מקרנבל לסקנדל | ולנסיה 2 – 2 ריאל מדריד

בשנה שעברה ריאל מדריד ביקרה במסטאייה ויצאה משם מצולקת, קצת כמו כל ספרד ואחד ויניסיוס ג’וניור שחווה על בשרו עוצמות אדירות של שנאה וגזענות.
המשחק הזה הרעיד את ספרד וגרם כמעט לכל עולם הכדורגל להתאחד סביב ויניסיוס ג’וניור באמירה חד משמעית: אסור שדברים שכאלו יהיו חלק מהמשחק. נקודה.

לכן, אל המשחק הזה במסטאייה ריאל מדריד הגיעה טעונה, וכך גם הקהל המקומי שדאג לשרוק בקול כדור עם כל נגיעה בכדור של הברזילאי שבא לחפש נקמה.

המשחק הזה כמובן לא התנהל לו בואקום.
הסיפור של חזרתו של ויניסיוס למסטאייה היה בכותרות, אבל בשבועות האחרונים השיח בספרד מתמקד לא פעם ולא מעט בהחלטות השופטים, ונדמה שישנו משבר של אמון בין מועדונים מסוימים לשופטים הספרדיים, ולכן מה שקרה אמש הוא מעבר למשחק הנקודתי הזה.
זה גדול יותר מ 2 הנקודות שריאל מדריד לא תקבל בחזרה.
זה סיפור של מערכת שנדמה שיצאה משליטה לחלוטין ואותה שריקה מוזרה היא למעין חותמת לכך שמשהו לא בריא בכלל קורה בתוך הגופים שמנהלים את הליגה בספרד.

חלוקת נקודות דרמטית.

האמיצים

ולנסיה של רובן בראחה משחקת כדורגל בדמותו.
למי שלא יודע, בראחה הוא שחקן עבר של ולנסיה, קשר מרכזי אגדי של המועדון ואחד שהיה חלק מולנסיה הגדולה שזכתה בשתי אליפויות ספרד בתחילת שנות האלפיים.
בראחה היה קשר מרכזי קשוח, אמיץ ומלא תשוקה, וכך גם הקבוצה שלו נראתה אמש על הדשא.

ולנסיה כבשה אמש פעמיים במחצית הראשונה, זאת למרות שויתרה בגדול על הכדור למשך רוב המשחק.
העטלפים רשמו 30% שליטה בכדור בחצי הראשון אותו הקבוצה סיימה עם שני איומים משמעותיים לשער שהסתיימו בצמד שערים – הראשון מראשו של הוגו דורו (27) והשני מרגליו של יארמצ’וק (30).

בראחה פתח עם שני חלוצי רחבה במערך של 442 וזה השתלם לו לחלוטין.

אפשר לומר כמובן ששער הנגיחה של דורו הגיע די במזל מבעיטה שלא צלחה, אבל זה שער שהגיע בעיקר בעקבות הנוכחות של 4 שחקנים בלבן ברחבה של ריאל מדריד, כששניים מהם ממש על קו רחבת החמש. נוכחות שמגיעה בעקבות אומץ התקפי.

וגם את השער השני אפשר לבטל במעין אמירת “זו הייתה טעות פטאלית של קרבאחל” וזו אכן הייתה, אך זו טעות שהגיעה נטו מהמאמץ הקבוצתי של ולנסיה שאמנם ויתרה על הכדור אך לא ויתרה על יצירת לחץ גבוה מול ריאל מדריד, שהביא לאותה טעות פטאלית של קרבאחל.

חמישה עטלפים לוחצים גבוה את הגנת ריאל מדריד, משבשים את היכולת של האורחת להניע כדור ובסוף מייצרים מלכודת בכנף (2 על 2) שגורמת לקרבאחל לשגות ולירמצ’וק לעוט על הטרף.

ולנסיה סיימה את המשחק הזה עם 29% שליטה בכדור בלבד, אך עם 12 בעיטות לשער, 5 מהן למסגרת, 2 מהן פגשו את הרשת וכל זאת במאזן של 1.15 שערים צפויים.
רובן בראחה בנה קבוצה קשוחה (19 עבירות אמש) שאיכשהו סיימה את המשחק עם שני צהובים בלבד, וכזו שהצליחה לתסכל את ריאל מדריד ובעיקר להשאיר אותה רחוק מהשער של ממרדשווילי בין הקורות.
מפגן של יעילות התקפית, קומפקטיות הגנתית וקשיחות מתבקשת.

הקוסמים

לאורך כל המחצית הראשונה ריאל מדריד לא רשמה באמת איום משמעותי על השער.
הקבוצה של קרלו אנצ’לוטי בעטה סך של 5 בעיטות במחצית הראשונה, 3 מהן הלכו למסגרת, אך אף אחת מהן לא הפכה לשער או למצב הבקעה גדול.

רובן בראחה הכין נהדר את קבוצתו וריאל מדריד נראיתה מעט אבודה וחסרת אונים.
מדי פעם ראינו הבלחות של ריאל מדריד לפני הפציעה של בלינגהאם, עם עוד מסירת טריוולה (חלק חיצון של הנעל) נפלאה של ויניסיוס ג’וניור אל עבר בלינגהאם, אך ולנסיה לא השאירה יותר מדי שטחים מאחוריה.

היה קשה לחדור את הגנת ולנסיה.

כל זאת נכון כאמור ל 45 הדקות הראשונות, אבל בדקה ה 50 למשחק, עדיין במחצית הראשונה, הגיע רגע המפנה עם חטיפת כדור במרכז המגרש של ויניסיוס ג’וניור, שלאחריה ריאל מדריד בנתה התקפה מסודרת עם נוכחות מוגברת ברחבה של ממרדשווילי ובסופה כדור עומק נפלא של ואלוורדה מצא את קרבאחל שחתך פנימה ומסר כדור רוחב שאיכשהו הגיע לרגלו של ויניסיוס.

נקמתו של ויני.
התמונה שלו עומד אל מול הקהל המקומי ואגרוף מתוח מונף אל השמיים הייתה אמורה להיות תמונת המחזור, או במינימום תמונת הקאמבק של ריאל מדריד.

אל המחצית השנייה ריאל מדריד עלתה בקו שהמשיך את הגל ההתקפי ואותו שער בשניות הסיום של ויניסיוס, ובדקה ה 63 אנצ’לוטי הבין סופית שהוא לא ישבור את ולנסיה הזו עם כוח ולכן הכניס את צמד הקוסמים בסגול אל המגרש – מודריץ’ את דיאס.

אפילו דיאס לא תיאר לעצמו עד כמה הוא יהיה בכותרות אחרי חצי שעה בלבד של משחק.
הספרדי הקטן כמעט וכבש שער נפלא בעצמו, ולבסוף היה זה שבישל את שער השיוויון לויניסיוס ג’וניור אחרי מסירת עומק של לוקה מודריץ’.

שני הקוסמים החזירו את ריאל מדריד לשיוויון בתוצאה כשמעל כולם ויניסיוס ג’וניור, שלא פעם נגרר אל אותם ריבים עם שחקני ולנסיה.

הישורת האחרונה

שער השיוויון של ויניסיוס ג’וניור (76) היה גם הרגע בו שתי הקבוצות שיחררו כל רסן.
קצת כמו שני מתאגרפים שעד כה הצליחו לשגר שתי סנוקרות אל פני היריב, לפתע שתי הקבוצות החלו לשלוח אגרופים אחת אל השנייה ללא הכרה.
המשחק שגם ככה התנהל בקצב מאד גבוה העלה קצת סל”ד ונכנס אל מעין סחרור של התקפות מרחבה לרחבה.

בדקה ה 91 זה היה הוגו דורו שסחט עצירה נפלאה של לונין מבעיטה מטווח קרוב, ובדקה ה 97 זה היה האקס פיטר שכמעט הכניע את לונין, אך האוקראיני שוב היה עירני ומוכן לבעיטה.
נדמה היה שכל קבוצה יכולה הייתה לנצח את המשחק האדיר הזה בו קיבלנו קצב נהדר, שתי יריבות שלא חוששות לרוץ ולתקוף, ויניסיוס ג’וניור שחזר אל זירת הפשע והפיק את הקרנבל שלו עם צמד נהדר וכמעט שער ניצחון של ולנסיה מהילד פיטר שהיה קרוב לכבוש פעמיים, כשבדקה ה 98 הוא קיבל כדור רוחב נפלא ובעט ברגל שמאל החזקה שלו מעל השער.

לצערנו גם קיבלנו פציעה קשה מאד של דיאקבי, אך כאמור, זה היה משחק בקצב נפלא.

לו המשחק היה מסתיים אחרי הבעיטה של פיטר, ייתכן והכותרות היו מדברות בצדק על משחק כדורגל פנטסטי שהעלה את המניה של הליגה הספרדית.

אך לא כך היה.

הסקנדל

דקה 99, בראהים דיאז עם הכדור בכנף בהתקפה האחרונה לחלוטין של המשחק.
השריקה הסופית עוד לא הגיעה. שופט המשחק חיל מנזאנו שם את המשרוקית בפה אך עוד לא שורק.

ברהאים מרים את הכדור לרחבה, השריקה עוד לא הגיעה, אפשר לראות שחקן של ולנסיה גוער בחיל מנזאנו “שרוק לסיום” – וברגע שהכדור עוזב את הרגל של ברהאים, מגיעה השריקה הראשונה ולאחריה השריק השנייה והשלישית שמסמנת על סיום המשחק, שניה לפני שבלינגהאם נוגח פנימה.
זו שריקה מופרעת. מטורפת לחלוטין.

איכשהו, בתקופה בה השיפוט בספרד על המוקד, עם פרשת נגריירה ברגע, עם נשיא ליגה שנמצא בסכסוך מתמשך עם שני המועדונים הגדולים של הליגה, ואחרי שערוץ הטלוויזיה של ריאל מדריד העביר ביקורת על אחד השופטים לפני המשחק נגד סביליה, איכשהו עם כל הטירוף הזה בספרד, חיל מאנזנו הצליח רק להגביר את רוחות הסערה עם אחת השריקות המוזרות ביותר שראיתי, וכזו שלבטח לא מוסיפה אמון במערכת השיפוט הספרדית.

סקנדל.

קשה להבין מה עבר בראשו של מנאזנו.
הרי הוא הסתכל על בראהים לפני הרמת הכדור, הוא ידע שההתקפה של ריאל מדריד מתרחשת בשיאה.
זה לא איזה כדור שהורחק אל הבלמים של מדריד או כדור שריאל מדריד הרוויחה בשליש ההגנתי שלה, אלא התקפה פעילה שמתרחשת על קצה הרחבה של ולנסיה.

מהצד זו נראתה כמעין שריקה נקמנית. קשה לתאר זאת אחרת, כי הרי אין הגיון בלשרוק לסיום בשיאה של ההתקפה.

מנזאנו הוסיף 7 דק’ למשחק, לא מספיק לדעתי בכללי, אך עם בדיקת ה VAR שהייתה בתוך תוספת הזמן של המשחק, השופט הראשי מנזאנו היה חייב לתת למשחק להסתיים לאחר ההתקפה הזו.

זו לא שאלה של חוקה אלא של היגיון. של הבנה פשוטה שתפקידו כשופט זה לתרום למשחק בכך שהוא מייצר סדר והוגנות.
זה לא מה שהיה אמש.
זו שריקה שתהדהד רבות בימים ובשבועות הקרובים, ושריקה שלבטח לא תגרום לשקט בין הגופים המנהלים של הליגה הספרדית לבין המועדונים.

לאחר השריקה החלה לה מהומה אדירה על הדשא, וזאת אך ורק בעקבות ההחלטה האומללה של מנזאנו, שהחליט להרחיק את ג’וד בלינגהאם לאחר שזה בא אליו בטענות ואמר למנזאנו, כך לפי דו”ח סיכום המשחק שלו – “זה פאקינג שער”. עוד החלטה אומללה של מנזאנו.

לאחר המשחק התקבלה ההצהרה הרשמית של ריאל מדריד.

״ההחלטה חסרת התקדים של גיל מנזאנו מנעה את הניצחון של ריאל מדריד מול ולנסיה במסטאייה.
עם 2-2 על לוח התוצאות וברגע האחרון של המשחק, ברהים הרים ובלינגהם קבע 2-3.
אבל, השופט ביטל את השער כשהצביע על סיום המשחק כשהמסירה הייתה באוויר.
מוליכת הליגה הייתה ראויה ל- 3 נק׳, אבל השיגה ׳רק׳ אחת כשחזרה מפיגור כפול.״

הסערה רק התחילה.
הליגה הספרדית צריכה לנהל את האירוע הזה בחוכמה ועם הרחקה של מנזאנו ממשחק או שניים, זאת למרות שפעל טכנית לפי ספר החוקים. זו הייתה זכותו לסיים את המשחק אחרי תוספת הזמן שנקבעה, כי בנקודת הזמן הזו התאחדות השופטים הספרדית ומנהלת הליגה צריכים להוכיח לקהל ולמועדונים שהם כאן בכדי לשרת את המשחק בצורה ראויה ושהם הפיתרון לסיטואציה הנוכחית ולא הבעיה.

8 תגובות
 1. אלון פיאלקוב כותב

  אחח איזו כתיבה נפלאה, תודה

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  הרסו את הכדורגל זו שערוריה

 3. דוד כותב

  ניסים סיכום מושלם אבל ההנאה מהמשחק יורדת עם אירועים כאלה בסיום.

  אתה כהרגלך קול שפוי, מקצועי והוגן.

  אתמול חיל מנסאנו גנב לנו את הספורט שאנחנו כל כך אוהבים.

 4. שמואל כותב

  לקפל את הליגה הספרדית

 5. דן כותב

  איכס מה ראיתי אתמול, אני אפילו לא אוהד ריאל ורציתי להקיא! השופט הזה חייב להיות מורחק לאלתר + לבטל את האדום השערורייתי לבלינגהאם שנגנב ממנו רגע עצום.

  באמת שמרחם על ריאל מדריד…

 6. or7m כותב

  להרחיק אותו ממשחקים של ריאל לצמיתות. היו טעויות שיפוט נגד ריאל אבל פה זה נטו שנאה ונקמה בריאל, הוא ראה שיש הגבעה מסוכנת ואז שרק כי פחד שיהיה גול. ליגת נגריירה לנצח אבל למרות הכל ריאל מדריד הכי הרבה אליפויות

 7. בר כותב

  זה היה אכזרי מאוד אתמול, מאוד.

 8. מיכאל קוכמן כותב

  סיכום חד וענייני כרגיל, קשה שלא להעריך אותך בתור פרשן הספורט הישראלי הטוב ביותר היום. אתה, קופר, דוידוביץ׳ זו ליגה אחרת של מקצוענות.

  בנושא המשחק, כתבת כבר הכל אבל אני יודע לאחר המון שנים של צפיה בכדורגל שריאל תגיב בקלאס במשרדים ובזעם על הדשא, ריאל מדריד תהיה אלופת ספרד השנה בכל מחיר.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן