מועדים לשמחה: פלה הלבן – זיקו חוגג 71

בברזיל בה הדת היא הכדורגל – פלה הוא בדרגת אל, הכדורגלן האגדי שהוגדר כאוצר לאומי והביא שלושה גביעי עולם למדינת הסמבה הוא ללא ספק הכדורגלן הגדול ביותר בתולדות ברזיל. להיכנס לנעליו הענקיות זו משימה לא פשוטה, ולהיחשב לממשיכו זו בכלל גדולה. זיקו שכונה “פלה הלבן” והתחיל את דרכו בנבחרת, חמש שנים אחרי פרישתו של פלה חוגג היום את יום הולדתו ה-71.

ארתור אנטונס קוימברה, נולד ב-3 במרץ 1953 בריו דה ז’ניירו, ששבע שנים לאחר לידתו נפרדה אחרי מאות שנים מתוארה כבירת ברזיל, תואר שעבר לעיר החדשה ברזיליה. ארתור כמו רבים אחרים במדינת הסמבה, נולד אל תוך עולם הכדורגל, הוא היה השלישי מתוך שלושה אחים, כולם כדורגלנים.

ארתורזיקו

הוא בילה חלק ניכר מילדותו במשחק האהוב עליו, הוא ברח מבית הספר כדי לשחק כדורגל ברחובות ובמהרה משך עיניים, כשניצח ללא הרף ילדים גדולים ממנו. הוא שיחק בקבוצה מקומית, שנוהלה בידי אחיו הגדולים, ובהמשך עבר לקבוצה ריבר פוטבול קלאב. את הכינוי זיקו הוא קיבל מבת דודתו, שהוא גלגול של הכינוי “ארתורזיקו”, שמשמעותו “זיקו הקטן”.

אחיו שיחקו כדורגל דווקא בקבוצה הברזילאית אמריקה בגיל 14, אך מספר ימים לפני המבחן כבש במשחק של קבוצתו, תשעה שערים שמשכו את עיניו של סלסו גרסיה כתב רדיו מקומי. גרסיה ביקש מאביו של זיקו, לקחת את הילד למבחן בקבוצת הפאר הברזליאית פלמנגו, האבא שהיה אוהד פלמנגו אישר מיידית, ודרכו של זיקו בדרך לפסגת הכדורגל התחילה להיסלל.

זיקו כמעט פורש מכדורגל

ב-1967 התחיל את דרכו בקבוצת הנוער של פלמנגו, שם התחיל בתכנית מסודרת לחיזוק גופו הצנום, בעבודה קשה הפך לכוכב בקבוצת הנוער, שם כבש 81 שערים ב-116 הופעות  בארבע שנים בקבוצה. אחרי ארבע שנים כאמור עלה לקבוצת הבוגרים, ב-1971 שנת פרישתו של פלה מהנבחרת.

בקבוצה הבוגרת פרץ לתודעה העולמית, כשהפך לכוכב בקבוצת הפאר כשהוא מתמקם בעמדת הקשר ההתקפי. שנה לאחר מכן כבר זומן לסגל הנבחרת לטורניר המוקדמות של האולימפיאדה השחורה במינכן ב-1972, הוא שיחק חמישה משחקים והבקיע שער מול היריבה הנצחית ארגנטינה, אך לא זומן לאולימפיאדה עצמה. אי הזימון גרם לזיקו למשבר קשה, הוא חשב לפרוש מכדורגל ולא הגיע לאימונים בפלמנגו עשרה ימים. בסופו של דבר שוכנע בידי אחיו להמשיך לשחק, והוא לא התחרט על זה.

הוא זומן לנבחרת הבוגרת לראשונה ב-1976, ושנתיים לאחר מכן השתתף לראשונה בטורניר גדול, מונדיאל 1978 בארגנטינה בה הגיעה ברזיל למקום השלישי. במשחק הפתיחה הוא הבקיע שער ניצחון, שנפסל בגלל שהשופט שרק לסיום כשהכדור היה בדרך לשער.

כוכב על בפלמנגו, אהוב על האוהדים באודינזה

הוא המשיך לככב בנבחרת ובפלמנגו בה שיחק עד 1983, בשבע השנים שלו בקבוצה הבקיע 508 שערים ב-731 משחקים. הוא זכה עם הקבוצה בארבע אליפויות ברזיל, וגביע ליברטדרוס אחד, התואר הנחשק ביותר בדרום אמריקה.

לאורך השנים הוא שיחק לרוב כקשר התקפי, אך היה דינמי ועבר בין מספר עמדות בחלק הקדמי. למרות שלא היה שחקן פיזי, פיצה על זה בזריזות וחכמת משחק נהדרת. הוא גם היה מנהיג בחדר ההלבשה והפך לאגדה במדי פלמנגו ונבחרת ברזיל.

במונדיאל 1982 היה חלק מסגל נהדר של ברזיל שאכזב והודח כבר בשלב הבתים השני. זיקו עצמו כבש ארבעה שערים, ובישל ארבעה נוספים שלא הספיקו לנבחרת. ב-1983 עזב כאמור את מועדון נעוריו ונסע למסע קצר באיטליה, בקבוצת אודינזה, שהתחיל נפלא כשנכנס ללב האוהדים עם בעיטות חופשיות מדהימות, ו-19 שערים. עונתו השנייה הייתה מלווה בפציעות השעיות ומריבות עם שופטים שגרמו לו לחזור לפלמנגו.

זיקו אלוף העולם בכדורגל חופים

הוא שיחק בפלמנגו ארבע שנים, בהם סבל ממספר פציעות, שיחק 37 משחקים והבקיע 12 שערים, שקבעו את מקומו כמלך שערי המועדון בכל הזמנים. באותם שנים שיחק בטורניר הגדול האחרון שלו, במונדיאל 1986 שם שיחק פצוע, והודח עם ברזיל ברבע הגמר מול צרפת שם סחט פנדל אך החמיץ אותו.

ב-1989 פרש מכדורגל, אך חזר אחרי שנתיים לשחק במועדון היפני קאשימה אנטלרס, שם פרש סופית מכדורגל ב-1994. עד תחילת קריירת האימון שלו ב-1999 שיחק כמה שנים כדורגל חופים, וזכה פעמיים עם ברזיל באליפות העולם. ב-1999 התחיל בקריירת אימון שחצתה יבשות אך לא הותירה חותם מיוחד.

האם זיקו הצדיק את הכינוי פלה הלבן?

1 תגובה
  1. בר כותב

    אגדה

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן