מהתחתית עד לפסגה | האם וינסנט קומפני הוא ‘צ’אבי אלונסו’ הבא?

בין גמר ליגת האלופות וההכנות ליורו, באיירן מינכן מצאה סוף סוף מאמן חדש בדמות הבלגי בן ה-38 שזה עתה ירד ליגה עם ברנלי האנגלית. המינוי, שהפתיע רבים בעולם הכדורגל, עשוי להתגלות כהצלחה מסחררת או ככישלון חרוץ. אך האם וינסנט קומפאני הוא האיש שבאיירן צריכה?

כיצד אנו יודעים שאנחנו עדים לתופעה חריגה? כאשר מנסים לחקות אותה. לעתים, אנחנו נתפעל מדבר מסוים עד שנרצה לשכפל אותו עוד ועוד. בעונה שחלפה, צ’אבי אלונסו היה התופעה החריגה של הכדורגל העולמי. המאמן הצעיר וחסר הניסיון, אשר היה שחקן גדול בעברו, לקח קבוצה טובה על הנייר והפך אותה למפלצת. עונה ללא הפסד בגרמניה, דאבל היסטורי לקבוצה ש”לוזריות” היה שמה השני. התופעה החריגה שעונה לשם ‘צ’אבי אלונסו’, גרמה לכדורגל העולמי לרצות לחקות אותה ולמצוא בעצמה את “צ’אבי אלונסו הבא”. ומי הראשונה שתנסה לעשות זאת? הקבוצה שלוקחת כל דבר טוב שקורה בכדורגל הגרמני ורוצה שהוא יהיה אצלה – באיירן מינכן. כפי שבאיירן לוקחת את השחקנים הטובים בליגה לשורותיה, כך היא גם רצתה את המאמן הטוב והלוהט ביותר – צ’אבי אלונסו.

אך הדבר לא היה קל כפי שציפתה. צ’אבי אלונסו, בג’נטלמניות מרשימה, סירב לבאיירן ונשאר בבאייר לברקוזן לפחות לעוד עונה. באיירן חיפשה מאמנים ללא הרף, כאשר אלו סירבו לה בזה אחר זה. נגסלמן, ראנגניק, ואפילו האנזי פליק סירבו לקחת את המשרה שהייתה עד לא מזמן משרת החלומות של כל מאמן באירופה. באיירן התייאשה וגילתה את וינסנט קומפאני, הבלגי בן ה-38 שירד ליגה עם ברנלי, והוא מונה למאמן הראשי של ה’בווארים’, עם גבות רבות שהתרוממו בקרב אוהדי הקבוצה. האוהדים הגרמנים היו רגילים שהמאמנים הטובים ביותר מגיעים להוביל את קבוצתם, אך כעת הם נאלצים להתמודד עם אופציה שהיא כמעט ברירת מחדל. השיווק של המהלך התמוה התרכז בעובדה שקומפאני אמור להיות “צ’אבי אלונסו” הבא, בשל המאפיינים הדומים של השניים: מאמנים צעירים וחסרי ניסיון ברמות הגבוהות, אשר היו שחקנים מבריקים בעברם. אך האם קומפאני הוא אלונסו? התשובה הפשוטה והמובנת מאליה היא לא, אך בכל זאת, ננסה לפרק את מינוי קומפאני ולתת קצת נפח לתשובה המורכבת של השאלה.

תחילה, נביט על המסע שקומפאני עבר כדי להיות מאמן באיירן. לאחר שפרש בסיומה של קריירה מפוארת, שאת רובה בילה במנצ’סטר סיטי, הוא החל לאמן את אנדרלכט הבלגית, שם גם שיחק בסיום הקריירה. בעונה הראשונה והשנייה שלו בבלגיה, קומפאני סיים במקום הרביעי והשלישי בהתאמה. הוא גם חווה הדחה בפלייאוף הקונפרנס ליג בעונת 2021/22. לקראת עונת 2022/23, קומפאני מונה למאמנה של ברנלי, היורדת הטרייה לצ’מפיונשיפ עם מטרה אחת ברורה – לחזור לליגה הבכירה. הוא עשה את זאת בענק עם עונה כמעט מושלמת. 101 נקודות, שיא כל הזמנים בצ’מפיונשיפ, ושלושה הפסדים בלבד ב-46 משחקים.

קומפאני זכה בתואר ‘מאמן העונה של הצ’מפיונשיפ’, והוא שינה את ברנלי מן הקצה אל הקצה כשהחל להזכיר מעט את מורו ורבו – פפ גווארדיולה. קומפאני הפך את ברנלי לקבוצה שמחזיקה בכדור יותר מכולן, כזוו שמייצרת התקפות בסבלנות מעוררת השראה. כאשר ברנלי היתה צריכה להגן, היא עשתה זאת במשמעת ברזל והיא ספגה 22 שערים בלבד במשחק פתוח ב-46 משחקים בצ’מפיונשיפ.

העלייה לפרימייר ליג שמה את קומפאני באור הזרקורים בפעם הראשונה כמאמן. הוא הוצג כמאמן צעיר ומהפכני, שדורש משמעת גבוהה משחקניו. הוא היה מבוקש על ידי המועדונים הגדולים באירופה, אלא שדווקא אז החליט קומפאני להאריך את חוזהו ב-5 שנים נוספות. למרות זאת, ברנלי ידעה שיהיה לה קשה להשאיר אותו בשורותיה לאחר עונה היסטורית שכזאת. במהלך חגיגות העלייה, אלן פייס, הבעלים של ברנלי, הסביר: “זה כמו לצאת עם הבחורה הכי יפה בעיר בידיעה שאין שום סיכוי שתתחתן איתה”.

לקראת עונת 2023/24 ברנלי בזבזה מעל ל-100 מיליון יורו על רכש ועשתה מהפך כביר בסגל שלה. הכדורגל האנגלי התכונן לעונה מפתיעה של ברנלי ובמרכזה המאמן הבלגי, אלא שההפך בדיוק קרה. בעונת 2023/24 קומפאני וברנלי לא הצליחו לשחזר ולו במעט את הכדורגל שהציגו בצ’מפיונשיפ, כאשר הקבוצה סיימה במקום ה-19 עם 24 נקודות בלבד. ברנלי הנוכחית הייתה ההפך המוחלט ממה שראינו ממנה שנה קודם לכן. היא הייתה לא מאורגנת, לא מאוזנת ולא מרשימה. הרכש היה לעתים חסר היגיון בסיסי והסגל של ברנלי היה פחות טוב מזה של העונה שעברה.

והנה הגענו לימינו אנו, מאמן שזה עתה ירד ליגה באנגליה מונה לאמן את אחת הקבוצות הגדולות בעולם, שבעצמה נמצאת לאחר עונה מסויטת. הכישלון של באיירן בעונה החולפת מעלה תהיות: למה שבאיירן תנסה לעשות ניסויים? למה שהיא תרצה לקחת מאמן לא מנוסה בכדי שיחזיר אותה מיידית למה שהיא הייתה לפני כן?

ראשית, קומפאני הוא התשובה של באיירן לללברקוזן וצ’אבי אלונסו. תשובה חלקית, אבל תשובה. דיווחים שונים בגרמניה מדברים על כך שמקס אברל, מנהלה המקצועי של באיירן, חשק מאוד בקומפאני והוא מאמין באמונה שלמה שהבלגי יצעיד את באיירן לדרך חדשה. הדיווחים הללו מנסים לייפות את המציאות משום שכאמור, מאמנים רבים סירבו להגיע לבאיירן עוד לפני ששמו של קומפאני עלה לסדר היום. על כן, אי אפשר לומר שקומפאני הוא הדמות שבתחילת הקיץ רצו לראות על הקווים בבוואריה, לא משנה כמה מנסים במינכן לשווק זאת כעת. מאמן שמגיע כברירת מחדל יהיה גם הראשון שיופנו אליו החצים כאשר יהיה משבר. היד קלה מאוד על ההדק כשמדובר במאמן צעיר וחסר ניסיון, ועוד יותר קלה בקבוצה כמו באיירן מינכן. קבוצה שלא היססה לפטר מאמן מוצלח כמו נגלסמן, לא תהסס לפטר גם את קומפאני אם הוא יתחיל את העונה בצורה פושרת.

קומפאני הוא אינו צ’אבי אלונסו ובאיירן מינכן היא גם אינה באייר לברקוזן. בבאיירן מינכן אין תהליך בריא של קבלת החלטות, היררכיה מסודרת או זמן לבנות זהות חדשה. במקום זאת, ההנהלה מעורבת בכל דבר, לשחקנים יש כוח יותר מלמאמן וצריך להביא תוצאות כאן ועכשיו. בסיטואציה הנוכחית, לקומפאני אין זמן וסמכות לבנות את הקבוצה המועדפת עליו, כזו שתבין אותו. בתקופתו בברנלי, קומפאני טען בפני שחקניו שדרושים 120 אימונים ו-100 פגישות כדי להבין את סגנון המשחק שלו ולעמוד בדרישות שלו. בבאיירן מינכן אין זמן כזה. הוא חייב להביא תוצאות, ומהר. באיירן מינכן היא אחת הקבוצות המלחיצות בעולם, בטח כאשר היא מגיעה לאחר עונה ללא תארים. אם קומפאני לא יביא תוצאות, לא יהיו 120 אימונים בכלל.

בנוסף לכך, האישיות של קומפאני יכולה להוות גם היא בעיה. קומפאני ידוע כמאמן קשוח, בוטה ובעל סטנדרטים גבוהים. לכן, הדרך להתנגשות עם ההנהלה והשחקנים סלולה. שילוב של אישיות קשה והנהלה רעילה ואקטיבית במובן הרע עלול ליצור פיצוץ מהיר מאוד בין הצדדים. השחקנים עצמם עשויים גם הם לקבל את גישתו הקשוחה של קומפאני בבוז, ולהתנגש איתו חזיתית. אם את תומאס טוכל, שאישיותו עוד קלה לעיכול באופן יחסי, שחקני באיירן לא קיבלו כראוי – כיצד הם יקבלו מאמן חסר ניסיון עם אופי קשוח בהרבה?

חשוב גם להסתכל על הצד החיובי של המינוי. לקומפאני יש את היכולת לבצע מהפך מהיר בסגנון של קבוצה, כפי שעשה בברנלי. קומפאני הוא מאמן עם חזון ברור, שלא מפחד לשנות ולהתאים את הקבוצה לצרכיו הטקטיים. גם צ’אבי אלונסו החל בקבוצות קטנות, והגיע לבאייר לברקוזן כמאמן בלי קבלות. גם פפ קפץ ישר למים העמוקים בברצלונה מבלי ניסיון קודם. קומפאני יכול להיות סיפור הצלחה כדוגמת השניים הקודמים. המאמן החדש יכול להצעיד את באיירן לשנים מופלאות בו היא תחזור לשלוט בכדורגל הגרמני ואולי אף באירופה כולה.

אך אם הנהלת באיירן רוצה שקומפאני יצליח בקבוצה, היא תהיה מוכרחה לשנות את כל האופי שלה. באיירן צריכה להפוך לקבוצה שאינה מפחדת מתהליך, ונותנת חופש למאמנה לעשות כרצונו מבחינת הרכש והטקטיקה, גם אם אלו נוגדים את אינטרס ההנהלה. קומפאני צריך לבנות קבוצה בצלמו ובדמותו, אפילו אם הדבר אומר שהוא יצטרך להיפרד משחקני מפתח. כבר כעת נראה שקומפאני לא בוחל באמצעים, כאשר הוא מתחיל לנקות את הקבוצה מהרעל ששטף אותה בעונה שעברה. על פי דיווחים, קימיך, גורצקה ודה ליכט עשויים לעבור לקבוצה אחרת אם תגיע הצעה ראויה מספיק. למרות השינויים הדרמטיים בסגל, לא סביר שהאופי של באיירן ישתנה בחדות. שינוי גדול באופי של אדם, ארגון או מועדון כדורגל הוא קשה מאוד, על אחת וכמה וכמה כאשר אלו שאחראים לאופי של המועדון נשארים בתפקידם.

לדעתי, מינוי קומפאני יסתיים בפיאסקו מפואר, והוא אפילו לא יסיים את העונה בשורות הבווארים. קשה לראות כיצד מאמן חסר ניסיון מגיע לקבוצה רעילה והופך אותה בן רגע לקבוצה בריאה ורעננה. וגם אם יוכל לעשות זאת, זה לא יקרה בלוח הזמנים שמתאים להנהלת באיירן. האחרונה תצטרך להתאפק ולתת למאמן הבלגי לעשות את שלו ולא להילחץ כאשר יגיעו תוצאות פחות טובות. היא תצטרך לתת לו חופש בעניין הרכש, הטקטיקה וגם בכימיה שלו עם השחקנים. האם היא תעשה זאת? קשה לי להאמין. קבוצה כמו באיירן לא בנויה לתהליך, היא חייבת תוצאות מיידיות. קומפאני מגיע למשרה המלחיצה בעולם בקבוצה המלחיצה העולם. אם הוא יצליח להתעלות מעל הלחץ המאסיבי, השיח עליו יהיה דומה לזה שהיה העונה על צ’אבי אלונסו, שבאיירן מנסה כעת לייצר חיקוי שלו.

2 תגובות
  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

    יוני מדהים

  2. Mia San Mia כותב

    מאוד אוהב את הכתבה, לא יעשה טוב לקומאפני להשוות אותו לאלונסו שעשה את אחת העונות המרשימות שאני ראיתי בעידן הנוכחי של הכדורגל.

    מאחלה הצלחה לקומפאני.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן