המדריך לבחירת שחקנים באולטימייט

בטור האולטימייט הפעם ננסה לגעת בהתלבטות שמעסיקה המון משתמשים, בעיקר מתחילים. לכל משתמש שמשחק באולטימייט יש מאות שחקנים במועדון, מתוכם הוא צריך לבחור בסופו של דבר רק 11 שיכנסו להרכב הפותח.

לא פעם נוצר מצב בו הקבוצה של המשתמש לא מגיעה למלוא הפוטנציאל שלה, בגלל בחירת שחקני הרכב לא מחושבת. לכן בחרתי לעבור על כמה פרמטרים חשובים בבחירת שחקנים להרכב.

נתחיל בפרמטרים המטעים – על מה לא צריך להסתכל כשבוחרים שחקנים להרכב.

 • רייטינג – לכל קלף באולטימייט יש ציון שנע מבערך 40 ועד 99. הטעות הכי נפוצה והכי מתבקשת של כמעט כל משתמש מתחיל היא שככל שלשחקן יש ציון יותר גבוה ככה הוא יותר טוב. זה ממש לא ככה, ולא חסרות דוגמאות: רודרי הוא קלף 89 ובלינגהאם הוא קלף 86, ובכל זאת מי שמתלבט ביניהם וישים בהרכב את רודרי ולא את בלינגהאם כנראה לא נגע במשחק בחיים. כך גם לגבי העדפת קיין (90) על מרקוס ראשפורד (85) או את אנדי רוברטסון (86) על מנדי (82). הרייטינג לא משקף כמה השחקן טוב במשחק.

למה זה ככה? בין היתר בגלל שלגבי כל עמדה הרייטינג מתייחס בעיקר לנתונים ה’חשובים’ בעמדה הזאת. לדוגמה בגלל שהארי קיין הוא חלוץ שתפקידו העיקרי לבעוט ולהבקיע, ויש לו נתוני בעיטה חריגים, הוא קיבל רייטינג של 90. לעומתו מרקוס ראשפורד שבועט פחות טוב קיבל רק 85. אבל הציונים הללו לא מביאים בחשבון את העובדה שראשפורד הוא הרבה יותר מהיר וגם דריבלר יותר טוב מקיין, דבר שגורם לכך שראשפורד מחורר הגנות בעוד קיין מרגיש כבד ואיטי.

גם זה ששני שחקנים הם באותו ציון לא מעיד על כך שהם באותה רמה. גם אמבפה וגם האלאנד מדורגים 91 במשחק, אבל בכל הנוגע לאולטימייט, צב הנינג’ה יותר טוב מהחריג הנורווגי בכל קנה מידה. לכן העצה הראשונה היא לא לבנות הרכב של 11 השחקנים בעלי הרייטינג הגבוה ביותר – כמעט בטוח שזו לא הקבוצה הכי טובה שלכם.

מרקוס ראשפורד והארי קיין. במי תבחרו? (קרדיט: Football365)
מרקוס ראשפורד והארי קיין. במי תבחרו? (קרדיט: Football365)
 • יכולת בעולם האמיתי – בהמשך לנקודה הקודמת, גם השאלה הזו לא קובעת איזה שחקנים יהיו מוצלחים באולטימייט. ל-EA לא אכפת מזה שראשפורד בבצורת מתחילת העונה בעוד קיין משתלט על הבונדסליגה או שקורטואה פצוע מתחילת העונה ויאן זומר הוא השוער עם הכי פחות ספיגות באירופה העונה. אין למה להסתכל ב-365 או ב-Sofascore בשביל להחליט מי נכנס לקבוצה.
 • סוג הקלף (‘נוצצות’) – טעות נפוצה נוספת של משתמשים מתחילים היא בחירה של קלפים ‘נוצצים’ מבחינת מראה. אסביר – באולטימייט יש קלפים רגילים, כלומר קלפים ‘זהובים’ שהם הקלף הבסיסי של השחקן שקיים במשחק מרגע ההשקה של המשחק ובנוסף יש ‘פרומואים’ – קלפים מיוחדים ומשופרים מכל מיני סוגים שיוצאים מידי שבוע. יש אנשים שמכניסים לקבוצה שלהם כל שחקן מיוחד באשר הוא מתוך מחשבה שמה שמיוחד הוא בהכרח טוב, וזו גם טעות מרה. אמבפה ‘הפשוט’ שיצא בתחילת השנה הוא עדיין קלף יותר טוב מכל חלוץ ‘פרומו’ אחר שקיים במשחק. הצבע של הקלף וה’מיוחדות’ שלו לא מעידים על היכולת של הקלף המשחק. קיבלתם קלף מיוחד? חכו רגע, תבדקו אם הוא באמת טוב, ואל תכניסו אותו לקבוצה כי יש עליו נצנצים ואורות מיוחדים.

 

אוקיי, אז ראינו מה לא קובע אם שחקן שווה הרכב. עכשיו – מה כן? הנה כמה כלים שיעזרו להבטיח שההרכב שלכם מורכב משחקנים טובים ולא משחקנים ‘כאילו טובים’.

בלינגהאם. עדיף על רודרי למרות הרייטינג (קרדיט: EA SPORTS)
בלינגהאם. עדיף על רודרי למרות הרייטינג (קרדיט: EA SPORTS)
 • סטטים – מעבר לרייטינג, לכל קלף יש שורה של סטטים, כלומר עד כמה הוא טוב באספקטים שונים של המשחק. יש לנו 6 ‘קטגוריות’ של סטטים שמופיעים בתחתית הקלף – מהירות, בעיטה, מסירה, דריבל, הגנה, ויכולות פיזיות. כבר מהתבוננות בהם אפשר להבין בערך אם הוא קלף הוא טוב או לא. לדוגמה בכל העמדות, קלפים שיש להם מתחת ל75-80 מהירות הם בד”כ לא מספיק טובים. אם אני רוצה לבדוק אם ווינגר הוא טוב אני אסתכל בעיקר על המהירות והדריבל שלו, ובשביל לבדוק אם בלם הוא טוב אני אסתכל על ההגנה והפיזיות שלו.

אבל, ויש אבל גדול – זה לא מספיק. מהירות, דריבל וכו’ הם רק קטגוריות. בתוך כל קטגוריה יש פירוט של סטטים אותם אפשר לראות אותם אם בוחרים באופציה ‘מידע על השחקן’. לדוגמה הקטגוריה ‘פיזיות’ מורכבת מסטטים של קפיצה, חוזק, אגרסיביות וכו’, והקטגוריה ‘מסירה’ מורכבת מסטטים של ראיית משחק, מסירות קצרות, מסירות ארוכות, מצבים נייחים וכו’. בשביל לבדוק אם שחקן הוא באמת טוב לא מספיק רק לראות שיש לו קטגוריות גבוהות, אלא לבדוק אם כל הסטטים שבתוך הקטגוריה נראים טוב. לדוגמה, שנה שעברה האייקון של תיירי הנרי היה עם דריבל מאוד גבוה, אבל מי שבדק בתוך הקטגוריה של דריבל גילה שאחד הסטטים הפנימיים החשובים, איזון, היה אצלו מאוד נמוך, וזה פגע בקלף שלו משמעותית בגלל שהוא היה מאוד לא יציב ולא הצליח לשמור על הכדור. אז הטיפ הראשון הוא להסתכל על קטגוריות הסטטים, וגם על הסטטים הפנימיים.

 • האותיות הקטנות (מבנה פיזי, work rate, דריבל ורגל חלשה) – דברים חשובים נוספים שכדאי לבדוק הם כל מיני פרטים על השחקן שלא מופיעים תחת הקטגוריה של הסטטים היבשים. ראשית מבנה הגוף של השחקן – לדוג’ אנחנו רוצים בדרך כלל בלמים גבוהים שיצליחו להרחיק כדורי גובה ולתפקד בקרנות. בנוסף כדאי לשים לב ל-work rate של השחקן – עד כמה השחקן נמרץ ומתאמץ לעלות להתקפה או לרדת להגנה, ועד כמה הוא עצלן ופחות עושה תנועה בלי כדור. לכל שחקן יש work rate נפרד להתקפה ונפרד להגנה, שיכול להיות נמוך בינוני או גבוה. דבר אחרון הוא הכוכבים – לכל שחקן יש שני מדדים של ‘כוכבים’ שנעים כל אחד מכוכב אחד ועד חמישה כוכבים. הראשון הוא סקיל מובס, כלומר עד כמה השחקן מסוגל לעשות סקילים ותרגילים שונים. 5 כוכבי סקיל מאפשרים לעשות את כל הסקילים במשחק בצורה חלקה, וככל שיורדים בכוכבים אפשר לעשות פחות סקילים והם גם יהיו יותר מסורבלים. השני הוא רגל חלשה, כלומר עד כמה השחקן מסוגל לבעוט גם עם הרגל החלשה שלו בצורה מדויקת. 5 כוכבי רגל חלשה משמעותם שהשחקן יכול להבקיע בשתי הרגליים בצורה כמעט שווה, דבר שמאוד עוזר במצבים שונים מול השער. שחקני התקפה עם 3 ומטה כוכבים ברגל חלשה או בסקילים כבר נחשבים אוטומטית פחות טובים וגם יעלו פחות. לדוג’ קלף האייקון של ריבאלדו ידוע לשמצה בכך שיש לו רק 2 כוכבים ברגל החלשה דבר שמוריד את המחיר שלו דרמטית וגורם לו להיחשב פחות טוב.
 • מחיר – למרות שלהסתכל על הסטטים והמאפיינים זה חשוב, יש מקרים בהם הם לא באמת משקפים עד כמה טוב השחקן במשחק. דוגמה טובה היא דומניקו ברארדי של ססואולו. כבר כמה שנים שהקלפים המיוחדים שלו נראים אלוהיים מבחינת הסטטים, אבל כשמשחקים הוא מתברר כלא כל כך טוב. לכן פרמטר נוסף שכדאי להסתכל עליו הוא המחיר שבו השחקן נמכר בשוק של המשחק (אפשר לבדוק זאת באפליקציית futbin המצוינת שעוד נגיע אליה בהמשך או בכפתור ‘compare price’ במשחק עצמו). המחיר של קלף מושפע מהרבה פרמטרים כמו נדירות, כימיה, רייטינג וכו’, אבל באופן כללי אפשר לומר שככל שקלף הוא יותר יקר הוא גם כנראה יותר אהוב ויותר טוב.
 • כימיה והרכב – כבר הזכרתי בכמה כתבות את עניין הכימיה – בגדול ממש, ככל שיש במערך שחקנים מאותה הקבוצה, הליגה והמדינה, ככה הם ישחקן יותר טוב. כימיה נעה בין 0 ל-3, כאשר שחקן עם 0 כימיה הוא בלי בונוסים בכלל ושחקן עם 3 כימיה הוא עם מלוא הבונוסים שאפשר לקבל. הבונוסים האלה, אם יודעים ליישם אותם נכון, הופכים שחקנים סבירים לטובים וטובים למעולים, ולכן אני יותר ממליץ לשים אליהם לב ולהתייחס אליהם. לא לשים בהרכב 11 שחקנים שאין ביניהם קשר, כי זה יהפוך את הקבוצה שלכם לבינונית. בנוסף צריך לשים לב שיש איזון בהרכב. לדוג’ בנאדם שמשחק עם קבוצה שבה כל הקשרים הם התקפיים (נניח ברנרדו סילבה דה בריינה ומדיסון) ואין אף קשר שיודע לעשות הגנה, יספוג מלא גולים. שחקן שכל ההגנה שלו היא לא מספיק מהירה יחטוף גם צרורות. צריך לשים לב שיש שחקנים מגוונים במערך ושכל שחקן שהצבתם בעמדה מסוימת יודע לעשות את מה שאתם מצפים ממנו לעשות בעמדה הזאת.
 • חוות דעת של משתמשים אחרים – מסביב ל-Ultimate Team יש קהילה שלמה של משתמשים. קבוצות ודפי פייסבוק, ערוצי יוטיוב פופולריים ועוד, המספקים הרבה מידע על שחקנים, על כמה הם אהובים ועד כמה הקהילה מחשיבה אותם לטובים. בהקשר הזה אפליקצית FUTBIN היא מעולה כי היא נותנת מידע על כל שחקן – כמה אנשים מהקהילה עשו לו לייק וכמה דיסלייק, מה אנשים חושבים עליו בתגובות, וגם מה המחיר המדויק שלו בשוק כרגע. כמובן שצריך לקחת את המידע בעירבון מוגבל, ולעשות בסוף מה שמתחשק לכם ומה שמרגיש לכם נכון, אבל חכמת ההמונים לפעמים מוכיחה את עצמה במשחק.
 • הכי חשוב: ניסיון באונליין – אחרי כל מה שכתבתי, הנקודה הכי חשובה והכי מכריעה היא איך השחקן מרגיש לכם על אמת. קיבלתם שחקן חדש שאתם מתלבטים אם הוא שווה הרכב? לפני שאתם רצים לשאול בפייסבוק אם הוא טוב, נסו אותו כמה משחקים, תראו אם הוא מרגיש לכם טוב, אם הוא מוביל אתכם לניצחונות, ואם הוא מתעלה על השחקנים האחרים שיש לכם בעמדה הזאת. אם כן – עזבו את כל מה שאמרתי קודם ותשחקו איתו גם אם הוא לא הכי יקר או הכי נוצץ מבחינת סטטים. גם פה יש אבל – תנו לשחקנים טובים צ’אנס. יכול להיות שקיבלתם קלף מעולה והחלטתם לנסות אותו אבל בדיוק האינטרנט שלכם לא טוב או היריב שמולכם ברמה מאוד גבוהה ואתם חוטפים כמה הפסדים ולא מרגישים שהשחקן משהו, חכו ותנסו אחרי כמה זמן שוב ואולי תופתעו. אני לדוגמה קיבלתי לפני כמה זמן את האייקון של פרנק ריברי, קלף של מיליון מטבעות שנחשב למעולה וממש לא התחברתי אליו בהתחלה, ברמה שהרגשתי שניימאר הרגיל ששווה רק 100,000 יותר טוב ממנו, אבל אחרי כמה ימים שיחקתי איתו שוב והפעם הוא הרגיש לי הרבה יותר טוב. עכשיו הוא מהשחקנים האהובים עליי. אל תפסלו שחקנים שנראים טוב ישר על ההתחלה. חשוב שהניסיון יהיה במשחקי אונליין כי זה מעיד הרבה יותר על יכולת של שחקן.
 • דבר אחרון שהוא העדפה אישית – זהות השחקן. כבר הזכרתי באחת הכתבות שאני מהצד שאכפת לו מי נמצא בקבוצה שלו. בין היתר אני לא אוהב לשחק עם שחקנים שאני לא מכיר (ובגלל זה אני פחות אוהב לשלב נשים בקבוצה), עם שחקנים שאני חושב שהם אנשים מגעילים או שהם תומכי טרור, או עם שחקנים מהקבוצות היריבות של הקבוצות שאני אוהד במציאות. אני מעדיף לשחק עם שחקנים שגדלתי על הכדורגל שלהם, שאני אוהב או מעריך, מקבוצות שאני אוהד וכו’. צריך לציין שזה לא שחור או לבן. אם אני אקבל קלף של 4 מיליון של שחקן שאני לא אוהב אני כנראה אשחק איתו, למעט המקרים המיוחדים שהוזכרו מעלה, אבל אם יש לי כמה אופציות אני אבחר בשחקן שהזהות שלו יותר מועדפת על ידי.

לא כולם מסכימים איתי, וזה מובן מאוד – יש גישה שאומרת שבסוף זה רק משחק ולכן פשוט תשחק עם השחקנים הכי טובים שלך בלי שיהיה לך אכפת מי הם. זה נתון לוויכוח ולדרך שבה אתה חווה את המשחק, ולכן פשוט שכל אחד יעשה מה שבא לו בנושא הזה.

5 תגובות
 1. יוסף מלמד כותב

  יפה מאוד!
  אבל טור כזה עוזר רק למתחילים
  תכתוב גם טור על שחקנים מומלצים בכל עמדה

 2. ירמי כותב

  כתבה מהממת
  ממש יפה

 3. הלל כותב

  כתבה יפה

 4. דרור כותב

  אחלה כתבה אבל קשה לדבר על המשחק השנה בלי להתייחס לפלייסטייל של כל שחקן,אם נתת את הדוגמא של ראשפורד למה לא להזכיר שבעזרת הPOWER SHOT שלו הוא אחד השחקנים הזולים הטובים במשחק?

 5. אביעד בלולו כותב

  דרור – צודק, חסרה התייחסות לפייסטיילס שמשפיעים השנה. בין כל הפרמטרים זה התפספס לי.
  יוסף – קיבלתי, אולי אכתוב טור בנושא

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן