מלכת המים שזכתה באליפות הגו’דו | לי קורזיץ חוגגת 40

אני בדרך כלל כותב על כדורגל, ומדי פעם חורג אל הכדורסל, ורק לעיתים נדירות אני נודד אל ענפים אחרים. היום הוא אחד מהימים בהם אני נודד למחוזות אחרים, כי היום הוא יום הולדת למלכת המים הישראלית שזכייתה הראשונה הייתה בכלל בג’ודו. אני מתכוון ללי קורזיץ, שנולדה היום לפני 40 שנה, ונאחל לה רפואה שלמה.

לי-אל קורזיץ נולדה בחופית שבעמק חפר, והיא נולדה היישר אל המים. אמא שלה, מיכל, הייתה שחיינית, ואביה, ששון, היה גולש גלים. גם אחותה הקטנה היא גולשת רוח. כשהייתה בת שבע עברה לי עם משפחתה למושב מכמורת, שגם הוא בעמק חפר. קורזיץ נמשכה מגיל צעיר אל ספורט האקסטרים, ובגיל 8 כבר מצאה את האהבה הגדולה – גלישת גלים, והיא הצטרפה למועדון המקומי של ילדי עמק חפר.

לי קורזיץ זוכה באליפות הג’ודו ומדהימה את העולם

בגיל עשר, אחרי שנתיים בלבד, החליטה לי לעבור מהמים אל המזרון, ומספר שנים לאחר מכן זכתה באליפות ישראל בג’ודו לגילאי 14 ומטה. אחרי הזכייה היא החליטה לחזור אל המים, ומאז לא עצרה. בגיל 18, עברה לי מגלישת גלים לגלישת רוח, ואף התחילה להתאמן עם הגולש הישראלי הבכיר, גל פרידמן, האיש ששנתיים מאוחר יותר יביא לישראל את מדליית הזהב הראשונה בהיסטוריה שלה.

האימונים הוכיחו את עצמם, ולי צורפה לנבחרת ישראל. בשנת 2003, הגיעה קורזיץ לאליפות העולם בגלישת רוח, שהתקיימה בקאדיס שבספרד. קורזיץ הדהימה את כולם כשזכתה באליפות העולם, והפכה לצעירה ביותר בהיסטוריה שזוכה בתואר הנכסף, כשעשתה זאת בגיל 19 בלבד.

הזכייה באליפות העולם הכניסה אותה לסגל האולימפי, והכניסה אותה לתודעה הלאומית. שנה לאחר מכן, זכתה לי במקום הרביעי באליפות העולם, ובתחרות הקדם אולימפית, מה שהעניק לה את כרטיס הכניסה לאולימפיאדת אתונה 2004, בה היא הגיעה למקום ה-13. כמה חודשים לפני האולימפיאדה הדליקה קורזיץ משואה ביום העצמאות.

התמודדות עם פציעות

בשנת 2007, לי הצטרפה לסבב העולמי בקטגורית סללום, שהיא יותר אקסטרימית, ובשיאה היא דורגה במקום החמישי בעולם. היא ניסתה להעפיל לאולימפיאדת בייג’ינג ב-2008, אך לא הצליחה במשחקי המבחן. אחרי הכישלון האולימפי היא הקדישה את זמנה לאימונים בגראן קנריה והוואי. בחודש אפריל 2009, במהלך צילומים בהוואי, התנגש בה גולש ישראלי בעוצמה עם חרטום הגלשן שלו. בהיתקלות זו קורזיץ שברה שתי צלעות ורגל, ואושפזה בטיפול נמרץ. היא המשיכה בשיקום בישראל וחזרה לגלוש. שנה לאחר מכן, ביולי 2010, באליפות אירופה בפולין, חוותה קורזיץ טראומה נוספת כאשר גולשת צרפתייה התנגשה בה, קורזיץ צללה כדי להימנע מפגיעה, נתקעה מתחת למפרש ואיבדה את ההכרה.

הפציעות לא עצרו אותה, וחודשיים בלבד מאז הפציעה בפולין זכתה קורזיץ במקום השישי באליפות העולם בדנמרק. שנה לאחר מכן לי חוותה את שנת השיא שלה בקריירה, עם זכייה במדליית ארד בגביע העולם (טורניר שונה מאליפות העולם), ומדליית כסף באליפות אירופה. בדצמבר של אותה שנה, היא השלימה את שנת השיא עם זכייה באליפות העולם שנערכה באוסטרליה, והפכה לספורטאית האולימפית הישראלית הראשונה שזוכה פעמיים באליפות העולם.

לי קורזיץ זוכה ב-4 אליפויות עולם

קורזיץ לא עצרה, ובמרץ חזרה אל קאדיס, העיר בה זכתה לראשונה באליפות העולם, והשלימה זכייה שנייה ברציפות בתואר. ביוני 2012 קטפה לי מדליית ארד בגביע העולם, והעפילה לאולימפיאדה בפעם השנייה בקריירה. באולימפיאדת 2012 היא הייתה על סף זכייה במדליה, כשהייתה בין שלושת הראשונות לאורך כל הטורניר, אך בשיוט המדליות היא סיימה במקום התשיעי, מה שהביא לה את המקום השישי בסיכום הכללי. כשנה לאחר מכן זכתה לי באליפות העולם השלישית ברציפות, ורביעית בקריירה. בשנת 2018, פרשה קורזיץ מגלישה.

מאז ילדותה התמודדה לי עם מחלת דם נדירה, ובשנת 2022, היא פרסמה כי היא מתמודדת עם לוקמיה. נסיים כמו שפתחנו באיחולי רפואה שלמה לספורטאית האגדית שהביאה הרבה אושר לישראל.

האם קורזיץ היא הספורטאית האולימפית הגדולה בתולדות הישראלית? ולאן היא הייתה מגיעה ללא המחלה?

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן