מקאנסלו, דרך מודריץ ועד למסי: הטריוולה של קווארסמה

ריקארדו קווארסמה הוא אחד השחקנים היצירתיים של המאה הנוכחית. השחקן הפורטוגזי שגדל באקדמיה של ספורטינג ליסבון, התקשה למצוא את עצמו מחוץ לפורטוגל, ופרץ בעיקר בתקופה שלו בפורטו – אז הוא היה אחד השחקנים המובילים בליגה המקומית. הקריירה של קווארסמה לא הצליחה לנסוק למעלה, בטח לא כמו של חברו לאקדמיה בליסבון – כריסטיאנו רונאלדו, אבל יש הישג אחד גדול שאותו אף אחד לא יוכל לקחת לו – בעיטת הטריוולה.

מהי בעיטת הטריוולה?

הטריוולה היא בעיטה או מסירה שמבוצעת עם החלק החיצוני של הנעל. ניתן להשתמש בטריוולה כדי להשיג סיבוב של הכדור על מנת שיבלבל את היריב, או כדי להבטיח שהכדור יגיע לאזור מסוים במגרש בצורה מדויקת וברמת הקצב הנכונה. כמו מיומנויות כדורגל רבות, גם הטריוואלה מבוססת בחלקה על סגנון וכשרון, אך גם דורשת אימונים רבים.

השחקן שהשתמש לראשונה בשיטה הזאת, ובעצם גרם לה לפרוץ לתודעה הוא ריקארדו קווארסמה. קווארסמה היה שחקן הכדורגל הראשון שבאמת הפך את טכניקת השימוש בחלק החיצוני של הנעל לשלו. במוקדמות יורו 2008, כבש קווארסמה את השער הבינלאומי הראשון שלו. על ידי השימוש בשיטה הזו, הוא סובב את הכדור במיומנות על פני שוער בלגיה, סטיין סטיינן. מאז, הטריוולה הפכה למהלך המסחרי של קווארסמה, והוא השתמש בה המון פעמים לאורך השנים כדי לבלבל את שחקני היריבה.

הפעם האחרונה בה קווארסמה השתמש בטריוולה הייתה במשחק האחרון שלו במדי נבחרת פורטוגל. אז, במונדיאל 2018, שיחקה פורטוגל נגד איראן. בדקה ה45 שלח קווארסמה בעיטת טריוולה מחוץ לרחבה – הישר אל החיבורים השמאליים.

מאז שקווארסמה החל להשתמש בשיטה הזו, לא מעט כדורגלנים ברחבי העולם שיחזרו אותה. אחד השחקנים המפורסמים שמרבים להשתמש בטכניקת הטריוולה הוא ז’ואאו קנסלו, שאומנם עדיין לא כבש באמצעות הטכניקה הזו – אך הוא משתמש בה לא מעט פעמים.

למה קוראים לזה טריוולה?

כמו לכל אחד מתרגילי הכדורגל – גם לטריוולה יש שמות רבים. בכל מדינה נוהגים לכנות את טכניקת סיבוב הכדור בכינויים שונים, אך דווקא השם טריוולה תפס יותר מכולם. הסיבה לכך היא על שם ממציא השיטה, או יותר נכון על שם האיש ששכלל ופיתח אותה יותר מכולם – ריקארדו קווארסמה. בפורטוגזית, שפת המקור של קווארסמה, ניתן הכינוי טריוואלה לאופן הסיבוב של הכדור בצורה מדוייקת המאפשרת לו להגיע למיקום המדוייק במגרש, מיקום שלא היה ניתן להגיע אליו ללא השימוש בטכניקה הזאת – ב”טריוולה”.

מסביב לעולם יש עוד לא מעט כינויים לטכניקה המיוחדת הזאת. הברזילאים מכנים את הטריק “dos tres dedos”, כלומר “עם שלוש אצבעות” – האצבעות החיצוניות של כף הרגל, אמה קמיצה וזרת, שעל ידיהם התרגיל מתבצע. בניגריה מכנים את התרגיל כ”מהלך של נאס”א” – כדי לרמוז לכך שהתרגיל יכול להצליח רק באמצעות המהנדסים של נאס”א.

איך להצליח במהלך של טריוולה?

1. מיקום השחקן:

כדי להצליח לבצע את הטריוולה – השחקן חייב להיות ממוקם בצורה הנכונה ביחס לכדור. נסו להגיע אל הכדור מהצד, ולא כשאתם נמצאים בצורה ישרה לגמרי. בנוסף, כדאי שהרגל העומדת(לא זו שבועטת) תהיה קצת יותר רחוקה מהכדור ממה שהיא נמצאת בדרך כלל, זאת כדי לתת לעצמכם את המרחב הדרוש ליצירת הבעיטה שאתם רוצים להשיג.

2. עוצמה:

בנוסף לסיבוב, כדי שהמהלך יצליח – הכדור חייב לקבל גם עוצמה. כדי שהכדור יסתובב בצורה מדוייקת – אתם חייבים להכניס בו כח, יחד עם הסיבוב שהוא מקבל על ידי השימוש בחלק החיצוני. כדי להכניס עוצמה לבעיטה, תצטרכו להמשיך ולהרים את הרגל גם לאחר הבעיטה. ככל שתרימו את הרגל יותר גבוה – כך גם תיכנס בכדור יותר עוצמה.

3. המגע עם הכדור:

בניגוד לבעיטה ישירה, שם כדאי לכוון את הבעיטה למרכז הכדור, בבעיטת טריוולה המגע עם הכדור צריך לקרות בחלק החיצוני של הכדור. ככל שהמגע יתרחש רחוק יותר מהאמצע – כך הסיבוב של הכדור יהיה מדוייק יותר. עם זאת, ככל שתפגעו בצד היותר חיצוני של הכדור – כך גם תצטרכו להכניס יותר עוצמה בבעיטה שלכם.

4. הקרסול:

בזמן הבעיטה, הקרסול שלכם חייב להיות “נעול”. אל תרפו את הקרסול – תחזיקו אותו חזק. ככל שהקרסול שלכם יהיה פחות רפוי – כך תצליחו להכניס יותר עוצמה בבעיטה.

5. זה לא רק העוצמה – זו הטכניקה:

בעיטת טריוולה היא לא דבר פשוט. בכלל לא. היא דורשת המון טכניקה והמון אימונים. אל תנסו רק להכניס כח ועוצמה בבעיטה שלכם – תשתדלו לשפר את הדיוק והטכניקה. צעד אחרי צעד, שלב אחרי שלב, ככל שתבנו את הטכניקה של בעיטת הטריוולה שלכם – כך תצליחו לבצע אותה בצורה הטובה ביותר.

עוד טיפ חשוב מאוד לביצוע טכניקת הטריוולה, מתמקד בעיקר ביכולת ההפתעה. אם שחקן היה משתמש בטכניקת הטריוולה בכל פעם שהוא היה מקבל את הכדור – זה היה הופך את המהלך לחסר תועלת, כי זה יהיה צפוי מדי. בחירת הרגע לביצוע הטכניקה, והשאיפה להשתמש בה בדיוק בזמן הכי לא צפוי – היא קריטית על מנת שהטכניקה תצליח ותועיל.

זהו סיפורה של הטריוולה, המהלך האגדי של כישרון מבוזבז – ריקארדו קווארסמה. אתם מוזמנים לקחת את הטיפים שהבאנו פה ולהשתמש בהם כדי לבצע את הטריוולה שלכם על הצד הטוב ביותר. מוזמנים גם לשלוח לנו את ביצועי הטריוולה שלכם – ואנחנו נשתף אותם בפלטפורמות השונות של Ballerz.

1 תגובה
  1. פושקאש כותב

    עם כל הכבוד הקרואטי הוא מלך הטריוולה

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן