האיש שלא וויתר: פרידה מאנדרהאס ‘אנדי’ ברמה

אנדרהאס ‘אנדי’ ברמה, מי שהיה לאלוף עולם יחד עם נבחרת גרמניה במונדיאל 1990, הלך הלילה לעולמו כשהוא בן 63 בלבד. על פי הדיווחים בגרמניה, ברמה לקה בליבו, הוא הובהל לבית החולים ושם נקבע מותו.

אנדרהאס ‘אנדי’ ברמה נולד בעיר המבורג שבגרמניה בחודש נובמבר 1960. הוא החל את הקריירה שלו במועדון כדורגל בעיר בה נולד, כשהוא בן 5 בלבד. בתחילה הקרירירה שלו בבוגרים הוא שיחק במועדונים קטנים כמו ברמבק וזארבריקן, ובשנת 1981, כשהוא בן 21 בלבד, הוא נרכש על ידי קייזרסלאוטרן. בקייזרסלאוטרן הוא שיחק במשך חמש עונות, ובעקבות ההצלחה שלו הוא נרכש על ידי באיירן מינכן בשנת 1986. בבאיירן זכה ברמה באליפות וב’סופר קאפ’ הגרמני, והוא אף העפיל עם הבווארים לגמר גביע אופ”א(ליגת האלופות) – אך הפסד בגמר לפורטו מנע ממנו עונת טרבל היסטורית. אחרי שנתיים בבאירן עבר ברמה לאינטר בחוזה ל4 עונות. 116 הופעות רשם ברמה במדי אינטר, והוא אף זכה איתה בשלושה תארים: אליפות ב-1988/89, ה’סופר קאפ’ האיטלקי ב-1989 וגביע אופ”א(ליגת האלופות) ב-1990/91.

לאחר 4 שנים באינטר, עבר ברמה בעונת 1992/3 לליגה הספרדית, והצטרף לריאל סרגוסה. הוא הגיע עם הקבוצה עד לגמר הגביע הספרדי אך לאחר ההפסד בו ובסיום אותה העונה – הוא החליט לחזור לגרמניה, לקייזרסלאוטרן. ברמה שיחק בקייזרסלאוטרן במשך עוד חמש עונות, והוא אף זכה איתה בגביע הגרמני ב-1995/6 ובאליפות ב-1997/8, בסיום אותה עונה הוא פרש ממשחק.

ברמה גם היה חלק משמעותי במדים הבינלאומיים של נבחרת גרמניה. הוא שיחק במדי הנבחרת בשלושה גביעי עולם: במונדיאל 1986 הוא הגיע עם הנבחרת עד לגמר – אך הגרמנים הפסידו לארגנטינה וסיימו “רק” כסגנים. במונדיאל 1990 הגיע הרגע הכי זכור מהקריירה של ברמה. נבחרת גרמניה העפילה שוב לגמר, ושוב פגשה שם את נבחרת ארגנטינה. חמש דקות לסיום הגמר, קיבלה נבחרת גרמניה פנדל לאחר עבירה ברחבה. ברמה ניגש לבעוט את הפנדל, כבש, והעניק לגרמנים את התואר בסגירת מעגל מרגשת. ברמה גם לקח חלק במונדיאל 1994, אך הוא הודח עם הנבחרת כבר בשלב רבע הגמר.

לאחר הפרישה, החל ברמה בקריירת אימון. בשנת 2000 הוא מונה למאמן קייזרסלאוטרן, אך הוא סיים את תפקידו לאחר שנתיים. הוא גם אימן באונטרהאכינג מליגת המשנה בגרמניה, וכעוזר מאמן בשטוטגרט.

כאמור, היום(שלישי) הגיעה הידיעה העצובה על מותו של ברמה. האיש שנחשב לאחד מבועטי בעיטות חופשיות הגדולים של כל הזמנים, והיה ידוע כאחד המגנים הטובים בעולם בסוף המאה הקודמת, הלך לעולמו בגיל צעיר במיוחד.

מועדון העבר של ברמה, באיירן מינכן, פירסם הבוקר הודעת פרידה ברשתות החברתיות:

“מועדון הכדורגל באיירן מיינכן עצוב מאוד על לכתו הפתאומי של אנדראס ברמה. אנו מביעים את תנחומינו העמוקים למשפחתו ולחבריו. אנדראס ברמה לנצח יהיה בליבנו, כאלוף העולם, וחשוב מכך, כאדם מיוחד מאוד. הוא לנצח יהיה חלק ממשפחת באיירן. נוח על משכבך בשלום, אנדי!”

אנדי ברמה גם היה קשור מאוד לפרנץ בקנבאואר, שמת רק בחודש שעבר. בקנבאואר היה מאמנו של ברמה בנבחרת גרמניה במונדיאל 1990. ברמה אמר לאחר מותו של בקנבאואר כי: “אני מאמין שהוא נמצא בגן עדן ומרכיב שם משולש קסם עם פלה ומראדונה. הוא היה אחד האנשים הכי אדיבים וטובים שהכרתי”.

 

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן