חזון 2030 – הפרוייקט השאפתני עובר דרך הכדורגל

חזון 2030 של ערב הסעודית הפך את הליגה המקצוענית הסעודית לשחקנית מרכזית בסצנת הכדורגל העולמית עם השקעות משמעותיות בכישרונות זרים, למרות שהיא מתמודדת עם אתגרים בהסתגלות ושילוב שחקנים. מהלך אסטרטגי זה הוא חלק ממאמציה הרחבים יותר של הממלכה לגוון את כלכלתה ולחזק את מעמדה הספורטיבי הבינלאומי.

“ב־25 באפריל 2016, לאחר עשרות שנים שבמהלכן דובר בצורך לגוון את מקורות ההכנסה של הממלכה, חשפה ערב הסעודית רשמית את התוכנית השאפתנית: “חזון ערב הסעודית 2030″. התוכנית, שרק חלקה פורסם, הוכנה בראשותו של יורש העצר השני, שר ההגנה ויו”ר המועצה לכלכלה ולפיתוח, הנסיך מחמד בן־סלמן, בן ה-31. מטרתה לצמצם את תלות הממלכה בהכנסות מנפט לטווח הארוך באמצעות גיוון מקורות ההכנסה והתייעלות. זאת, מאחר שמחיר הנפט נתון לתנודות חדות על פני שנים ובסופו של דבר הוא משאב מתכלה.” ‘שמואל אבן – חזון 2030’

חזון 2030 של ערב הסעודית הוא תוכנית אסטרטגית שמטרתה להפחית את תלותה של הממלכה בנפט, לגוון את כלכלתה ולפתח שירותים ציבוריים כגון בריאות, חינוך, תשתיות, נופש ותיירות. החזון השאפתני הזה מקיף גם את תעשיית הספורט, כאשר הליגה המקצוענית הסעודית (SPL) נמצאת בחוד החנית של המסע המהפכני הזה. על ידי השקעה בספורט, ערב הסעודית מבקשת להגביר את הנוכחות העולמית שלה, לקדם תרבות מערבית ולטפח גאווה לאומית. את החזון הזה מוביל מוחמד בן סלמאן, יורש העצר השני, ובין תפקידיו הרבים הוא גם הבעלים של ניוקאסל יונייטד. נחזור חזרה לנושא העיקרי, הליגה הסעודית.

הפעילויות וההשקעות האחרונות של הליגה הסעודית (SPL) מיצבו אותה ככוח אדיר בנוף הכדורגל העולמי. ההשקעה שוברת השיאים של הליגה בסך 957 מיליון דולר בחלון ההעברות של קיץ 2023 ברכישת שחקנים מדגישה אסטרטגיה רחבה יותר שמטרתה להפוך את הליגה למעצמת כדורגל עולמית. הדחיפה האסטרטגית הזו כללה רכישה של 94 שחקנים זרים, כולל שמות בעלי פרופיל גבוה מחמש הליגות הגדולות באירופה, ביניהם כריסטיאנו רונאלדו, קרים בנזמה, אנגולו קאנטה, ריאד מחרז, ניימאר ורבים נוספים. מהלך זה לא רק שיפר את הרמה התחרותית של הליגה, אלא גם סימל את מחויבותה של ערב הסעודית להעלות את הליגה והמדינה לעמדה בכירה בזירת הכדורגל העולמית. לצורך ההבנה, לפני שהפרוייקט יצא לדרך, התואר ‘ההעברה היקרה ביותר’ בסעודיה עד הקיץ האחרון היה שייך למתיאוס פריירה, שהגיע מווסט ברומיץ’ ב-21 מיליון יורו לאל הילאל ב-2021. לשם השוואה, זהו הסכום שכריסטיאנו רונאלדו משלשל לכיסו ב-38 ימים בחוזהו הנוכחי באל נסאר.


ההשלכות הכספיות של השקעות אלה היו מחושבות מאוד. הליגה דיווחה על עלייה מדהימה של 650% בהכנסות בתחילת עונת 2023/24, המשקפת את ההשפעה המיידית של אסטרטגיית השינוי שלה. הצמיחה הפיננסית לוותה גם בעלייה של 25% בנוכחות האוהדים ביציעים בתחילת העונה ובעלייה משמעותית במעורבות במדיה החברתית ובעסקאות שידור בינלאומיות. המשחקים של ה-SPL משודרים כעת ב-140 מדינות, הודות להסכמי שידור בינלאומיים חדשים, המדגישים את המשיכה העולמית של הצופים ברחבי הגלובוס. האסטרטגיה מאחורי צמיחה זו מתמקדת במיזוג כישרונות וכוכבים בינלאומיים עם פיתוח מקומי כדי לשפר את איכות המשחק של הליגה תוך הבטחת קיימות פיננסית ותחרותיות גלובלית.

השינוי הזה הוא חלק מנרטיב רחב יותר של שינוי בתוך העולם של הכדורגל העולמי. המסע השאפתני של הליגה הסעודית מעיד על ליגות כדורגל מתפתחות, כמו סין וארה”ב, הממנפות משאבים כספיים כדי לאתגר את הדומיננטיות האירופית המסורתית. ככל שהליגה ממשיכה לצמוח, היא מציגה הזדמנויות חדשות, תחרות ושיתוף פעולה בכדורגל העולמי. עם השקעות אסטרטגיות בשחקנים זרים, תשתיות ופיתוח מקומי, ה-SPL לא רק מגדירה מחדש את מעמדה אלא גם תורמת לנרטיב הרחב יותר של עתיד הכדורגל. מאמצי הליגה משמעותיים במיוחד כשהעולם מסתכל לעבר מונדיאל 2034, וממצב את הליגה כשחקנית מרכזית בסיפור המתפתח של הכדורגל העולמי.
אך לא הכל נוצץ באימפריה הסעודית. בתחילת הפרוייקט, הנהירה של כוכבי כדורגל בינלאומיים לליגה המקצוענית הסעודית עוררה התרגשות ותשומת לב רבה. עם זאת, המעבר עבור חלק מהשחקנים היה לא פשוט, והדגיש את האתגרים של הסתגלות לסביבה חדשה, הן מבחינה תרבותית והן מבחינה מקצועית.

המעבר של כריסטיאנו רונאלדו לאל נאסר הייתה ההעברה שסימלה את תחילת החזון, ביחד עם המספרים שסיפק, שכללו 42 שערים ו-13 בישולים ב-48 משחקי ליגה, הוכיחו שכריסטיאנו לא מפחד מאף אתגר. אך עזיבתו של המאמן רודי גרסיה, על רקע דיווחים על חוסר שביעות הרצון של רונאלדו מהשיטות שלו, מעידה על כמה מהאתגרים מאחורי הקלעים. למרות הבעיות הללו, רונאלדו שיבח בפומבי את הפוטנציאל של הליגה ואת הסיכויים העתידיים שלה, וקרא לסבלנות והשקעה בתשתיות כדי להפוך את הליגה לאחת מחמש הליגות הטובות בעולם.

לאחר מכן הגיעה עזיבתו של ג’ורדן הנדרסון את אל אטיפאק אחרי חצי עונה בלבד כדי להצטרף לאייאקס, אשר הדגיש את הקשיים של חלק מהשחקנים להסתגל לליגה הסעודית. למרות שהביע כבוד לליגה ולמועדון, הנדרסון ציין סיבות בעיקר מקצועיות למעבר שלו, מה שמרמז על נתק בין הציפיות למציאות. תחושה זו מהדהדת על ידי דיווחים על שחקנים בעלי פרופיל גבוה אחרים המתקשים להשתקע בערב הסעודית, כמו בנזמה ופירמינו שבינואר האחרון היו שמועות שיחזרו לאירופה, עם אתגרים הנעים בין הסתגלות לתרבות המקומית ומחסומי השפה, ועד חוסר שביעות רצון מהרמה המקצועית של הספורט והתשתיות.
בנוסף, דבריו של איימריק לאפורטה בינואר האחרון (“רבים מאיתנו מרוצים מזה [הרווח הכספי], אבל אני גם מחפש משהו מעבר לחלק הכלכלי”) מדגישים עוד יותר את אתגרי ההסתגלות, ומציינים את חוסר שביעות הרצון בקרב שחקנים רבים מתהליך ההסתגלות ומהמציאות היומיומית של החיים בריאד. חוויות אלה מצביעות על הצורך של הליגה והמועדונים בסעודיה להתאים טוב יותר לצרכים ולציפיות של שחקנים זרים כדי להבטיח שהקדנציה שלהם בליגה תהיה מוצלחת ומספקת.

המסע של הליגה המקצוענית הסעודית מדגיש את הכוח של תכנון אסטרטגי, השקעות וחזון בעולם הספורט. ככל שהיא ממשיכה להתפתח, ה-SPL קובעת תקדים חדש לליגות כדורגל ברחבי העולם, ומבטיחה עתיד שבו נוף הכדורגל העולמי מגוון, תחרותי ומכיל יותר. פרויקט נועז זה הוא עדות לפוטנציאל של חזון והשקעה בהגדרה מחדש של גבולות הכדורגל העולמי, ומזמין אוהדים, שחקנים ובעלי עניין כאחד להיות חלק מפרק חדש ומרגש בהיסטוריה של הספורט. עם זאת, ישנה חשיבות רבה למתן מענה לצרכים של השחקנים הזרים, במיוחד לאלו שמגיעים מהטופ העולמי, החל מהסתגלות תרבותית ועד לסיפוק מקצועי, כדי להבטיח את ההצלחה ארוכת הטווח של הליגה ואת המשיכה לכוכבים בינלאומיים, ובכך להשלים בהצלחה את חזון 2030, שיוביל לאירוח מוצלח ומתוקשר של מונדיאל 2034 בסעודיה.

1 תגובה
  1. דן כותב

    תודה על כתבה אינפורמטיבית ומעולה ירדן!

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן