נבחרת בלי סמבה | ברזיל מאכזבת בפתיחת ה’קופה אמריקה’

נבחרת ברזיל תפגוש הלילה 04:00 (שעון ישראל) את נבחרת פרגוואי למשחק השני במסגרת שלב הבתים של ה'קופה אמריקה' 2024 כשהיא חייבת ניצחון

נבחרת ברזיל הפכה עם השנים לשם נרדף לכדורגל היפה, השמח, ובעיקר כנבחרת אימתנית עם שלל כוכבים שזוללת תארים.

אך מאז אותה הזכייה בגביע העולם בשנת 2002, הנבחרת שהיא כמובן שיאנית הזכיות במונדיאל עם 5 גביעים והזוכה בקופה אמריקה 9 פעמים, לא הצליחה להניף את התואר הגדול ביותר בכדורגל, והסתפקה בשתי זכיות ב’קופה אמריקה’ בשנת 2007, ובשנת 2019.

לאחר שבטורניר ה’קופה אמריקה’ האחרון שנערך על אדמת ברזיל בשנת 2021 הפסידה הנבחרת בגמר מול הקהל הביתי במרקאנה, נגד לא אחרת מאשר היריבה המרה נבחרת ארגנטינה, נבחרת ברזיל הגיעה לטורניר ה’קופה אמריקה’ בארה”ב עם ציפיות גבוהות.

לסלסאו הסגל היקר בתחרות, ולמרות שניימאר, הכוכב הכי גדול של ברזיל, ומלך שערי הנבחרת בכל הזמנים יש לומר עם 79 כיבושים, שוב פצוע ואינו נכלל בסגל, העונה האדירה של ויניסיוס ג’וניור במדי ריאל מדריד, בהחלט גרמה לאוהדי הנבחרת הברזילאית לתלות בו את התקוות להוביל את ברזיל אל הגביע, כשלצידו נמצאים חברו לקבוצה רודריגו, וחברו העתידי לריאל מדריד, הכוכב העולה אנדריק.

נבחרת ברזיל הוגרלה אל בית ד’ בתחרות שכולל את קולומביה, פרגוואי, וקוסטה ריקה, כשעל הנייר היא צפויה לסיים במקום הראשון.

אך במשחק הפתיחה, הנבחרת מארץ הסמבה נראיתה רע מאוד, וממש לא הזכירה את השם הגדול שנבנה לה לאורך ההיסטוריה.

ברזיל פגשה למשחק הראשון ב’קופה’ את נבחרת קוסטה ריקה באינגלווד, קליפורניה, כשיריבתה היא למעשה הנבחרת החלשה ביותר בבית.

רק לשם השוואה, סגל השחקנים הברזילאי אל ה’קופה אמריקה’ שווה 1.27 מיליארד אירו, מקום ראשון בטורניר, בעוד ששווי שחקני נבחרת קוסטה ריקה הוא 21.93 מיליון אירו בלבד – מקום 15 מתוך 16 נבחרות כשהיא מקדימה רק את בוליביה (14.58 מיליון אירו).

הסלסאו שמציגים יכולת רעה מאוד לאורך שלבי המוקדמות של המונדיאל, ונמצאים במקום ה-6 בבית הדרום אמריקאי עם שני ניצחונות בלבד, קיוו לפתוח את הטורניר היוקרתי בארה”ב, עם יכולת הרבה יותר משכנעת.

שחקניו של דוריבל ג’וניור שזהו משחקו הראשון שלו בטורניר גדול על הקווים של נבחרת ברזיל, שלטו בכדור במשחק, עם 74% החזקה בכדור, 19 איומים אל השער, אך רק 3 מהם הגיעו למסגרת, ורשמו 1.71 שערים צפויים כשהם מגיעים רק למצב מסוכן אחד אל מול השער של קוסטה ריקה, שאיימה על השער של אליסון רק פעמיים, בהם לא מצאה את המסגרת כלל, אך בכל זאת חילצה נקודה יקרה מהסלסאו.

הברזילאים תקפו בעיקר מהאגפים, כש-72% מההתקפות שלהם הגיעו מהכנפיים. שחקני הנבחרת חיפשו בעיקר את ויניסיוס ג’וניור שפתח באגף שמאל, אך אלוף אירופה הטרי עם ריאל מדריד, היה במשחק לא אופייני לו כלל. ויני נגע בכדור 44 פעמים, רשם 0 איומים על השער, ו-0/4 בנסיונות הדריבל שלו במשחק, כשהוא מקבל שמירה צמודה משחקני קוסטה ריקה, ובכל רגע שקיבל את הכדור שני שחקנים מיד עטו לסגור אותו מכל כיוון.

גם ראפיניה שפתח באגף שמאל ממנו הגיעו 38% מההתקפות של נבחרת ברזיל רשם משחק פושר, כשביצע דריבל אחד מוצלח בלבד, מנסיון אחד, ורשם שני איומים אל השער. ראפיניה וויניסיוס הוחלפו בדקות ה-70 וה-71, וגם אנדריק הכוכב הצעיר שעלה מהספסל, לא השפיע על המשחק כשרשם ב-19 דקות רק 5 נגיעות בכדור, ואיום אחד אל השער.

נקודת האור של נבחרת ברזיל בחילופים הייתה, סאביו, שחקנה בן ה-20 של ג’ירונה, שנכנס כמחליף והחייה מעט את המשחק של ברזיל, רשם ב-20 דקות משחק 31 נגיעות בכדור, 2 איומים אל השער, ו-5/8 דריבלים מוצלחים (63%), והיה נראה כי הוא מנסה להעיר את החברים שלו בצהוב.

ברזיל הצליחה גם לעלות על לוח התוצאות משער של מרקיניוס בדקה ה-33, אך השער נפסל בטענת נבדל, והסלסאו פתחו את הטוניר בתיקו 0:0 מאכזב, נגד הנבחרת החלשה ביותר בבית, ואחת הנבחרות החלשות בטורניר כולו, אותה ניצחה בכל ששת המפגשים האחרונים בינהן.

 

על פי הנתונים המוצגים, ניתן לראות כי נבחרת ברזיל (בצהוב) הייתה הנבחרת הדומיננטית בהרבה, והכתיבה את הקצב לאורך כל שלבי ההתמודדות, אך לא הצליחה למצוא את הרשת של קוסטה ריקה, ולהכריע את המשחק.

הביקורות כמובן לא איחרו להגיע, ובברזיל קטלו את הנבחרת. אמרו שאין תשוקה, שאין מנהיג ושהנבחרת של דוריבל ג’וניור היא אחת החלשות שהסלסאו הציגו בשנים האחרונות. עם האוהדים והעיתונאים הברזילאים, אין מה להתווכח. במדינה בה שיחקו פלה, ריבאלדו, רומאריו, רונאלדיניו, רונאלדו, קאקה, אדריאנו, קאסמירו, ניימאר ועוד רבים אחרים, קשה לקבל נבחרת חלשה, שלא נראית כפייבוריטית לזכייה בגביע. ברזיל נראתה אבודה על הדשא נגד קוסטה ריקה, והיה נראה שלנבחרת אין מנהיג שייקח את האחריות עליו. בתקשורת במדינה אמרו כי רונאלדיניו צדק כשטען לפני פתיחת המשחקים שהוא אינו מתכוון לצפות במשחקי הנבחרת ואמר “זהו רגע עצוב למי שאוהב כדורגל ברזילאי. קשה למצוא את הכוח לצפות במשחקים. זו אולי אחת הקבוצות הגרועות בשנים האחרונות, אין לה מנהיגים מכובדים, רק שחקנים ממוצעים לרוב. אני עוקב אחרי כדורגל מאז שהייתי ילד, הרבה לפני שחשבתי להיות שחקן, ומעולם לא ראיתי מצב גרוע כמו זה. חסרה אהבה לחולצה, חסרה נחישות והכי חשוב: כדורגל.” 

מי שיצא להגנת הנבחרת היה דווקא הכוכב הפצוע ניימאר, שלא הסתיר את תסכולו כאשר צפה בחבריו מהיציע:

“לעולם לא תבינו” אמר מלך שערי הסלסאו בכל הזמנים, “מי שלא על המגרש וחושב שהוא מבין, הוא לא. כשאתה על המגרש אתה תמיד מנסה לעשות את הטוב ביותר, יש ימים בהם שום דבר לא עובד ויש גם דברים בהם הכל בסדר. כשחקן כדורגל אתה מקבל ביקורת כל הזמן, שופטים אותך על כל מסירה, על כל בעיטה ועל כל החלטה. ולמה זה? בגלל שכל מי שמשחק בנבחרת רוצה לייצג את ברזיל, כולם חולמים”. ניימאר המשיך: “מי שמסתכל מבחוץ חושב שהוא מבין, וזה נורמלי, אבל מי שלא נמצא על המגרש לא יכול להבין. הפעם הגיע הזמן שלי לתמוך מהצד, מלא בייסורים ובהרגשה שהשער יגיע. אנחנו ממשיכים הלאה, בואו נתאמן ונשתפר לקראת המשחק הבא”.

ולקראת המשחק הבא, נבחרת ברזיל תפגוש הלילה ב-04:00 (שעון ישראל) בנבדה את פרגוואי למחזור השני בבית ד’. הסלסאו חייבים ניצחון, וכל תוצאה אחרת שלא לדבר על הפסד, תסבך אותם מאוד במשימת ההעפלה אל רבע הגמר. לפרגוואי הסגל התשיעי היקר ביותר בטורניר – 134.35 מיליון אירו, כשהכוכב הגדול ביותר של הנבחרת הוא מיגל אלמירון, שחקנה של ניוקאסל, ששויו מוערך בכ-20 מיליון אירו. פרגוואי היא משוכה הרבה יותר קשה מקוסטה ריקה. אך הברזילאים יכולים להיות מעודדים מהסטטיסיקה, כאשר בחמשת המפגשים האחרונים בין הנבחרות, ברזיל לא הפסידה ורשמה רק תוצאת תיקו אחת.

בפעם האחרונה ששתי הנבחרות נפגשו במסגרת ה’קופה אמריקה’, הייתה בשנת 2019 אז הסלסאו הדיחו בדרך לזכייה בגביע את פרגוואי בשלב רבע הגמר, עם ניצחון 4:3 בפנדלים, כאשר הפעם האחרונה בה הפרגוואים גברו על ברזיל, הייתה גם כן במסגרת רבע הגמר של ה’קופה אמריקה’, שנערכה בצ’ילה בשנת 2015, אז ניצחה פרגוואי את ברזיל 4:3 בדו קרב פנדלים גם כן בשלב רבע הגמר, והדיחה אותה מהתחרות.

בסהכ נפגשו ברזיל ופרגוואי ל-82 משחקים לאורך ההיסטוריה כשברזיל ניצחה 50 משחקים, פרגוואי 13, ועוד 19 מפגשים הסתיימו ללא הכרעה במאזן שערים כולל של 186-75 לטובת הברזילאים.

בברזיל יודעים שהם חייבים ניצחון נגד פרגוואי, וכל תוצאה אחרת פשוט לא תתקבל, כאשר במחזור הסיום ממתינה לה נבחרת קולומביה החזקה שפתחה את הטורניר עם ניצחון 2:1 נגד הפרגוואים. הסלסאו לא עברו את שלב הבתים ב’קופה אמריקה’ רק פעמיים לארוך ההיסטוריה. זה קרה בטורניר בשנת 1987 שנערך בארגנטינה, אז היו 3 נבחרות בכל בית כשרק אחת מעפילה, ובפעם האחרונה שברזיל לא עברה את שלב הבתים, הייתה בטורניר בשנת 2016, שנערך גם כן בארה”ב, אז סיימה במקום השלישי בבית אחרי אקוודור ופרו.

לאחר הטורניר בארה”ב הברזילאים אירחו את ה’קופה’ של שנת 2019 וזכו בגביע עם ניצחון 3:1 בגמר נגד פרו, כשהם מדיחים את ארגנטינה ומסי בחצי הגמר, ובטורניר הקודם אותו אירחו גם כן, הגיעו הברזילאים אל הגמר הגדול ב’מרקאנה’, שם איכזבו את הקהל הביתי עם הפסד 1:0 בגמר נגד ארגנטינה, שהפכה לנבחרת הראשונה בהיסטוריה שהיא אינה נבחרת ברזיל, שזוכה ב’קופה אמריקה’ על אדמת ברזיל.

כדי ש’הקופה אמריקה’ 2024 בארה”ב לא תיזכר בארץ הסמבה כאחד הטורנירים המביכים בהיסטוריה של הנבחרת הלאומית, ותצטרף אל הטורנירים של שנת 1987, ו-2016, שחקני הנבחרת חייבים להראות יכולת טובה יותר, ובראשם ויניסיוס ג’וניור, שרבים טענים כי הוא השחקן הטוב ביותר בעולם כיום, צריך להוכיח לעם הברזילאי כי בהיעדרו של ניימאר, הוא השחקן הראוי להוביל את אחת הנבחרות הכי לחוצות ומעוטרות שיש, בדרך אל זכייה בגביע ה’קופה אמריקה’ 2024.

5 תגובות
 1. ולדימיר המילאנזי כותב

  נבחרת גרועה גם ויניסיוס פריים לא יעזור לה, אין קישור אין הגנה נורמאלית וגם בהתקפה לא מי יודע מה…נבחרת שמ2006 בתהליך גסיסה איטי ועקבי.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

  מביישים את אומת הכדורגל הגדולה בעולם

 3. מיכאל קוכמן כותב

  אני מאמין שויני יסחוב אותם עד הסוף
  קולומביה ואורוגוואי גם מאיימות וגם אלופת העולם כמובן!

  1. זיזו כותב

   אחי אם ויני סוחב אותם לזכיה הוא חייב לקבל כדור זהב על העונה הזאת

   1. מיכאל קוכמן כותב

    שמע את ויניסיוס האדם אני לא מחבב אבל ויניסיוס השחקן הוא תופעה ואחד הטובים ומגיע לו לזכות אני איתך ובטח אם הוא זכה בקופה עם ברזיל של טלאים.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן