סיטי ועוד 19 | האם הפריימר ליג בדרך להפוך ל”ליגת חקלאים”?

הפרמייר ליג האנגלית כבר מזמן ידועה בתחרותיות שלה, כאשר האוהדים האנגלים מתגאים באמונה שמספר קבוצות יכולות להתחרות על התואר בכל עונה. עם זאת, הדומיננטיות של מנצ’סטר סיטי תחת פפ גווארדיולה בשנים האחרונות עוררה חששות כי הליגה עלולה לאבד את היתרון התחרותי שלה על פני הליגות האחרות באירופה, ממה שעלול להפוך למה שמכונה “ליגת האיכרים”.

מהי “ליגת איכרים”?
“ליגת האיכרים” הוא כינוי גנאי המשמש לתיאור ליגת כדורגל הנתפסת כחסרת תחרות, בה קבוצה אחת או שתיים לכל היותר שולטות באופן עקבי. מונח זה לפעמים מצביע על כך שהשחקנים בליגות כאלה אינם באיכות גבוהה, ולעתים קרובות רומז בהומור שהם חקלאים מקומיים ולא ספורטאים מקצועיים. הליגות המתויגות כך כוללות את הליגה הראשונה בצרפת, הנשלטת על ידי פריז סן ז’רמן, ואת הבונדסליגה הגרמנית, שם זכתה באיירן מינכן ב-11 אליפויות רצופות, לפחות עד העונה האחרונה.

בעשור האחרון, זכתה פ.ס.ז’ ב-9 מתוך 11 אליפויות ליג 1, והנחיתה כוכבים וכישרונות בעזרת הכוח הכלכלי שלה. למרות אתגרים מזדמנים מצד מונאקו וליל, הדומיננטיות של פ.ס.ז’ הפכה לא פעם את הליגה הצרפתית לצפויה מידי. לפני פ.ס.ז’, קבוצות כמו ליון שלטו בליגה עם 7 אליפויות רצופות בתחילת שנות ה-2000.

עד העונה האחרונה, הרצף של באיירן מינכן של 11 אליפויות בונדסליגה ב-12 שנים ממחיש את עליונותה של הקבוצה ה’בווארית’. האסטרטגיה של באיירן לרכוש כישרונות מובילים ממועדוני בונדסליגה יריבים מחזקת עוד יותר את הדומיננטיות שלה. בעוד שבורוסיה דורטמונד בעבר ובאייר לברקוזן של העונה הנוכחית מציבות מדי פעם אתגר, הביצועים העקביים של באיירן מאפילים לעתים קרובות על מועדונים אחרים.

דוגמא נוספת לקבוצה שמשתלטת על הליגה המקומית ניתן למצוא באיטליה. יובנטוס זכתה באליפות הסרייה א’ 9 פעמים ברציפות בין 2011/12 ל-2019/20. למרות שאינטר, מילאן ונאפולי זכו באליפות בשנים האחרונות, תקופת הדומיננטיות של יובנטוס הייתה לסימן ההיכר של הסרייה A. אולם, הזכיות האחרונות של קבוצות שונות בליגה, עם 3 זוכות שונות ב-5 העונות האחרונות, כשאף אחת מהן היא לא יובנטוס, מצביעות על נוף תחרותי יותר. אבל, צל הדומיננטיות של יובנטוס עדיין מרחף באוויר וממתין לשובה של הגברת הזקנה, ונראה שזה רק עניין של זמן עד שהיא תחזור לשלוט באיטליה.

גם בספרד ניתן למצוא את חוסר התחרותיות, אם כי בגרסה יותר מעודנת. ריאל מדריד וברצלונה זכו ברוב תארי הלה ליגה בשנים האחרונות, כאשר רק אתלטיקו מדריד שברה את אחיזתם פעמיים מאז 2004. היריבות בין ריאל מדריד לברצלונה מכתיבה לעתים קרובות את הדינמיקה של הליגה, מה שהופך את האתגרים על תואר של קבוצות אחרות לנדירים ביותר. גם בעונה החולפת אף אחד לא באמת האמין שג’ירונה תצליח לשבור את השליטה של שני המועדונים הגדולים.

ועכשיו נעבור לדומיננטיות של מנצ’סטר סיטי בפרמייר ליג. מאז שפפ גווארדיולה נכנס לתפקיד מאמן מנצ’סטר סיטי ב-2016, המועדון זכה להצלחה חסרת תקדים בזירה המקומית. ניהול הסגל וההברקה הטקטית של גווארדיולה, יחד עם הגב הכלכלי המשמעותי של הבעלים הקטאריים, הביאו לשש אליפויות פרמייר ליג בשבע עונות.בסיום העונה הנוכחית סיטי זכתה באליפות רביעית ברציפות, לראשונה בהיסטוריה של הפריימר ליג. הדומיננטיות הזו מובילה לחששות שהפריימר ליג עלולה לאבד את המוניטין שלה כליגה התחרותית בעולם. שיא ניצחונות רצופים של 18 משחקים כאלו, ושיא נקודות של 100 מתוך 114, הם רק חלק מהשיאים ששברו ה’תכולים’, שלולא השם “מנצ’סטר סיטי” על החולצה – קל היה לחשוב שמדובר בליגת איכרים.

המבקרים טוענים לעתים קרובות כי ההצלחה של מנצ’סטר סיטי נובעת בעיקר מהכוח הכלכלי שלה. המועדון השקיע רבות ברכישת כישרונות מובילים וכוכבים עולמיים, מה שהוביל להאשמות ב”קנייה” של הצלחה, אך הדבר לא נכון בהכרח. אחת הסיבות המרכזיות בשליטה של ה’סיטיזנס’ בליגה האנגלית הוא בניית הסגל של פפ לאורך השנים. עומק הסגל של סיטי מאפשר רוטציה תכופה, שומר על שחקנים רעננים ומוכנים לאתגרים בכל המפעלים. היכולת שלהם להתמודד עם פציעות ועייפות טוב יותר מרוב הקבוצות – נותנת לסיטי יתרון משמעותי.

כשמסתכלים על הוצאות הקנייה בעשור האחרון של מועדונים כמו מנצ’סטר יונייטד (1.8 מיליארד יורו), צ’לסי (2.45 מיליארד), ארסנל (1.38 מיליארד) וליברפול (1.27 מיליארד) רואים שלמרות הוצאות גבוהות הן לא מצליחות באמת לאתגר את האלופה (1.94 מיליארד). יחד עם מבט על ניהול סגל איכותי של קבוצות מחוץ לאנגליה, כמו אינטר שהחזירה את כוחה בליגה המקומית ובליגת האלופות, נראה שלא מדובר אך ורק בעניין כלכלי, אך העניין הכלכלי הוא זה שעשוי גם לעצור את התכולים ממנצ’סטר.

סיטי עומדת בפני חקירה בגין הפרות לכאורה של תקנות הפייר פליי הפיננסי של הפרמייר ליג, כאשר 115 אישומים משנת 2009 עדיין תלויים ועומדים כנגדה. בנוסף, לאחרונה ישנם דיווחים כי ההתאחדות האנגלית מקדמת ברצינות חוקי הגבלות ותקרות שכר, על מנת לצמצם את הפערים בין הקבוצות העשירות לשאר הליגה, ובכך לייצר מחדש את התחרותיות של הליגה.

למרות הדומיננטיות של מנצ’סטר סיטי, מספר גורמים מצביעים על כך שהפריימר ליג נותרה תחרותית מאוד. הפרמייר ליג מתהדרת ברמה גבוהה של כישרון בכל הקבוצות. מועדונים חדשים שעלו מהצ’מפיונשיפ רוכשים כוכבים עולים מליגות דרג ב’ באירופה, ושואפים להימנע מירידת ליגה בכל מחיר על מנת לשמור על הכנסה כלכלית גבוהה כתוצאה מזכויות השידור, מה שמעיד על התחרותיות המוגברת של הליגה בחלק התחתון של הטבלה. קבוצות כמו נוריץ’ סיטי ולידס יונייטד התקשו לשמור על מעמדן בליגה הבכירה, למרות הופעות דומיננטיות בצ’מפיונשיפ.

ליברפול, צ’לסי ולסטר סיטי זכו כולן באליפות בעשור האחרון, אם כי גורלן השתנה משמעותית. למשל, הזכייה המרשימה של לסטר סיטי באליפות ב-2015/16 כאנדרדוג עם יחס של 5000/1, והעובדה שהם מצאו את עצמם בליגה השנייה 6 שנים מאוחר יותר, מדגימה את חוסר הוודאות של הליגה. ניתן לראות זאת גם אצל ליברפול, שלא הצליחה להתברג בין ארבע הראשונות בעונת 2022/23 או צ’לסי שסיימה במקום ה-12 באותה עונה.

קבוצות אנגליות הציגו ביצועים טובים במפעלים אירופיים, כאשר ליברפול (2019), צ’לסי (2021) ומנצ’סטר סיטי (2023) זכו בליגת האלופות בשנים האחרונות. בנוסף, גמר ליגת האלופות ב-2019 וב-2021 היו בין קבוצות אנגליות, אם כי העונה אף קבוצה אנגלית לא הגיעה לשלב הגמר ב-3 המפעלים האירופיים.

כדי לשמור על התחרותיות של הליגה, מועדוני צמרת אחרים כמו ליברפול, מנצ’סטר יונייטד, צ’לסי וארסנל צריכים להיענות לאתגר. ניוקאסל יונייטד, עם גב פיננסי חדש, מהווה גם איום עתידי פוטנציאלי על הדומיננטיות של סיטי. מועדונים אלה חייבים להשקיע בחוכמה ולפתח תוכניות אסטרטגיות כדי לסגור את הפער עם סיטי, כדי להבטיח שהפרמייר ליג תישאר בלתי צפויה.

בעוד הדומיננטיות של מנצ’סטר סיטי תחת פפ גווארדיולה אינה מוטלת בספק, התחרותיות והאיכות הכוללת של הפרמייר ליג נותרו ללא פגע, לפחות בינתיים. מועדוני צמרת אחרים חייבים להציב אתגרים רציניים כדי למנוע מהליגה להפוך לצפויה מדי. הפריימר ליג ממשיכה להיות אחת מליגות הכדורגל המובילות בעולם, ומציעה חוויה לכל צופה בעיקר בזכות הכדורגל האיכותי מאוד שהיא מציגה. עם זאת, כדי לשמור על המשיכה הגלובלית והאופי התחרותי שלה, המועדונים האחרים חייבים לפעול לסגירת הפער ממנצ’סטר סיטי. כישלון בכך עלול להוביל לכך שהפרמיירליג תיתפס כפחות תחרותית, בדומה לליגות שעליהן מתחה בעבר ביקורת. ועד שזה יקרה – הליגה האנגלית תתנהל כסיטי ועוד 19.

1 תגובה
  1. פאבל נדבד 🐐 כותב

    נהנתי לקרוא את זווית הראיה הזאת

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן