מלך החימר | רפאל נדאל בריקוד האחרון ברולאן גארוס

האיש שהפך את הרולאן גארוס למגרשו הביתי חוזר פעם נוספת (ואולי אחרונה) אל צרפת במטרה להראות שכוחו עוד במותניו ולהעלות לאוהדיו חיוך רחב על הפנים

ליגת האלופות וריאל מדריד, מכבי תל אביב כדורסל ואלופת ישראל, מייקל פלפס ואולימפיאדה, טום בריידי ופוטבול. במיוחד בספורט, ישנן דוגמאות מובהקות לדומיננטיות חסרות תקדים בענף או תחום מסוים, וחלקן הובאו בפניכם כאן. דוגמא נוספת, אשר נמצאת בטופ של רשימה זו ללא עוררין, היא השליטה של רפאל נדאל בטורניר הרולאן גארוס.

רפאל נדאל הוא אחד משחקני הטניס הגדולים בכל הזמנים, ויש כאלו שיגדילו ויאמרו שהוא הגדול מכולם. נדאל, שידוע בכינויו ה”שור הספרדי”, יחגוג 38 ביוני הקרוב והצהיר לא אחת שהוא קרוב לפרישה ואף יכול להיות שהוא יכריז עליה רשמית בתום השנה הנוכחית. לאורך דרכו המקצוענית, ולאור סגנון משחקו הלוחמני והבלתי מתפשר, הוא סבל ממספר רב של פציעות ברמות שונות שגרמו לו להיעדר לתקופות זמן משמעותיות. המאפיין הבולט שלו לאורך השנים הוא הכושר הגופני שלו, שמלווה באתלטיות רבה שעליה מושתת המשחק שלו. כיאה ללוחם בעל סגנון אגרסיבי, הוא נלחם עד טיפת הדם האחרונה ולא מוותר על אף כדור, אבוד ככל שיהיה, והוא נחשב לאחד ממחזירי כדורים הטובים בעולם.

שליטתו בחימר וברולאן גארוס

נדאל הוא מומחה למגרשי חימר, ולראייה הוא רשם הישגים מעוררים השתאות על פני משטח זה. הוא זכה 14 פעמים באליפות צרפת הפתוחה (רולאן גארוס), 12 פעמים בטורניר ברצלונה, 11 פעמים במונטה קרלו ו-10 פעמים ברומא.

14 התארים של השור הספרדי באליפות צרפת הפתוחה מחזיקים במספר שיאים בקטגוריות כל הזמנים והעידן הפתוח בטניס, כאשר יריבו הוותיק רוג’ר פדרר כינה זאת “אחד ההישגים הגדולים בספורט”. הוא מחזיק במאזן בלתי נתפס של 112 ניצחונות לעומת 3 הפסדים בלבד בטורניר, כשנוצח על ידי ג’וקוביץ’ (פעמיים) ורובין סודרלינג. 14 הזכיות שלו ברולאן גארוס הן כמות הזכיות הגבוהה ביותר של טניסאי בגראנד סלאם בודד, מתוך 18 פעמים בהם לקח חלק בטורניר (מלבד 3 הפסדיו, פעם נוספת פרש לפני הסיבוב השלישי).

התואר האחרון של נדאל הגיע במהדורת 2022 בה ניצח את קספר רוד בגמר. מ-2005 עד 2014 הוא זכה בתשעה מתוך עשרה תארים שחולקו, ומ-2017 עד 2022 הוא זכה בחמישה מתוך שישה תארים אפשריים. בכל 14 הגמרים, הוא מעולם לא נלקח לחמש מערכות.

שמועות על פרישה

נדאל היה האלוף המכהן באליפות אוסטרליה הפתוחה 2023, אך הודח בסיבוב השני. במהלך המשחק, נדאל נפגע בירך. בעקבות הפציעה, הודיע שייעדר מכל טורנירי המשטחים הקשים של תחילת השנה. כתוצאה מכך, הוא יצא מהטופ 10 בפעם הראשונה מאז 25 באפריל 2005 (לאחר 18 שנים, 912 שבועות רצופים) ב-20 במרץ 2023, ובכך סיים את רצף הטופ 10 הארוך ביותר בהיסטוריה של דירוג ה-ATP. הוא ניסה לחזור לטורניר מונטה קרלו, אך כמה שבועות לפני הטורניר הודיע שייעדר ממנו וגם מטורנירי ברצלונה, מדריד ורומא. לאחר מספר שבועות הודיע שלא יוכל להשתתף גם באליפות צרפת הפתוחה, ובכך הפסיד נדאל את כל עונת החימר.

פרישתו מהאליפות הצרפתית פירושה שהוא יצא מ-100 הראשונים, לראשונה מאז 2003. הוא לא חזר לעונת מגרשי הדשא, כולל ווימבלדון, וגם לא לעונת המגרש האמריקאי, כולל אליפות ארצות הברית הפתוחה. כתוצאה מכך הוא לא הצליח להעפיל לטורניר סוף השנה. בספטמבר, רמז שהוא רוצה לחזור ב-2024 וששנה הבאה (כלומר 2024), עשויה להיות השנה האחרונה שלו כשחקן טניס מקצועני.

השתתפותו של נדאל בטורניר הרולאן גארוס היא אבן דרך בהיסטוריה המודרנית של הטניס המקצועני. השור הספרדי הפך את שליטתו בחימר לאומנות, ואין אדם אחד שירצה לפגוש אותו במגרשו הביתי. הוא העניק לקהל הצרפתי ולחובבי משטחי החימר רגעים נפלאים של טניס טהור, מלחמה חסרת פשרות ואמונה שאין שחקן טוב ממנו בסבב. הנה הוא כאן, חוזר לריקוד אחד נוסף.

5 משחקי הגמר הגדולים שלו על החימר הצרפתי:

5. רפאל נדאל נגד מריאנו פוארטה (2005)

אין דבר בלתי נשכח עבור שחקני טניס מאשר זכייה בתואר הגראנד סלאם הראשון שלהם. בהופעת הבכורה שלו ברולאן-גארוס, נדאל הגיע לגמר הגדול הראשון שלו בגיל 19 בלבד בתור המדורג רביעי בטורניר. הספרדי שיחק בגמר נגד מריאנו פוארטה הבלתי מדורג. לאחר שהפסיד במערכה הראשונה, חזר נדאל כדי לנצח את הארגנטינאי בארבע מערכות ולזכות בתואר הבכורה שלו.

4.רפאל נדאל נגד רוג’ר פדרר (2008)

נדאל שמר על תוארו גם בשנים 2006 ו-2007, כאשר ניצח את רוג’ר פדרר בשני הגמרים, אולם השמירה על תוארו בשנה שלאחר מכן הייתה המרשימה ביותר שלו.

ב-2008, השור שמט רק 37 משחקונים בדרך לגמר הרולאן גארוס הרביעי שלו, בו שיחק שוב נגד פדרר. השוויצרי היה האלוף המכהן בטורנירי ווימבלדון ובארה”ב הפתוחה באותה תקופה. הגמר הזה היה הרבה יותר פשוט עבור נדאל, כיוון שהוא הרס את פדרר בניצחון 6-1 6-3 6-0, והפך לאדם הראשון שעשה בייגל לשוויצרי מזה תשע שנים.

3. רפאל נדאל נגד רובין סודרלינג (2010)

שלטונו הדומיננטי של נדאל בטורניר הגיע לקיצו בידי רובין סודרלינג ב-2009, כאשר הביס את הספרדי בסיבוב הרביעי. הוא נחל אכזבה בסופו של דבר כשהפסיד בגמר לפדרר, אך השבדי חזר לגמר שנה לאחר מכן למפגש עם נדאל כיריבו.

השור הספרדי נקם בסודרלינג, והביס את המדורג חמישי כדי לזכות בתואר החמישי שלו על החימר בצרפת. זו הייתה הפעם השנייה שנדאל זכה בתואר הרולאן גארוס מבלי לשמוט מערכה, וכתוצאה מכך הוא החל את שלטונו השני בתור מספר 1 בעולם.

2. רפאל נדאל נגד נובאק ג’וקוביץ’ (2012)

בשנת 2012, נדאל שאף להיות האיש הראשון שזוכה בשבעה תארי רולאן גארוס, בניסיון לעקוף את ביורן בורג ולהשתוות למחזיק השיא בכל הזמנים כריס אוורט.

עם זאת, בגמר נדאל התמודד מול היריב נובאק ג’וקוביץ’, שהיה בגמר הראשון שלו במסגרת הגרנד סלאם הצרפתי לאחר שניצח את פדרר בחצי הגמר. הסרבי זכה בשלושת תארי הגראנד סלאם האחרונים ברציפות, וחיפש להפוך לאדם הראשון מאז רוד לייבר שמחזיק בארבעת התארים הגדולים בו זמנית (משהו שהשיג מאוחר יותר ב-2016).

נדאל זכה בכל מערכה בטורניר עד לגמר, והמשיך בשיא זה לאחר שניצח בשתי המערכות הפותחות. למרות זאת, ג’וקוביץ’ התאושש ויצא עם ידו על העליונה במשך שמונה משחקונים ברציפות, כדי לנצח את המערכה השלישית ולעלות לשבירה ברביעית. באותו שלב, היה זה הגשם שהשפיע על המשחק ודחה את מועד סיומו ליום שני אחר הצהריים, כשאליו הגיע נדאל בכוחות מחודשים וזכה בתואר שיא של הרולאן גארוס.

1. רפאל נדאל נגד סטן ואוורינקה (2017)

לאחר בצורת לא אופיינית של שלוש שנים ללא תואר גראנד סלאם, נדאל חזר לגמר “מגרשו הביתי” ב-2017. הוא היה הרבה יותר דומיננטי מאשר ב-2015 וב-2016, כשהוא שייט לגמר מבלי להפיל מערכה.

בגמר, נדאל פגש את סטן ואוורינקה, שזכה בטורניר בשנת 2015, וניצח את הספרדי במפגש הקודם היחיד שלהם בגמר גראנד סלאם (אוסטרליה הפתוחה 2014).

עם זאת, זה היה רומן הרבה יותר חד צדדי לטובתו של נדאל, שכן הוא ניצח את השוויצרי 6-2 6-3 6-1.

הניצחון הזה סומן כ’לה דסימה’, כאשר נדאל זכה בתואר העשירי שלו ברולאן גארוס, במאסטרס במונטה קרלו ובאליפות ברצלונה הפתוחה, כולם באותה השנה.

1 תגובה
  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

    גדול הענף 🐐

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן