מסתבך: קרלו אנצ’לוטי יעמוד לדין

מאמן ריאל מדריד יועמד לדין בעבירות מס ועלול למצוא את עצמו בכלא | כל הפרטים

קרלו אנצ’לוטי מאמן את ריאל מדריד בקדנציה הנוכחית כבר קרוב ל3 שנים. המאמן האיטלקי הוותיק הגיע עם ה’בלאנקוס’ להישגים אדירים בדמות אליפות וזכיה בליגת האלופות. אלא שהיום(רביעי) פורסמו בספרד חשדות שעומדים כנגד המאמן – שלפי התקשורת הספרדית יכולות להוביל לכניסתו לכלא למספר שנים.

על פי הדיווחים בספרד, אנצ’לוטי מואשם בעבירות מס והונאה של הרשויות בספרד בהיקף של יותר ממיליון יורו. על פי כתב האישום, המאמן האיטלקי ביצע את העבירות במהלך הקדנציה הראשונה שלו במדריד, בין השנים 2014-2015. בשנת 2014 הונה “לכאורה” את הרשויות בסכום של כ-386,000 יורו ובשנת 2015 בסכום כמעט כפול של כ-675,000 יורו.

על פי כתב האישום, אנצ’לוטי הזדהה כתושב ספרד לצורכי הקלות במס וציין כי מגוריו במדריד, אבל בדוחות המס שלו הוא רשם רק את השכר שקיבל מריאל מדריד, מבלי לכלול בתוכו הכנסות נוספות. התביעה בספרד השיגה את חוזהו של אנצ’לוטי ובו נכתב במפורש על הכנסות נוספות שמשולמות למאמן כגון על שימוש בזכויות תדמית וחסויות. כאמור, אנצ’לוטי דיווח רק על השכר שקיבל מריאל מדריד, בלא לכלול את ההכנסות הנוספות אותן קיבל מהמועדון. בכך, אנצ’לוטי לא שילם מס על הכנסות נוספות שהיו לו במהלך השנים 2014-2015, וכאמור בסך הכולל של החישוב של התביעה במדריד מדובר על סכום של למעלה ממיליון יורו מס בשנתיים.

עוד עולה מכתב האישום כי על אף שריאל מדריד פיטרה אותו ב-25 במאי 2015, קרלו אנצ’לוטי המשיך להתגורר במדריד עד לשנת 2016. בכך, הסבירה התביעה, ספרד המשיכה להיות: “המרכז העיקרי שלו ובה הוא ניהל את יחסיו האישיים ואינטרסים כלכליים”. בשל כך, כתב האישום הוא גם על שנת 2015, על אף שפוטר מריאל מדריד כבר בתחילת השנה.

בעקבות העבירות, משרד התובע המחוזי של מדריד מאשים את אנצ’לוטי בשני עבירות נגד האוצר הציבורי. התובע המקומי במדריד העמיד את אנצ’לוטי לדין, והוא דורש מבית המשפט להטיל על המאמן עונש מאסר של ארבע שנים ותשעה חודשים. כתב האישום שעומד כנגד אנצ’לוטי רק הוגש, כאשר המאמן צפוי לקחת הגנה משפטית איכותית. כלל לא בטוח שהעבירות המתוארות בכתב האישום יצליחו להבשיל בסופו של דבר לכדי הרשעה.


זו לא הפעם הראשונה בה בספרד מנסים להאשים אנשי ספורט בעבירות מס, כולל נגד הכוכבים הגדולים ביותר. בעבר גם נגד כריסטיאנו רונאלדו וגם נגד ליאו מסי הוגשו כתבי אישום בעבירות מס. במקרה של הפורטוגלי הוא הגיע להסדר טיעון מקל במסגרתו הוא שילם 19 מיליון יורו לרשויות, ונגזרו עליו שנתיים מאסר. בפועל הפורטוגלי לא יישב אפילו יום אחד בכלא, כיוון שבספרד על עבירות שהעונש עליהם הוא פחות משנתיים מאסר – לא יושבים בכלא. בהתאם לחוק הספרדי כמעט בכל המקרים הנאשמים מחליפים את עונש המאסר בקנס כספי או בעבודות שירות. במקרה של הפרעוש הוא הורשע ונגזרו עליו 21 חודשי מאסר, וגם הוא לא ישב בכלא בגלל החוק בספרד. גם על אביו של מסי נגזרו 15 חודשי מאסר בגין עבירות המס, אך גם הוא לא ריצה את העונש. מסי ואביו שילמו למס ההכנסה הספרדי כ-9 מיליון יורו.

בתקשורת הספרדית היום דאגו להזכיר גם את מקרהו של צ’אבי אלונסו. הספרדי, שמאמן כיום את באיירן לברקוזן הגרמנית, עמד לדין לאחר שהפרקליטות המקומית הגישה נגדו כתב אישום בשלוש עבירות מס בין השנים 2010 – 2012, במקרה של אלונסו הפרקליטות דרשה עונש של שנתיים וחצי מאסר. כתב האישום שהוגש נגד אלונסו היה דומה מאוד לזה שהוגש נגד אנצ’לוטי. כתב האישום האשים את אלונסו בכך שהוא העביר את זכויות התדמית שלו לחברה בפורטוגל – שם המס נמוך יותר מהמס בספרד, ובכך הוא רצה להיפטר מתשלום המס בספרד על אף היותו גר במדינה. אלונסו סירב להסכם עם הפרקליטות ועם משרד האוצר ודרש להישפט. רק לפני חודשים ספורים, ולאחר שנים של מאבק, אישר בית המשפט העליון את זיכויו, וכתב כי: “בהחלטתו לא הייתה כוונה להסתיר או חוסר תום לב”. כך שאם מאמן ריאל מדריד מחפש תקדים משפטי – הוא יוכל למצוא אותו בתיק של אלונסו.

 

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן