מועדים לשמחה | האירוע הנצפה ביותר בארצות הברית – 58 שנה לסופר בול הראשון

בדרך כלל אנחנו כותבים על הכדורגל, שנקרא פוטבול באנגלית, בגלל שמשחקים בו עם הרגל. אבל היום לכבוד המאורע אנחנו נגלוש אל האחות האמריקאית, שנקראת פוטבול למרות שמשחקים בה עם היד. למה? משלל סיבות. אולי כדי להבדיל ממשחקי רכיבה על סוסים, אולי כי ישנה אפשרות של בעיטה עם הרגל, אולי כי הכדור בגודל של רגל ואולי כי האמריקאים סתם מוזרים.

בעוד קצת פחות מחודש יתקיים הסופר בול, הגמר הגדול של ליגת ה-NFL, ליגת הפוטבול האמריקאית. הגמר הראשון אי פעם התקיים ב-15 בינואר 1967 בלוס אנג’לס, בו ניצחה גרין ביי פאקרס 10:35 את קנזס סיטי צ’יפס. איך הגענו לשם? נצלול אחורה בזמן אל תחילת דרכו של הפוטבול.

הפוטבול מתפתח

העדויות הראשונות למשחקי פוטבול היו דווקא דומות לכדורגל שלנו בכך שעיקר המשחק היה עם הרגל, ומשחקים לא מאורגנים התקיימו עד המאה ה-19. לפי אגדה שנויה במחלוקת כומר בשם וויליאם ווב אליס, כשהיה בן 17 ב-1823 לקח את הכדור בידיו ורץ לאורך המגרש עד שהופל, במה שיצר תקדים שיצור את הרוגבי.

46 שנה לאחר מכן, ב-6 בנובמבר 1869, שוחק לראשונה משחק עם כדור עגול, ומערכת חוקים שהייתה הניסיון הראשון למסד את המשחק. למרות הריצה 40 שנה קודם לכן, עדיין היה אסור לזרוק או לסחוב את הכדור ביד. שתי קבוצות עם 25 שחקנים ניסו להבקיע לשער היריבה, במשחק שכלל הרבה מגע פיזי. באותם שנים נוצרה גם התאחדות הרוגבי האמריקאית.

ב-1875 הומצא לראשונה הטאצ’דאון ומספר השחקנים על המגרש ירד ל-11, ב-13 בנובמבר 1875, התקיים משחק בין אוניברסיטאות ייל והרווארד עם תיקולים ואפשרות לנשיאת הכדור, כשבכל קבוצה יש 15 שחקנים. בין 2,000 הצופים שנכחו במשחק, היה וולטר קאמפ שיהפוך לאבי הפוטבול האמריקאי.

מספר שנים לאחר מכן הציע קאמפ מספר שינוים בחוקים, בין היתר, החזרת מספר השחקנים ל-11, צמצום מספר הניסיונות להתקדם, יצירת תפקיד הקוורטרבק. במקביל להתפתחות החוקים, התאחדות האמריקאית לפוטבול מכללות, ועוד מכללות פתחו קבוצות פוטבול. המשחק אמנם התחיל גם לזלוג מחוץ למכללות, אך הוגדר גם כ”ספורט אספסוף” והמשך קיומו היה מוטל בספק.

הנשיא מאיים על המשכיות המשחק

שחקנים רבים נפצעו ואף מתו בגלל האגרסיביות של המשחק, ונשיא ארצות הברית תיאודור רוזוולט איים לאסור אותו בחוק אם לא יהיו שינויים משמעותיים בחוקה. ב-28 בדצמבר 1905 נפגשו 62 מכללות לדון בשינוי המשחק, בנוסף לשינויים בחוקים שהביאו להפחתת הפציעות, שונו גם נקודות המשחק, למה שמוכר היום עם שש נקודות לטאצ’דאון, ושלוש לשער שדה.

השינויים במשחק הפכו את פוטבול המכללות תוך מספר בודד של עשורים למשחק הפופולארי ביותר בארצות הברית. ב-1920 הוקמה לראשונה ליגה מחוץ למכללות, שתהפוך שנתיים מאוחר יותר ל-NFL. במהלך השנים הוקמו עוד ליגות מתחרות, אך ה-NFL נשארה הגדולה מבניהם. נקודת תפנית בפוטבול האמריקאי התקיימה בגמר ה-NFL ב-1958, אז ניצחה בולטימור קולטס את הניו יורק ג’איינטס, 17:23 בהארכה שנכפתה שבע שניות לסיום הזמן החוקי.

במשחק הדרמטי שבר שיאי צפייה, והפך את הפוטבול המקצועני לפופולארי ביותר בארצות הברית עד היום, כשהוא מותיר מאחור את המכללות. שמונה שנים מאוחר יותר הושג הסכם איחוד בין הליגות, ומשחק הגמר הראשון שנקרא הסופרבול הראשון כאמור ב-15 בינואר 1967 בו זכתה כאמור גרין ביי פאקרס. בשלוש השנים הראשונות הליגות עוד שיחקו בנפרד ורק נפגשו למשחק גמר, ומ-1970 התאחדו לליגה אחת שחולקה לשתי חטיבות.

הסופר בול המשדר הפופולארי בארצות הברית

המשחק המשיך וצבר תאוצה עם השנים, וכיום הסופר בול משוחק באופן קבוע ביום ראשון בשבוע השני של פברואר. כיום הסופר בול הוא המשדר הכי נצפה בארצות הברית, עם לא פחות מ-40% רייטינג. שיא הצופים נרשם ב-2015 עם לא פחות מ-114.5 מיליון צופים אמריקאים, ישנן הערכות שנויות במחלוקת כי יש מעל מיליארד צופים בכל העולם במשחק.

בזכות הרייטינג הגבוה, פרסומת לסופר בול של מספר שניות נקנות במיליוני דולרים. במחצית מופיעים מיטב הזמרים, בהפקות מרשימות במיוחד. הקבוצות עם הכי הרבה זכיות הן ניו אינגלנד פטריוטס ופיטסבורג סטילרס עם שש זכיות לכל אחת.

את מספרו של הסופר בול מציינים בספרות רומיות, כך כשאת הסופר הבול שיהיה בחודש פברואר הקרוב כותבים LVIII (58), הפעם היחידה בה לא כתבו כך, הייתה בסופר בול ה-50, שאותו מציינים ברומית עם האות L המתקשרת עם לוזריות והפסדים.

אנחנו נמצאים בתחילתו של הפליאוף. מי תהיה מחזיקת הסופר בול ה-58?

1 תגובה
  1. שון כותב

    אין על שמחה כל מה שאתה כותב אני קורא בין אם הכותרת והנושא מעניינים או שלא.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן