכן הברזילאי הצהיר כמה פעמים כי הוא מתחרט על המעבר לעיר האורות. אך המצב הכלכלי של ברצלונה וגם הדיווח שצ’אבי אינו מעוניין בשחקן בעל אופי של כמו של ניימאר בחדר ההלבשה הצעיר של בארסה, גרמו לעסקה ליפול, ומהר.

בשש עונות בעיר האורות רשם ניימאר  173 הופעות בהן כבש 118 שערים ובישל עוד 77.

הכוכב שללא ספק הגדיל משמעותית את חשבון הבנק שלו בעקבות התקופה בפ.ס.ז’, זכה עם המועדון הצרפתי ב-5 אליפויות, 3 זכיות בגביע הצרפתי, זכייה בגביע הליגה הצרפתית, ו-4 זכיות בסופרקאפ הצרפתי.

אך לכולם ברור, פ.ס.ז’ לא שילמה כמעט רבע מיליארד אירו בשביל ניימאר כדי לזכות בתארים בצרפת, הקטארים כמובן כיוונו אל הגביע עם האוזניים הגדולות, ושם ניימאר נכשל, ובגדול.

לבסוף פ.ס.ז’ הגיעה להסכם עם אל הילאל הסעודית, ששילמה לפריז סן ז’רמן 90 מיליון אירו עבור הברזילאי.

“תאר לעצמך שאתה בגילי, מרוויח מה שאני מרוויח ויש לך את כל מה שיש לי. האם לא היית מתנהג כמוני?”

ניימאר, שכאמור אוהב מאוד את הנאות החיים, בחר שוב בכסף הגדול. הסעודים הציעו לברזילאי חוזה לשנתיים, בהן ישתכר בסכום אסטרונומי של כ-260 מיליון אירו, הסעודין העניקו לו בתמורה לחתימה אחוזה מפוארת, מכוניות יוקרה, משרתים צמודים ומה לא, ואם זה לא מספיק, ניימאר ירוויח מקבוצתו החדשה  460 אלף אירו על כל פוסט שיפרסם באינסטגרם לקידום סעודיה.

הסעודים הוציאו הון על מנת להחתים את ניימאר בליגה שלהם, אך לאחר חמישה משחקים בלבד, בהם ניי כבש שער אחד ובישל עוד שלושה, החלוץ הפציע נפצע שוב וסיים את העונה.

“אני אזכה בגביע העולם”

“אני לא יודע כמה ברזילאים גדולים שיחקו באולימפיאדה ולא הצליחו לזכות בה”

כשמדברים על הנבחרת נראה ששם ניימאר הוא שחקן אחר. כשניי לובש את החולצה מספר 10 של הסלסאו הוא מראה עד כמה הוא באמת היה יכול להיות גדול.

אבל גם במדי הנבחרת הלאומית, סיפורו של ניימאר מרגיש מעט מוחמץ. נכון, ניימאר הגיע להישג אדיר – מלך שערי נבחרת ברזיל בכל הזמנים – 79 כיבושים.

הכוכב עקף את לא אחר מאשר פלה הגדול שהחזיק  בשיא שנים ארוכות, אך מבחינת התארים ניי לא הצליח להניף עם נבחרתו את התארים הגדולים באמת. הכוכב אמנם זכה בגביע הקונפדרציות ובמדליית הזהב הראשונה אי פעם לסלסאו, באולימפיאדה הביתית בריו.

אבל במונדיאל ניימאר הצליח רק פעם אחת לקחת את ברזיל לחצי הגמר (2014) ובקופה אמריקה הביתית ב-2019 כשברזיל זכתה בתואר במראקנה, ניימאר כמובן, היה פצוע. שנתיים לאחר מכן, בקופה הביתית הנוספת בברזיל, ניימאר לקח את נבחרתו עד לגמר, בו הם הפסידו לארגנטינה והחבר הטוב מסי, במה שהפך לפעם הראשונה בהיסטוריה שברזיל מארחת את טורניר הקופה אמריקה ולא זוכה להניף את התואר. בקיץ הקרוב תתקיים הקופה אמריקה בארה”ב, אך ניימאר כאמור שוב, פצוע ולא יוכל לעזור לסלסאו.

ניימאר במספרים:

631 הופעות, 375 שערים, 252 בישולים.

1 גביע הקונפדרציות

1 מדליית זהב אולימפית

3 אליפויות סאו פאולו

1 גביע ברזילאי

1 גביע הליברטדורס

1 גביע סודאמריקנה

2 אליפות ספרד

3 גביע המלך הספרדי

1 ליגת האלופות

1 סופרקאפ אירופי

2 סופרקאפ ספרדי

1 אליפות העולם לקבוצות

5 אליפויות צרפת

3 גביע צרפתי

1 גביע הליגה הצרפתית

4 סופרקאפ צרפתי

 

 

מלך שערי נבחרת ברזיל בכל הזמנים – 79 שערים

נעל הזהב של ברזיל : 2010, 2011, 2012

השחקן הטוב ביותר בגביע הליברטדורס : 2011

כדורגלן השנה בדרום אמריקה (2): 2011, 2012

פרס פושקש לשער היפה ביותר 2011

סמבה דאור (הכדורגלן הברזילאי הטוב באירופה)  2014, 2015

כדור הזהב של גביע הקונפדרציות: 2013

נעל הארד של גביע הקונפדרציות  2013

נעל הארד בגביע העולם 2014

מלך השערים של ליגת האלופות בעונת 2014/2015  ביחד עם מסי ורונאלדו

מלך השערים בליגה הספרדית לעונת  17\2016

ניימאר עד לא פרש, אך המעבר לסעודיה הוא סוג של אחת כזו.

כשמסתכלים על הקריירה של ניי, אין ספק כי מדובר בקריירה מפוארת, אך יש תחושת החמצה.

רבים טוענים שהקריירה של ניימאר החלה לדעוך במעבר לפריז, ושזו הייתה טעות גדולה מבחינתו, שכן הוא לא הצליח להתעלות בבכל תקופתו בפריז על עונת השיא שלו בברצלונה.  הראש רק יכול לדמיין מה היה קורה אילו  היה מחליט להישאר בבארסה  ביחד עם מסי, ויכול מאוד להיות שעד היום הברזילאי היה משחק בקטלוניה.

אבל זה לא רק זה, אם ניימאר היה אוהב את חיי המקצוענות באמת כמו מסי ורונאלדו לדוגמא, יכול מאוד להיות שהיינו מדברים עליו בנשימה אחת עם שני ענקי הדור האחרון. אך הפציעות האינסופיות,והבחירה בכסף הגדול, גרמו לניימאר להגיע פחות רחוק משציפו ממנו בעקבות הכשרון העצום בו התברך החלוץ.

כן ניימאר עבר קריירה אדירה, אבל הציפייות היו גדולות הרבה יותר. משפחתו, חבריו והעם הברזילאי בכלל, ציפו מניי להפוך לא רק לשחקן הטוב בעולם, אלא הטוב בהיסטוריה.

כמו שבארגנטינה לא התלהבו מתאריו של מסי בברצלונה וחיכו שהפרעוש יניף תואר עם הנבחרת, כך גם ברזיל מחכה לניימאר, וכנראה תמשיך לחכות. לניימאר יש עוד הזדמנות אחת לשחק בגביע העולם, אך ספק אם יגיע לטורניר ב-2026 כשהוא בן 34, בשיא הכושר.

אין ספק שהציפיות מניימאר ג’וניור לזכות בכדור הזהב, ואולי אפילו שניים, ולהפוך לאלוף עולם במדי הסלסאו, קרסו בגדול

ניימאר היה אמור להיות הפנים של דור הכדורגל אחרי עידן מסי ורונאלדו, אך נראה כי הכוכב הברזילאי נעלם לו בין שני ענקי הדור הישן, לבין הדור הצעיר של הלאנד ואמבפה, וכי ‘עידן ניימאר’ בו הכוכב היה אמור לשלוט בכדורגל העולמי, מעולם ולא הגיע.

“כמובן שהמטרה שלי היא לזכות בכדור הזהב, אבל אני לא מתכוון להרוג את עצמי בשביל זה” – ניימאר ג’וניור

6 תגובות
 1. עילאי כותב

  הכישרון הכי גדול מברזיל מאז רונאלדו פנומנו והכי גדול בכדורגל אחרי מסי, אי פעם.

  הבן אדם עצלן מדופלם עם מוטיבציה של דביבון מזון ועדיין הכישרון של הספיק להפוך אותו לגדול הכובשים בנבחרת הנחשקת מכולן והיה חלק מההתקפות המבריקות בהיסטוריה ואני מדבר על MSN כמובן. בנוסף, רמת המשחק שלו היא מדהימה אם זה דריבל, מסירות, בעיטה, טכניקה, פשוט שחקן ההתקפה המושלם ולי אישית מאוד צורם שהוא לא עבד כמו מסי וכריסטיאנו ולכו תדעו לאן היה מגיע, אולי היה יושב בשולחן שלהם.

  תודה כל הכתבה ממש שמחתי לקרוא על ניימאר עוד. ממליץ למי שאוהב אותו כמוני לצפות בסדרה בנטפליקס. לא מעכל עד היום שבגיל כזה הוא משחק בסעודיה שלא נדבר על המעבר לפריז שהחל את בזבוז הכישרון הגדול אי פעם בענף.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  כתבה מדהימה

 3. רפאל כותב

  כתבה ברמה גבוהה מאוד מכל הבחינות

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  כתבה מטורפת לא יכול לחכות לריבאלדו וראיתי שבסקר לא היה רונאלדיניו מקווה שיהיה

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  כתבה אדירה

 6. לא איתמר כותב

  מיסטר, מחכה לכתבה על הג’ון האמיתי

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן