My Hero: יורגן קלופ בסיבוב אחרון

אחרי תשע שנים, יורגן קלופ הודיע כי הוא עוזב את ליברפול כשהוא ינסה בפעם האחרונה, להוביל אותה למקום המיועד

בשנת 1998 להקת הרוק האמריקאית ה-Foo Fighters הוציאה את השיר ‘My Hero’. השיר עצמו מדבר על הגיבורים היום-יומיים, האנשים הרגילים: “There goes my hero, He’s ordinary” שר סולן הלהקה, דייב גרוהל. אתמול (יום שישי, 26.01.2024), יורגן קלופ מאמן ליברפול, הודיע שיעזוב את המועדון אחרי תשע שנים. באופן סמלי לשירם של הפו פייטרז, דווקא האיש שמכונה “הנורמלי” הפך לגיבור הגדול של המייטי רדס.

מספקנים למאמינים

במשך תשע השנים הצליח קלופ להוציא את המונח “לוזרפול” מפי אוהדי הכדורגל ברחבי העולם, מונח שליווה את אוהדי הקבוצה במשך שלושים שנים. ההתרפקות על העבר ועל הזיכרונות הפכה ככל שעברו השנים לתחושות דיכאון וחוסר אמונה ביכולת הקבוצה לחזור לגדולתה. ההגעה לאנפילד נשארה כדבר שבשגרה, אך גם חוסר ההצלחה הפכה להיות שגרה שלוותה בצחוק חסר אונים. הרי רק שנתיים לפני הגעת המאמן המיועד, ליברפול נלחמו כמעט עד הסוף על האליפות שהסתיימה בהחלקה הזכורה של סטיבן ג’רארד ובאובדן שלה. אחרי אותו אירוע בלתי נשכח, גם האופטימיים שביושבי אנפילד החלו לאבד תקווה ולהאמין שאולי זהו, כמו אימפריות אחרות בהיסטוריה, גם הקבוצה שלהם שקעה ולעולם לא תחזור לגדולתה, עד אשר הגיע קלופ.

במסיבת העיתונאים הראשונה לאחר שמונה, אמר המאמן הגרמני: “אנחנו צריכים להפוך מספקנים למאמינים” וכך עשה. עם שיטת משחק ייחודית בשם הגגנפרסינג, שיטת משחק שלמעשה אומרת שאת הקבוצה היריבה צריך ללחוץ תמיד, בעיקר כשהכדור ברגליים של אותה יריבה. ראלף רנגניק, אחד מחלוצי שיטת המשחק הזו, אמר כי שמונה השניות הראשונות אחרי איבוד כדור הן החשובות ביותר. בזמן הנתון הזה יש לקבוצה את הסיכוי הגבוה ביותר להחזיר את הכדור. במשך עשר השניות אחרי שהקבוצה החזירה את הכדור יש לקבוצה את הסיכוי הרב ביותר לכבוש גול. קלופ התמקצע בשיטת המשחק הזו והפך אותה למשנתו. באימונים התמקד במשמעת השחקנים, כשלסקאוטים נתן הוראה ברורה: אל תחפשו שחקן שנצטרך להתאים אליו את הטקטיקה, תחפשו שחקן שיוכל להתאים את עצמו לטקטיקה. משמע, השחקנים לא יכולים להיות כל אחד, אלא יהיו שחקנים גמישים שמתאימים גם מבחינה אישיותית, שיוכלו להסתגל במהירות לשיטה הנדרשת של קלופ. על סמך זה הוא ירכיב את הקבוצה שלו, שיהפכו לקבוצות.

נווה מדבר

שיטת המשחק הזו גרמה לאנשים ברחבי העולם להיסחף אחר הכדורגל של ליברפול ולהחזיר את החיוך ליציעים באצטדיון האדום. מה שהמאמן הגרמני הצליח לעשות הוא מעבר לתארים, שכללו בין היתר זכייה בליגה, בגביע האנגלי ולקינוח גם זכייה בליגת האלופות. הוא הצליח להחזיר את המרסיסייד אל דרך המלך. בקבוצת כדורגל עם בעלים לא שאפתנים במיוחד, מול מפלצת ממנצ’סטר שכמעט תמיד הקדימה אותו בליגה, אך במאזן הפנימי בין שתי הקבוצות הוא עם ידו על העליונה, הצליח קלופ לבלוט גם מעל מאמני העבר של ליברפול כשהוא היחיד בהיסטוריה של המועדון שזוכה בכל התארים האפשריים כמאמן, משהו שמאמנים כמו רפא בניטז, בוב פייזלי, קני דלגליש וביל שאנקלי לא הצליחו להשיג. המאמן הגרמני הוא המאמן עם אחוז ההצלחה הגבוה בהיסטוריה של המועדון – 60.73%, כשהוא מנצח ב-283 משחקים מ-466 המשחקים אותם אימן. הוא גם המאמן הגרמני לזכות באליפות בפרמייר ליג, מחזיק בשיא ניצחונות בצוותא עם מנצ’סטר סיטי ושיא ניצחונות ביתיים והפך את הקבוצה שלו לקבוצה הראשונה לנצח את כל ששת המשחקים בשלב הבתים של ליגת האלופות.

חשוב לזכור, יורגן קלופ הגיע לקבוצה שהפסידה 6:1 לסטוק סיטי, שנמצאת היום במעמקי הטבלה בצ’מפיונשיפ, לקבוצה שמסתמכת על ג’ון פלאנגן, ג’ו אלן וכריסטיאן בנטקה לקבוצה שמפתחת את טרנט אלכסנדר ארנולד, מצליחה להנחית את טיאגו אלקנטרה והופכת את מוחמד סלאח לאחד השחקנים הטובים בעולם. כי כזה יורגן קלופ, יודע להוציא מים מן הסלע והאליפות אותה הצליח להחזיר אל המייטי רדס אחרי שלושים שנים, היא כנווה מדבר באמצע סהרה.

דור הלך ודור הגיע

בהגעתו לליברפול אמר המאמן: “זה לא כל כך חשוב מה אנשים אומרים עלייך כשהגעת, זה הרבה יותר חשוב מה אנשים חושבים עלייך כשעזבת”. אפשר לומר שתחת המאמן הגרמני ליברפול שינתה את פניה, לא פעם אחת ולא פעמיים, אלא שלוש פעמים. שלושה “דורות” של שחקנים עברו ‘קלופיזציה’. כל דור כזה, הצליח לקדם את ליברפול עוד צעד קדימה. הדור הראשון, שכלל בתוכו את הקפטן ג’ורדן הנדרסון, ג’יימס מילנר ופליפה קוטיניו עסק בעיקר בלייצב את הספינה, לנסות להשתית את יסודות הכדורגל עליו קלופ מבסס את כל משנתו. הדור הראשון היה הכרחי להמשך הדרך. חלקם המשיכו עם הקבוצה בעמדות מפתח כמו הנדרסון, חלקם התפתחו להפוך לפנים של המועדון בשנות ההצלחה כמו רוברטו פירמינו וחלקם נמכרו בסכומים גדולים כמו קוטיניו.

הדור השני, שכלל בין היתר את מוחמד סלאח, וירג’יל ואן דייק וסאדיו מאנה, הצליח להחזיר את ליברפול לגדולתה, כשבתקופה הזו הקבוצה זכתה בכל תואר אפשרי. הדור השני היה הגדול ביותר בשנותיו של קלופ במועדון, כשתהליך ה’קלופיזציה’ היה בשיאו. המאמן הגרמני הביא את השחקנים לשיא יכולתם, הצליח לספק תצוגות כדורגל גדולות – מהמהפך מול ברצלונה, לניצחונות הכי גדולים בהיסטוריה על מנצ’סטר יונייטד, באנפילד ובאולד טראפורד. לצד זה, הצליח להפוך שחקנים לגיבורי קאלט כמו דיבוק אוריגי שהפך לאיש לרגעים הגדולים תחת פיקודו של קלופ או ג’ואל מאטיפ שהפך לאחד ממעוזי ההגנה באנפילד.

הדור השלישי מעט שונה. את הדור השלישי קלופ לא סיים לפתח, ולצערם של האוהדים יעזוב לפני שיזכה לראות אותם בשיא פריחתם. את הדור השלישי מייצגים שחקנים כמו טרנט אלכסנדר ארנולד, דומיניק סובוסלאי ודרווין נונייז. חילופי הדורות הגיעו לפתחו של המועדון האדום והטרנספורמציה, שהחלה בעונה הקודמת, מתבצעת בשיא תפארתה בעונה הזו. לשם ההבנה, את עונת 2022/23 קלופ וליברפול סיימו מחוץ לרביעייה שמובילה לליגת האלופות, בפעם הראשונה מאז אותה עונה בה מונה אי אז ב-2015/16, אז המרסיסייד סיימו במקום השמיני. כעת, היא ניצבת במקום הראשון בפרמייר ליג, בהפרש חמש נקודות מהמקום השני מנצ’סטר סיטי, לה יש משחק חסר. הדור הזה, השלישי, מאופיין באותם חילופי דורות, אליהם נכנסו רגליהם של השחקנים החדשים, בעיקר בעמדת הקישור ששונתה ב-180 מעלות ממה שהייתה בעונה שעברה ומקישור עייף ומבוגר, הפך לקישור רענן ורעב, כשטרנט אלכסנדר ארנולד נכנס למשבצת המנהיג אותו פינה ג’ורדן הנדרסון. הדור השלישי ככל הנראה יסתיים רק כשמוחמד סלאח, אותו קלופ הפך לאחד השחקנים הטובים בעולם, יעזוב את אנפילד.

קלאס באפס מאמץ

לאוהדי ליברפול נותרה חצי עונה ליהנות מהמאמן, שרק בקיץ האחרון בחר להאריך חוזה עד 2026 ולמעשה לסגור מעל עשור במועדון. אך כפי שקלופ תיאר בעצמו, גם לרכב החזק בעולם נגמר בסוף הדלק אחרי שהוא נוסע במשך תקופה על 250 קמ”ש. המאמן, שזכה לכבוד מכל מאמן שעמד מולו, קיבל מחמאות לאחר ההודעה כי יעזוב מהקולגות שלו, מאוריסיו פוצ’טינו ופפ גווארדיולה. מאמן צ’לסי סיפר כי לאחר שפוטר מטוטנהאם ההודעה הראשונה אותה קיבל הייתה מקלופ. גם פפ גווארדיולה, מאמן מנצ’סטר סיטי מלא בשבחים כלפי מאמן ליברפול ואמר שקלופ היריב הכי טוב שהיה לו בכל חייו. קלופ עצמו יקווה לקבל את אותו הכבוד גם במהלך חצי העונה הקרובה, במטרה לסגור את סיפור הגבורה שלו בליברפול עם אליפות אחת אחרונה, רגע לפני ש’הנורמלי’ יוצא לנוח ולמלא את האנרגיות מחדש כדי לחזור להרפתקה חדשה.

5 תגובות
 1. כרטיס אדום כותב

  תמיד כיף לקרוא את הכתבות שלך מלך! תמשיך ככה

 2. בר כותב

  איזה כתבה מדהימה עמית

 3. שון כותב

  כתבה מעולה שעושה כבוד עם מי שמגיע לו.

 4. יגאל כותב

  כתבה נהדרת, איזה איף כאוהדי כדורגל שזכינו לצפות במאמן ואדם כמו קלופ. אני כל כך סקרן מה הפרויקט הבא שלו…

 5. דן כותב

  כתבה נפלאה על מאמן אדיר

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן