וונדר-פודן | גיבור על בתכלת

מגיל 4 הוא לובש את החולצה התכולה. מגיל 4 הוא חי ונושם מנצ'סטר סיטי. לאט לאט הוא התבשל אצל גווארדיולה וכעת הוא נמצא בתוך תהליך בלתי נמנע, בו הוא יהפוך להיות הפנים של הקבוצה הגדולה ביותר באנגליה ואולי אף באירופה. זהו סיפורו של פיל פודן. כתבתם של ניסים חליבה ונועם בוקריס.

למדתי לשחק כדורגל שוב בגיל 30. אחרי מה שהשגתי ברמת המועדון, ארסנל, מונאקו, יובה – גם אם זה היה רק ​​לתקופה קצרה – אבל גם ברמה הבינלאומית, פתאום ראיתי את המשחק בצורה אחרת – להבין את המרחב, להבין להישאר בעמדתך, מתוך הבנה שאתה צריך לתת 100 אחוז בכל דבר. כאשר נהגנו לעצור לשתות באימון, היית צריך לרוץ, לשתות, ולרוץ בחזרה למרכז האימון – תשומת הלב שלו לפרטים… אין שניה לה.

תיירי הנרי על פפ גווארדיולה.

האמירה הזו של תיירי הנרי שופכת אור על הדרך בה פפ גווארדיולה מעצב שחקנים.
הוא בוחר בקפידה את “גושי החימר” האיכותיים ביותר שהוא וצוותו הרחב מסוגלים לאתר, ולאט לאט הוא מעצב אותם בדמותו. באומנות ובמסירות.
הנרי הגיע בגיל 30 אל הידיים המעצבות של פפ, ולמרות שהיה אחד משחקני ההתקפה הגדולים בעידן המודרני, הנרי המנוסה והותיק למד שוב איך לשחק כדורגל אצל פפ.

עכשיו תארו לכם איך זה להתחיל את קריירת הבוגרים תחת פפ גווארדיולה.

“כולם הכירו את פיל. כל היריבות שלנו הכירו אותו מגיל צעיר. הוא תמיד היה מדהים”. לוק בולטון.

שחקן ההגנה של רקסאם מהליגה הרביעית באנגליה זכה לגדול לצד פודן ולעבור עימו בין כל הקבוצות הצעירות של מנצ’סטר סיטי.
מסע שפודן החל בגיל 4 עם החולצה התכולה אי שם ב 2004, כשמנצ’סטר סיטי עדיין הייתה האחות הקטנה של מנצ’סטר יונייטד וקבוצה שהתגאתה ד’אז בעובדה שהיא שורדת כבר 3 עונות ברציפות בליגה הבכירה של אנגליה.
קבוצה שכוכביה הגדולים היו סטיב מקמנמן בן ה 33, ניקולס אנלקה (26), רובי פאולר (30) וג’ואי בארטון (22).

בולטון נזכר בתקופה שבה החולשה הפיזית של שחקן נבחרת אנגליה בלטה לרעה מול חבריו.
אבל למרות המבנה הקטן שלו, היכולת הטכנית הברורה של פודן המשיכה לצמוח בקצב מהיר.

אך למרו זאת, בולטון האמין שהנגיעות המיומנות בכדור, הדרך בה פודן מתעתע ביריביו עם תנועות גוף מהירות והשליטה הצמודה והמדהימה בכדור שהם חלק בלתי נפרד מסט היכולות של הקשר, באמת פותחו בתקופה זו של הקריירה המתהווה שלו והיו בלתי ניתנות לפספוס.

“היה שלב שבו הוא לא גדל בזמן שכל השאר כן. אפשר היה לראות את היכולת שלו, אבל אפשר היה לראות שהוא נאבק קצת עם הצד הפיזי. [אבל] כנראה בסביבות גיל 14 או 15 הוא פשוט התקדם שוב בצורה מאסיבית ואז פיל עשה את מה שפיל עושה. הוא נכנס לכיסים (האלף ספייס) וכשהוא שם, אתה לא יכול לעצור אותו. אני חושב שזה מה שאתם רואים ממנו משבוע לשבוע בקבוצה הראשונה עכשיו. זה הכל דברים שראיתי אחורה במשך שנים”.

בולטון סיפר שבניצחון 6-0 בחצי הגמר בבית מול סטוק סיטי אפשר היה לראות באמת את איכויות הכוכב של פיל פודן שכבש שער מרהיב במשחק.
עבור שחקן הכנף, זה היה רגע שגרם לו להאמין באמת שלחברו לקבוצה יש את מה שנדרש כדי להיות חלק מסגל הכוכבים של גווארדיולה.
אגב – באותו משחק אפשר היה לראות את זוהרו של שחקן אחר בשם ברהים דיאס.

Slowly walkin’ down the hall

את צעדיו הראשונים באקדמיה של מנצ’סטר סיטי עשה פודן בזכות מלגה מיוחדת שקיבל מהמועדון, כך שכל ההוצאות השונות של פיל שולמו באותה תקופה על ידי מנצ’סטר סיטי.

“מגיל צעיר הוא היה רק ​​בחור רגיל שאוהב כדורגל”, מסביר חברו לשעבר לוק בולטון. “יש סרטונים שלו משחק כדורגל עם ילדים ברחוב, זה פיל. הוא פשוט אוהב לשחק כדורגל, לא משנה איפה הוא נמצא”.

בסרטון הזה אפשר לראות את פודן בן ה 14 במשחק נגד קלאב ברוז’ הבלגית.
פודן ללא ספק השחקן הקטן ביותר על המגרש, אך אפשר לראות די בקלות שהוא גם השחקן המיוחד ביותר שעל המגרש.

פודן החל להתבלט בצורה בלתי רגילה בקבוצות הצעירות של המועדון כשבהנהלה הגבוהה מבינים היטב שיש סיכוי גבוה מאד שההשקעה הקטנה שלהם בצורת אותה מלגה, תשתלם למועדון בקרוב מאד.

במדיה של הקבוצה עד גיל 18 פודן רשם 29 משחקים בהם כבש 14 שערים ובישל 7.
במדי הקבוצה עד גיל 23 פודן רשם 9 משחקים בלבד בהם כבש 6 שערים ובישל 1.

פודן כיכב גם במדי הנבחרות הצעירות של אנגליה, כשרגע השיא של אנגליה ופיל פודן היה בגביע העולם עד גיל 17 שנערך בהודו.
אנגליה פגשה את ספרד בגמר וכבר הייתה בפיגור 2-0 במחצית, אך אנגליה השוותה ופודן היה זה שכבש את ה 3-2 בדרך לקאמבק ואת ה 5-2 כגושפנקה הסופית במשחק.

בסיטי הבינו – פודן צריך לעלות כיתה. אל הכיתה של הגדולים כמובן, וכבר שהיה בן 16 זכה לשבת על ספסל הקבוצה במסגרת משחק ליגת האלופות נגד סלטיק.
פודן לא נכנס לאותו המשחק, אבל החל לספוג את עוצמתה של הקבוצה הראשונה.

בעונת 2017/18 פודן המשיך לשבת על הספסל של הקבוצה הראשונה עד שגווארדיולה החליט שטקס החניכה הסתיים, ואת הופעת הבכורה שלו במדי הקבוצה הבכירה רשם פודן במסגרת ליגת האלופות כשהחליף את יאיא טורה בדקה ה 75 במשחק נגד פיינורד.

צעדים ראשונים על הדשא כמחליף של אחד מאגדות המועדון.
מהלך קוסמי של גווארדיולה.

LET HIM COCK

גווארדיולה הבין די מהר שיש לו משהו מיוחד מאד ביד.
ישנו ציטוט שרץ ברשת ומספר על כך שגווארדיולה טען שפודן הוא השחקן הצעיר הטוב ביותר שהוא ראה – ולהזכירכם גווארדיולה ראה את מסי הצעיר, אך פודן עצמו הכחיש את האמירה הזו באחד מהראיונות שלו ל Sky Sports. מה שכן, קווין דה בריינה שישב לצידו באותו ראיון, אמר שזו אמירה אמיתית.

אך זה לא העניין.

בניגוד למקומות אחרים, גווארדיולה לא מיהר לזרוק את הבחור הצעיר היישר אל ההרכב הראשון.
בכל עונה שעברה, פודן שיחק קצת יותר ולאט לאט גם תרם יותר ויותר.

בשלושת עונותיו הראשונות בקבוצה הבכירה, פודן רשם סך של 6 שערים ו 3 בישולים. רחוק מאד מלהיות הכוכב הגדול של מנצ’סטר סיטי ופוטנציאלית גם נבחרת אנגליה.
אך כאמור, פפ בישל את פודן לאט.
נתן לו לגדול. להתעצם פיזית. ללמוד את השיטה ואת עקרונות המשחק שלו בדרך היעילה ביותר.
מעונה לעונה פודן שיחק יותר ויותר ובשתי העונות האחרונות רשם לראשונה מספר דו ספרתי של שערים בליגה הטובה בעולם, כשהעונה הנוכחית עוד לא הסתיימה ואותה פודן יכול פוטנציאלית לסיים עם דאבל דאבל דו ספרתי.

והעונה אנו זוכים לראות את פיל פודן בצורתו השלמה ביותר עד כה. דגש על העד כה.

וייתכן מאד, שמבלי שנשים לב, הבישול האיטי של פפ גווארדיולה הביא לעולם את שחקן הקישור המגוון ביותר שיש כעת במשחק. לא פחות.
לאורך 262 משחקים במדי מנצ’סטר סיטי, בהם כבש 82 שערים ובישל 51 – פודן הספיק לשחק בכמות בלתי הגיונית של עמדות על המגרש – 7 סה”כ.

הבחור הצעיר (23) שלובש את החולצה מספר 47 הוא סוג של קשר התקפי/מרכזי/כנף/חלוץ מזויף.
נמצא בכל מקום בשליש המרכזי וההתקפי של קבוצתו.
שחקן הקישור וההתקפה השלם שחושל ועוצב על ידי הגאון גווארדיולה שאצלו – הטכניקה והכדור נמצאים לפני הכל.
ילד פלא.
וונדר-פודן.

כשמסתכלים על פיל פודן ותרומתו למשחק לפי הנתונים המתקדמים ביחס כל הקשרים השונים בעולם, מתגלה התמונה המרתקת הבאה.

פודן מרוכז כולו במשחק ההתקפה כשהפוקוס העיקרי שלו הוא בלייצר מצבים לחבריו – כשהוא נמצא באחוזון הגבוה ביותר בכל הקשור למסירות מפתח (Key Passes) וכנ”ל לגבי סחיבת הכדור למען קבוצתו כשגם שם (Carrying) הוא נמצא באחוזון הגבוה ביותר במשחק.

פפ משחרר אותו מכל משימת בניית משחק מאחור – אם זה באמצעות מסירות קדימה (Fwd Passes) או מסירות מקדמות (Prog Passes) שם פודן נמצא באחוזונים נמוכים מאד.
אפשר גם לראות שפודן לא מעורב כלל במשימות הגנתיות (Def Actions) – אחוזון שנושק לאפס.
דומה במעט לשחקן יצירתי וטכני מאד ששיחק אצל גווארדיולה בעבר.

פודן על המגרש

כשצופים בפיל פודן ישר מזהים ורואים את הכישרון שטמון בו, הצופים בבית ובמגרש יודעים שהכדור אצלו ברגל הולך לקרות משהו בהתקפה של מנצ’סטר סיטי, הוא מאוד חכם, מגוון ותכליתי –תכונות אופי שכל שחקן התקפה צריך שיהיו לו.
כשמנתחים את פיל פודן אפשר לזהות אצלו מספר אלמנטים בולטים:

בעיטות מחוץ לרחבה

אחד האלמנטים הבולטים אצל פודן הוא יכולת הבעיטה שלו , הגורם העיקרי לכך הוא הנגיעה הראשונה שלו בכדור, כדי לסדר לעצמו מצב בעיטה פודן מציב את עצמו כך שהשחקן שעם הכדור יוכל למסור אליו ובנוסף בתפנית של הגוף לכיוון השער , כך הוא יכול לתת מקדמה טובה לעצמו ולהוציא בעיטה איכותית במינימום זמן. הבעיטות שלו יוצאות מהרגל עם עוצמה ודיוק טובים מאוד, ניתן לראות שפודן מזהה את מיקום השוער ובוחר לאן הכי נכון לבעוט את הכדור, אם לרחוק, לקרוב , גבוה או נמוך.

יכולת הכדרור

ניתן לראות שפודן מרגיש מאוד בנח שהכדור אצלו ברגל, הטכניקה שלו טובה מאוד והכדור די נדבק לו לרגל, מכיוון שהוא שחקן מאומן הוא יודע בדיוק מתי עליו לבצע כדרור ומתי עליו למסור את הכדור ולבצע תנועה. ניתן לראות בסרטון המצורף שיכולות הכדרור של פודן יכולות לעזור גם ביציאה מלחץ, גם ליציאה למעבר וגם בחלק הקדמי לכיבוש שערים. אני לא משווה, אני באמת חושב שאין מקום להשוואה אך שפודן מכדרר ומוביל את הכדור ברגל שמאל הוא מזכיר לי עוד שחקן שגדל תחת פפ ומידותיו דומות לשל פודן.

יכולת המסירה

בצורת המשחק שלו פיל פודן חושב תמיד התקפה וכיצד לסכן את השער, בשילוב עם שחקני הסיטי שלא מפסיקים לבצע תנועות באזור הרחבה אנחנו מקבלים 10 בישולים שלו בפרמייר ליג ובליגת האלופות. ניתן לזהות שפודן תמיד סורק את המגרש ומעבד את המידע בראש שלו , לפני שהוא מקבל את הכדור הוא מחליט מה הוא הולך לעשות וברגע שהוא מזהה את התנועה של אחד החברים שלו הוא מוסר את הכדור לשטח שאליו הוא רץ. בווידאו ניתן לראות שפודן מצליח להוציא מסירה איכותית ומדויקת גם תוך כדי תנועה , גם עם בסיבוב ואפילו לפעמים בשילוב של שניהם.

הבנת המשחק – תנועה וזיהוי שטחים

הבנת המשחק של פודן היא פשוט אדירה, הוא תמיד סורק את המגרש, ומעבד את מה שהוא רואה בראש שלו, יודע לנוע נכון ולייצר לעצמו מצבים באמצעות החכמה שלו. כאן נשלח אתכם לווידאו שלמטה ונסביר מה אנחנו רואים בכל קטע:

1. הכדור נמצא די רחוק מפודן , בקטע זה ניתן לראות את הצוואר שלו מסתובב מצד אל צד ולהבין שהוא כל הזמן סורק את השטח שסביבו, מנסה למקם את עצמו בצורה הטובה ביותר. ניתן לראות שהוא מוקף בארבעה שחקני הגנה, הוא לא נצמד לאף אחד מהם ומנסה לייצר לעצמו שטח בתוך הריבוע שנוצר סביבו, עם זאת הוא עדיין מצליח לבוא מול השער ולהבקיע בנגיעה.

2. בקטע השני ניתן לראות את שחקני הקישור של סיטי ויונייטד נאבקים על הכדור, הוא מזהה את ההשתלטות על הכדור של חבריו ומתחיל להתנתק מהשחקן שצמוד אליו , מתחיל תנועה די איטית עד שהוא מבין שהכדור הולך להגיע אליו וברגע המסירה הוא נמצא כמעט בקו אחד עם קו ההגנה של יונייטד, ובכך הוא מצליח לייצר לעצמו שטח להשתלט על הכדור ולרוץ איתו עד לשער.

3. בקטע הזה רואים שהכדור רחוק מפודן והוא עומד די קרוב לקו החוץ, סיטי מרווחת את המשחק ומנסה לייצר שטחים בחלק הקדמי, שהכדור נע לכיוון האמצע , הוא מתחיל בתנועה אלכסונית לכיוון הרחבה ונע לשטח שהוא מזהה הוא מתחבר לכדור בתזמון מושלם כדי לבשל להלאנד שמחמיץ ברשלנות.

4. תנועות הצוואר של פודן בקטע הזה ברורות מאוד , הוא סורק את השטח ומחפש לקבל את הכדור בזווית נוחה, תוך כדי הסריקה ניתן לראות שהוא מכוון את חבריו לכיוון הקו. ששחקן הקו מקבל את הכדור הוא עושה מין הטעיה של תנועה לעומק ובא לקבל את הכדור לרגל, חוליאן אלבארז מייצר לו זווית מסירה ופודן מתחיל בריצה לכיוון הרחבה, תוך כדי הריצה הוא מזהה שטח בין שני הבלמים ורץ לתוכו, אלבארז משאיר לו את הכדור ופודן נועץ את הכדור ברשת.

התמצאות במרחב

כבר שדיברנו על הבנת המשחק של פודן יכלנו לראות ולהבין את החכמה שלו, את היכולת שלו לסרוק ולעבד מידע בזמן קצר ולהביא את עצמו לנקודות שהוא צריך לעמוד בהם כדי לקדם את עצמו לכיוון השער. ההתמצאות במרחב של פודן היא פנומנלית הוא מצליח בשבריר של שנייה לזהות תגובות של שחקנים יריבים ולהגיב בהתאם , כאן שוב אשלח אתכם לסרטון למטה ואסביר מה אנחנו רואים :

1. בקטע זה ניתן לראות שפודן תחילה עומד בין שני קווי ההגנה, הוא יורד נמוך יותר כדי לקבל את הכדור ומוציא את הכדור לקו, לאחר שהוא מסר ניתן לראות אותו סורק את השטח ונע כדי לקבל את הכדור, תוך כדי המסירה אליו הוא מזהה את אחד הבלמים יוצא לכיוונו ופודן שם את הגוף בינו ובין הכדור ובכך מבטל אותו לגמרי ומשבש את הסדר בהגנה, דבר המאפשר לו להכניס כדור לברנרדו סילבה שנעצר אצל השוער.

2. בקטע הזה ניתן לראות שארסנל לוחצת גבוה את סיטי , פודן מזהה את הקושי ביציאה קדימה ומגיע לעזור, תוך כדי שהוא מקבל את המסירה הוא מזהה את השומר שלו ממש צמוד אליו , שוב הוא שם את הגוף בינו לבין השומר שלו ומקבל את הכדור ברגל הרחוקה בתפנית קדימה, דבר העוזר לו לרוץ קדימה עם הכדור ולסדר התקפה שבסופו של דבר מובילה לשער.

3. גם כאן , פודן נע בשטח שנוצר בין הקווים , יורד לקבל את הכדור נמוך יותר, דבר שמחייב את אחד משחקני ההגנה לצאת איתו (ביציאה לפודן הוא משאיר שטח בגב שלו ) ובקבלת הכדור שלו, הוא מצליח לבטל את הבלם ולהגיע למצב של שער.

4. בקטע הזה בדומה לקטע הראשון פודן יורד לקבל את הכדור נמוך, לאחר קבל הכדור הוא מוסר אותו לכיוון הקו ונע קדימה תוך כדי שהוא סורק את השטח שאליו הוא רץ. הוא ממקם את עצמו בין ארבעה שחקנים ובכך שוב גורם לבלם לצאת אליו, בנגיעה קסומה שלו הוא נותן לעצמו מקדמה ומגיע למצב קורץ.

5. כאן ניתן לראות שפודן ממקם את עצמו במצב שבו הוא יכול לקבל את הכדור ועדיין שיהיה לו מספיק שטח כדי לבצע פעולה, הוא ממקם את עצמו בין שלושה שחקני הגנה ובעזרת נגיעה ראשונה טובה , הוא מסדר לעצמו שער בתוך הצפיפות ההגנתית.

And after all, You’re my wonderwall

אוהדי מנצ’סטר סיטי החלו להבין שיש להם גיבור על משלהם עליו הם יכולים להישען.
לא כולם יודעים, אך פודן לובש את המספר 47 בכדי להנציח את סבו רוני שנפטר בגיל 47 והיה אוהד סיטי מושבע שלבטח היה גאה בנכדו לו היה זוכה לראות אותו כעת.
אחרי העזיבה של קון אגוארו, החולצה מספר 10 התפנתה ובסיטי הציעו את המספר לפודן שדחה את ההצעה.
הילד גדל בסיטי וכנכד לאוהד סיטי שחווה את הקבוצה ברגעי שפל גדולים הוא מבין היטב את עוצמתה של מסורת ותחושת השייכות.

פודן היה שם למען קבוצתו בלא מעט משחקים גדולים.

הוא כבש שלושער אדיר בניצחון 4-1 על אסטון וילה הנהדרת של אונאי אמרי.
הוא היה שם בדרבי עם צמד פנטסטי אחרי שסיטי נכנסה לפיגור מוקדם ומפתיע מול האחות הגדולה שהפכה לקטנה.
הוא רשם משחק יוצא מהכלל נגד ר.ב לייפציג במחזור ה 5 של שלב הבתים בליגת האלופות עם שער ובישול.
וכמובן שהוא היה שם במשחק רבע הגמר הראשון נגד ריאל מדריד עם אחד מהשערים הגדולים שזכינו לראות בשנה החולפת.

הילד הקטן שלבש תכלת בפעם הראשונה בגיל 4, הפך לגיבור על של אלופת אירופה ואנגליה.
בעולם בו מאות מיליונים נשפכים בכל חלון העברות אפשרי, אי אפשר שלא להתאהב בסיפור של אותו ילד שאת כל חייו העביר בין הרחובות והסמטאות של העיר מנצ’סטר.
ילד שגדל במשפחה תומכת סיטי וכעת אותו ילד הופך להיות ה-פנים הרשמיות של מנצ’סטר סיטי.

פיל פודן, וונדר-פודן, הוא הוונדרוול של הסיטיזנס.
מישהו שאפשר להישען עליו.

פודן רוצה לקחת את הקבוצה על גבו העונה לגמר האלופות שבוומבלי, ולאחר מכן, לקחת את נבחרת אנגליה עד לסוף בטורניר היורו שבגרמניה.

לא מן הנמנע, שהגיבור המקומי של מנצ’סטר התכולה יהפוך להיות בקרוב מאד, הגיבור הגדול של הממלכה.

11 תגובות
 1. דן כותב

  נועם וניסים זה שילוב מושלם

 2. הכפתור של לאפורטה כותב

  חולה על בוקריס

 3. ליאור כותב

  כתבה מופלאה

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  קטלני השתפים האלה שהתחלתם
  לא מפסיקים להתפתח

 5. עומר כותב

  Let him cock 🫣💀

 6. יאיר כותב

  זאת כתבה ברמה אחרת !
  ניסים ונועם אתם שילוב מנצח

 7. עמיחי בסלר כותב

  תנו לי עוד ניסים ונועם, מצידי תכתבו על בני יהודה אבל תכתבו.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  כמה זמן חיכיתי לכתבה הזאת! שלמות

 9. אורי אסייג כותב

  אני חושב שזאת הכתבה הכי טובה שקראתי בחיי ,ואני לא מגזים בכלל
  השילוב ביניכם הוא משהו שחייב להמשך אתם תותחים

 10. בר כותב

  כתבה מצויינת בכל אספקט, רק פה יש רצה כזאת בעברית.

 11. סארי כותב

  ניסים ונועם זה שילוב מנצח, כתיבה נהדרת כמו תמיד!

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן