האבולוציה שמאחרת לבוא | פרק 3

רוני קרסינקר, כתב המערכת שאת כתביו מעלה על מועדונו האהוב ריאל מדריד, בסדרת פרקים, שלושה במספר, על האבולוציה של ריאל מדריד, שלטענתו מאחרת לבוא.

פרק אחרון
מה נסגר פלורנטינו?

אחד האשמים העיקריים במצב הקבוצה הנוכחי, הוא נשיא המועדון ומנהלו, פלורנטינו פרז.

בעיניי, הסגל הנוכחי לא ראוי לריאל מדריד. בהגנה – חסר מגן שמאלי בכיר. הקישור מעובה יתר על המידה, עד כדי כך ששחקן קישור נכנס לעמדת המגן, ובהתקפה אין מחליפים כלל. איכות ההתקפה ירודה גם היא.
מאיגרא רמה לבירא עמיקתא – איזו נפילה משמעותית היא מהפריים של בייל, בנזמה ורונאלדו. אנסה לסנגר על הנשיא האגדי, הרי בכל זאת, קטונתי.

אין הרבה אנשים בעולם שמבינים בניהול מועדונים יותר ממר פרז. כשהוא הבחין בכסף הערבי שנשפך על עולם הכדורגל הוא הבין את גודל הבעיה. על מנת שמועדון יתקיים עליו להיות רווחי. הכסף הערבי לא מעוניין להפוך את המועדונים לרווחיים, הוא מעוניין לשפוך עליהם כסף מטעמים גאו-פוליטיים. אני סבור כי פולרנטינו נשען על שני הנחות יסוד.

ראשית, בעידן הנוכחי אין לו דרך שתצליח להשאיר את המועדון במצב כלכלי טוב מצד אחד, ומצד שני להתחרות בכספי הנפט.
שנית, הכסף הערבי לא כאן להישאר.

הנחת היסוד הראשונה ברורה.
אי אפשר להתמודד עם גוף שמוכן להפסיד כסף.
לגבי ההנחה השנייה – אפשר לראות את הסימנים כבר בפריז סן ז’רמן.

דיווחים רבים צצו כי הבעלים הקטארי יהיה מעוניין, לאחר שקיליאן אמבפה יעזוב ובכך יפוגו תקוותיו לזכות בליגת האלופות, להיפטר מן הקבוצה. אפילו ערב הסעודית, השחקנית החדשה, קנתה את ניוקאסל יונייטד עם הפנים למונדיאל שהם צפויים לארח בעוד כעשור. אם כן, אפשר להבין כי פרז מסתכל לטווח הארוך. הארוך מאוד. הוא הכין תוכנית סדורה ומתוחכמת להתמודדות עם הבעיה.

ראשית, השקעה לטווח ארוך לא בשחקנים, אלא באפיקים פיננסיים שמניבים רווח. הוא השקיע בפיתוח המותג המדרידאי, ויצר קניון סביב לאצטדיון. מחלקת הנוער של ריאל מדריד היא יצואנית השחקנים הגדולה ביותר לליגות הטופ 5 בפער די גדול, ומטרתה הברורה היא להכניס כסף למועדון יותר מאשר להצמיח שחקנים שיתפסו את מקומם במועדון. וכמובן, הוא מקדם בלהט את פרויקט הסופרליג, ליגת כדורגל כלל אירופאית במודל דומה ל NBA, שתחתוך את אופ”א בתור מתווך המשחקים הבלעדי, תיצור רייטינג רב יותר ותכניס כסף רב למועדונים המשתתפים בו.

כפי שהוא אמר שבוע שעבר, הכדורגל עומד בפני משבר. הוא מתכוון לכך שמועדונים גדולים נטשו את יכולתם להיות ריווחים כלכלית, בשל הכסף שמגיע מהבעלים או הספונסרים. ללא מנהל שמחד יחלק למועדונים את הכסף לו הם ראויים מהמשחקים, ומאידך יכפה על המועדונים חוקים מעט יותר הגיוניים כלכלית מהפייר-פליי, כל מועדון יהיה בסכנת פשיטת רגל, כמו שקורה בקטלוניה.

אגב, פסק דין בנושא יינתן ב 21 לדצמבר, בו ריאל מדריד תבעה את אופ”א על התנהגותה המונופוליסטית והדורסנית בעת שריאל הכריזה על הקמת הסופרליג. אני עוקב אחר התיק ואני מתקשה לראות ולו שופט אחד שיכריז כי אופ”א אינה מונופול דורסני, ומרגע שבית המשפט יטיל על ארגון זה סנקציות, הקבוצות יחזרו לפרויקט.

שנית, הוא מוכן לשים חוסם עורקים לזמן קצוב על מנת להציל את המועדון לזמן שאינו קצוב. אין עוד רכישות גלקטיות רבות. רוב השחקנים שיגיעו לקבוצה, ירכשו בקניות ממוקדות היטב ומגיל צעיר ויתפתחו אצלה, במקביל לזה שיישארו מספיק כוכבים שיוכלו לסחוב את הקוצבה על הגב, למעשה פיתוח שחקני טופ בצורה מתמשכת.

שלישית, שימוש במותג הגדול של מדריד על מנת למשוך שחקנים במחירים זולים, טכניקה זו יעילה במיוחד – אלאבה ורודיגר, ג’וד בלינגהאם במחיר מצחיק [עלה כמו מודריק], ובקרוב גם קיליאן אמבפה ואלפונסו דייויס. לסיכום, עוד מאז עזיבת הפנומן הפורטוגלי התכונן פרז לעידן של מיתון, תוך התמקדות בבניית קבוצת העתיד החזקה ביותר, על חשבון קבוצת ההווה.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן