כדורגל ללא גבולות – על מחנה האימונים הייחודי של באיירן מינכן

מחנה אימונים אינטנסיבי, סדרה דוקומנטרית מרגשת וגם משחק באליאנץ ארנה - לקראת שידור הסדרה בישראל, הכירו את מחנה האימונים המהפכני של באיירן מינכן, אשר מעניק לנערים מעוטי יכולת מרחבי העולם הזדמנות להפוך לכדורגלנים מקצועיים, ומצולם כסדרה דוקומנטרית.

מעטים הם יחידי הסגולה אשר זוכים להיות כדורגלנים מקצועיים. אותם יחידי סגולה הם אנשים שיש להם תשוקה אינסופית למשחק, כמו גם מוסר עבודה עילאי וכישרון נדיר. לנערים ונערות רבים יש את החלום הגדול להיות שחקני כדורגל, אך רבים מהם נופלים ולא מגיעים לרמות הגבוהות. לפעמים זאת התשוקה שאבדה, לפעמים מדובר באיזו פציעה קשה שהורסת את התכניות, ולפעמים מדובר בשחקנים שפשוט עוד לא גילו אותם. שחקנים שמחכים לרגע שבו יהיה במקרה ביציע איזשהו איש סקאוט של קבוצה מקצוענית, כזה שיתרשם מהביצועים וירצה להחתים אותם במועדון שלו.

כדי להגשים את החלום למיליוני ילדים בעולם, קבוצות הכדורגל הקימו קבוצות לגילאים הצעירים. מגיל 4 או 5 ועד לגילאי נוער. כיום, אנו יכולים לראות ילדים ונערים רבים שעוברים לקבוצות מקצועניות מחוץ למקום מגוריהם, אך כאמור מדובר ביחידי סגולה. מה עושים אותם שחקנים יסרע המזל, שנולדו במדינות בהן אין תרבות כדורגל מפותחת וקשה עד בלתי אפשרי לפרוץ את תקרת הזכוכית שנקראת קבוצה מקצוענית?

בשביל זה יש את באיירן מינכן. באיירן מינכן הוא אחד המועדונים הגדולים והמעוטרים בכל הזמנים, וגם בעונת השיא של לברקוזן הוא עדיין הכי גדול בגרמניה.לפני 3 שנים, החליטה באיירן שהיא רוצה להגשים את החלומות של אותם נערים, אלו שאף אחד עדיין לא זיהה את הפוטנציאל שטמון בהם. בשנת 2021 היא הקימה פרויקט בשם ‘Bayern world squad’, בשיתוף עם חברת פולקסווגן. במסגרת הפרויקט, כ-20 שחקנים (משתנה משנה לשנה) מכל רחבי העולם בגילאי 16-18 נבחרים מתוך אלפים שנבחנים, ונכנסים למחנה אימון של שבועיים. המחנה מתקיים בכל שנה במדינה אחרת מסביב לעולם, וההנערים מתאמנים במסגרת של קבוצה מקצוענית, על כל המשתמע מכך. הם זוכים ליחס מקצועי, לפידבקים ממאמניהם, שהיו שחקני עבר גדולים בגרמניה, ולמעטפת אמיתית, כאילו הם באמת שחקנים בבאיירן מינכן. זה בא לידי ביטוי בשגרת האימונים ובאינטנסיביות שבהם, וגם בדגשים ובהערות שהם מקבלים מהצוות המקצועי. במהלך המחנה, הקבוצה משחקת משחקי ידידות נגד קבוצות צעירות ומקומיות בדרום אמריקה, כאשר הגמר הגדול של הפרויקט הוא משחק מול הקבוצה של באיירן עד גיל 19. המשחק משוחק ב’אליאנץ ארנה’, האצטדיון שכל ילד חולם לשחק בו. השחקנים מקבלים מעמד של שחקנים בבאיירן מינכן, עם תלבושות כמו של השחקנים האמיתיים ואפילו סרטון וידיאו שלהם לאתר הרשמי של הקבוצה, שנותן להם עוד חשיפה.

במהלך כל המחנה יש צוות טלוויזיה שעוקב אחר הפרויקט, ומספר את סיפורם של השחקנים. המאמנים של הקבוצה הייחודית הזו הם בדר”כ אגדות עבר בבאיירן מינכן, כגון קלאוס אאוגנטאלר ורוי מקאיי, והם אלו שמכווינים את אותם נערים בדרך להיות כדורגלנים מקצועיים. המאמנים מתייחסים לשחקנים כאל שחקנים מקצוענים לכל דבר, מה שמחדיר בנערים הצעירים את המחוייבות והמשמעת הנדרשות משחקנים ברמות הגבוהות.

לאחר ההצלחה של העונה הראשונה ב-2021, באיירן המשיכה עם הפרויקט גם בשנתיים שלאחר מכן. השנה, בקיץ 2024, צפויה לעלות עונה נוספת של הסדרה. הפרויקט הייחודי של באיירן נותן לשחקנים את כל הכלים המקצועיים שניתן לתת לשחקני כדורגל –  החל משגרת אימונים מסודרת, משחקים נגד קבוצות אמיתיות, ועד חוויה של להיות חלק מקבוצה. העניין הקבוצתי בא לידי ביטוי באופן שבו המאמנים רוצים שהשחקנים יתקשרו אחד עם השני, ישנו אחד עם השני, ובכלל יחיו אחד עם השני. בשנה שעברה, עונת 2023, הגיעו לפרויקט 21 כדורגלנים מ-18 לאומים שונים, כולל אפילו נציג אחד מישראל. מדובר באדם מחאמיד, שחקן בן 19, שגדל באום אל-פאחם ושיחק במחלקת הנוער המפוארת של מכבי פ”ת. אדם השתתף בפרויקט גם בשנת 2021, והיום הוא משחק בבני שפרעם מהליגה הלאומית.

מה יוצא מהפרויקט לבאיירן מינכן?

מעבר לערך המוסרי ולחשיפה החיובית שהיא מקבלת, השחקנים המצטיינים בפרויקט בדרך כלל חותמים בקבוצות שיש להן שיתוף פעולה עם באיירן מינכן. כך למשל, ג’וזה מולאטו, שהשתתף בפרויקט בשנת 2021, חתם בדאלאס FC, שותפה של באיירן. גם ויקטור אורקפו, בוגר נוסף של המחנה, חתם בינואר האחרון בניס הצרפתית, וכיום משחק בקבוצת המילואים שלה. על הנייר, זה לא מרשים במיוחד. בשנים האחרונות אנו רגילים לראות שחקנים שהופכים לכוכבים בגיל 17, אנדריק לאמין ימאל אמבפה ועוד, אך לא כולם כאלו. חשוב להבין שעל כל שחקן אחד שהופך לכוכב, ישנם עוד עשרות אלפים שלא מגיעים לרמות המקצועניות. עבור השחקנים שמגיעים ל-Bayern world’ squad’, כל חוזה בקבוצה מקצוענית כזו או אחרת הוא לא פחות ממדהים.

הסדרה עצמה, כיאה לסדרת דוקו על ספורט, מרגשת עד דמעות. סיפור החיים של אותם נערים מעורר השראה. מדובר בנערים שמגיעים מהשוליים של החברה וכל מה שהם רצו זה לשחק כדורגל. גם במצב כלכלי מחפיר הם לא ויתרו לשנייה על החלום, אותו הם זוכים להגשים יחד עם באיירן. עבור נערים שרובם מעולם לא חוו מסגרת מקצוענית, השתתפות במחנה של אחת מהקבוצות הגדולות בעולם יכולה לשנות את חייהם מקצה לקצה.

הפרויקט של באיירן הוא מהפכני, לא פחות. בעולם בו מחלקות הנוער מתפתחות, והשחקנים הצעירים הופכים לטובים יותר ויותר, פרויקט כמו של באיירן יכול להציל לנערים מעוטי יכולת את החלום, ואף למנוע מהם התדרדרות לפשע או לאלימות, האופייניים בחברות עניות. אז נכון, רובם אינם הופכים להיות שחקנים יוצאי דופן, ואף נדחקים לרוב לקבוצות מקצועניות נחותות. אבל זה לא חשוב. העובדה שאותם נערים מקבלים הזדמנות בקבוצות מקצועניות, לא משנה באיזה ליגה, היא לא פחות ממדהימה. הסיפורים של אותם נערים עוברים דרך עוני קשה, תשתיות ירודות וחלום אחד גדול – להיות כדורגלן.

סדרת הטלוויזיה על הפרויקט נותנת הרבה פרופורציות לחיים שלנו, ומלמדת את הצופים שיעור בלרדוף אחר החלומות שלהם. מי ייתן וקבוצות נוספות ברחבי העולם ירימו את הכפפה, ויעניקו לנערים מעוטי יכולת את ההזדמנות להפוך לכדורגלנים מקצוענים ולהגשים את משאלת לבם. לכל מי שאוהב דוקו ספורט, הסדרה יותר ממומלצת.

הסדרה הגיעה לישראל בסוף השבוע שעבר, והיא תשודר בספורט 4 עם כתוביות בעברית. לאלו שלא רוצים לחכות, ניתן למצוא את פרקי שלוש העונות הראשונות בערוץ היוטיוב של באיירן מינכן או באתר הרשמי של המועדון עם כתוביות באנגלית.

3 תגובות
  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

    כתבה נפלאה עם תוכנית נפלאה של מועדון נפלא

  2. ספיר כותב

    כתבה כיפית ומרחיבה את הלב

  3. נאור מלכה כותב

    אהבתי מאוד את הכתבה

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן