“כוח הרצון” | טל בן חיים (הבלם) חוגג 42

השבוע פרש ממשחק החלוץ הישראלי הוותיק טל בן חיים, וחבל שיום ההולדת שלו מגיע רק בחודש אוגוסט ולכן אני לא אוכל לכתוב עליו כאן. אבל מזל שלכדורגל הישראלי יש שני טל בן חיים, כשהשני דווקא כן חוגג יום הולדת היום. מדובר בטל בן חיים הבלם, ששיחק לא פחות משבע שנים בליגה הטובה בעולם, וחוגג היום את יום הולדתו ה-42.

טל בן חיים (הבלם) נולד ב-21 במרץ 1982, בראשון לציון. כבר בגיל שש הוא הצטרף למכבי תל אביב, אחד המועדונים הגדולים בישראל. הוא בלט בכישרונו מגיל צעיר, ובגיל 16 בלבד כבר שיחק בקבוצת הבוגרים. מי שהעלה אותו לקבוצת הבוגרים, היה המאמן האגדי אברהם גרנט, אליו נחזור בהמשך. בן חיים שיחק שש שנים במועדון הצהוב, זכה באליפות וגביע, ולאחר מכן הוא יצא אל אחד מהמסעות המופלאים של שחקן ישראלי באירופה.

טל בן חיים שובר שיא משכורת

ב-13 בפברואר 2002 ערך בן חיים את הופעת הבכורה שלו בנבחרת ישראל. הופעת הבכורה שלו הייתה במשחק שפחות נרצה לזכור, כשהחברים בכחול- לבן הובסו 7:1 בידי נבחרת גרמניה. הוא הופיע במדי הנבחרת 96 פעמים, כשרק יוסי בניון שיחק יותר משחקים ממנו במדים הכחולים-לבנים.

בקיץ 2004 הוא חתם בבולטון וונדררס מהפריימירליג, והוא שיחק במדיה 88 פעמים בשלוש עונות. בשנת 2007, חתם בן חיים בצ’לסי, שהחלה אז לקבע את מעמדה כאחת הקבוצות הטובות באנגליה. היא זכתה בשתי אליפויות בשלושת השנים בהם שיחק בן חיים בבולטון. בצ’לסי הוא הרוויח 60,000 ליש”ט לשבוע, סכום שבאותה תקופה שבר את שיא השכר לשחקן ישראלי.

אמנם, בן חיים הובא כשחקן מחליף אך הוא ניצל היטב את פציעתם של שחקני ההגנה הבכירים בקבוצה, והחל לקבל את האמון ממאמנו – ז’וזה מוריניו. דווקא כשהגיע מאמן ישראלי לקבוצה, אברהם גרנט שכזכור העלה אותו לבוגרים של מכבי תל אביב, התמעטו דקות המשחק של בן חיים. בן חיים התבטא נגד גרנט, כשאמר שהוא ידע שלא יצא טוב עבורו מזה שגרנט יגיע לקבוצה, והוא נקנס בעקבות כך ב-80,000 ליש”ט בידי הקבוצה.

מסעות טל בן חיים בממלכה

בזמן תקופתו בצ’לסי, קיבל בן חיים הצעה מטוטנהאם, אך היא נחסמה בידי המאמן, גרנט, שהגדיר אותו כנכס לקבוצה. למרות זאת, ביולי 2008 עבר בן חיים למנצ’סטר סיטי, ימים ספורים לפני שהיא נקנתה בידי האמירויות. בסיטי הוא שיחק שלושה חודשים בלבד, רשם תשע הופעות, ולאחר מכן הוא הושאל עד סוף העונה לסנדרלנד.

בסיום עונת 2008/09, המשיך בן חיים במסעו באנגליה, כשחתם בפורטסמות’. הוא העפיל עם פורטסמות’ לגמר הגביע האנגלי, אך ירד איתה ליגה בסיום אותה עונה. לאחר מכן הוא הושאל לווסטהאם יונייטד, שם הוא התאחד בשלישית עם אברהם גרנט. הוא שיחק תחת גרנט שמונה משחקים, וחזר לפורטסמות’ אחרי שווסטהאם לא עמדה בחוזה ההשאלה שלו.

הוא המשיך לשחק עוד שנתיים בפורטסמות’, ואף תקע יתד בהרכב הקבוצה. באוגוסט 2012 התחילה הקבוצה בהליכי פירוק, והיא נאלצה להיפרד מבן חיים, שהמשיך מספר חודשים מאוחר יותר אל תחנה נוספת באנגליה כשחתם בק.פ.ר בינואר 2013.

שוב מאמן ישראלי

הוא שיחק בקבוצה עד סיום עונת 2012/13, ואז הוא יצא מגבולות הממלכה וחתם בסטנדרד ליאז’ הבלגית, שוב תחת מאמן ישראלי, הפעם תחת גיא לוזון. הוא שוב לא הסתדר עם המאמן הישראלי, ובסיום העונה הוא חזר אל התחנה האחרונה באנגליה, צ’רלטון אתלטיק מהליגה השנייה.

הוא שיחק שנה בקבוצה, שיחק ב-37 משחקים ובקיץ 2015 הוא חזר לישראל, אל מועדון נעוריו מכבי תל אביב. במכבי תל אביב הוא שיחק שלוש שנים נוספות, בהן זכה בגביע טוטו אחד. לאחר מכן, עבר בן חיים לבירת ישראל אל בית”ר ירושלים. הוא שיחק בבית”ר שלוש שנים, ובאוגוסט 2021 הודיע על פרישה ממשחק פעיל.

לאחר הפרישה, מונה בן חיים למאמן ההגנה של נבחרת ישראל. זמן קצר לאחר פרישתו הוא התחיל לעבוד כסוכן שחקנים, והוא אף הוציא ספר אוטוביוגרפי תחת השם “כוח הרצון”.

איפה לדעתכם ממוקם טל בן חיים בטבלת שחקני ההגנה הישראלים הגדולים בכל הזמנים?

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן