משחק הכיסאות – ברצלונה – אימפריה שזקוקה למלך חדש

ברצלונה, בעיצומו של מעבר מכריע, שוקלת עתיד שדורש שינוי מוחלט של זהותה, במיוחד כאשר עזיבתו של צ'אבי מסמנת רגע קריטי להתבוננות פנימית ולשינוי. המסע של המועדון קדימה מחייב מנהיגות חדשנית המסוגלת למנף כישרונות חבויים בסגל, בתוך אילוצים כספיים, כדי להצעיד את מעמדה המוערך של ברצלונה חזרה לטופ הכדורגל האירופי. תקופה זו מייצגת לא רק חיפוש אחר מאמן חדש, אלא הזדמנות עבור ברצלונה להגדיר את עצמה מחדש ולהחזיר עטרה ליושנה.

ברצלונה ניצבת בצומת דרכים, מביטה לעבר עתיד לא ברור שדורש לא רק שינוי נקודתי, אלא שינוי מוחלט של זהותה. עם עזיבתו של צ’אבי, אייקון אמיתי הן עבור המועדון והן עבור עולם הכדורגל בסיום העונה, ברצלונה עומדת בפני רגע מכריע של התבוננות פנימית. המשימה שלפניהם היא לא רק מינוי מאמן חדש; מדובר בשינוי עמוק במדיניות המועדון כדי למנוע צניחה לבינוניות המוכרת לאוהדי הכדורגל עם דוגמאות כמו מילאן וליברפול (שצמחה חזרה בזכות קלופ) בדור האחרון. המסע של ברצלונה קדימה דורש מנהיג שיכול לחשוב מחוץ לקופסה, במיוחד כשהמצב הכלכלי הקשה של המועדון מכביד על שדרוג הסגל לפחות בחלון העברות הקרוב. המאמן החדש יצטרך להיות מיומן בשחרור הכישרון החבוי בסגל, שחיוני להחזרת מעמדה של ברצלונה כמעצמה בכדורגל האירופי בשני העשורים האחרונים. תקופת מעבר זו היא יותר מחיפוש אחר מאמן חדש; זו הזדמנות עבור ברצלונה לאמץ את השינוי ולסלול את הדרך לחזרה לגדולה, תוך התבססות על ההיסטוריה המפוארת שלה כקרש קפיצה בחזרה לצמרת האירופית.

טיאגו מוטה (בולוניה)

בעולם הכדורגל, שבו הגבול בין הצלחה לאלמוניות דק מאוד, טיאגו מוטה יוצר סיפור מוזר למדי בבולוניה. לאחר ששיחק במרכז השדה עבור קבוצות כמו ברצלונה, אינטר, אתלטיקו מדריד ופ.ס.ז’, מוטה החליף את נעליו בלוח טקטי, והביא איתו אוצר של חדשנות טקטית. המעבר שלו מכיבוש המגרשים היוקרתיים ביותר של אירופה לניווט בולוניה הצנועה, מועדון שאורב לעתים קרובות בשולי הסרייה א’, הוא לא רק שינוי קריירה – הוא מהפך, במיוחד עבור מועדון שנהנה כעת מאחת מעונות השיא שלו בזכות מאמנו. הידע האסטרטגי של מוטה, שהושפע רבות ממאמנים אמיצים כמו מרסלו ביילסה, הפך את ה”רוסו-בלו” להפתעה הבלתי צפויה של הסרייה א’.

הוא אימץ סגנון משחק שמשלב שליטה בכדור עם משחק לחץ גבוה, וגרם לבולוניה להביט אל מקום בליגת האלופות, מחשבה שהייתה מצחיקה בעונה שעברה. לב תוכנית המשחק של מוטה הוא הגיוון והגמישות.

הנטייה שלו למערכים לא שגרתיים, זוכרים את מערך ה-2-7-2 שגרם לכולם לגרד את הראש במהלך הקדנציה שלו כמאמן הנוער של פ.ס.ז’? העונה, בולוניה מדלגת בין 4-2-3-1 ל-4-3-3 בהתקפה, ואז מצופפת בהגנה למערך 4-4-2, ובכך מפגינה את יכולת ההסתגלות שלה כאילו מדובר בזיקית בשטח.
הרבגוניות הטקטית הזו מעוררת סקרנות לגבי האופן שבו מוטה עשוי להוביל בברצלונה, על רקע שמועות על מעברו לקטאלוניה. בהתחשב בהיסטוריה של ברצלונה, השקוע בנטייה לטפח כישרונות מקומיים, מוטה נראה כמו רוח טובה. האמונה שלו באיזון קבוצתי בין משימות התקפיות והגנתיות מהדהדת את הדרך של בארסה.

בנוסף, שש השנים שלו כשחקן בקאמפ נואו מעניקות לו ידע מקדים על ה-DNA של המועדון. בולוניה של מוטה, עם חשיבות המיקום על המגרש והמעברים המהירים שלה, משקפת היבטים שברצלונה פיתחה מימי הטוטאל פוטבול, כשהיא ממוקמת במקום ה-3 בליגה במספר מסירות מפתח למשחק ושולטת בכדור 59% מהזמן בכל משחק בממוצע. הכישרון שלו לעצב קבוצה שהיא גם רגועה עם הכדור וגם אגרסיבית בלעדיו, יכול להיות בדיוק מה שברצלונה צריכה.

תחת חסותו של מוטה, שחקנים כמו ג’ושוע זירקזי וריקרדו אורסוליני (9 שערים כל אחד) פרחו, מה שמדגיש את יכולתו לשלב שחקני נוער עם ניסיון – סימן ההיכר של ברצלונה, ועובדה זו מגובה בכך שבולוניה כיום מחזיקה בסגל השלישי הכי צעיר בסריה א’ (24.9). בעוד ברצלונה מנסה לשמור על מעמדה בכדורגל האירופי, הטקטיקה הנועזת של מוטה והאמונה בחופש יצירתי יכולות להיות משב רוח רענן שהיא זקוקה לו. הרזומה הגבוה שלו כשחקן ומאמן, בשילוב עם הנכונות לערבב בין הדברים, הופכים אותו לפרוספקט מפתה עבור הבלאוגרנה. אבל, כמו תמיד, יש את המלכוד.

מיזוג החזון של מוטה עם המורשת של ברצלונה ייקח זמן וסבלנות, מצרך נדיר בכדורגל של היום, במיוחד עבור מועדון במצבה הנוכחי של ברצלונה. עם זאת, מסעו של מוטה מרמז שהוא מוכן לאתגר. בעוד חרושת השמועות מפיצה ספקולציות לגבי עתידו, דבר אחד ברור כשמש: הגישה של טיאגו מוטה לכדורגל עוסקת בחדשנות ואומץ לא פחות מאשר בהצלחה. בין אם ינחת בברצלונה או בכל מקום אחר, הקדנציה שלו בבולוניה כבר ביססה אותו כאחד הפרוספקטים המלהיבים ביותר של עולם האימון. בספורט שמעלה על נס את השילוב של אומנות ואסטרטגיה, מוטה מתגלה כוירטואוז, שעומד להצית מחדש את הלהבה של אחד המועדונים המפורסמים באירופה ואולי להחליף מהכחול-אדום של האיטלקים אל הכחול-אדום של הקטאלונים

האנזי פליק (ללא קבוצה)

עלייתו המהירה של האנזי פליק מהצללים אל אור הזרקורים, במיוחד בתקופה שלו בבאיירן מינכן, נראית כמו תסריט שובר קופות. הקפיצה שלו מכיסא העוזר למוח מאחורי זכיית הטרבל ההיסטורית של באיירן מדגישה את כישרון האסטרטגיה והמנהיגות שלו. בזמן שברצלונה מחפשת מאסטרו שינווט אותה חזרה לשיאה, פילוסופיית הכדורגל של פליק מציגה טיעון חזק לגיוסו. פליק, כאשר נכנס לתפקיד המאמן בבאיירן, נתקל בקבוצה שבקיאה במערכי 4-3-3 ו-4-2-3-1.

המסירות הבלתי מעורערת שלו ל-4-2-3-1 הפכה את ההתקפה של באיירן למחזה, עם ממוצע של 2.97 שערים למשחק בכל הקדנציה שלו בבוואריה, ומיתגה את טביעת האצבע הטקטית שלו כאחד המאמנים הגדולים של העשור האחרון כשהוא מוביל את הקבוצה ל-70 נצחונות מתוך 86 משחקים (היחיד שמחזיק בנתונים טובים יותר משלו הוא לא אחר מאשר פפ גווארדיולה). הגישה הזו, שהופכת את המגנים לשחקנים התקפיים, משתלבת היטב עם הרומן של ברצלונה של משחק מיומן ואנרגטי, ורומזת שפליק עשוי להיות החתיכה החסרה בפאזל של הבלאוגרנה.

בלב התוכנית של פליק נמצא צמד הקשרים קימיך וגורצקה, עמודי התווך של באיירן. קימיך, אמן בניהול משחק, מוצא פתחים להנעת כדור, ומאפשר למגינים להצטרף להתקפה בקלות. גורצקה, לעומת זאת, משמש כמאסטרו במרכז השדה, ודואג למסירות מעבר דומיננטיות באזור ההתקפה. דינמו הקישור הזה, עם שחקנים כמו פדרי, פרנקי וגאבי, ומהדהד את ימי ההצלחה של ברצלונה, יכול להיות הניצוץ לרנסנס יצירתי בקאמפ נואו. באיירן של פליק הציגה מערך התקפי של 3-1-4-2, הגבירה את נוכחותה והעמיסה שחקנים בצד היריבה על המגרש, והפגינה את כושר ההמצאה ההתקפי שלה הכישרון של ההגנה למסירות ארוכות ומדוייקות, יחד עם הריצות של המגנים לאורך הקו, משקפים את המשחק הרחב בו מצפים אוהדי בארסה לראות מתחילת העונה. יתר על כן, הכישרון של פליק למנף את חוזקות השחקנים – כמו המיומנות של גנאברי לחתוך פנימה מהאגף ופינוי השטחים של לבנדובסקי – יכול להזריק מרץ למדחפים הקדמיים של ברצלונה. עוד שחקן שפרח מחדש תחת פליק, הוא תומאס מולר שחווה מעין לידה מחודשת בקריירה אצלו, ושגשג כמספר 10, תפקיד שיכול להציע לברצלונה שיטות חדשות לפירוק הגנות.

בנוסף, באיירן של פליק זכתה לשבחים על משחק לוחץ שנשען על תיאום קבוצתי כדי להחזיר במהירות את הכדור – תכונה שברצלונה שואפת לשלוט בה כבר שנים. מבחינה הגנתית, העדפתו של פליק לקו גבוה, בחיזוק קשרים ומגנים זריזים, עשויה לשפר את משחק ההגנה הבינוני של ברצלונה. חיבתו למסירה מהירה ולהתקפות נגד מהירות משתלבת עם הסגנון היוזם שברצלונה מבקשת להחיות. פילוסופיית האימון של האנזי פליק, המתאפיינת בוורסטיליות טקטית (השתמש ב-5 מערכים שונים לאורך הקדנציה בבאיירן, דבר שהוא לא אופייני למועדוני צמרת בדרך כלל), לחץ אסרטיבי ותיאום התקפי-הגנתי מאוזן ודומיננטי, משרטטת תוכנית לתחייה המחודשת של ברצלונה. יכולת ההסתגלות שלו והתובנה שלו לגבי דינמיקת השחקנים הופכות אותו למועמד מוביל למנהיג התחייה המחודשת של ברצלונה.

עם פליק בראש, ברצלונה יכולה לצפות להתעוררות שתצית מחדש את המשחק הקסום והדומיננטי שהיה סימן ההיכר שלה במשך דורות ולהחליף את הטיקי-טאקה המפורסם בפליקי-פלאקה האימתני. ומי יודע, אחרי שבליברפול הבינו את השיטה, אולי הגיע זמנה של ברצלונה להיוולד לעידן חדש תחת מאמן גרמני שהשאיר חותם בכדורגל האירופי.

מיגל סאנצ’ס (ג’ירונה)

בעידן פוסט מסי ורונאלדו המתפתח מחדש של הכדורגל הספרדי, מיגל סאנצ’ס מוניוס, המכונה מיצ’ל, יוצר לעצמו שם כמוח טקטיקן מהדור החדש. הקדנציה שלו בג’ירונה היא לא פחות מאגדה, בה הפך קבוצה שרבים חזו לה ירידת ליגה, למועמדת לאליפות ספרד ואף הציב אותה למשך תקופה בפסגת הלה ליגה לראשונה בהיסטורית המועדון בת 93 השנים. כעת, עולם הכדורגל כבר מדבר על כך: האם מיצ’ל יכול להיות האדריכל שברצלונה צריכה כדי לעצב את תור הזהב הבא שלה?

האסטרטגיה של מיצ’ל בג’ירונה הייתה שילוב של תעוזה ואומנות, והפכה את הקבוצה לאחת מבעלות הכישרון ההתקפי של הכדורגל הספרדי. תחת הדרכתו, ג’ירונה לא רק החזיקה בכדור כמעט מכל יריבותיה, אלא גם תרגמה את זה לכיבוש שערים, עם ממוצע של יותר משני שערים למשחק ושנייה לריאל מדריד בכיבוש שערים עם 52 בזמן שאלופת אירופה עם שער אחד יותר. הכישרון הזה להבנה מעמיקה של הניואנסיים בכדורגל נראים תפורים במיוחד לאתוס המפורסם של ברצלונה של דומיננטיות במשחק. ברצלונה, מועדון עם שם נרדף לרף גבוה של מצוינות טקטית, יכולה למצוא בפילוסופיה של מיצ’ל את התרופה המושלמת לצרות האחרונות שלהם. תוכנית המשחק שלו היא שילוב הרמוני של סגנון הטיקי-טאקה האגדי, ודוגלת בהנעת כדור ללא הפסקה (שליטה בכדור ממוצעת של 56%), מיקום השחקנים ללא הכדור, וחממה לטיפוח כישרונות מהמגרשים המקודשים של לה מאסיה.

הקדנציה של מיצ’ל בג’ירונה הראתה את הכישרון שלו לשחרר את היכולת החבויה של הסגל עם אסטרטגיות שמשנות את המשחק – יכולת שברצלונה זקוקה לה מאוד בשלב הנוכחי. מיצ’ל שאב השראה מענקיות כדורגל עולמיות כמו מנצ’סטר סיטי, קבוצת האם של ג’ירונה, והפגין חוש חד לשילוב נוקשות הגנתית עם חופש התקפי. ארגז הכלים הטקטי שלו, שכולל מערכים חדשים לנו כצופים, כמו 3-1-6 בהתקפה, והיכולת להפוך מ-4-3-3 ל-3-4-3 באמצע המשחק, מציעה תוכנית שיכולה להצית מחדש את הניצוץ של ברצלונה. הגישה שלו, שמטרתה ליצור חוסר סימטריה כדי לנצל את בלבול היריבה, משקפת את כושר ההמצאה שנראה בעידן פפ גווארדיולה ויכולה להעניק שכבה חדשה של ריגוש למשחק של ברצלונה. בג’ירונה, הכישרון של מיצ’ל לנצל את הרוחב של המגרש (שני שחקני הקו שלו, סאביו וקוטו, שניהם המבשלים המצטיינים של הקבוצה, ושניהם שייכים היום למנצ’סטר סיטי) ולהתאים את צורת קבוצתו לשליטה בכדור מתיישבת היטב עם אבני היסוד הפילוסופיות של ברצלונה. הקבוצות שלו, שהתאפיינו במעברים מהירים דרך האגפים ובמערכים ממושמעים אך מגוונים, יכלו למנף את מרץ הנעורים של ברצלונה לסגנון מחודש הן התקפית והן הגנתית.

הישגיו של מיצ’ל בג’ירונה, שעוצבו בתקציב זעום, מדגישים את יכולתו למקסם את פוטנציאל שחקניו. תכונה זו חיונית עבור ברצלונה, שבה שילוב של איכות כוכבים עם כישרונות עולים הוא המפתח, במיוחד כאשר משברים פיננסיים מרחפים מעל המועדון. החוש הטקטי שלו, יחד עם הבנה של נוף הכדורגל הספרדי, מציבים אותו כבחירה מרתקת לעמוד על הקווים בקאמפ נואו. בעוד ברצלונה מבקשת לגלות מחדש את זהותה ולקחת בחזרה את כס המלוכה שלה בכדורגל האירופי, מיצ’ל מתגלה כמגדלור של התחדשות טקטית ומסורת. מותג הכדורגל שלו עשוי לעורר מחדש את הגעגועים בקרב האוהדים לסגנון משחק מימים עברו. עם מיצ’ל בכיסא המאמן, ברצלונה יכולה למצוא איזון הרמוני בין המורשת המפוארת שלה לבין עתיד מזהיר ומנצח, ולהבטיח שהמורשת של המועדון בפנתיאון הכדורגל לא רק תחזיק מעמד בטווח הקצר אלא תפרח מחדש לטווח הארוך.

3 תגובות
 1. אלון פיאלקוב כותב

  כתבה נהדרת ירדן! היה מרתק לקרוא על כל האופציות למאמן שעומדות בפני ברצלונה…

 2. סבסטיאן הלר כותב

  אחלה כתבה !
  לא משנה מה אנחנו נקום ונחזור כמו שמצופה מהמועדון הגדול בעולם.

  ויסקה !!!!

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  כתבה מדהימה

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן