סיכום המחזור האחרון בשלב הבתים של אליפות אפריקה

השלב הראשון של האליפות הצבעונית בעולם הגיע לסיומו ואנחנו כאן כדי לסכם את המחזור האחרון בשלב הבתים

המחזור השלישי והאחרון בשלב הבתים הגיע לסיומו ואיתו הנבחרות שעלו לשלב הבא. שלב הבתים בטורניר סיפק לנו הפתעות גדולות בדמות הנבחרות הערביות שהודחו כבר בבתים ונבחרת קטנה כמו מאוריטניה שהעפילה בפעם הראשונה בהיסטוריה שלה לשלב שמינית הגמר. וגם: הנציג הישראלי שלנו הודח וסיים את דרכו בטורניר.

נתחיל עם בית ג’ הבית שבו נמצאת האלופה המכהנת סנגל ביחד עם קמרון, גינאה וגמביה.

ההצגה הכפולה של הבית נפתחה במפגש שבו סנגל האלופה, שניצחה את שני משחקיה הראשונים הגיעה במטרה לסיים מושלמת עם 9/9 ולהגיע לשמינית מהמקום הראשון ולקבל הגרלה יחסית נוחה בשלב הבא. מנגד גינאה חיפשה להפתיע ולנסות לקחת את המקום השני בבית ולקוות למעידה של קמרון. השער הראשון במשחק נכבש בדקה ה-61 כאשר כדור חופשי מושלם של קרפין דיאטה, שחקנה של מונאקו הצרפתית, מצא את ראשו של בלם מכבי חיפה, עבדולאי סק. הבלם לא התבלבל ונגח מקרוב בעוצמה אל הרשת וקבע 1-0 לסנגלים.

עמוק בתוך תוספת הזמן סנגל הכפילה את יתרונה כאשר אילמן אנדייה חלוצה של מארסיי היה במקום כדי לשלוח את הכדור בהתקפה האחרונה אל הרשת. נבחרתו של אליו סיסה רושמת שלב בתים מושלם בדרך לשמינית מהמקום הראשון בבית ומנגד גיניאה עולה לשלב הבא מהמקום השלישי בבית עם 4 נקודות במאזנה.


המשחק השני בבית הפגיש את קמרון שיודעת שהיא חייבת לנצח בכדי להעפיל לשלב הבא ומנגד, התייצבה לה גמביה הקטנה שרצתה לחולל היסטוריה ולהעפיל לשמינית. המשחק התחיל בצורה מנומנמת ובדקה ה-56 קארל טוקו אקמבי חלוצה של קמרון נגח את הכדור פנימה והעלה את הקמרונים ליתרון ראשון במשחק. מכאן התחילה הדרמה הגדולה והמשוגעת. גמביה ביצעה מהפך ענק תוך 13 דקות הפכה ל-2-1 ובמצב הזה היא בשלב שמינית הגמר, אך הסיפור לא נגמר כשבדקה ה-87 שער עצמי של שחקנה של גמביה קבע 2-2 וכעבור ארבע דקות בלבד הצליחה קמרון לעשות את המהפך ולקבוע 3-2 מדהים. הבית המטורף הזה מסתיים לו עם סנגל במקום הראשון, קמרון במקום השני וגינאה במקום השלישי כששלושתן מעפילות לשלב הבא.


בבית ד’ קיבלנו הפתעה גדולה כאשר אלג’יריה, אלופת הטורניר בשנת 2019 עם הכוכב הגדול והקפטן שלה ריאד מחרז, מצאה את עצמה מחוץ לטורניר כבר בשלב הבתים בפעם השנייה ברציפות! מי שניצלה את הטורניר החלש של האלג’יראים הייתה אנגולה שסיימה ראשונה עם שבע נקודות שכללו שני ניצחונות ותיקו. אחריה נמצאת בורקינה פאסו עם ארבע נקודות במאזנה ובמקום השלישי הפתעת הטורניר, נבחרת מאוריטניה הקטנה שהצליחה להעפיל לשלב שמינית הגמר בפעם הראשונה בהיסטוריה של המדינה הקטנה והצנועה הזאת. סיפור מעניין על מאמנה של נבחרת מאוריטניה אמיר אד דין אבדו שבטורניר הקודם בשנת 2021 לקח את נבחרת איי קומורו אל שלב בתים היסטורי וגם איתה הצליח להעפיל לשלב שמינית הגמר ושם זה נעצר, אז המון קרדיט מתוך העלייה המרשימה המפתיעה וההיסטורית הזאת של מאוריטניה שמור למאמנה הצעיר והמוכשר.


גם בבית ה’ קיבלנו נבחרת גדולה שמוצאת את עצמה מחוץ לטורניר כבר בשלב כה מוקדם. הפעם מדובר בתוניסיה שהגיעה לטורניר עם ציפיות ועם תחושות טובות שהביאו למפח נפש אחד גדול כאשר את הטורניר הזה תוניסיה מסיימת עם שתי נקודות בלבד במאזנה מבלי לנצח אף משחק ואפילו לרשום הפסד מביך לנמיביה הקטנה שהעפילה על חשבונה לשלב הבא. נבחרת מאלי החזקה, שיכולה ללכת עד השלבים הגבוהים בטורניר הוכיחה את יעילותה עם ניצחון אחד בודד ושתי תוצאות תיקו מה שהספיק לה לסיים במקום הראשון בבית ולקבל הגרלה טיפה יותר נוחה בשמינית. במקום השני סיימה דרום אפריקה שכבשה רק במשחק אחד בלבד מה שהספיק לה לניצחון אחד, תוצאת תיקו אחת והפסד אחד ומעניין יהיה לראות את פרסי טאו, כוכבה של דרום אפריקה ונבחרתו בשלב הבא. במקום השלישי וההיסטורי נמצאת נמיביה הקטנה שהצליחה בעזרת ניצחון בודד 1-0 על תוניסיה במחזור הפתיחה של הטורניר לרשום העפלה היסטורית ומפתיעה לשלב שמינית הגמר ויהיה מעניין לראות עד לאן הנבחרת הזאת יכולה ללכת בטורניר.


בבית ו’ קיבלנו את אחת הטוענות לכתר וזוהי נבחרת מרוקו שהוכיחה לכולנו שהמונדיאל לפני שנה וקצת לא היה אפיזודה חולפת והיא כאן בשיא עוצמתה. במטרה לזכות בגביע, מה שלא קרה לה מאז שנת 1976. מרוקו סיימה את הבית כצפוי ללא הפתעות במקום הראשון עם שבע נקודות כשבמאזנה יש 2 ניצחונות ותיקו 1-1 עם קונגו ומאזן שערים של 5-1 לזכות הנבחרת של וואליד רגראגי. אל המקום השני הגיעה נבחרת קונגו שגם היא נחשבת לנבחרת שיכולה ואמורה להגיע לשלבים האחרונים והיא מסיימת את שלב הבתים כשבמאזנה שלוש נקודות בלבד עם 3 תוצאות תיקו ומאזן שערים של 2-2, שהספיק לה בכדי להעפיל לשלב הבא אבל לא בטוח שהיכולת תעלה אותה מעבר לשמינית הגמר אל השלבים הסופיים. במקום השלישי והמאכזב מגיעה נבחרתו של המאמן הישראלי אברהם גרנט, אכזבה גדולה כאשר זמביה הייתה צריכה רק נקודה אחת בודדה במחזור האחרון מול מרוקו אבל היא כשלה והפסידה לה 1-0 ומצאה את דרכה החוצה כבר בשלב הבתים של הטורניר. זמביה מסיימת עם שתי נקודות בלבד עם שתי תוצאות תיקו 1-1 והפסד בודד למרוקו מה שלא מספיק בכדי להעפיל לשמינית. המטרה הבאה של גרנט תהיה להעפיל למונדיאל הקרוב עם זמביה. את המקום האחרון בבית תפסה לה טנזניה הקטנה שחותמת קמפיין עם שתי תוצאות תיקו והפסד אחד.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן