הכדור כבר לא עגול, והוא בהחלט לא עשוי מזהב

בעיניי טקס כדור הזהב הפך לטקס כדור הכסף, ולא במובן המתכתי.

הוא איבד לגיטמיות כאשר “ביטלו” לרוברט לבנדובסקי את הזכייה בפרס.
כעת מדובר בקומדיה בסגנון “משפחה מודרנית”, סיטקום שמסמן וי על כל בקשות הקהל על מנת להרוויח כמה שיותר רייטינג, ששווה כסף.
התוצאות דומות – משהו חמוד שאפשר לצחוק ממנו, ותו לא.
מעניין לציין ש”משפחה מודרנית” זכתה ב22 פרסי אמי, אחד מהפרסים הנחשקים ביותר במסך הקטן, בעוד סדרת מופת כגון “המקום הטוב” שמתעסקת בסוגיות אתיות, בנוסף כקומדיה פחות או יותר באותה הרמה, זכתה ב12 פרסי אמי.מרגיש לי כמו תמונת ראי.

הפרסים נועדו לספק את הקהל, לא להצביע על ביצועים.

קחו בחשבון את המריחה של הטקס, והשואו המוגזם שמסלים משנה לשנה, ותבינו את הטרנספורמציה מאירוע עם תוכן, לפשוט עוד מכונת הדפסת מזומנים.

זכייה של מסי תייצר לעיתון הכי הרבה רייטינג. הכי הרבה כסף.

אז אין סיבה שמישהו אחר יזכה. חבל שהטקס הזה, שהיה בעבר ענייני מאוד, הדרדר להתמסחרות כזאת.

נוסיף על כך את העובדה שהמונדיאל הוא 7 משחקים בלבד. מבלי להיכנס לדיון על לגיטימיות הזכייה בשל טענות שיפוט, מדובר ברמת כדורגל נחותה ביחס לכדורגל הקבוצות, שמאומן בכמה רמות מעל, היחוס להישגים במפעל הזה מאז ומעולם היה מוגזם, ועתה הוא התפוצץ מעבר לכל הגיון.

כשלוקה מודריץ’ זכה בכדור הזהב – הוא זכה גם בליגת האלופות, אז הייתה לכך סיבה. עם כל הכבוד – זכיה עם פריז בליגה הצרפתית, רחוקה מלהיות השיג מרשים. מדובר בקבוצה שיכולה להתמודד על הגביע עם האוזניים הגדולות אך בשל ביצועיה מול קבוצתו המרשימה של יולאין נאגלסמן דאז, הודחה מהמפעל.

הפרסים של פיפא קצת יותר רציניים אבל גם לא. מתי הפעם האחרונה שבלם לקח פרס כזה?
סרחיו ראמוס לדוגמא, בוודאות אחד מהבלמים הגדולים בכל הזמנים, או וירג’יל ואן דייק שהציג ביצועים היסטוריים בשנת 2019 – גם הם לא זכו.

כי הגנה זה פחות יפה מהתקפה. זה הפך לשטיק שיווקי ותו לא. גם מסי בעצמו אמר, אינספור פעמים שתארים אישיים לא מעניינים אותו ביחס לתארים קבוצתיים.

בתארים קבוצתיים בדרך כלל יש מלחמה. המסקנה החד משמעית היא, שתארים אישיים שאינם מבוססי מספרים, נובעים מרייטינג בלבד.

לסיום, אומר זאת מפורשות – כל זכייה של כל שחקן, שאינו החריג הנורבגי, אינה רלוונטית בעיניי.

עונתו המטאורית שמה אותו במקום אחר לחלוטין, ובפער כה גדול, שכל זכייה אחרת היא לא פחות מקומדיה. שליטה מוחלטת בכל מפעל קבוצתי, ושבירת שיא השערים בליגה הקשה בעולם – היש מישהו שמוכן לחתום בלב שלם על הטענה “ליונל מסי היה השחקן שהציג את הביצועים הטובים ביותר בתחום הכדורגל לשנת 2023”?

תקשורת הכדורגל העולמי מאוהבת קשות בליאו מסי, ובצדק. אך בין אם מדובר, בסיכוי הקלוש, שהטעות בהענקת הפרס נעשתה מאהבה אליו, ובין אם מדובר בתצוגת כסף בלבד –  הכדור כבר לא עגול, והוא בהחלט לא עשוי מזהב.

6 תגובות
 1. דן כותב

  כל מילה בסלע

 2. שון כותב

  טור נפלא, תודה רוני!

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  נהדר, מסכים איתך

 4. אוהד כותב

  מאה אחוז. כשאני רואה שוד, אני קורא למשטרה. פיפא המושחתת החליטה שמסי יזכה במונדיאל ולעזאזל כל השאר. לא רק במשחקים של ארגנטינה. מרוקו נגד פורטוגל היה שיפוט מזעזע. כל מי שעיניו בראשו ראה שהשופט קיבל הוראה להעיף את רונאלדו ולדאוג לנצחון ערבי. אינפנטינו יכול לפרוש עם כיסים מלאים בכסף ערבי וליאו גנב עוד משהו שלא מגיע לו

 5. בר כותב

  רוני תודה ששמת בקדמת הבמה את הקול של כל כך הרבה אוהדים שדעתם כרגע נשללת בבוז וזלזול רק כי לא עומדת עם האג׳נדה של הזוכה רב התומכים (שהיו עומדים מאחוריו ללא כל סייג בכל מקרה).

  עצם העובדה שכל מי שחושב שלא מגיע לו ישר אובד רונאלדו/צרפת/ ריאל מדריד היא לא פחות מזילות הדבר הנקרא דיון ופלורליזם, מה זה מעיד על אותם מבטלים?

  מעבר מזה אני ממש רוצה לשבח את באלרז שבאתר שלכל יש 2 דעות שונות ואתם מקדמים את שניהם. מדהים, ראוי, מכובד ונדרש בעיני.

 6. Yuri Loginov כותב

  ליצנות

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן