מנצ’סטר יונייטד | עידן חדש

כבר למעלה מעשור שיונייטד נמצאת בשפל, כשבמשך השנים התקשורת ואוהדים מרחבי העולם הפנו את האצבע המאשימה על מאמן או שחקן כזה או אחר. אבל אוהדי יונייטד ידעו יותר טוב מכולם, הם ידעו מי האשם האמיתי במצב שלהם. ההנהלה, אותה הנהלה שהחליטה למנות עורך דין כמנהל ספורטיבי, אותה הנהלה שהחליטה על רכש מאינטרסים אישיים, אותה הנהלה שרואה את המועדון הענק הזה כמוצר מסחרי. אבל בפברואר האחרון ואחרי כמעט שנה של התמקחות, חברת INEOS רכשה אחוזים מהבעלים והפכה למעין שותפה אקטיבית לניהול של יונייטד ולנקודת אור לאוהדי יונייטד. הכירו את ההנהלה החדשה של השדים האדומים.

ב-20 פברואר 2024, הושלמה עסקה חלקית בין משפחת גלייזר לבין איש העסקים הבריטי סר ג’ים רטקליף. רטקליף, מייסד ומנכ”ל חברת INEOS, רכש 25% ממניות המועדון תמורת כ-1.3 מיליארד ליש”ט, וקיבל שליטה מלאה על הניהול הספורטיבי של המועדון.

בראיון הבכורה שלו רטקליף אמר:

זה לא מתג של מנורה, זה לא אחד מהדברים שמשתנה בין לילה.
אנחנו צריכים להזהר לא למהר בצורה מסוימת, אתה לא רוצה לרוץ לפתרון הלא נכון במקום ללכת לפתרון הנכון.
יש לנו 2 מטרות – האחת היא לטווח הארוך יותר, להביא את מנצ’סטר יונייטד להיכן שהיינו רוצים שהיא תהיה. אבל יש גם את הטווח הקצר יותר, של להפיק את המירב מהמועדון כפי שהוא נראה היום, כי היינו רוצים להשתתף בליגת האלופות בעונה הבאה אם נוכל.
האתגר המרכזי כאן הוא לטווח הארוך יותר. אנחנו צריכים לעשות דברים טוב, נכון, יסודי ולא למהר, אז זה שינוי שייקח 2/3 עונות. אתה צריך לבקש מהאוהדים את הסבלנות הזאת.

אבל רטקליף התחיל לעבוד, וכבר תוך יום אחד מהרכישה החל השינוי, כאשר ריצ’ארד ארנולד שהיה המנהל הספורטיבי של יונייטד, עזב את חבר המנהלים של המועדון.

מאז, רטקליף הכריז על שינויים משמעותיים במבנה הניהולי של יונייטד:

יושב דירקטריון:

נכנס: סר דייב ברילספורד.
ברילספורד, שהוביל את נבחרת בריטניה לזכיות רבות בטורנירי אופניים, עתיד לשבת למעלה ביחד עם רטקליף, לנהל ולהחליט החלטות כלליות כשביחד עם רטקליף יש להם 29% אחוזי הצבעה.

מנכ”ל זמני (עד יולי):

יוצא: ריצ’רד ארנולד (מנהל כללי).
נכנס: ז’אן-קלאוד בלאן.
בלאן, לשעבר המנהל הספורטיבי של פ.ס.ז’, מחליף למעשה את ריצ’רד ארנולד בתפקיד המנכ”ל והופך בעצם ל”רכש” הראשון של INEOS. אבל המינוי של בלאן היה זמני עד להגעתו של עומר בראדה ביולי.

מנהל פיננסי (מנכ”ל ראשי):

יוצא: ריצ’ארד ארנולד.
נכנס: עומר בראדה.
בראדה היה:
– מנהל תפעול כדורגל של מנצ’סטר סיטי והיה אחראי שיווק של סיטי גרופ.
– עבד בברצלונה למשך כמעט 8 שנים כמנהל פיתוח עסקי בכיר.
– עם 11 שנות ניסיון בענף הספורט ועוד 5 שנים בתחום התקשורת.
– עם רקורד בניהולי משא ומתן עם מותגים וחברות מובילות בעולם.
– חי ב-6 מדינות שונות ודובר 5 שפות שונות.

בראדה יהיה בעצם המנכ”ל הראשי שאחראי על הכל, הוא השורש של כל המערכת והוא יהיה המילה האחרונה.
מלבד היותו מנכ”ל ראשי, העבודה של בראדה תהיה בניהול הפיננסי של המועדון.
פול נווין, ג’ון ריס ו-רוג’ר בל יעבדו לצד בראדה בניהול הפיננסי.

מנהל מקצועי:

יוצא: ג’ון מורטאו.
נכנס: דן אשוורת’.
אשוורת’ הוא אחד מהמנהלים המקצועיים והמכובדים ביותר בכדורגל האנגלי. הוא עשה מהפכה בברייטון והיה זה שהחייה מחדש את ניוקאסל והחזיר אותה לליגת האלופות. ביונייטד הוא יעבוד בתקפיד המנהל המקצועי תחת בראדה.

בעצם אשוורת’ יהיה אחראי על כל הניהול הספורטיבי של המועדון, מהאקדמיה ועד לקבוצת הנשים.
הוא לא יהיה זה שינהל את המשא ומתן או ירכוש שחקן כזה או אחר, הוא יהיה זה שאחראי מלמעלה לראות שהכל מתפקד כמו שצריך. ביונייטד עבדו בשיטה של מינוי מלמעלה למטה, ככה שכל אחד שיגיע יידע מראש תחת מי הוא עובד ולא יגלה את זה בדיעבד.

מנהל טכני:

יוצא: ג’ון מורטאו.
נכנס: ג’ייסון ווילקוקס
– אחראי על הטמעת הסגנון שהמועדון רוצה לשחק בו בכל שכבות הגיל, מהילדים ועד הבוגרים.
– מפקח על האימונים ועל ההופעות של הקבוצה ויוודא שהכל יהיה ברמה הנדרשת ובמינון הנכון.
– אחראי רכש ביחד עם כריסטופר ויוול.

אחראי גיוס כישרונות:

נכנס: כריסטופר ויוול.
ויוול עבד כמנהל ספורטיבי של לייפציג וזלצבורג והיה בעבר מנהל טכני בצ’לסי. ויוול חתם על חוזה קצר טווח ויעזור ליונייטד ב-2 החלונות הקרובים בגיוס והבאת שחקנים צעירים, ויוול ידווח לדן אשוורת’. עומר בראדה היה מניע מרכזי בהבאתו של ויוול, ויוול ניסה בזמנו להביא את טן האח ללייפציג אחרי שעזב את אייאקס.

עוזרי מאמן ומאמן שוערים:

נכנסים: ג’ל טן רולר, רוד ואן ניסטלרוי ורנה חאקה.
טן רולר, מאמן השוערים לשעבר של ברנלי, עבד עם אריק טן האח באייאקס ועכשיו הוא מצטרף לצוות שלו כמאמן השוערים של יונייטד
ואן ניסטלרוי חלוצה לשעבר של יונייטד מביא עימו רקע של קריירת כדורגל מרשימה וניסיון קצר כמאמן של פ.ס.וו איינדהובן.
רנה חאקה מגיע גם הוא עם ניסיון כמאמן וכמנהל קבוצות כדורגל ב-“גו אהד אנג’לס”. 2 ההולנדים ישמשו כעוזרי מאמן של אריק טן האח וינהלו איתו את האימונים.

מעל הכל מנצח על המקהלה סר ג’ים רטקליף, הוא המנהל הראשי שמפקח על כולם ובודק שכל אחד עושה את עבודתו בצורה המושלמת ביותר. מצד שני רטקליף מאוד משתדל לתת לכולם את מרחב העבודה שלהם ואת היד החופשית לעשות את מה שהם מבינים בלי להתערב יותר מדי.

בינתיים INEOS כבר ביצעו החלטות כמו:

 • הישארותו של טן האח: למרות ספקולציות רבות, הניהול החדש החליט לתת אמון באריק טן האח ולהשאירו בתפקיד המאמן הראשי לעונת 2024/25. ההחלטה התקבלה לאחר הערכת מצב מקיפה וראיונות אישיים עם המאמן. טן האח חתם על הארכת חוזה לשנתיים עד 2027.
 • מדיניות רכש: דגש על החתמת שחקנים צעירים ומבטיחים בגילאי 25 ומטה.
 • שדרוג תשתיות: הוכרז על תוכנית השקעה של 50 מיליון ליש”ט לשדרוג מתחם קרינגטון ומתקני האימונים של המועדון.

מנצ’סטר יונייטד עובדת בימים אלו בשקט ומאחורי הקלעים בצורה שממש לא התאימה למה שהיה לפני זה בתקופה של הגלייזרים. את עומר בראדה הם החתימו בהפתעה גמורה והדהימו את כל העיתונאים הבכירים. דיוויד אורנשטיין הכתב הכי בכיר באנגליה אמר: “זה מדהים, אני עדיין בהלם שזה קרה”.

בגדול אפשר לומר שתם עידן הגלייזרים ועידן חדש מתחיל לו ביונייטד. הגלייזרים בעצם ויתרו על ניהול המועדון הן בפן העסקי והן בפן הספורטיבי כשהם משאירים את כל הניהול ל-INEOS ומחליטים להישאר רק כבעלי מניות ללא שום החלטה או השפעה על המועדון עצמו.

וכעת כשההגה בידיים בטוחות ועם צוות ניהולי חדש, עם תכנית ברורה ומשאבים, מנצ’סטר יונייטד ואוהדיה מקווים לחזור למעמד כאחת הקבוצות המובילות בעולם. האתגרים אמנם רבים, אך הציפיות גבוהות, והאוהדים מצפים בקוצר רוח לראות את התוצאות כבר בעונות הקרובות.

3 תגובות
 1. שד אדום כותב

  אחלה דוח לאוהדי הקבוצה

 2. דני כותב

  כאוהד יונייטד מקווה מאוד שזה יצליח ויגיע עימו תוצאות טובות והצלחה בליגה וכנל בליגת אלופות לעונה הבאה.
  ואתה ניסים כותב את הדברים בצורה טובה ביותר מעריך את עבודתך הנאמנה !.

  1. נתי פולק כותב

   זה אני כתבתי ולא ניסים
   אבל בכל זאת אקח את המחמאה

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן