מילאן VS יובה | מי תעפיל לגביע העולם למועדונים?

‏בשנת 2025 ישוחק גביע העולם למועדונים בארצות הברית וישתתפו בו 32 קבוצות. המבנה החדש של הטורניר, הקבוצות שהעפילו והקרב בין יובה למילאן. וגם: הסכומים שיחולקו למשתתפות.

‏גביע העולם למועדונים היא תחרות של פיפ”א בה משתתפים מועדונים מרחבי העולם. המועדונים שמשתתפים בתחרות הם האלופות מהיבשות ברחבי העולם, והתחרות מתקיימת מתוך מטרה להכתיר את הקבוצה הטובה ביותר בעולם. המתכונת הנוכחית של התחרות, שמתקיימת בקביעות מאז שנת 2005, כוללת 8 קבוצות: 7 אלופות של היבשות ברחבי העולם, ואלופת המדינה המארחת.

נשיא פיפ”א, ג’אני אינפנטינו, הכריז כבר בשנת 2016 על תוכניות להרחיב את גביע העולם למועדונים ל-32 קבוצות, מתוך מטרה להפוך את התחרות לטורניר גדול. בנוסף, הוכרז בשנת 2019 כי הטורניר יעבור להתקיים בחודשים יוני/יולי, על מנת  להפוך אותו לאטרקטיבי יותר עבור גופי שידור ונותני חסות.‏ המתכונת החדשה, שתוכננה להתקיים בבכורה בשנת 2020, בוטלה בגלל מגפת הקורונה. אבל כעת, אחרי שנים של תכנונים, בשנת 2025 תצא לדרך התחרות ה-21 במהדורתה החדשה, והיא תתקיים לראשונה בארצות הברית.

תזכורת: איך זה יעבוד?

הפורמט החדש של גביע העולם למועדונים יתקיים בצורה הבאה:
  • 32 קבוצות משתתפות.
  • מחולקות ל-8 בתים של 4 קבוצות בבית.
  • שתי הראשונות מכל בית יעפילו לשלב שמינית הגמר.
  • משחקי נוקאאוט במתכונת המוכרת של משחקי המונדיאל. משחק אחד ראש בראש, בשיטת המנצח לוקח הכל.
  • הטורניר יתקיים בתדירות של ארבע שנים, גם כן כמו במונדיאל.

12 מקומות מתוך ה-32 עומדים לרשות אופ”א(קבוצות אירופיות). את המקומות של אופ”א יתפסו בין היתר ארבע הקבוצות שזכו בליגת האלופות בשנים שעוברות בין טורניר לטורניר.‏ עד כה, מי שהבטיחו את העפלתם לטורניר ‘גביע העולם למועדונים’ שייערך בשנת 2025 הן צ’לסי, ריאל מדריד ומנצ’סטר סיטי – זוכות ליגת האלופות ב-3 השנים האחרונות. מי שתצטרף אליהן תהיה הקבוצה שתזכה בליגת האלופות העונה.שמונה הקבוצות האירופיות האחרות נקבעות על בסיס דירוג. כל מדינה יכולה לשלוח עד 2 נציגות לאליפות העולם למועדונים, למעט אנגליה לה יש 2 זוכות בליגת האלופות מהשנים האחרונות – ולכן היא תוכל לשלוח עוד נציגה.

אחת המדינות בהם המאבק על הכרטיס לטורניר ‘גביע העולם למועדונים’ היא איטליה. בסרייה א’, כמו בכל שאר הליגות, יש רק שני מקומות להילחם עליהם. כרטיס אחד כבר מובטח לאינטר, בזכות הדירוג הגבוה של הקבוצה, כך שכעת נותר ליובנטוס, מילאן ונאפולי להיאבק על הכרטיס האחרון.‏

פיפ”א עדיין לא אישרה רשמית דבר בנוגע לדירוג, אך ישנם מספר דיווחים אמינים הטוענים כי תוצאות ארבע השנים האחרונות במשחקי ליגת האלופות יילקחו בחשבון.‏ ‏למרות שיובנטוס מחוץ למפעלים האירופיים העונה, ‘הגברת הזקנה’ שומרת על יתרון על פני מילאן ונאפולי בכל הקשור לתוצאות בליגת האלופות מהשנים האחרונות. על פי הדירוג הצפוי, יובנטוס צברה 47 נקודות, בעוד ה’רוסונרי’ עם 37 נקודות ונאפולי עם 33.‏ לקבוצה של סטפנו פיולי יש דרך פשוטה להעפיל למקום הראשון: ניצחון היום על סלביה פראג בגומלין של שלב שמינית-הגמר של הליגה האירופית, ובכך היא תעקוף את יובנטוס.‏ ‏נאפולי, לעומת זאת, איבדה למעשה סיכוי מעשי להגיע לטורניר של גביע העולם לקבוצות, בעקבות הדחתה משמינית הגמר של ליגת האלופות ע”י ברצלונה.

Image

הפרס הכספי של זכייה בתחרות

‏למרות שזה אולי נראה כמו עוד התחייבות גדולה עבור השחקנים, להשתתף בעוד תחרות עמוסת משחקים אחרי עוד עונה קדחתנית ועמוסת משחקים, התמריץ הכספי להשתתפות בגביע העולם למועדונים הוא בהחלט משמעותי.‏ כספי הפרסים שתחלק פיפ”א עומד על סכום כולל של כ-2.5 מיליארד אירו. הסכום הראשוני הוא של 2 מיליארד אירו, שיחולק בין 32 הקבוצות שישתתפו בטורניר. כך, שעצם ההשתתפות בטורניר מבטיחה הכנסה של כ-50 מיליון אירו, בעוד שיהיו עוד לא מעט בונוסים על תוצאות והתקדמות בטורניר. המנצחת בטורניר תקבל לא פחות מ-100 מיליון אירו, בנוסף לסכומים שתרוויח לאורך הטורניר ולבונוס ההתחלתי של ה-50 מיליון יורו.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן