דברים שלא ידעתם | החוקים שאף אחד לא מכיר

לכולנו יש את החבר הזה שתמיד שואל את השאלות המוזרות בזמן שאנחנו צופים במשחק, אבל האם ידעתם שקיימים חוקים בכדורגל שיגרמו לכם להיות החבר ההוא עם השאלות המוזרות.

כולנו רואים כדורגל, כולנו מכירים את החוקים. את רובם לפחות אנחנו מכירים מהסיבה שהם קורים כמעט בכל משחק – נבדל, פנדל, בעיטות חופשיות, עבירות ועוד. אבל ספר החוקים של הכדורגל הוא גדול ויש חוקים שמכסים מקרים מאוד ספציפיים שכמעט ולא קורים בכלל, הנה כמה מהם:

שער עצמי

לספוג שער זה לא דבר כיף במיוחד, בטח לא כשמדובר בשער עצמי, אבל יש חוק אחד שימנע ממכם לספוג שער עצמי ממש מביך. החוק אומר שאם היה חוץ ומהזריקה שלכם הכדור נכנס לשער ללא שום נגיעה בדרך, זה לא נחשב שער והקבוצה היריבה תקבל קרן.


בסרטון – השוער נוגע בכדור בדרך, אבל במקרה שלא היה נוגע זה לא היה נחשב שער והקבוצה היריבה הייתה מקבלת קרן.

בעיטת שוער

בעיטת שוער היא מצב שבו הקבוצה היריבה הוציאה את הכדור מתחומי קו הרוחב של המגרש, השוער מניח את הכדור לפניו ויש לו זמן מוגבל של כמה שניות כדי לבעוט את הכדור לפני שהוא מקבל אזהרה/ כרטיס צהוב על בזבוז זמן.
אבל, האם ידעתם שיש חוק שאומר שהכדור חייב לעזוב את הרחבה עד לנגיעה הבאה, ואם הייתה נגיעה בכדור לפני שהוא עזב את הרחבה, תתקיים בעיטה נוספת?

בסרטון שלפניכם השוער ג’ו הארט בעט את הכדור והכדור החליק ונגע לו גם ברגל השנייה, מה שגרם לביטול השער של צ’ארלי אוסטין.

הרמת כדור אחרי שכבר שוחרר

כולם מכירים את החוק לפיו במקרה בו שחקן מחזיר את הכדור לשוער אסור לשוער להרים את הכדור או לגעת בו ביד.

אבל יש עוד סעיף בחוק שאומר שגם במקרה בו השוער החזיק בכדור והוריד אותו לרצפה, אסור לו לגעת בכדור עם היד עד ששחקן אחר נוגע בכדור. ואם השוער בכל זאת נגע, תתקיים בעיטה חופשית לא ישירה מהמקום בו הוא נגע.

החזרת כדור לשוער

כולנו מכירים את החוק שבו אסור לשוער לתפוס כדור או לגעת בו עם היד במקרה ששחקן הקבוצה שלו מוסר לו, כולנו רואים לא פעם שחקנים שעוקפים את החוק הזה ע”י החזרת הכדור עם החזה/הראש בכדי שהשוער יוכל לתפוס את הכדור ביד.
אבל החוק אומר שאסור לשחקן למסור לשוער במכוון עם הראש/החזה כדי שיתפוס ביד, משמע שחקן לא יכול להקפיץ לעצמו את הכדור לגובה ואז לנגוח לשוער, המהלך חייב להיות טבעי ועל פי החוק אם שחקן עשה זאת הוא יקבל צהוב והקבוצה היריבה תקבל בעיטה חופשית לא ישירה ממקום המסירה שלו.

“אין להשתמש בתחבולות כדי לעקוף את תנאי התיקון לחוק 12 (החזרת כדור לשוער). שחקן רשאי להעביר את הכדור לשוער שלו באמצעות ראשו, החזה, הברך וכו’; עם זאת, אם, לדעת השופט, השחקן משתמש בתכסיס מכוון – כגון להקפיץ את הכדור לראשו עם כף רגלו ולמסור אותו לשוער או לכרוע ברך ולדחוף בכוונה את הכדור לשוער עם הראש או הברך – יש להזהיר אותו על התנהגות לא ג’נטלמנית.”

בדרך כלל שחקנים מתחמקים מעונש מכיוון שאי אפשר באמת להגיד שהם עשו זאת בכוונה, אבל בשנת 2017, מרקו וראטי ירד לדשא והחזיר את הכדור לשוער עם הראש, השופט שרק לבעיטה חופשית בלתי ישירה מתוך הרחבה, נתן לווראטי כרטיס צהוב והזכיר לכולנו שהחוק הזה קיים.

דו קרב פנדלים

דו קרב פנדלים הוא מצב בו 2 הקבוצות ניגשות לבעוט פנדל כל אחת בתורה והמנצחת היא זאת שכבשה יותר שערים בתום 5 הבעיטות הראשונות, במקרה של שיוויון הקבוצה שתכבוש ולא תספוג תוכרז כמנצחת. אסור לשחקן לבעוט פעם נוספת עד ששאר שחקני הקבוצה יבעטו.
כל זה הוא לא חידוש גדול, אבל האם ידעתם שיש חוק שקובע שחייבים להיות ל-2 הקבוצות מספר בועטים שווה? זאת אומרת במקרה בו קבוצה אחת קיבלה כרטיס אדום וכעת יש לה 10 שחקנים לדו קרב הפנדלים, הקבוצה השנייה מחויבת להוציא שחקן אחד מהרשימה שלה ולהיות גם עם 10 שחקנים.
מקרה זה קרה בגמר המונדיאל 2006, בו זידאן קיבל אדום במהלך המשחק ובדו קרב הפנדלים איטליה נאלצה לוותר על שחקן אחד והיא בחרה להוציא את גאטוסו.

לבישת אימונית

הידעתם שרק לשוערים מותר ללבוש אימונית (טרנינג) אם הם רוצים. למעשה, כמעט ולא ראינו שוערים שעלו לשחק עם אימונית אך שוער נבחרת קולומביה לשעבר, רנה היגויטה, שידוע בהצלת עקרב המפורסמת שלו נגד אנגליה, לבש באותו משחק טרנינג.

לפתוח עם 7 שחקנים בהרכב

קבוצה כשירה להתחיל משחק אם יש לה לפחות 7 שחקנים בהרכב כולל השוער. החוק חל גם במקרה שבו קבוצה מקבלת כרטיסים אדומים, גם אם קבוצה מקבלת 4 כרטיסים אדומים, כל עוד יש 7 שחקנים על המגרש – המשחק ימשיך כרגיל. אבל, במקרה שהקבוצה תקבל את האדום החמישי, המשחק יסתיים בניצחון טכני של 3-0 לקבוצה היריבה.

איזה חוקים הכרתם כבר והאם יש עוד חוקים מוזרים שאתם מכירים בכדורגל? שתפו אותנו תגובות.

5 תגובות
 1. טום כותב

  אחלה כתבה לפני שבת אוהב אתכם

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  אפשר לרשום על פנדל אמריקאי

  1
  2
 3. אלון פיאלקוב כותב

  מגניב ביותר, אהבתי מאד נתי

 4. דוד כותב

  אהבתי ממש את הסגרת כתבות החדשה
  אחלה נתי מחכה כבר לפרק הבא

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  יפה מאוד

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן