האיש ששבר את ההגמוניה: גראפיטה חוגג 45

סיפורו של חלוץ ברזילאי, שהגיע משום מקום והתפרץ בוולפסבורג בדרך לעונת אליפות היסטורית. סיפורו של אדינאלדו באטיסטה ליבאניו, או בקיצור - גראפיטה.

אדינאלדו באטיסטה ליבאניו, או בקיצור גראפיטה, היה עוד שחקן שבלט לזמן מה ואז נעלם. אבל בזמן השיא שלו, הצליח גראפיטה לעשות מה שרבים נכשלו בו – לשבור את ההגמוניה של באיירן מינכן בבונדסליגה. היום, ה-2 באפריל,חוגג גראפיטה את יום הולדתו ה-45.

גראפיטה נולד בשנת 1979, בעיירה הקטנה ג’ונדאי שנמצאת בסאו פאולו, ברזיל. בשל המצב הכלכלי של משפחתו, גרפיטה עבד כילד במכירת שקיות אשפה מדלת לדלת. הוא החל את דרכו בעולם הכדורגל בשנת 1999, כשהוא בן 20, בליגות הנמוכות בברזיל. בשנת 2001 הוא עבר לסנטה קרוז FC מהליגה הבכירה בברזיל, ובשנים שלאחר מכן הוא עבר בין קבוצות מהליגה השנייה לקבוצות מהליגה הבכירה כגון גרמיו, גויאס וסאו פאולו. בשנת 2006, יצא גראפיטה לראשונה לאירופה ועבר ללה מאן הצרפתית, בה הוא הצליח מאוד.

בקיץ 2007, הגיע גראפיטה לוולפסבורג מהבונדסליגה הגרמנית. השחקן, בן ה-28, עבר לליגה הגרמנית תמורת 5.6 מיליון יורו ששולמו לקבוצתו הצרפתית. את עונתו הראשונה על אדמת גרמניה, סיים גראפיטה עם מספרים טובים. הוא כבש 12 שערים והוסיף 6 בישולים ב-28 הופעות. אבל שום דבר לא הכין אותו ואת האהודים למה שהגיע בעונה שלאחר מכן, עונת 2008/09, אז וולפסבורג הפכה לקבוצה בלתי ניתנת לעצירה.

תחת המאמן פליקס מגאת’, גראפיטה התפוצץ כמו לבה מלוע של הר געש. החלוץ הבריזלאי, יחד עם שותפו לחוד החלוץ הבוסני אדין דז’קו שהיה אז בן 22, הוא הוביל את ה’זאבים’ לאליפות מפתיעה במיוחד, אליפות לה אף אחד לא ציפה.

בעונת 2008/09 רשם גראפיטה בכל המסגרות:

🏟משחקים – 31.

⚽️שערים – 35.

🍳בישולים – 10.

⏱️מעורבות בשערים – כל 58 דקות.

חברו להתקפה, אדין דז’קו, רשם בעונת 2008/09 בכל המסגרות:

🏟משחקים – 42

⚽️שערים – 36

🍳בישולים – 12

⏱️מעורבות בשערים – כל 74 דקות

עם צמד כזה בחוד, אף קבוצה לא יכלה לעצור את הזאבים. אפילו לא מי ששלטה באותן שנים בליגה הגרמנית ביד רמה, באיירן מינכן, שגם הושפלה נגד וולפסבורג עם הפסד 1:5 היסטורי במשחק בו גראפיטה הבקיע את אחד השערים היפים שנראו בבונדסליגה, עם העקב המופלא שלו שעבר 3 שחקנים.

אחרי אותה אליפות מופלאה, סיים גראפיטה גם את שתי העונות הבאות עם ספרות כפולות במדי וולפסבורג. בסך הכל, כבש החלוץ הברזילאי 75 שערים ובישל 25 נוספים ב-130 הופעות במדי וולפסבורג, שהתפרשו על פני 4 עונות. אומנם אותה עונת אליפות היסטורית כבר לא חזרה על עצמה, ו-וולפסבורג חזרה להיות קבוצה בינונית, שמידי פעם מבליחה לפסגה, כמו בעונת 14/15 עם דה בריינה ובאס דוסט. עם זאת, כאמור, גראפיטה המשיך להרשים כשהוא רושם מספרים נהדרים. סוף הרומן בין וולפסבורג לגראפיטה הגיע בקיץ 2011, אז עזב הברזילאי את ה’זאבים’, ועבר בגיל 32 לאל-אהלי מאיחוד האמירויות. לאחר מכן הוא עבר לאל-סאד הקטארית, בה הוא שיחק במשך עונה אחת. לקראת סיום הקריירה חזר גראפיטה לברזיל, תוך שהוא נדד בעוד כמה קבוצות קטנות. גראפיטה תלה רשמית את הנעליים בקיץ 2018, במדי סנטה קרוז מהליגה השנייה בברזיל.

אגב, כיום נשארו רק שני שחקנים פעילים מאותה קבוצה היסטורית של עונת 2008/09. הראשון הוא אדין דז’קו, בן ה-38, שעדיין קורע רשתות במדי פנרבחצ’ה הטורקית. דז’קו כבש העונה 18 שערים ובישל עוד 3 ב-29 הופעות במדי פנרבחצ’ה בליגת העל הטורקית. השחקן השני שעדיין פעיל הוא המגן הימני הסלובקי, פטר פקריק, שהיה בעונת האליפות בן 21, והגיע לזאבים באמצע אותה עונה מופלאה. כיום, פקריק בן 37, והוא משמש שחקן מחליף בהרטה ברלין, שמנסה לעלות חזרה לבונדסליגה.

גראפיטה ודז'קו חוגגים עם צלחת האליפות קרדיט - IMAGO

1 תגובה
  1. בר כותב

    פשוט אדירים באף מקום אף אחד לא כותב ככה ועל נושאים כאלה, רואים שאתם פועלים נטו מאהבת משחק נטולת כל אינטרסים וזה הכח בלתי ניתן לעצירה שלכם.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן