הספינה מהנמל ששינתה את ההיסטוריה: בוקה ג’וניורס חוגגת 119

בדרך כלל, אני כותב באופן טבעי על הכדורגל הפופולארי והטוב בעולם – הכדורגל האירופאי. אבל יש בעולם לא מעט כדורגל גם מחוץ לאירופה, שאפילו קדם לחלק גדול מהכדורגל האירופאי. טורניר הקופה אמריקה לדוגמא הוקם בשנת 1916, 44 שנים לפני הקמת טורניר היורו האירופי. אחת מהקבוצות הגדולות מחוץ לאירופה, היא קבוצת הפאר הארגנטינאית בוקה ג’וניוריוס, שחוגגת היום את יום הולדתה ה-119. איך היא קשור לשוודיה ומהגרים? בואו נצלול להיסטוריה.

בירת ארגנטינה בואנוס איירס, הכילה בתחילת המאה ה-20 כ-900,000 תושבים, רובם מהגרים ממדינות שונות. ב-1 באפריל 1905, התאחדו מספר נערים מרחבי העיר ששיחקו בקבוצה “אינדפנדנסיה סוד” בשכונת לה בוקה בעיר, על מנת להקים קבוצת כדורגל משלהם. הנערים לא הצליחו להגיע להסכמות על שום דבר, וקבעו להיפגש שוב יומיים לאחר מכן – ב-3 באפריל – שהפך ליום בו יוסד המועדון.

בוקה ג’וניורס נולדת

המייסדים, שהגיעו ממדינות שונות, הגיעו דבר ראשון להסכמה על הדבר החשוב ביותר – שם הקבוצה. החבורה, שנפגשה כאמור בשכונת בוקה, החליטה לתת את שם השכונה למועדון כמו מרבית הקבוצות בעולם באותה תקופה. הם החליטו לקרוא לקבוצה “צעירי בוקה”, או באנגלית “בוקה ג’וניורס”. הבחירה בשפה האנגלית הייתה נפוצה ברחבי העולם גם במדינות שלא דוברות אנגלית, בעיקר בגלל הכדורגל שהכדורגל הופץ בידי הבריטים.

מה שהחבורה לא הצליחה להחליט עליו היו צבעי הקבוצה. הם התיישבו בנמל והחליטו שהספינה הבאה שתגיע תעניק את צבעיה לקבוצה החדשה. זמן קצר לאחר מכן, הגיעה ספינה שוודית עם דגל המדינה הכחול-צהוב, והצבעים הוענקו לבוקה.

שבועיים וחצי לאחר מכן, ב-21 באפריל, שיחקה בוקה את משחקה הראשון בו ניצחה 0:4 את מריאנו מורנו. היא ניסתה להתקבל לליגה הארגנטינית, שהוקמה ב-1891, אך היא הצליחה לעשות זאת רק ב-1913, שמונה שנים לאחר הקמת המועדון. באותה שנה התקיים בליגה הסופר קלאסיקו הרשמי הראשון בהיסטוריה, נגד היריבה המושבעת ריבר פלייט, בו ניצחה ריבר 1:2.

אליפות ראשונה

הקבוצות אמנם נפגשו למשחקי ידידות בשנים שקדמו למשחק הרשמי, אך ישנם גרסאות סותרות לגבי תאריך ותוצאת המשחק הראשון. ב-1919 הסתכסכו מספר קבוצות עם ההתאחדות שסילקה אותם מהליגה, והקימו ליגה חדשה עם שש קבוצות בלבד, ביניהן הייתה גם בוקה, שזכתה באליפות הראשונה בתולדותיה באותה עונה.

עד הפיכת הליגה למקצוענית, ב-1931, זכתה בוקה בשש אליפויות ועוד שישה תארים מקומיים אחרים שהפכו אותה לאחת מהקבוצות המובילות בארגנטינה. ב-1925 בוקה יצאה לסבב של 19 משחקים באירופה, כשהיא מנצחת 15 מתוכם כולל את ריאל מדריד, סלטה ויגו ודפורטיבו לה קורוניה.

בוקה ג’וניורס לא עצרה בעידן המקצועני, ועד 1944 הוסיפה עוד שש אליפויות, מספר זהה לאליפויות של ריבר פלייט, כשהשתיים זוכות ב-12 מתוך 15 האליפות הראשונות של העידן המקצועני. ב-1936 היו שלוש תחרויות שונות, כשריבר זכתה בשתיים מהן. בשנת 1949 הייתה בוקה קרובה לירידת ליגה, אך ניצלה בסופו של דבר לקראת סוף העונה ועד היום היא הקבוצה היחידה בליגה הארגנטינאית שלא ירדה ליגה מעולם.

בשנת 1968 התרחש אסון במהלך ה’סופר קלאסיקו’, כש-71 מאוהדי בוקה נמחצו למוות באצטדיונה של ריבר. כל מועדני הכדורגל הארגנטינאי אספו ביחד כסף למען משפחות ההרוגים.

בוקה ג’וניורס כובשת את העולם

בשנת 1960, חמש שנים אחרי הקמת גביע אירופה לאלופות, הוסיפה דרום אמריקה גביע זהה משלה – את גביע הליברטדורס. מי שבלטה במפעל באותם שנים הייתה קבוצה ארגנטינאית אחרת בשם אינדפנדיינטה, שזכתה בו שש פעמים, עד 1975.

בוקה ג’וניורס חיכתה עד 1977 כדי לזכות בגביע הליברטדורס, אז הניפה אותו לראשונה אחרי ניצחון בגמר על קרוזיירו הברזילאית. הזכייה בתואר הנחשק הביאה את בוקה להתמודד גם בטורניר הבין יבשתי, בו ניצחה את בורוסיה מנשנגלדבך עם 0:3 ענק בגרמניה, ו-2:2 בארגנטינה. שנה לאחר מכן זכתה בוקה פעם נוספת באליפות היבשת, הפעם אחרי ניצחון על דפורטיבו קאלי הקולומביאנית.

ב-1981 הגיע לקבוצה שחקן צעיר ומוכשר בשם דייגו מראדונה, שהוביל את הקבוצה לאליפות אך עזב אחרי שנה לברצלונה. המועדון נחלש אחרי עזיבתו של הכוכב, ואף נכנס לבעיות כלכליות שגרמו לו להגיע לסף פשיטת רגל. הקבוצה נכנסה לשנים קשות בהם גם אלפרדו די סטפאנו האגדי אימן את הקבוצה לתקופה קצרה.

שיפוץ הבונבוניירה

ב-1985 מונה כנשיא המועדון אנטוניו אלגרה, שהצליח בעזרת הלוואות ומכירות נכסים לשקם את המועדון, ב-1989 זכתה בוקה בתואר יבשתי ראשון מאז 1978, כשניצחה בגמר ה’סופר קופה סוד אמריקנה’ (הטורניר השני בחשיבותו) את אינדפנדיינטה.

המועדון הצליח גם לזכות באליפות ארגנטינה בשנת 1992, 11 שנים לאחר האליפות הקודמת. ב-1995 מונה לנשיאות המועדון מאוריסיו מאקרי, שעשה מהפכה במועדון. הוא שיפץ את הבונבוניירה, אצטדיונה של בוקה, הקים אולם כדורסל, השקיע כספים במחלקת הנוער והקים קרן השקעות למציאת שחקנים. באותם שנים התחיל את דרכו בקבוצה מרטין פלרמו, שיהפוך בהמשך למלך שערי המועדון עם 202 שערים ב-404 הופעות. שחקן נוסף שבלט באותה תקופה היה הקשר סבסטיאן בטאליה, שיהפוך בהמשך למלך התארים של המועדון בכל הזמנים, כשהוא הניף לא פחות מ-18 תארים.

בשנת 1998 זכה המועדון באליפות הפתיחה (אפרטורה- הליגה חולקה עד 2012 לשני סיבובים, כשאלופה מוכתרת בסוף כל סיבוב), תוך שהיא מסיימת את העונה ללא הפסד, וקובעת שיא ארגנטינאי חדש עם 40 משחקים ללא הפסד.

בוקה ג’וניורס חוזרת לשלוט בדרום אמריקה

מאז, המועדון יצא לרצף של שלוש אליפויות אפרטורה רצופות, ובשנת 2000 הוא הגיע לשיא עם זכייה שלישית בהיסטוריה בגביע הליברטדורס, וראשונה מאז 1978 אז ניצחה בגמר את פלמיירס הברזליאית. גם הפעם בוקה זכתה בגביע הבין יבשתי, הפעם אחרי ניצחון על ריאל מדריד. שנה לאחר מכן ניצחה בוקה את קרוס אסול המקסיקנית, והוסיפה זכייה נוספת בתואר הנחשק בדרום אמריקה, אך הפעם בגביע הבין יבשתי היא פסידה לבאיירן מינכן הגרמנית.

היא המשיכה את השליטה ביבשת בשנץ 2003, עם זכייה שלישית בארבע שנים לאחר ניצחון כפול על סנטוס הברזליאית. זכייה שגם הביאה בהמשך גביע בין יבשתי שלישי אחרי ניצחון על מילאן. בוקה המשיכה לזכות בתארים, וב-2007 הוסיפה אליפות יבשתית שישית ואחרונה נכון להיום, אחרי ניצחון בגמר על עוד ברזילאית, הפעם על גרמיו.

ב-2011 הוסיפה בוקה “תואר” נוסף לאוסף, כשהפכה לקבוצה היחידה בתולדות ארגנטינה שלא ירדה ליגה מעולם, כשהיריבה הנצחית, ריבר פלייט, ירדה לראשונה בתולדותיה לליגת המשנה.

כיום יש לבוקה 35 אליפות ארגנטינה, שלוש פחות מהיריבה הגדולה. חוץ מהשמות שהזכרנו, עברו במועדון לאורך השנים שחקנים גדולים כמו חואן ריקלמה, גבריאל בטיסטוטה, קרלוס טבס ועוד..

האם הכדורגל הדרום אמריקני ובוקה ג’וניורס, יוכלו לחזור ולהתחרות בכדורגל האירופי?

5 תגובות
 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  תענוג היה לקרוא

 2. אריאל כותב

  כתבה מאוד מוצלחת שלכם

 3. הרנן כותב

  המועדון של משפחתי ❤️🏆

 4. אסף כותב

  הבית של השחקן הטוב מכולם כמובן דייגו ארמנדו מרדונה!

 5. ליאור צזנה כותב

  ממש אוהב את הפינה שלך שמחה, מעשירה מתומצתת ומהנה! משלים תמיד את כל הכתבות לקראת השבת שבאה עלינו לטובה…

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן