הפנים החדשות של פריז | זרקור על וורן זאיר אמרי

כשפאריס סן ז’רמן נתנה למרקו וראטי לעבור לאל ערבי הקטארית עבור 45 מיליון יורו בקיץ האחרון, לא כולם הבינו מה עושים במועדון הצרפתי ומה מתכנן המאמן החדש לואיס אנריקה.
כן, הכתובת הייתה על הקיר כששמו של וראטי כיכב בחדשות ההעברות לאורך הקיץ, אבל אי אפשר היה להתעלם מהעובדה שהשחקן בן ה-31 זכה ב-30 תארים שונים במהלך 11 שנים מדהימות במועדון, כשהוא עדיין משחק ברמה גבוהה במיוחד ונראה כמו התאמה טקטית מושלמת עבור לואיס אנריקה, מאמן שדוגל בשליטה בכדור וספיגת לחץ, תכונות בהן וראטי הצטיין.

ולמרות זאת, פ.ס.ז’ העבירה אותו הלאה – כמעט ללא חרטה הנראית לעין.
בשבועות שלאחר מכן סימני השאלה שעלו כנגד ההעברה הזו התאיידו להם: מוצר האקדמיה בן ה-17 וורן זאיר-אמרי לא רק היה מוכן להיכנס לנעליו של וראטי, הוא היה מוכן לכבוש את העולם בסערה.

אין שום דבר בהיסטוריה המודרנית של פריז סן ז’רמן שמשתווה למה שזאייר-אמרי עושה כרגע. בגיל 17, הוא ביסס את מקומו כשחקן הרכב משמעותי מאד באחד מהמועדונים המובילים בעולם, ונראה כמי שמרגיש בנוח להפליא על המגרש, בקבוצה שמציגה שחקנים ברמה עולמית כמו קיליאן מבאפה, אוסמן דמבלה, אשרף חכימי ומרקיניוס.

נכון, היו מספר סיפורי הצלחה שהמשיכו הלאה מהאקדמיה של המועדון: הקשר אדריאן ראביו פרץ לקבוצה הראשונה בגיל 18 והרשים; גם הבלם פרסנל קימפמבה עשה זאת, למרות שזה קרה בתחילת שנות ה-20 לחייו; הבלם מאמאדו סאקו היה קפטן הקבוצה בגיל 17 – שיא בליגה הצרפתית – אך זה היה בתקופה אחרת לחלוטין, לפני ההשתלטות הקטארית שהחלה עידן חדש של ציפיות, עוצמה וסטנדרטים גבוהים מאד בפריז;
היו גם שחקנים נוספים שגדלו באקדמיה של המועדון כניקולס אנלקה וקינגסלי קומאן, אך את מעמדם הבכיר הם הרוויחו במועדונים אחרים.

העלייה של זאיר-אמרי היא ברמה אחרת לחלוטין. הוא ערך את הופעת הבכורה שלו בפ.ס.ז’ באוגוסט האחרון כמחליף בניצחון ליגה 5-0 בחוץ מול קלרמון, בגיל 16 שנים, 4 חודשים ו-29 ימים בלבד – השחקן הצעיר ביותר שהופיע במדי פ.ס.ז’ במשחק רשמי.
ואז, באוקטובר, הוא עלה מהספסל בניצחון 7-2 על מכבי חיפה והפך לשחקן הצעיר אי פעם של המועדון בליגת האלופות.

בהשוואה לקשרים אחרים בטופ 5 ליגות, כפי שאפשר לראות בגרף המצורף, וורן-זאירי בולט באיכויותיו והוא נמצא ב:

 • אחוזון 88 בבישולים (0.2 למשחק)
 • אחוזון 98 בהשלמת מסירות (91% למשחק)
 • אחוזון 87 בסחיבות כדור מתקדמות (2.37 למשחק)
 • אחוזון 78 בכדרורים מוצלחים (1.21 למשחק)
 • אחוזון 87 בקבלת מסירות מקדמות (4.07 למשחק)

נתונים ברמה מאד גבוהה, במיוחד כשמדברים על ילד בן 17 שמשחק כאילו זו עונתו העשירית בבוגרים.

זאיר אמירי כבש העונה פעמיים ובישל פעמיים בליגה, כשהוא רושם 0.89 מסירות מפתח למשחק.

בהגדרתו היבשה – זאיר אמירי הוא קשר אמצע מרכזי. כזה שמטפל בכדור בשליש המרכזי, זה שאחראי לבילדאפ מהאחור, כשהוא משחק בדרך כלל כחלק משלישיית קישור עם אוגרטה ההגנתי ולצידו ויטיניה או פביאן רואיז עם אוריינטציה יותר התקפית.

אפשר לראות זאת גם ממפת החום שלו לאורך העונה בליגה הצרפתית.

מבנה הגוף של זאיר אמרי קומפקטי, עם מרכז כובד נמוך שמאפשר לו לשמור על הכדור גם במאבקים של כתף אל כתף. הוא ממעט ליפול לקרקע או לאבד שליטה ויש לו כישרון מדהים לצאת כמעט מכל דו-קרב כשהכדור עדיין ברגליו.

הוא גם אוהב לקדם את המשחק באמצעות ריצה עם הכדור.
כאמור, בין הקשרים בחמש הליגות הבכירות של אירופה, הוא מדורג באחוזון ה-87 בסחיבות כדור מתקדמות ואחוזון ה-78 בכדרורים מוצלחים, תוך שימוש בגופו בצורה מאד ייחודית ומפתיעה לגילו הצעיר.

שער הפתיחה של פ.ס.ז’ מול מילאן במחזור השלישי של ליגת האלופות הראה את יכולותיו של אמרי בצורה מושלמת.
אפשר לראות זאת בתקציר שמולכם.

הדרך בה זאיר אמרי מנער מעליו את ריינדרס מרשימה, והריצה שלו לעומק המגרש עם הכדור מרשימה לא פחות.
גם קבלת ההחלטות של הקשר הצעיר במהלך הזה מראה את השילוב בין יכולותיו הטכניות להבנת המשחק שלו.
ישנם שחקנים שהיו מתפתים להוריד קצב בכדי לא להסתבך או בדיוק ההפך, להמשיך את הכדרור ולהסתכן באיבוד כדור, אבל אמרי קיבל את ההחלטה הנכונה ביותר בתזמון הטוב ביותר.
זה מראה על חוכמה ועל בגרות.

זה משהו שזאיר-אמרי עושה לעתים קרובות.

השילוב הזה של פיזיות, יכולת כדרור גבוהה והיכולת לבצע את המסירה הנכונה הוא קטלני ולעתים רחוקות נראה אצל אחד כל כך צעיר ברמה הגבוהה ביותר.
אבל עבור זאיר-אמרי זה רק חצי מהמשוואה.

יש לו כבר תוצר סופי בר-קיימא, עם שלושה בישולים בארבעה משחקי ליגת האלופות, בתוספת שני שערים ושני בישולים בליגה הצרפתית עד כה.

זאיר-אמרי גם אחראי בעיקר על משחק הבנייה של פ.ס.ז’ מאחור. זאיר אמרי הוא ללא ספק המוסר הטוב ביותר של הקבוצה שמבססת את המשחק שלה על קצב נמוך ואחוזי שליטה בכדור מאד גבוהים. שותפו ההגנתי למרכז השדה מנואל אוגרטה הוא יותר לוחם – או מה שנקרא הגרזן של הקבוצה, ואם לוקחים בחשבון שהשוער האיטלקי ג’אנלואיג’י דונארומה אינו מרגיש בטבעיות עם הכדור ברגליו, זה רק מפעיל עוד לחץ על השחקן הצעיר לקחת אחריות על הכדור באזורים עמוקים יותר.

באזורים העמוקים האלה, הוא נראה קצת כמו וראטי שאל נעליו הוא נכנס.
הוא מוכן לקחת את הכדור לכל מקום על המגרש כמעט מכל נקודה בשליש האחורי, בדיוק כמו וראטי נהג לעשות שנה אחרי שנה אחרי שנה.
ההבדל הוא שזאיר-אמרי בנוי קצת יותר כמו וויין רוני בן ה-16, ויש בו את היכולת לנער מעליו שחקנים באמצעות הפיזיות, דבר אותו וראטי מעולם לא היה מסוגל לעשות.

תיירי הנרי הרעיף שבחים על אמרי, דווקא אחרי שפ.ס.ז’ הובסה בליגת האלופות

איך שוורן זאיר-אמרי משחק, זה פשוט לא נורמלי שילד בן 17 מנהל ככה את המשחק. הוא היה השחקן היחיד שהרשים [בתבוסה 4-1 מול ניוקאסל] בסנט ג’יימס פארק. הוא היה נפלא. השמיים הם הגבול. מעולם לא ראיתי שחקן כל כך צעיר ויחד עם זאת, בוגר כל כך. אין גבול לבחור הזה מבחינתי.

 

“וורן הוא יהלום”, אמר לואיס אנריקה במסיבת עיתונאים לקראת הגומלין עם מילאן. “הוא עדיין צעיר אז באופן טבעי, יש עוד דברים לשפר. הוא משחק בחוכמה ביחס לחבריו לקבוצה. הוא יודע לאן ללכת על המגרש – זה הסימן של שחקן גדול. קל לאמן שחקן כמוהו עם המאפיינים המולדים שלו. האיכות הכי גדולה שלו היא הענווה שלו. הוא בן 17. זה בא מהחינוך שלו ומההורים שלו”.

כאמור, זאיר אמרי רק בן 17, אך נדמה שאכן השמיים הם הגבול מבחינתו.
זה לא ברור כלל אם לואיס אנריקה בנה עליו מהרגע הראשון או שאמרי פשוט השתלט על מרכז הקישור, אך הסיבות לא משנות, רק התוצאה הסופית, וכעת נראה שבפריז סן ז’רמן מגדלים את אחד היהלומים הבאים של הכדורגל הצרפתי.

 

4 תגובות
 1. נאור כותב

  חתיכת שחקן!!
  לדעתי ביחד עם מוסיאלה ובלינגהאם הולכים להוביל את הדור הבא בקישור העולמי ! פדרי מוכשר אבל לדעתי לא יגיע לרמה של שלושתם אם כי הוא מסוגל.

  אם אמרי חכם הוא יעבור בהקדם לפרמיירליג ויעשה קריירה אדירה.

 2. עדי כותב

  ראיתי אותו משחק העונה ואז חבר שלי אמר לי שהוא בן 17 והתפוצצתי מצחוק. זה ילד? יש לי תחושה שהולך לצמוח פה אגדת כדורגל ברמות הגבוהות ביותר.

 3. יוגב כותב

  שחקן מבטיח, הוא ממש גורם לצפות במשחקים של פריז ואני לא סובל אותם/את הליגה הצרפתית.

 4. דן כותב

  השחקן הזה כל כך מוכשר ופוטנציאלי שהוא חייב לעזוב למועדון נורמלי בהקדם האפשרי.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן