גם אם ניס תעפיל: יונייטד תורשה לשחק באירופה בעונה הבאה

הקבוצה של ג'ים רטקליף קיבלה אישור רשמי מאופ"א לפיו היא תוכל להשתתף במפעל אירופי שאליו תעפיל גם ניס הצרפתית

למרות החששות וסימני השאלה, מנצ’סטר יונייטד תוכל להתחרות באירופה בעונה הבאה. השדים האדומים קיבלו הבטחה רשמית מאופ”א לפיה גם אם ניס הצרפתית, שנמצאת גם כן בבעלות של ג׳ים רטקליף תעפיל לאותו מפעל – מנצ’סטר יונייטד תוכל להשתתף בו.

ג׳ים רטקליף, איש העסקים הבריטי ומבעלי מנצ’סטר יונייטד, ידוע כאחד שמשקיע בעולם הספורט, עוד מאז החל לצבור את הונו. רכישתו הראשונה בעולם הספורט הייתה קבוצת הכדורגל ‘לוזאן ספורט’, מהליגה השוויצרית הבכירה, אותה הוא קנה בשנת 2017. אחריה זו הייתה ניס הצרפתית, שנרכשה על ידי רטקליף מידי היזם הסיני-אמריקאי צ’יין לי. רטקליף היה גם חלק מהמירוץ אחרי צ’לסי, אך אחרי שהצעתו על סך 4.25 מיליארד אירו נדחתה הוא פרש. המטרה הבאה של רטקליף חיכתה לו גם כן בגבולות אנגליה – מנצ’סטר יונייטד, המועדון אותו אהד מילדות.

בינואר 2022 הודיע רטקליף על כוונותיו לרכוש את המועדון (לאחר שהבעלים הנוכחיים, ה’גלייזרים’, הצהירו על חיפוש משקיעים חדשים) ובפברואר 2024, השלים רטקליף את העסקה ורכש סופית כ-25% מהשדים האדומים.

יחד עם התקוות והציפייה לעתיד המשותף של יונייטד ורטקליף, התעוררה השאלה – מה יקרה שני מועדונים בבעלותו של רטקליף יעפילו לאותו מפעל אירופאי? הרי על פי חוקי אופ”א, מועדונים שחולקים את אותו בעלים לא יורשו להתחרות באותה מסגרת, והמועדון שיסיים במקום הנמוך יותר בליגה שלו (במקרה הנוכחי יונייטד) – יעבור לקמפיין חלש יותר (במקרה הנוכחי הקונפרנס ליג).

אלא, שכאמור, בימים האחרונים קיבלה מנצ’סטר יונייטד הבטחה מאופ”א שבמידה והיא תעפיל יחד עם ניס לליגה האירופית בעונה הבאה – היא תורשה להתחרות במפעל, למרות ההגבלות על מועדונים עם בעלים זהים.

זו אינה הפעם הראשונה בה מתעוררת השאלה הזו. בשנת 2017 רד בול זלצבורג האוסטרית ור.ב לייפציג הגרמנית העפילו לליגת האלופות. שתי הקבוצות חולקות את אותו בעלים(קונצרן רד בול), ועלתה השאלה האם ניתן ששתי הקבוצות תשחקנה באותו מפעל. “גוף הבקרה הפיננסי של אופ”א” (CFCB) החליט לקבל את 2 הקבוצות לליגת האלופות, והצהיר כי:

“לאחר חקירה מעמיקה, ובהמשך למספר שינויים ניהוליים ומבניים חשובים שבוצעו על ידי המועדונים (בנוגע לענייני תאגידים, מימון, כוח אדם, הסדרי חסות וכו’), ה-CFCB סבור כי לאף אדם או ישות משפטית אין יותר השפעה מכרעת על עוד מועדון שמשתתף בתחרות מועדונים של אופ”א”. עוד הוסיפו שם בהחלטה כי: “ה-CFCB ימשיך לעקוב אחר שני המועדונים כדי להבטיח שכללי היושרה יכובדו בהמשך”.

לכן, באמצעות משחק של רישום אנשים שונים מבחינת ניהול, רישום אמצעי מימון שונים וכדו’ ניתן לשתף שני מועדונים עם בעלים אחד בליגות של אופ”א. כרגע סיום העונה עוד רחוק, אבל במקרה בו יונייטד וניס יעפילו לאותו מפעל אירופי – הדרכים יימצאו והטפסים ישונו, וג’ים רטקליף יוכל להיות רגוע עם שתי קבוצות בליגה האירופית.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן