החומה הצהובה לא תשבר | דורטמונד 2-4 אתלטיקו מדריד

אי אפשר להגדיר במילים את המשחק המשוגע שראינו אתמול (שלישי), משחק שסיפק לנו הכל מהכל, בכל רגע התחלפה זהות העולה. משחק שהתנהל בקצב גבוה כיאה למעמד הנפיק לנו שישה שערים. ובסופו של דבר החומה הצהובה לא נשברה ועלתה לשלב הבא. מנגד, הקבוצה של סימאונה שוב לא הצליחה במשחק חוץ, ואפשרה לדורטמונד לחזור פעמיים באותו משחק. שתי ריצות מהירות מאוד של דורטמונד בשערים, הראו לאתלטיקו את הדרך החוצה. 

1. הקדמה

אתלטיקו הגיעה למשחק במקדמה של 2-1 במשחק הביתי, אחרי מחצית שנייה לא טובה במטרופליטנו הקבוצה של סימאונה השאירה שבב של סיכוי לדורטמונד, מצד הליגה אתלטיקו ממשיכה לבסס את מעמדה בליגת אלופות עונה הבאה עם ניצחון 3-1 ביתי על ג’ירונה. אתלטיקו מדריד הגיעה למשחק הזה בידיעה על הרקורד הלא טוב במשחקי חוץ של הקבוצה העונה, ב 20 משחקים הקבוצה ניצחה 7 בלבד. אך אתלטיקו ידעו, שגם תיקו מעלה אותם לשלב הבא.

דורטמונד שבמהלך השבוע רשמה ניצחון חוץ 2-1 קשה נגד מנשגלאדבך בחוץ, הגיעה  למשחק ביתי שכל תוצאה שהיא לא ניצחון וה’צרעות’ ימצאו את עצמם מחוץ לצ’מפיונס ליג. חשוב לציין, דורטמונד עדיין לא הבטיחה את מקומה בעונה הבאה בליגת אלופות, יתרה מכך הקבוצה כעת נמצאת מקום החמישי שמוביל לליגה האירופית בלבד, אדין וחבורתו ינסו לעשות הכל בשביל שהם ימשיכו לשחק בליגת אלופות גם בעונה הבאה, אבל עכשיו? כל מה שמעניין זה עלייה לחצי גמר ליגת אלופות

יוצאים לדרך

2. הרכבים

3. מהלך המשחק

השחקנים על כר הדשא השופט שורק למשחק

let the show begin

המשחק רק התחיל ודורטמונד היו להוטים לכבוש את שער השיוויון, בראנט הנהדר מוסר את הכדור לאדיימי שמגיע לקצה רחבה ובמסירת רוחב מושלמת מוצא את סאביצר אחד על אחד, אבל אז קם מהצללים אזפיליקוטה שמציל את אתלטיקו מספיגה מוקדמת מאוד.

אזפיליקוטה קולט את השמירה הלקויה של הרמוסו סוגר את סאביצר ביחד עם ישנוניות של האוסטרי ושומר את אתלטיקו מספיגה מוקדמת מאוד. סזאר אזפיליקוטה to the rescue , עדיין 0-0.

עוד לא הספקנו לנשום מההחמצה של סאביצר, וכבר מוראטה מגיע לאחד על אחד, כאשר אותו סאביצר שהחמיץ רואה את מוראטה ורק מתפלל שיחמיץ, וזה בדיוק מה שקורה. מוראטה של התקופה האחרונה לא מצליח למצוא את הרשת, עם שער אחד מ 17 משחקים, ההחמצה הזאת מראה בדיוק את התקופה שעוברת על החלוץ הספרדי. לא טיימינג טוב לא להיות בכושר אדון אלברו מוראטה.

0-0 ממשיכים.

אחרי דקות של שליטה אבסולוטית של דורטמונד, סוף סוף זה הגיע, מאטס הומלס בכדור נפלא מוצא את בראנט בצד הרחבה, הגרמני משחרר בעיטה, אובלק שלפני שנתיים היה עוצר כדור כזה בקלילות, לא מצליח לעצור את הכדור, ובראנדט כובש, צד שמאל של הקבוצה ממשיך להניב פרי ולאחר יצירת מצבים של כמעט, סוף סוף זה קורה.

1-0 לדורמונד, 3-3 בסיכום

לא להאמין מה שקורה כאן, לאחר 4 דקות בלבד בראנדט שוב מעורב, מוסר את הכדור לסאביצר, שמשאיר למגן הנפלא של דורטמונד מאטסן, שמהפינה של הרחבה מחליף את המשחק כדורגל למשחק סנוקר ופוגע בדיוק בצד השני של הרשת של אובלק.

סאביצר קולט את השטח המת שנוצר בין וויטסל למולינה, נכנס ומוביל איתו את וויטסל, גם המגן מאטסן מבין את הפעולה שקוראת, ללא וויטסל אתלטיקו נשארה ללא צד ימין שיחפה על כניסה לרחבה. ההולנדי נכנס לחלל שהשאיר לו סאביצר ובשלוש נגיעות כובש את השני תוך 4 דקות בלבד.

2-0 דורטמונד, כרגע דורטמונד עולה.

מחצית אחת הסתיימה מחצית שנייה מתחילה עם שלושה חילופים של סימאונה: קוראה, באריוס וריקלמה נכנסו במקומם של מוראטה המאכזב, אזפיליקוטה ומולינה.

איזופתיחה של המחצית השנייה, 3 דקות לאחר השריקה, אתלטיקו מקבלת קרן. גריזמן לוקח את הקרן, הרמוסו מטעה את שלוטרבק ובורח לו בשמירה, מוריד כדור בנגיחה, והומלס מנסה להשתלט על הכדור והכדור בורח לו ונכנס לשער, שער עצמי של הומלס.

2-1 דורטמונד, שוב הולכים להארכה.

החילופים של סימאונה הצליחו להביא שינוי, בעיקר אנחל קוראה שהצליח להביא מהירות וזריזות לקבוצה של סימאונה. הארגטינאי לא הפסיק לנסות מאז שנכנס, ואתם יודעים מה קורה למי שמנסה ומנסה? בסוף זה מצליח לו. דקה 63, גריזמן מוצא את קוראה בצד הרחבה, קוראה סוחב את הכדור ומעביר רוחב שמוצא את ריקלמה שבועט, קובל עוצר! זה לא נגמר, הכדור מגיע לקוראה, פעם ראשונה נחסם על ידי הומלס ובפעם השנייה לרשת! קוראה מצליח, החילוף של סימאונה מצליח.

2-2 אתלטיקו עולה.

זהו האוויר יצא מהמפרשים לחבורה של אדין מ 2-0 לדורטמונד  ל2-2, ושוב כמו בתחילת המשחק החבורה הצהובה צריכה 2 שערים.

באמת חשבתם שדורטמונד התייאשו? לא כך החבורה הנהדרת של אדין לימדה אותנו.

דקה 70, שוב סאביצר עושה תנועה לשטח מת בHalf space ושוב זה בראנט שמוצא אותו, האוסטרי מרים לפולקרוג שמנצח את חימנס בקרב אווירי ושוב מעלה את דורטמונד ליתרון. מה עוד יכול לקרות במשחק המטורף הזה, החבורה הצהובה צוהלת אבל רצה מהר מאוד לקו החצי, קפטן הומלס מריץ אותם חזרה. הם לא רוצים הארכה, הם רוצים לסיים את זה ב 90 דקות, המומנטום שלהם, זה הזמן.

3-2 דורטמונד שוב הארכה.

שתי דקות משער היתרון, 2 דקות בלבד זה לא ייאמן! אמרה צ’אן מרים את הכדור, מוצא את בראנדט ברחבה. הכדור מגיע לפולקרוג שבועט, נחסם על ידי חימנס. זה לא נגמר, סאביצר מקבל את הכדור, מעביר טיפה לצד ובועט לרשת, אותו שחקן שכבר התחילו לגמור לו את הקריירה עושה זאת שוב במשחק הזה ועם שני בישולים ושער, עושה את הבלתי יאומן. לפני שתי דקות אוהדי אתלטיקו היו מאושרים וחוגגים, ואחרי שתי דקות הם עם פנים נפולות, סימאונה לא מאמין שזה קורה. אחח יאללה שלך כדורגל.

4-2 דורטמונד, וכרגע היא עולה.

ומכאן כבר באמת הקבוצה של סימאונה לא הצליחה לחזור, ודורטמונד מעיפילה לחצי גמר ליגת אלופות, כמה מרגש עבור אדין וחבורתו, החומה הצהובה לא נשברת לעולם.

לפי מפת המומנטום אפשר לראות שבמחצית הראשונה דורטמונד הייתה יותר מסוכנת ויצרה יותר מומנטום מאשר אתלטיקו, שלמעט דקות אחדות לא הצליחה להביא את עצמה לחצי הראשון של המשחק. לעומת זאת בחצי השני זה פשוט היה פינג פונג במומנטום, בהתחלה דורטמונד, אחר כך אתלטיקו ואז שוב דורטמונד, פשוט מחצית שנייה מהסרטים, ארבע שערים, מה עוד אפשר לצפות ממשחק בסדר גודל כזה?.

4. סטטיסטיקה

4.1 סטטיסטיקה כללית

 • שליטה בכדור: סה”כ החזקת כדור שיוויונית עם העדפה לצד של דורטמונד עם 52% בהחזקת כדור, לעומת 48% מהצד של אתלטיקו. גם מבחינת המסירות הייתה העדפה מעטה לקבוצה של אדין עם 483 מסירות מדויקות, לעומת 437 של אתלטיקו. גם הסטטיסטיקה הזאת מראה שמדובר במשחק שיוויוני שיכל להתפתח לכל כיוון, הפעם ידה של דורטמונד הייתה על העליונה.
 • פאולים: כמו שציפינו מדובר במשחק אגרסיבי, בין שתי קבוצות מאוד פיזיות, סה”כ 20 עבירות ביצעו שתי הקבוצות יחדיו, כאשר אתלטיקו ביצעה שתי פאולים יותר מאשר דורטמונד, שוב משחק אגרסיבי וקשוח כיאה לשלב רבע גמר בין שתי הקבוצות הללו.
 • החמצות מצבים: בנוסף לכל השערים, שתי הקבוצות החמיצו יחדיו שישה מצבים גדולים, מדובר על מספר גדול מאוד של מצבים מסוכנים, כאשר ישנם משחקים שלא מסתיימים עם 3 מצבים גדולים. שתי הקבוצות יכלו אפילו להגיל את תוצאת המשחק, אבל אנחנו לא מתלונים.
 • בעיטות: למרות שאתלטיקו בעטה פחות לשער 10 לעומת 19 של הצהובים, ובנוסף לכך בעטו פי 3 פחות מדורטמונד למסגרת. הקבוצה של סימאונה הייתה שווה יותר שערים במשחק הזה מאשר דורטמונד עם 1.89 XG, לעומת 1.48 XG של דורטמונד. אומנם הקבוצה של אדין החמיצה את כל המצבים המסוכנים שלה, אבל את המצבים היותר קשים היא ידעה להכניס ושמרה על יעילות מיטבית. גם פה הסטטיסטיקה מראה כמה המשחק היה שוויוני ויכל להסתיים לכל כיוון.

4.2 מפת התקפות ובעיטות

אתלטיקו מדריד הצליחה להוציא התקפות משני צדדי המגרש בצורה מאוד שוויונית, כאשר הקבוצה תקפה מהצד השמאלי שלה טיפה יותר מהימני. לעומתה, דורטמונד ניסתה להוציא התקפות לרוב מהצד השמאלי שלה ששם נמצא מאטסן הנפלא, ובנוסף לכך גם סאביצר ובראנדט הצטרפו לקו שמאל של הקבוצה. והתוצאה היא ידועה שלושה מארבעת השערים הגיעו דרך האגף השמאלי של דורטמונד, כאשר גם הצד הרביעי הגיע מאמצע שמאל של הקבוצה. מהצד הימני הקבוצה לא הצליחה לייצר מצבים, וגם אדיימי שבתחילת המשחק היה מורגש מהצד השמאלי, לא הצליח לעורר שינוי כאשר עבר לצד ימין ופחות הורגש. העידרותו של מאלן בצד הימני מאוד מורגשת אצל דורטמונד.

גם במפת הבעיטות ניתן לראות שדורטמונד לא הצליחה לייצר מצבים דרך האגף הימני, כאשר רוב הבעיטות מתוך הרחבה מגיעות מהצד השמאלי ומהאמצע של הקבוצה. מה שמעניין שדורטמונד בעטה לא מעט ממש מקצהו השמאלי של רחבת אתלטיקו, הכושר של אובלק תרם לביטחון של דורטמונד לבעוט ממצבים לא פשוט ולאתגר את השוער הסלובני, וכאמור בשער הראשון ואף הרביעי אולבק היה יכול לעשות יותר. לעומת זאת, אצל אתלטיקו ניתן לראות שרוב הבעיטות שהיא בעטה הגיעו מרחבת שדורטמונד, כאשר רק שתי בעיטות מתוך התשע הגיעו מחוץ לרחבה. ניתן ליחס את זה לעובדה שחוץ מדה פול וגריזמן, אף שחקן בקבוצה לא מאיים מרחוק.

גם מבחינת אחוזים אפשר לראות כמה דורטמונד הסתמכה על צד שמאל מאשר צד ימין עם 21% מהבעיטות שהגיעו דרך כנף שמאל, לעומת 11% בלבד מהבעיטות שהגיעו דרך כנף ימין ששוב רק אחד מהם הגיע מהרחבה ואף הוא היה מקצה הרחבה, דורטמונד לא הצליחה לייצור מצבים דרך ככנף ימין. אתלטיקו לעומת דורטמונד שיתפה את שני הצדדים באופן שווה עם 18% לכל צד, וכמובן ששתי הקבוצות הגיעו ליותר בעיטות דרך המרכז של ההתקפה.

שתי ההגנות על אף ששת השערים שנכבשו, עמדו מאוד חזק בקו האחורי והצליחו למנוע בעיטות מתוך רחבת החמש שלהן. בצד של אתלטיקו ניתן שוב לראות כמה הקבוצה לא הסתמכה במשחק הזה על בעיטות מחוץ לרחבה כאשר לא פחות מ80% הגיעו דרך הרחבה (5-16) לעומת 20% בלבד מחוצה לה. דורטמונד הייתה יותר מאוזנת מהבחינה הזאת עם 68% מהרחבה לעומת 32% מחוץ.

5. חימנס מה שלום הראש?

חימנס הוא שחקן שנמצא בדעיכה ביכולת שלו, וזה גם מתבטא בעיקר מבחינה אווירית, כאשר הוא לא מצליח לנצח מאבקים אווירים, דבר שהוא היה טוב בו עד לפני שנתיים.

ניתן לראות במשושה שלו מהשלוש שנים האחרונות את הירידה שלו בניצחונות במאבקים אווירים

 • בשנת 21/22 הארגוואי היה באחוזון 80 בניצחונות במאבקי אוויר
 • בשנת 22/23 הארגוואי היה באחוזון 56 בניצחונות במאבקי אוויר
 • בשנת 23/24 הארווגואי נמצא באחוזון של 46 בניצחונות במאבקי אוויר

במשחק הזה זה היה מאוד נראה לעין ההפסדים שלו במאבקי אוויר, כאשר גם בשער השלישי של דורטמונד פולקרוג הצליח לנצח את חימנס במאבק אווירי, כאשר הבלם הארווגואי לא היה באיזור של הכדור.

4 פעמים בלבד הצליח חימנס במשחק הזה במאבקי אוויר מתוך 10 ניסיונות, 40% בלבד, כאשר בלם מגיע לכל כך הרבה מאבקים ומפסיד ברובם זה נורת אזהרה מאוד גדולה. ולבלם הארגוואי יש חלק מאוד גדול בנעשה, בעיגול ניתן לראות את חימנס שנמצא לפני פולקורג בשער השלישי. חימנס חלם אפשר לפולקרוג להגיע לפניו, ומוסיף חטא על פשע ולא מצליח לעצור אותו באוויר. יתרה מכך, הוא לא מנסה בכלל להפריע לו, לפחות לשים עליו את היד שטיפה יאבד מהמשקל ושזאת לא תהיה נגיחה כל כך קלה. פשוט משחק עגום לבלם שרק מלפני שלוש שנים היה נחשב לטוב ביותר במדי אתלטיקו.

6. שחקנים בולטים

6.1 מרסל סאביצר

את הקריירה של מרסל סאביצר אי אפשר לסכם במילים, הפריצה בלייפציג, הדעיכה בבאיירן וביונייטד והשיקום בדורטמונד. הקשר האוסטרי הראה את אותם יכולות שהיו לו כשפרץ במדי לייפציג לכולם, מדובר בקשר 50-50 פר אקסלנס, בעל יכולות הגנתיות ובעל יכולות התקפיות, במשחק הזה ליד אמרה צ’אן ובראנדט החוכמה שלו במשחק התעלה מעל הכל, עם גיחות לתוך הHalf space והWild space, וזיהוי השטחים המתים. משחק פשוט פנומנלי של האוסטרי.

סטטיסטיקה מהמשחק של האוסטרי:

 • 90 דקות
 • שער אחד
 • 2 בישולים
 • 35 נגיעות בכדור
 • 17/24 מסירות מדויקות (71%)
 • 2 מסירות מפתח
 • 1/1 קרוסים
 • 0/1 כדורים ארוכים
 • 2 בעיטות למסגרת
 • 1/1 דריבלים מוצלחים
 • החמצת מצב גדול אחד
 • 1/2 ניצחונות במאבקי קרקע
 • 0/1 ניצחונות במאבקי אוויר (לא ציפינו שינצח במאבק אוויר נכון?)
 • הרחקה אחת
 • 2 חטיפות
 • ציון בולרז: 8.7

6.2 יוליאן בראנדט 

עוד שחקן שמאוד בלט הוא בראנדט הגרמני, באחד ממשחקיו הטובים העונה, בראנדט הצליח לחדור את קווי ההגנה של אתלטיקו פעם אחר פעם בצורה מושלמת, כאשר הוא האחראי הראשי והאדריכל של רוב המצבים, ואף כבש שער משל עצמו.

סטטיסטקה מהמשחק שלו אתמול:

 • 89 דקות
 • שער אחד
 • 78 נגיעות בכדור
 • 55/61 מסירות מדויקות (90%)
 • 4 מסירות מפתח
 • 2/7 קרוסים
 • 2/4 כדורים ארוכים
 • יצירת מצב גדול אחד
 • 2 בעיטות למסגרת
 • 1/2 ניצחונות במאבקי קרקע
 • 0/1 ניצחונות במאבקי אוויר
 • 12 איבודי כדור
 • הרחקה אחת
 • תיקול אחד
 • ציון בולרז: 8

7. סיכום

אין דרך לסכם את המשחק המטורף שקיבלנו אתמול (שלישי) יותר טובה מאשר שיגעון חושים, הדמעות של אוהדי דורטמונד התחלפו בשמחה, השמחה של אוהדי אתלטיקו התחלפה בדמעות. יש לנו קבוצה גרמנית בחצי גמר אחרי ששלוש שנים הקבוצות הגרמניות כושלות לעשות זאת. דורטמונד עושה חצי גמר לאחר 11 שנה שלא הייתה במעמד, פעם שעברה שהגיע עד החצי גמר היא הגיע גם לגמר שם הפסידה הפסד כואב לטרבליסטית באיירן בדקה ה-89. דורטמונד עכשיו תקווה לעשות את הצעד הנוסף לעבר הגמר בלונדון, ושם תקווה שלא יקרה כמו מה שקרה לפני 11 שנה. אבל חזון למועד, וקודם כל הקבוצה הנהדרת של אדין צריכה להתרכז בליגה ששם המקום בליגת אלופות עדיין לא מובטח עבורה.

כמה מאכזב עבור דייגו סימאונה, המאמן שכבר עבר את אינטר אלופת איטליה שבדרך, ראה את עצמו כבר בחצי גמר אחרי ה2-2 אבל המפלה הייתה כל כך כואבת ספורטיבית, הקבוצה עכשיו תתרכז במאבקי הליגה שהמטרה היא ברורה, לסיים במקום שמוביל בליגת אלופות, היא כבר חצי רגל שם, אבל תהיה חייבת להשכיח את המשחק ולהתרכז במה שחשוב באמת. הקבוצה של סימאונה היא לא רעה, ויש שם חומר שחקנים טוב, אבל בשביל להגיע למקומות יותר גדולים מרבע גמר, תצטרך הקבוצה להשתפר עוד.

וכל מה שנותר להגיד למילים אחרונות, יאללה שלך כדורגל, זר לא יבין זאת.

 

1 תגובה
 1. בר כותב

  סיכום מעולה!

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן