חצובת התותח – הכל מסביב דקלן רייס

האם מיקל ארטטה מאמץ את "הכדורגל הסיבובי" באמצעות הקבוע היחידי שהוא הקשר האחורי האנגלי?

ניסים חליבה הסביר את שיטת “הכדורגל הסיבובי” שאריק טן האח מנסה להנחיל במנצ’סטר יונייטד אך האם המאמן הספרדי עקף את ההולנדי בסיבוב ויישם אותה בהצלחה בארסנל?

הבה נצלול למעמקי הניתוח הטקטי.

ראשית, “הכדורגל הסיבובי” הוא תת ענף של “הכדורגל העמדתי”. יש מבנה מאוד מוגדר לקבוצה ומקומותיהם של השחקנים נקבעים לפי השטחים במגרש.
מה הופך את המשחק שמציג ארטטה, ושטן האח מנסה להציג, למשהו שניתן לייחד אותו? אני שמח ששאלתי.

כפי שהסברתי בעבר, בכדורגל עמדתי השחקנים יודעים בדיוק לאן הם הולכים בכל סוג תבנית, וכל מהלך מסודר שלב אחר שלב, כאילו כל תבנית הייתה גמביט המלכה או הגנה סיציליאנית. הבעיה העיקרית בכדורגל מסוג זה שהוא דורש מהשחקנים לעיתים קרובות יותר ממה שהם יכולים לתת. כדורגל כזה מצריך משמעת טקטית ברמות הגבוהות ביותר ואפילו לימוד מעמיק של חומר עיוני בתבניות המשחק, דבר שרוב שחקני הכדורגל לא יצטיינו בו, בלשון המעטה.

בנוסף לכך, כדורגל מסוג זה מגביל לעיתים קרובות את החופש היצירתי של השחקנים ואת היכולת שלהם להביא “קסם” למגרש. אין הרבה קבוצות בעולם שהציגו כדורגל עמדתי בעל מספר רב ומוצלח של תבניות. אפשר כמובן להצביע על מנצ’סטר סיטי של פפ, צ’לסי של טוכל, ר.ב. לייפציג בתקופתו של נאגלסמן, וכמובן ארסנל של העונה הקודמת. כיום ניתן להצביע על עולה חדשה בתחום, הלא היא ג’ירונה הקטלונית שלמרבה הפליאה מציגה כדורגל עמדתי איכותי ומחושב.

יכול להיות שארטטה הביט לבירת ספרד וראה קבוצה שמתפקדת היטב, ובשימוש בכדורגל עקרוני בלבד, הוא ראה את החופש שמקבלים השחקנים ואת הכישוף שהם מציגים. הוא בוודאי תהה לעצמו, איך אוכל לתת לשחקנים מבריקים כמו אודגור או סאקה להוציא לפועל את הקסם האצור ברגליהם?

והוא החל לאמץ פתרון מבריק: במקום ללמד את השחקנים תבניות, הוא ילמד אותם ליצור תבניות. כלומר – הוא ישתמש בעקרונות, על מנת ליצור תבניות. ייתכן שהוא העתיק אותו מטן האח וייתכן שהוא פיתח אותו במקביל אליו ולבד. אין זה משנה, הוא מבצע אותו הרבה יותר טוב מעמיתו ההולנדי.

אלו הן העקרונות שעל פי-הן ארטטה יוצר תבניות: יש מבנה קבוע לקבוצה בכל שלב בו עומדים על המגרש [בניית משחק מאחור, הנעת כדור במרכז, החזקת כדור בהתקפה].

הכללים:

א. התבנית חייבת להיות דומה
ב. ישנם שחקנים שלא זזים מעמדתם
ג. השחקנים שמתחלפים נעים בצורה מעגלית

כאמור היתרנות ברורים – עם מספיק ערנות של השחקנים על המגרש ניתן להחליף מקומות בקלות, ומאחר שלכל שחקן סט יכולות שונות, נוצרות אפשרויות שונות אל עף שהמערך נשאר דומה.

בחלק הראשון של בניית המשחק, בוא על הקבוצה מוטל בדרך כלל לשבור את הלחץ מאחור – שני הבלמים יורדים צמוד לשוער והמגנים עולים מעט קדימה. דקלן רייס נמצא בעמדת הקשר האחורי תמיד, לצד קשר אחורי מתחלף, שיכול להיות אחד הקשרים הרגילים או אחד המגנים או אפילו אחד החלוצים.

בנוסף, על מנת לייצר Box Midfield (מרובע באיזור הקישור) יורדים במקביל לשני הקשרים אחוריים עוד 2 שחקנים, שמתחלפים בניהם, במצב כזה נוצר חוסר איזון שכן אחד משחקני האגף חייב למלא את החסר, בין אם בעמדת החלוץ המרכזי, שכן האחרון ירד להשתתף בקישור או בין אם בקישור עצמו, תמיד האגף שממלא את החסר הוא בצד של זינצנקו בגלל שהוא יותר טכני מבן ווייט. כך תמיד יהיה ניתן לשבור את הלחץ בדרכים שונות. לדוגמא – אם נוצרה קומבינציה בה אודוגור, סאקה וזינצקנקו צמודים הם יכולים ליצור משולש מסירות, לחלופין – אם הבארץ נכנס לעמדת החלוץ המרכזי, השוער יכול למסור לו בכדור ארוך בשל יכולתו להשתלט על אלו במאבק כנגד בלמים, כל שילוב פותח הרבה הזדמנויות.

בתמונה: זינצ’נקו בעמדה של סאקה, סאקה בעמדה של אודגור, אודוגור בעמדה של הבארץ, הבארץ בעמדה של זסוס

המשחק ההתקפי מנוהל באופן דומה – רייס שומר על עמדתו בעוד כל השאר מתרוצצים סביבו, במערך של 3-2-5 כאשר בן וויט מצטרף מאחורה לצוות הבלמים, לכאורה. כל קומבינציה מאפשרת משהו אחר. יכול להיות שנראה את סאליבה הבלם הנהדר נכנס לעמדת החלוץ ואת זינצ’קו תופס את עמדת הבלם.

ישנן עוד דוגמאות אפשריות, הקפטן, מרטין יכול להשתבץ בעמדת החלוץ המרכזי, ולשחק חלוץ מדומה על מנת לפנות שטחים לחלוצים או לשחק באגף ולהשתמש ברגל הזהב שלו על מנת להרים. עשיתי חישוב פשוט בקומבינטוריקה, תורת הצירופים, והשיטה הזו מאפשרת באופן תיאוריטי 720 צירופים שונים בעת בניית המשחק, ו2880 צירופים שונים בהתקפה. השיטה הזו מייצרת תבניות – במקום לשנן אותן, וזה החידוש הגדול. יש עקרונות בניהול התבניות, אבל הם נוצרות על המגרש כתבנית ולא מתאמנים על כל תבנית ספציפית, אלא על העקרונות שמיישמים את התבנית. הרי לכם השילוב של ה”כדורגל העקרוני” ושל ה”כדורגל העמדתי”.

האם זה יצליח לאורך זמן? לא נותר לנו אלא לחיות ולראות

7 תגובות
 1. קלמן כותב

  כתבה פשוט מעולה

 2. or7m כותב

  חשוב מאוד לכל קבוצה שיהיו מגנים טכניים וקשר אחורי גרזן.

 3. שון כותב

  כתבה ממש טובה, אהבתי את הקונספט והשם גאוני כי אחרי שאתה קורא אתה מבין למה וכל הונטקסט לתותחנים.

  אגב, מועדון אוברייטד בטירוף.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  יופי של כתבה! נהניתי מאוד לקרוא

 5. דניאל כותב

  צלסי הוציאה הון בלתי נתפס על קאייסדו לאביה ואנזו במקום להביא אנגלי כמו רייס שהיה משנה את פני כל הקבוצה, מבחינתי מועמד לרכש הכי טוב העונה בפרמיירליג בקלות ביחד עם פאלמר וסבוסלאי

 6. דן כותב

  רוני סלח לי על החוצפה, אבל תכתוב יותר

  מאוהב בפינות הטקטיות שלכם

 7. דימיטרי כותב

  שחקן ענק עם בחירה גרועה, ארסנל לא תמריא

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן