דרמטי: בית הדין החליט שלא להחזיר נקודה לביתר, הפועל ומכבי חיפה

בית הדין של ההתאחדות דחה את ערעוריהם של שלושת הקבוצות | כל הפרטים, הציטוטים והתגובות

אחרי שהחליט להחזיר נקודה למכבי תל אביב לאחר שערערה, בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל קבע היום(שני) כי הנקודה שהורדה למכבי חיפה, הפועל תל אביב ובית”ר ירושלים לא תוחזר.

ההחלטה מגיעה על רקע ההחלטה של ההתאחדות, ובראשה תובע ההתאחדות, להצטרף לערעורי הקבוצות ולבקש את החזרת הנקודה.

ההחלטה קובעת למעשה כי את העונה הסדירה תסיים מכבי חיפה במקום השני, במרחק 7 נקודות ממכבי תל אביב. בית”ר ירושלים נשארה במקום ה-12 עם 25, והפועל תל אביב במקום ה-11 עם נקודה יותר – 26 נקודות. 2 הקבוצות קרובות מאוד לקו האדום, כשביתר במרחק 3 נקודות והפועל במרחק 4 נקודות.

ההתאחדות לכדורגל עיכבה את פרסום לוח המשחקים של הפליאוף התחתון כיוון שהיא איננה ידעה באיזה מקום תסיים כל אחת מהקבוצות שהגישו ערעור. אמש(ראשון) פנו גורמים בהתאחדות לבית הדין והודיעו לו כי אם לא תפורסם ההחלטה עד היום בערב – הם יפרסמו את לוח המשחקים. ההחלטה פורסמה היום, וכיוון שאף ערעור לא התקבל – לוח המשחקים יישאר כמו שתוכנן לכתחילה. אגב, בעקבות דחיית הערעור של בית”ר ירושלים – היא תתארח אצל הפועל תל אביב בבלומפילד ולא תארח אותה בטדי – אירוע שהיה יכול להכניס כמיליוני שקלים.

בהחלטה בעניינה של מכבי חיפה נכתב כי: “בגין התפרעות הוטל על מכבי חיפה עונש על תנאי של הפחתת שתי נקודות וכן סגירת יציעים מסוימים למשחק אחד. יש להשוות עונש זה לעונש כיום. כיוון שמדובר בזריקת אבוקות בין היציעים, העונש כיום הוא הפחתה מיידית בפועל של נקודה אחת. אין זה ברור כי מדובר בעונש מקל, לעומת העונש המקורי, במבט מראש, נכון למועד הטלת העונש המקורי, לא הייתה וודאות שהתנאי יתממש. במקרה זה, יתכן כי ברמת הכללית והעקרונית עדיף, מבחינת הנאשם שהורשע, “שתי ציפורים על העץ” מאשר ציפור אחת ביד”.

בהחלטת בית הדין בערעורה של בית”ר ירושלים נכתב: “בכל הנוגע לעונש ההפחתה על תנאי, נגרם בהליך הקודם נזק גוף בגין התפרעויות (הפגיעה בשחקן הקבוצה היריבה), דבר המאפשר ואף מחייב כיום הפחתת נקודה נוספת בפועל. כמו כן, נגרמה יותר מהפסקה אחת של המשחק, דבר המאפשר הטלת עונשים רגילים לפי התקנון. ולבסוף, גם אילו היה מקום לסבור שהעונש שנגזר בעבר הוא חמור יותר מהעונש שהיה מוטל כיום, הייתה נדרשת החלטה שיפוטית על מנת לווסת בין העונשים, לצורך בחירת העונש המקל. הדבר אינו אפשרי מכוח סעיף 5(ב) לחוק העונשין שפורט לעיל. העונשים שנגזרו בגין אירועי גמר הגביע הם קשים, אך עסקינן בעבירות ברמת חומרה עליונה, וגם העבירות שנעשו בתיק הנוכחי הן חמורות. בית הדין המשמעתי פעל באופן מידתי ומתון, כאשר הפחית רק נקודה אחת מתוך שלוש הנקודות של העונש על תנאי”.

גורם במכבי חיפה אמר לאחר ההחלטה כי: “יש קבוצות שבית הדין ידו קלה נגדן ויש כאלה שלא. אליפות עם כוכבית. העונה הזאת תיזכר בהיסטוריה של הכדורגל ולא לטובה בגלל בית הדין. זה יום הכיפורים של הכדורגל הישראלי”.

גם שחקן מכבי חיפה, דולב חזיזה, הגיב להחלטת בית הדין בסטורי בחשבון האינסטגרם שלו: “מגיע לנו הרבה יותר מזה. זה לא משנה איזה קבוצה אתה אוהד ולמי אתה שייך”.

גורם בבית”ר ירושלים אמר לאחר החלטת בית הדין: “בושה וחרפה. לא מבינים מה הולך פה? התאחדות בעד העונש אחר, ולנו ירדו כבר 5 נקודות. זה פשוט לא אמיתי”.

הקבוצה יצאה בהודעה רשמית לאחר החלטת בית הדין, ולפיה: “לאחר שקראנו בעיון את החלטת השופטים, המסקנה ההכרחית היא כי בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל שוב הוכיח כי האלמנט הספורטיבי הוא האחרון בסדר החשיבות שלו. בית״ר ירושלים ספגה הורדת חמש נקודות בתוך פחות משנה, והיד עוד נטויה. צר לנו כי בית המשפט שוב בוחר להתעלם מהצד השני של המשוואה, שהיה אמור לעזור בהרתעה ופשוט לא קיים מצד משטרת ישראל ומשרד הספורט. הקבוצות לא יכולות לפעול לבד, ומי שמצפה שזה יקרה יראה את מצעד הקבוצות המגיעות להורדת נקודות בליגה שוב ושוב. אנו מצרים על ההחלטה ונבדוק את האמצעים העומדים לרשותנו בעניין״.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן