טובים השניים מן האחד | המסע של האחים וויליאמס

מהרגליים שחצו את מדבר סהרה אל הרגליים שמטריפות את הסן ממס - הסיפור המופלא של משפחת וויליאמס

לא פעם אנחנו שומעים בכדורגל העולמי על הדרכים הקסומות בהן הפכו ילדים בעלי חלום לכוכבי כדורגל, אבל סיפור הפריחה של האחים לבית וויליאמס הוא מעולם אחר – והיום, 20 שנה לאחר מכן, הם אלה שמובילים את האריות מבילבאו לעונת שיא בספרד

הסיפור שלנו מתחיל בגאנה, שנת 1993. הנשואים הטריים מריה ופליקס וויליאמס בהיריון ומצפים לבנם הראשון שעתיד להגיע – אך בגלל מצבה הכלכלי והחברתי העגום של גאנה, בוחרים הזוג באומץ רב לחצות את מדבר הסהרה וללכת לספרד, בכדי להשיג עתיד ורוד יותר לילדיהם.

הדרך לא הייתה קלה. המסע שהשניים עברו, מסע של 5600 קילומטרים (!) לצד עוד מיליוני מהגרים אפריקאים, היה מסע על חיים ומוות.

מריה הלכה ברגל את המדבר בעודה בהיריון, פליקס עשה את המסע כולו כשהוא פצוע ברגלו, והשמש טופחת על השניים בטמפרטורות שנושקות ל-50 מעלות, אך השניים לא נתנו לדבר לעצור אותם במסעם, ולאחר חודשים ארוכים מצאו עצמם בגבול ספרד, במלייה, ולמרות שנעצרו על ידי משמר הגבול הספרדי ניצלו השניים בעזרת מתנדב מהארגון הנוצרי הקתולי Caritas, והתיישבו בבילבאו.

כמה חודשים לאחר מכן זכו השניים לפלא החיים, הולדת בנם הראשון –

איניאקי

איניאקי וויליאמס ארתור, שנקרא על שם אותו המתנדב שעזר להורים בגבול, נולד ב-15 ביוני 1994 בבית החולים בבילבאו.

מגיל צעיר הכישרון של איניאקי היה ניכר. הילד שהתחיל בנטאסיון פמפלונה המקומית סובב ראשים וחתם באקדמיה של בילבאו כבר בגיל 17.

החלוץ הצעיר שסומן כמחליפו של אריץ אדוריס לאט לאט בנה עבורו מוניטין וזכה לדקות משחק בקבוצה הבוגרת, כשבאופן עקבי בכל עונה הוא מספק מספר דו ספרתי של שערים ובישולים, ובנוסף הוא רושם שיא היסטורי שספק אם יישבר אי פעם, כאשר בין השנים 2016 – 2022 הוא רשם 251 משחקי לה ליגה רצופים בהם הוא שותף!

בגזרה המדינית, ככל שעברו השנים, כך הרגיש איניאקי את הקרבה הביתה: החלוץ זומן ושיחק מספר משחקים עבור הנבחרת הבוגרת של ספרד, כשהוא מזומן גם כן ליורו 2016 בצרפת, אלא שלאחר היורו, עזב את הנבחרת הלאומית עבור הנבחרת המקומית של בילבאו, שכבר לאחר 4 שנים הפכה לנבחרת הלאומית של גאנה, מקום הולדת הוריו – “אני יודע כמה זה היה משמעותי עבור סבא שלי שאשחק בשביל גאנה. אני הולך להגשים את החלום של הרבה בני משפחתי, שגאים בי מאוד.”

Athletic Bilbao Celebrates Inaki Williams After His Debut Black Stars Goal Against Madagascar
איניאקי במדי גאנה. קרדיט: sport brief

איניאקי מאופיין במהירות יוצאת דופן, וביכולת אדירה להשתמש בה מול בלמי היריבה בכדורים ארוכים. בנוסף, הוא מספק מספרים נהדר, כשבכל אחת מ-8 העונות האחרונות היה מעורב במעל ל-10 שערים ובישולים.

לצד פריצתו של איניאקי, משפחת וויליאמס התברכה בנס נוסף וזכתה לבנה השני –

ניקו

ניקולאס “ניקו” וויליאמס ארתור נולד 8 שנים אחרי אחיו הגדול, ב-2002.

תחילת הקריירה של ניקו הייתה בסימן איניאקי, כשגם האח הצעיר גדל והתפתח בנטאסיון פמפלונה, אלא שכבר בגיל 10 עבר לאוססונה, ולאחר עונה עבר מהקבוצה הקטנה מפמפלונה אל הענקית של חבל הבאסקים – בילבאו.

ניקו טיפס מהר בתוך הקבוצות הצעירות, וכבר בגיל 18 עשה את הופעת הבכורה בקבוצה הבוגרת.

אחרי עונה וחצי נהדרות בסגל הבוגר בהן הראה ניצוצות למה הוא מסוגל, זכה ניקו לזימון מפתיע לסגל ספרד למונדיאל 2022!

למרות שההרפתקה נגמרה מוקדם עבור הספרדים, זו הייתה טבילת אש עבור הקיצוני הצעיר שזכה לראשונה לדקות משמעותיות בקמפיין גדול.

בדומה לאחיו, ניקו גם הוא שחקן מהיר ביותר, אלא שלקיצוני דריבל נהדר ויכולת לחתוך למרכז שמזכירה כמה משחקני האגף הגדולים שידע הכדורגל.

“לשמוע את הסיפור של ההורים שלנו רק מדרבן אותי להילחם חזק יותר כדי להחזיר את כל מה שההורים שלי הקריבו עבורנו. לעולם לא נוכל להחזיר להם. הם סיכנו את חייהם, אבל החיים שאני מנסה לתת להם אלו החיים שהם חלמו לתת לנו. בדרך מסויימת, אנחנו יכולים להגיד, ‘עשינו את זה'” – 

אלו היו המילים של הבכור כשנשאל על המאבק של המשפחה. וכיום, כבר ניתן להגיד שהם אכן עשו את זה.

השניים הם מהמובילים של אתלטיק בילבאו העונה בכל המובנים – בין אם מנטלית, מספרית או הנהגתית.

בעקבות פריצתו של ניקו אל ההרכב הראשון, ארנסטו ואלוורדה התאים את מערך הקבוצה כדי לא לוותר על אף אחד מהכוכבים שלו ונוצר מצב בו איניאקי משחק בימין, וזו עמדה שהוא מאייש בגאון העונה.

ההרכב הגמיש של ארנסטו ואלוורדה מתנדנד בין 4-4-2 ל-4-2-3-1.

כשהקבוצה מתגוננת, איניאקי יורד מעמדתו באגף ועומד לצד גורקה גורוזטה כחוליה הגבוהה ביותר על המגרש. ככה זה נראה על הדשא:

קרדיט: analytics

הקו הראשון של אתלטיק בילבאו הוא החלוץ הראשי והקיצוני הימני שמוסת למרכז כדי ללחוץ על הבלמים.

ברגע של יציאה קדימה, המערך מתפרש מחדש ו”פורש כנפיים”:

קרדיט: analytics

במקרה הנוכחי, איקר מוניאין מוציא את הקבוצה קדימה ומיד איניאקי מבצע את הריצה אל האגף הרחוק, האגף הימני. על אף שבסרטון זהו אלכס ברנגר בשמאל, אתלטיק בילבאו נוהגת לשחק שם עם ניקו, שרק מחזק את הטקטיקה כשהוא מוסיף מימד של כוח מתפרץ, מהירות, ויכולת לחתוך למרכז שלברנגר המבוגר כבר אין.

אומרים שקשר דם הוא הקשר החזק ביותר ולעיתים זה נשמע קלישאתי, אבל הצמד וויליאמס הופך קלישאה למציאות:

העילוי של כל אח מחמיא לשני ויוצר כאב ראש להגנת היריבה:

בעזרת המהירות והמיקום הנהדר שלו, איניאקי מספק מימד של עבודה לאורך המגרש – התנועה לעומק, ההשתלטות והסיומת זו המומחיות של איניאקי, וזהו שער שניתן  לראות לא פעם ולא פעמיים את החלוץ כובש.

ניקו מצידו, מספק עבור בילבאו את העבודב לרוחב המגרש.

בתמונה ניתן לראות את כל החיתוכים למרכז שניקו מבצע – הקיצוני משתמש במהירות ובדריבל כדי לנטרל את הבלם ולחדור אל המרכז, בין אם לבעוט ובין אם להוריד רוחב למרכז.

הדוגמא הברורה ביותר לכך, ואף יש היאמרו המתבקשת היא במפגש בין אתלטיקו מדריד לבילבאו בגומלין חצי גמר גביע המלך, שנגמר ב-3-0 מהדהד למארחים, כשאת החגיגה מנהלים משפחת וויליאמס:

בשער הראשון, ניקו מנפנף מעליו את נחואל מולינה בקלילות, ונכנס לעומק לכיוון הרחבה כמו שהוא וכמו שבילבאו אוהבת ומוציא כדור מושלם לאיניאקי שקורע את הרשת בוולה מהאוויר.

השער השני משתמש באותם היחודיות של האחים  – כדור עמוק לכיוון איניאקי שיוצא עם המהירות ועם הפנים לכיוון השער, בעזרת הפיזיות הוא מצליח לנער ממנו את הרמוסו, ומוציא רוחב לניקו שחותך משמאל אל מרכז הרחבה ומשם הוא דוחק בקלות.

אומרים שהכול עובר במשפחה. אבל האחים וויליאמס שדרגו את הפתגם צעד אחד קדימה. משני הורים צעירים שצעדו ימים ארוכים לעבר עתיד טוב יותר, לשני אחים שחורכים את הדשא בסן ממס בכל יום משחקים מחדש.

איניאקי, ניקו, בילבאו.

8 תגובות
 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  אחרי השלושה שכולנו מכירים, בילבאו המועדון הגדול בהיסטוריה בספרד. היום הם רק ממשיכים את המורשת, כנראה ייקחו גביע המלך ויגדילו את הפער מריאל מדריד שזה מטורף

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  איזה תותחים אתם שאתם כותבים גם על נושאים כאלה ולא רק על הגדולות…זה לא פחות מעניין!

 3. אסיף האיכותי כותב

  כתבה מדהימה ממש תודה עליכם

 4. אייל כותב

  ילדים טובים ממשפחה טובה, מגיע להם להצליח.
  היחסים שלהם עם המועדון מדהימים ממש כיף לראות.

 5. מנואל כותב

  תמציתי טקטי ומעולה…כל אחד מרוויח 5 מיליון אירו נטו בשנה, בהחלט הצליחו! איזה כיף לשמוע.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  כתבה מעניינת מאד וכתובה היטב, תודה!

 7. רפאל מוזס כותב

  חוד החנית של האריות הבאסקים הם בכלל הפנתרים השחורים.

 8. מתן פרנקל כותב

  אלופים, ממש נהנתי מהכתבה הזאת גם כאדם ששמח לשמוע סיפור השראה כזה וגם כאוהד כדורגל שנהנה להשכיל כל יכולתיהם המגוונות של צמד האחים והטקטיקה.

  הכי טובים שיש והכי חשוב אתה מדברים נטו כדורגל, בלי בולשיט. כאמור אלופים!

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן