המקרה המוזר של ויטור רוקה

ויטור "טיגריניו" רוקה הגיע כהבטחה גדולה, וכעת נדמה שבברצלונה לא בדיוק רוצים לראות אותו בעונה הבאה. מה עומד מאחורי המקרה המוזר של ויטור רוקה?

אפשר לומר שהתחלת הקדנציה של ויטור רוקה בברצלונה לא הלכה בדיוק לפי הציפיות של שני הצדדים.

ויטור רוקה (19) אמור היה להיות מי שייכנס לנעליו של רוברט לבנדובסקי בשנים הקרובות, כשברצלונה רכשה אותו בעסקה בסך של 30 מיליון אירו פלוס 31 מיליון נוספים בבונוסים מאתלטיקו פארננסה, כשסביב ברצלונה דואגים להדגיש שעד כה שולמו 10 מיליון אירו בלבד על השחקן.
לפני הגעתו רוקה נחשב לאחד הפרוספקטים המבטיחים בכדורגל הברזילאי ולאחד שיכול לעשות את קפיצת המדרגה גם בכדורגל האירופי, כפי שהראנו זאת בדו”ח הסקאוט שלו מהשנה שעברה.

אך תחזיות ומציאות לחוד.

רוקה שותף העונה בסך של 11 משחקים בליגה כשהוא פותח ב 2 משחקים בלבד, מה שלא מנע ממנו לרשום סך של 2 שערים ב 276 דקות משחק בלבד.
הברזילאי גם רשם כרטיס צהוב וכרטיס אדום, מה שמראה אולי על רצונו העז להוכיח שהוא ראוי ליותר, מה שגרם לו לאובר אגרסיביות שמגיעים כנראה מחוסר הוודאות בו הוא נמצא.

רוקה כאמור לא זכה ליותר מדי הזדמנויות, אך בדקות המועטות בהן שיחק כן הצליח להתבלט במספר אספקטים כגון:

 • אחוזי דיוק בבעיטה: 45%
 • 0.8 שערים צפויים ל 90 דק’
 • 3.59 בעיטות ל 90 דק’
 • 7.17 נגיעות ברחבת היריבה (אחוזון 100) ל 90 דק’
 • אחוזון 84 בכיבוש שערים
 • אחוזון 42 בפעולות הגנתיות – לא מעט לשחקן התקפה

כמובן שחלק מהמספרים פה “מוטים” בעקבות העובדה שרוקה שיחק מעט מאד דק’ ולכן בממוצע ל 90 דק’ המספרים עולים, אך אי אפשר לומר שרוקה נראה רע מאד או פשוט רע בעונתו הראשונה בספרד.

ולמרות זאת, על פי דיווחים רבים בעיתונות הספרדית, בברצלונה החליטו שרוקה לא יהיה במועדון בעונה הבאה, למרות שהמועדון הציע בתחילה שהוא עשוי לעזוב בהשאלה, סוכנו של רוקה התעקש שלקוחו יסרב לעסקת השאלה ויאשר העברה קבועה בלבד.

“אם המועדון לא ייתן מקום לויטור, למרבה הצער, נצטרך לדבר עם המועדון כדי למצוא פתרון”, אמר סוכנו לאחרונה. “השאלה לילד צעיר בסופו של דבר פוגעת בו כי הוא הולך למועדון אחר שהוא אינו בבעלותו ואין לו אינטרס לטפל בו. זה מסוכן מאוד לקריירה של הילד. הדבר הטוב ביותר הוא להישאר בבארסה, אבל אם הוא לא יכול להישאר נפעל כדי שהוא יעזוב לצמיתות. אבל אני והשחקן בחרנו להגיע לבארסה בפחות מחצי מחיר ממה שקיבלנו בהצעות ממועדונים אחרים. אנחנו שמחים בבארסה ואנחנו רוצים להמשיך, אך אם זה לא אפשרי, נשב עם הנשיא ועם דקו כדי למצוא פתרון טוב לכל הצדדים”.

סוכנו של השחקן גם הרחיב על מצבה הכלכלי של ברצלונה מול רוקה:

“כרגע יש תור של מועדונים שיהיו מוכנים להחתים אותו תמורת 50 מיליון יורו (54 מיליון דולר)”, טען קארי.” בארסה שילמה רק 10 מיליון יורו (10.8 מיליון דולר), אז זה יהיה מבצע כדאי. עם שלוש פעולות כאלה הם [יפתרו] את הבעיות הכספיות שלהם. בארסה משלמת 5 מיליון יורו (5.4 מיליון דולר) כל שישה חודשים עד שהוא מגיע ל-30 מיליון יורו קבועים. וכדי לעמוד בכל המשתנים, ויטור צריך להיות שחקן הרכב. אם הוא מתחיל בבארסה בגיל 20, תג המחיר שלו יהיה 200 מיליון יורו (216 מיליון דולר) בוודאות”, חזה קירי באומץ.

ונדמה שהמקרה המוזר של רוקה מספר היטב על מצבה של ברצלונה – הן מבחינה כלכלית והן מבחינה פוליטית.

רוקה הגיע למועדון מברזיל כמעין מושיע. היורש של לבנדובסקי. והוא הגיע באמצעות העבודה של דקו, וככל הנראה, כנגד רצונו של המאמן צ’אבי.
עסקה של 60 מיליון אירו (עם משתנים שונים כאמור) בתקופה בה המועדון בקושי מצליח לסגור את ההתחייבויות שלו ולעמוד בפייר פליי ובתקרת השכר, היא לא משהו שאפשר לטאטא מתחת לשטיח.
התחושה היא שמהרגע בו קרויף ואלאמן עזבו את תפקידם – המועדון איבד את הדרך שהתוו השניים, דרך של חשיבה אסטרטגית וראייה לעתיד, ובמקום זה, לאפורטה ודקו נשאבים להם בחזרה אל הכאוס.

במועדון בו כל אירו חשוב בצורה קריטית, כמו אוויר לנשימה, המחשבה צריכה להיות להיפטר מהשחקנים שמרוויחים את הסכומים הלא הגיוניים, כגון פרנקי דה יונג ורוברט לבנדובסקי שחתומים עד 2026 ומחזיקים יחד בשארית שכר של 200 מיליון אירו עד לסיום ההתקשרות עימם!

פרנקי דה יונג אמור לקבל סך של 112 מיליון אירו עד 2026, כשחלק מכך זה כמובן דחיית השכר של ההולנדי מתקופת הקורונה.
רוברט לבנדובסקי אמור לקבל סך של 81 מיליון אירו עד 2026.

ומה עם רוקה אתם שואלים?

ובכן הברזילאי הצעיר חתום על חוזה עד 2031 בו הוא אמור לקבל סך של 28 מיליון אירו.
סך של 3.5 מיליון אירו לעונה.

ואת הפרוספקט הצעיר שכל כך רוצה להוכיח את עצמו, ומחזיק בחוזה כה מינימלי – בברצלונה רוצים למכור.

מצד שני, ייתכן מאד שרוקה כאמור יפתור לברצלונה לא מעט בעיות כלכליות אם יימכר, ועל הצעד הזה בברצלונה חושבים בכדי לפתור את מצבם הקיים, ואם זו הגישה של דקו ולאפורטה, למרות הביקורות עליהם, ייתכן והם מצאו פתרון מאד יצירתי שיהפוך אותם למעין גאונים כלכליים בנקודת הזמן הנוכחית, גם אם הכל נראה מעט כאוטי.

מקרה מוזר במועדון מפוזר.

 

4 תגובות
 1. כפיר וילנסקי כותב

  זה עדיין ישאיר את השאלה מי יהיה היורש של לבנדובסקי בעוד עונה או גג שתיים.
  האם זה יהיה מארק גיו מלה מאסיה ?

 2. הכפתור של לאפורטה כותב

  תעודת עניות, הנהלה חובבנית.
  בארסה צריכה וראויה לדם חדש בהקדם האפשרי ולפני הדשא אני מדבר על המשרדים.

  אני אוהב את לאפורטה, מעריץ שלו, הקדנציה הזאת מתדרדרת מרגע לדודלי. לא בושה להתפטר בצורה מכובדת ולא דרמטית ולתת את המפתחות לאוהד אחר.

  אנחנו צריכים שוב לאפורטה 2003, אבל לאפורטה כבר לא מתאים.

  כל עוד הוא יושב בכיסא אין אור בקצה המנהרה ולא כי הוא לא רוצה או מנסה, זה פשוט גדול עליו.

  ויסקה ויסקה ויסקה!

 3. הקטלאני העצוב כותב

  יצר הרס עצמי חסר תחרות יש למועדון הזה

 4. ויסקה בארסה כותב

  ויטור רוקה הוא קורבן של מועדון רקוב ועלוב, אני אומר את זה בתור אוהד! שילך מהר בקיץ חבל על הקריירה…עד שלבנדובסקי לא מסיים את הפנסיה אין לחלוצים מה להגיע.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן