מתחת לכל הציפיות | צרפת סוערת ביום שאחרי ההדחה מהיורו

הקהל, הפרשנים והעיתונאים תוקפים, ואף אחד לא נותן תשובות: צרפת גועשת ביום שאחרי ההפסד לספרד בחצי גמר היורו, ואין אחד שמוגן מפני הביקורות

צרפת נפרדה אמש מיורו 2024 אחרי הפסד 2:1 ל’אדומה הרוקדת’ – נבחרת ספרד של לואיס דה לה פואנטה. למרות שעלתה ליתרון מוקדם משער של קולו מואני, הספרדים הפכו את התוצאה מהר, ומעמדת הפיגור ראינו מצרפת את אותה מגבלה שחזרה על עצמה כל הטורניר – היא פשוט לא מסוגלת לתקוף.

לא חלפו דקות משריקת הסיום באליאנץ ארנה והביקורות כלפי כל המשלחת החלו לזרום, כשבראש הפירמידה, הקפטן קיליאן אמבפה.

לאמבפה לא היה טורניר טוב בלשון המעטה. החלוץ שהגיע לגרמניה עם אנרגיות מחודשות כשחקן ריאל מדריד לא הראה אפילו רבע מהיכולת האדירה לה הוא מסוגל, וב-6 משחקים בישל שני שערים וכבש אחד בלבד, וגם הוא מהנקודה הלבנה!

ב’ל’אקיפ’ הצרפתי הכותרת שהתנוססה הבוקר הייתה “המסכה הוסרה”. ב’יורוספורט’ כתבו: “יורו מהגיהנום של אמבפה” והעניקו לכוכב ציון 4 בלבד עבור ההופעה שלו.

‘RMC’ היו נחרצים יותר, ואף הפרשן דניאל ריולו אמר לאחר המשחק כי “הקונספציה שאפשר לבנות את הנבחרת סביב אמבפה קרסה סופית. זה לא עובד, ואי אפשר לבנות על זה יותר לעולם. ‘בעיית אמבפה’ גדולה ממה שחשבנו. הרמה שהוא הציג בטורניר הזה מדאיגה מאוד.”

למרות שהיכולת לא הייתה שם לאורך כל הטורניר, בתור המנהיג והאיש עם סרט הקפטן על הזרוע, אמבפה לא ברח מהאחריות ובסיום המשחק נשא נאום קצר לתקשורת ואמר: “לא צריך לסבך את הדברים – בכדורגל או שאתה טוב, או שאתה רע. בטורניר הזה הייתי רע. היורו הזה הוא כישלון אישי שלי. רציתי להיות אלוף אירופה, אבל עכשיו אצא לחופשה, אנוח קצת, ובטוח שזה יעשה לי טוב. אתחיל להתכונן לקראת החיים החדשים שמצפים לי. יש לי עוד הרבה מה להשיג. אני אנסה לחזור חזק מאוד, היורו שלי היה כישלון.”

האיש הנוסף אליו נורו החצים היה מאמן הנבחרת הצרפתית, דידייה דשאן. אין עוררין על ההישגים של הטריקולור תחת דשאן – גמר יורו 2016, אלופי העולם ב-2018 וסגניהם של ארגנטינה ב-2022. אך בטורניר האחרון, הכדורגל הצרפתי היה פשוט מאכזב והאשם העיקרי בכך הוא המאמן. בסיום המשחק אמר דשאן לתקשורת: “אני לא מתכוון להעביר את האחריות הלאה, אני האשם. התמודדנו מול נבחרת חזקה וניסינו לעשות את המיטב עם מה שיש לנו. לא היינו מספיק יעילים. לא הצלחנו להציג את היכולת שציפיתי שנציג, אך ניסינו עד הסוף. אני לא אגיד שהשחקנים שלי לא נתנו הכל, אבל לא כולם שיחקו ב-100% מהיכולת שלהם ביורו הזה מכמה סיבות.”

למרות שלקח אחריות בסיום המשחק, ההאשמות לא איחרו לבוא – ב’אס’ הספרדי תקפו את המאמן וכתבו “דשאן היה צריך לסיים את תפקידו אחרי גמר המונדיאל מול ארגנטינה בקטאר. הנשיא של ההתאחדות, נואל לה גרט, האריך לו חוזה ובהמשך פוטר, אך דשאן נותר עם חוזה עד 2026. הנבחרת הראתה בטורניר סימני תשישות ולדשאן פשוט לא הייתה תוכנית ב’. גם אם מדובר באגדה, בסופו של דבר יש לזה השלכות.”

ספורט 365 הוסיפו: “בניתוחים על דשאן, רבים מוצאים עבורו תירוצים ומזכירים את היכולת הגרועה של השחקנים. אבל מי בוחר אותם ומרכיב את ה-11 הפותחים אם לא המאמן? בשלב מסוים הוא יצטרך לתת דין וחשבון על עיסת הכדורגל שהוצגה ביורו הזה.”

“כבר 12 שנים שהוא שומע אנשים אומרים לו ללכת, אבל הפעם זו התרעת אמת – עשית מספיק, לך הביתה, לך תנוח ותשתזף בשמש במונאקו, רק תשחרר אותנו ותמשיך הלאה.” אמר דניאל ריולו העיתונאי הבכיר, ואפילו אנטואן גריזמן, אחד מכוכבי הנבחרת הצטרף למבקרים ובריאיון שלאחר המשחק ביקר את מאמנו: “התחלתי פחות טוב, זה נכון, אבל דווקא כשהתחלתי להרגיש טוב יותר, נשלחתי לספסל. אני מודה, אני לא מבין את זה.”

בעקבות הכישלון, גוברים בצרפת הקולות שקוראים להתיר את חוזהו של דשאן, ולמנות מאמן חדש שיצעיד את צרפת אל דרך חדשה – לקראת מונדיאל 2026.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן