מכות מצרים – פרק שמיני – כריסטיאנו רונאלדו נגד הטבע

הליגה הסעודית שובשה על ידי אירוע שהדהד באופן מדהים את המכה השמינית שנפלה על מצרים: ארבה. כמו בסיפור המקראי שבו ארבה ירד על מצרים וגרם לכאוס ושיבוש בכל רחבי המדינה, כך גם חרקים אלה הפכו את מגרש הכדורגל לזירה של אי-סדר כמעט מקראי. תקרית יוצאת דופן זו לא רק פגעה בשטף המשחק, אלא גם הדגישה את ההשפעה העמוקה שיכולה להיות לתופעות טבע על הפעילות והתרבות האנושית. פלישת הארבה באירוע זה משמשת מקבילה מודרנית למכה העתיקה, ומזכירה לנו את חולשתינו ופגיעתינו אל מול איתני הטבע האדירים.

בתולדות הכדורגל, המשחק היפה ידע לא מעט הפרעות: תופעות מזג אוויר, אוהדים פורצים לכר הדשא, תקלות טכניות ועוד מגוון של אירועים לא שגרתיים. עם זאת, אחד השיבושים ההזויים ביותר התרחש במהלך משחק שגרתי בליגה הסעודית במשחק בין אל נאסר של כריסטיאנו רונאלדו נגד אל ווחדה באיצטדיון “המלך עבדול עזיז”. שיבוש זה לא מתאפיין באלמנטים המוכרים לנו כמו פריצת אוהדים לדשא לדוגמא, אלא פלישה בעלת אופי אחר – נחיל אדיר של מיליוני ארבה שירד על כר הדשא ויצרו סצנה שמתאימה יותר למכה התנ”כית מאשר למשחק כדורגל.

זה היה משחק קריטי עבור רונאלדו. מאז הגיע לסעודיה ועד אותו ערב, רונאלדו לא כבש ואף לא שער אחד בקבוצתו החדשה, דבר שהוביל לזלזול והקנטות כלפי הכוכב הפורטוגלי. כשהמשחק יצא לדרך, השחקנים והאוהדים היו להוטים ומרוכזים במשחק, בתקווה לראות את אחד מהכוכבים הגדולים שראה המשחק, סוף סוף כובש ומוכיח לכולם, שוב, שאסור להספיד אותו. עם זאת, לטבע היו תוכניות אחרות.

ללא אזהרה או הקדמה, ענן גדול של ארבה שטף את האצטדיון, עטף את המגרש במסה סמיכה ומזמזמת שהפכה את הראות לכמעט בלתי אפשרית. השחקנים מצאו את עצמם במצב חסר תקדים, מתקשים עם הכדור ובלעדיו על המגרש, דבר שלא ציפה לו אחד השחקנים הגדולים בהיסטוריה ואף צוטט בסופו אומר ש”מגפה תנכ”ית פלשה למשחק” .

המשחק הופסק לכמה דקות עד שחלפו רוב הארבה, ולמרות התנאים המאתגרים הוחלט להמשיך את המשחק. שתי הקבוצות המשיכו לשחק, והציגו לראווה את המקצועיות והמסירות שלהן לספורט ולסמל. השחקנים ניסו לנווט בין הארבה וניסו לשמור על מבנה וטקטיקה בתוך הכאוס החלקי. המחזה לא היה דומה לשום דבר שנראה עד כה בכדורגל, כאשר המשחק הפך לרגע מתחרות ספורטיבית לקרב נגד הטבע עצמו. אך כמו שכבר נכתב בפרק על מכת הצפרדע, ישנו כדורגלן אחד בלבד שמסוגל לנצח גם את הטבע, ושמו כריסטיאנו רונאלדו. זוכה 5 כדורי זהב, במופע יחיד, כבש רביעייה לרשת של היריבה והוכיח בפעם המי יודע כמה, שלא משנה כמה יספידו אותו, ולא משנה מי ינסה לעצור אותו, הוא תמיד יהיה שם.

המשחק הסתיים בסופו של דבר, אך התוצאות היו כמעט משניות לנסיבות יוצאות הדופן שהתרחשו. פלישת הארבה באותו משחק הפכה לדיבור המרכזי הרבה מעבר לכדורגל עצמו, והדגישה את ההשפעה שיכולה להיות לתופעות טבע על אירועי ספורט. היא שימשה תזכורת לחוסר הוודאות של הטבע ולחוסנם של ספורטאים כאשר הם מתמודדים עם שיבוש מפתיע, ובכל זאת ממשיכים לתפקד כמיטב יכולתם. אחד העיתונאים שנכח במשחק סיפר בסופו כי הוא בהלם שהליגה אישרה למשחק להמשיך להתקיים בשל הסכנה מהפצת מחלות ומגיפות שיועברו דרך מיליוני הארבה. הוא טען בכעס שהכסף והפרסום שאיתו מביא רונאלדו לפעמים חשובים יותר למקבלי ההחלטות מאשר בריאות ובטיחות הנוכחים באצטדיון.

לאחר מכן, הדיונים סביב המשחק התמקדו לא רק בהופעתו של כריסטיאנו, אלא בהשלכות הרחבות יותר של הפרעות טבעיות כאלה. הועלו שאלות לגבי תהליך קבלת ההחלטות מאחורי המשך משחקים בתנאים קשים, והפוטנציאל שמקרים כאלה יקרו שוב בעתיד, במיוחד ביבשות בהם אירועים טבעיים כאלו יכולים להופיע שוב.
המשחק בליגה הסעודית בין אל נאסר לבין אל ווחדה הפך מאז לפרק נוסף בפולקלור הכדורגל, ולעתים מוזכר כאחד המשחקים יוצאי הדופן בהיסטוריה של הספורט הסעודי. הוא מהווה דוגמה להשפעה שיכולה להיות לגורמים סביבתיים על המשחק, ומוסיף שכבה של מורכבות לאופי הבלתי צפוי ממילא של הכדורגל.
המשחק נלקח לאחרונה כדוגמא ומדגיש את הקשר הרחב יותר בין האדם לסביבה, ומעורר דיונים על קיימות ושינויי אקלים. בעוד העולם ממשיך להתמודד עם נושאים אלה, האירוע הביזארי שהתרחש במשחק משמשת תזכורת לצורך במוכנות להתמודדות עם הטבע בכל תחומי החברה, כולל הקהילה הגלובלית של עולם כדורגל.

1 תגובה
  1. אסף גיל כותב

    סדרה נהדרת

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן