סינדרלה גרמנית – הסיפור של זארבריקן, סנסציית הגביע מהליגה השלישית בגרמניה

מקבוצה שהמציאה לעצמה טורנירים ועד לניצחון היסטורי על באיירן מינכן - הכירו את זארבריקן, הקבוצה הצנועה מחבל הסאר שכבר עושה מסע היסטורי שני בגביע הגרמני

“הברק מכה פעמיים” – כך אמר יונתן כהן הנפלא לאחר שער דרמטי של ענאן ח’לאילי בדקה ה-97 במסגרת המונדיאליטו. הברק יכול להכות פעמיים באותו מקום, ברגע קוסמי ובלתי צפוי. המסע של זארבריקן הקטנה בגביע הגרמני, הוא התגשמות המקרה הנדיר המדובר. הברק הכה פעמיים בחבל הסאר, והקבוצה המקומית כבר עושה מסע סינדרלה שני בגביע הגרמני. לפני שנצלול לעומק מסעות הקסם של זארבריקן, הגיע הזמן להכיר את הקבוצה שכבר בפעם השנייה מפתיעה את כל גרמניה.

הקבוצה מחבר הסאר הוקמה אי שם בשנת 1903 בעיר ‘מאלשטאט’, שגם היא בחבל הסאר. לאחר כמה גלגולים בשנים הראשונות, בשנת 1909 היא הגיעה לזארבריקן, ושם היא נשארה עד היום. בשנותיה הראשונות, הקבוצה שיחקה בעיקר בליגות האזוריות בגרמניה בהצלחה יחסית, כאשר השיא הגיע בשנת 1928, אז ניצחה בליגה האזורית של חבל הסאר ובעצם גם בתואר הראשון שלה. לאחר מלחמת העולם השנייה, חבל הסאר נכבש ע”י צרפת. בכל אשר לספורט, המחוז קיבל ייצוג משלו באולימפיאדת 1952 וגם במוקדמות המונדיאל ב-1954, שם נבחרת חבל הסאר הגיעה למקום השני באותו בית עם נורווגיה ואיך לא, גרמניה המערבית, שגם ניצחה את המונדיאל הנ”ל. חבל הסאר, מעצם היותו ישות עצמאית החליט שהוא גם מקים ליגת כדורגל משל עצמו ואף התאחדות לכדורגל. זארבריקן החליטה שהיא לא משתתפת בתחרות המומצאת של המחוז, והבינה שהיא טובה הרבה יותר מזה. בשנת 1948, זארבריקן הלכה להתמודד בליגה השנייה בצרפת, אשר כאמור כבשה את האזור לאחר המלחמה. זארבריקן אפילו זכתה באליפות הליגה השנייה והייתה אמורה לעלות לליגה הבכירה, אך לאחר התנגדות של הקבוצות בצרפת הדבר הלא קרה וזארבריקן סולקה מהכדורגל הצרפתי.

לאחר מפגן הכוח מול ההתאחדות “המקומית” בחבל הסאר, זארבריקן בעיקר שיחקה משחקי ידידות בשנתיים שלאחר הגירוש מהכדורגל הצרפתי. ב-1950 הקבוצה אפילו ארגנה טורניר משל עצמה (מוטיב חוזר במחוז) שנקרא “גביע חבל הסאר הבינלאומי”, שם היא התחרתה עם קבוצות מרחבי אירופה. 3 הקבוצות שניצחו בשלבים המוקדמים, הצטרפו למארחת זארבריקן בשלב הפלייאוף במאבק על התואר. זארבריקן, איך לא, זכתה בטורניר של עצמה. הטורניר נסגר ב-1952, לאחר שההתאחדות הגרמנית הסכימה לצרף לליגות בגרמניה את הקבוצות מחבל הסאר. בעונת 1955-56, זארבריקן הייתה הנציגה מחבל הסאר בעונה הראשונה של גביע אירופה לאלופות (מה שהיום ליגת האלופות), שם הפסידה בסיבוב הראשון למילאן. זוהי בעצם ההופעה האירופית היחידה של הקבוצה הצנועה.

בשנת 1963, לאחר שנים שהקבוצות בגרמניה שיחקו בליגות אזוריות משלהן, סוף סוף הוקמה הליגה הבכירה שמאחדת את כל גרמניה – הבונדסליגה. זארבריקן הייתה אחת מ-16 הקבוצות שהקימו את הליגה הבכירה, אך לא מאלו שנשארו שם לאורך זמן. כבר בעונתה הראשונה זארבריקן ירדה לליגה השנייה (שהייתה עדיין ליגה אזורית) מהמקום האחרון בבונדסליגה. מאז, הקבוצה עוד הספיקה לשחק פעמיים בליגה הבכירה – ב-1986 וב-1993, אך גם בסיום שתי העונות הללו זארבריקן נשרה ליגה. בשנת 1995, משבר כלכלי שעבר על הקבוצה הוריד אותה בחזרה אל הליגות האזוריות. מאז ועד ימינו אנו, זארבריקן בעיקר עולה לליגה השלישית ויורדת ממנה לסירוגין. בשנים האחרונות, זארבריקן הצליחה לזכות 7 פעמים בגביע חבל הסאר, גביע אזורי שמתקיים בכל מחוז בגרמניה שבו מתחרות הקבוצות הקטנות מהליגה השלישית ומטה. בעונה הנוכחית, זארבריקן נמצאת במקום ה-10 בבונדסליגה השלישית עם 40 נקודות, מרחק 10 נקודות מהמקום המוביל לפלייאוף העלייה לבונדסליגה השנייה. למרות הפער הגדול, זארבריקן הגישה את הטפסים הדרושים בשביל להירשם בעונה הבאה בבונדסליגה השנייה. ככה נראית קבוצה שמאמינה בעצמה.

מסע הקסם הראשון של זארבריקן בגביע הגרמני החל בעונת 2019-20, כאשר הקבוצה שיחקה בליגה הרביעית (שהיא כמובן ליגה אזורית). כבר בסיבוב השני של הגביע, זארבריקן אירחה קבוצת בונדסליגה בדמות פ.צ קלן באצטדיון “הרמן נויברגר” בעיירה פלקלינגן, שגם היא בחבל הסאר. 6800 צופים מילאו עד 0 מקום את האצטדיון בתקווה שהקבוצה הקטנה מהליגה הרביעית תעשה היסטוריה בדמות ניצחון על קבוצה מהליגה הבכירה, ובדקה ה-53, נראה שהחלום שלהם היה בדרך להתגשם. כדור חופשי עלה אל הרחבה ומצא את ראשו של כריסטופר שורש, הבלם הותיק ששיחק עשר שנים קודם באותה קלן, והוא זה שמעלה את זארבריקן ל-1-0 מדהים. חשבתם שזה ייגמר שם? תחשבו שוב. זארבריקן ניצלה היטב את ההלם שקלן נכנסה אליו ו-4 דקות בלבד מאוחר יותר, גיליאן יורשר הוביל מתפרצת קטלנית וסיים באלגנטיות מול השער, וזה כבר 2-0 לזארבריקן הקטנה. האוהדים כולם ככולם, צוהלים, שמחים ובעיקר לא מאמינים לעיניהם הרואות. קלן הצליחה לחזור בזכות שני שערים של יונאס הקטור, הזכור מנבחרת גרמניה, וסימון טרודה המחליף, וכך נסללה הדרך לנפילה מהרגליים של הקבוצה מחבל הסאר. אך זארבריקן היא קבוצה מיוחדת, בדקה ה-90, התקפה יפה של זארבריקן הסתיימה ברגליו של טוביאס יאניקה, שכבש מקרוב והגשים את חלומם של האוהדים מדרום גרמניה. זארבריקן מנצחת את קלן 3-2 במשחק קסום ומלא אופי שעוד ייזכר בעיר לשנים רבות.

בשמינית הגמר, זארבריקן פגשה את קרלסוהה מהליגה השנייה, במשחק שכבר הלך הרבה יותר קשה לקבוצה מחבל הסאר. זארבריקן עלתה לרבע הגמר בפנדלים לאחר 0-0 לא מרשים במיוחד ולאחר פנדל מכריע של אותו כריסטופר שורש. ברבע הגמר היא תפגוש את פורטונה דיסלדורף, שאז עוד הייתה קבוצת בונדסליגה. האם זארבריקן יכולה לשחזר את ההישג ולנצח בפעם השנייה קבוצת בונדסליגה? במשחק ששוב נערך באצטדיונה של הקבוצה מחבל הסאר, הקהל גדש את היציעים ולא השאיר כיסא אחד פנוי. התאריך הוא ה-3 במרץ 2020, שאז עוד דיברו על וירוס מסתורי מסין שמתחיל להתפשט באירופה. ההגבלות עוד לא חלו, וכאן בישראל הם הגיעו ממש שבוע לאחר מכן. האוהדים, שעוד לא יודעים שזהו כנראה משחק הבית האחרון שלהם בזמן הקרוב, האמינו שהקבוצה שלהם יכולה לעשות זאת שוב ולהמשיך את מסע הקסם שלה. שעת ערב מוקדמת בזארבריקן הדרומית וההתרגשות בשיאה.

בדקה ה-10 של המשחק, טוביאס יאניקה שוב עושה זאת וכובש את שערו השני בגביע הגרמני, שזה אחד יותר ממה שהוא כבש ב-20 משחקים בליגה האזורית באותה עונה. האיש למשימות מיוחדות של זארבריקן. 1-0 מדהים לקבוצה מחבל הסאר שמקווה לעשות את הבלתי יאומן: להיות הקבוצה הראשונה מהליגות האזוריות שעולה לחצי גמר הגביע הגרמני. דיסלדורף, שהבינה שזארבריקן היא לא נמושה, שלטה במשחק ללא עוררין והגיעה למצבים קורצים מול השער, אשר הוחמצו בזה אחר זה. בדקה ה-83, עבירה ברחבה של זארבריקן זיכתה את דיסלדורף בפנדל. את המתח שהיה באוויר אפשר היה לחתוך בסכין. אך כמו שכבר הבנתם, זארבריקן היא קבוצה מיוחדת. פנדל לא רע בכלל של הנינגס סחט עצירה פנטסטית מדניאל בץ המצוין, שגם נתן הצלה דומה בשמינית הגמר נגד קרלסוהה. כל השחקנים רצו לחבק את השוער הגרמני, שבפעם המי יודע כמה מציל את קבוצתם ודואג שמסע הקסם יימשך עוד קצת.

בדקה ה-90, דיסלדורף הוכיחה שמאמצים משתלמים. כדור קרן מצד שמאל פוגש את ראשו של השוער ומשם את הראש של מתיאס יורגנסן, שקובע 1-1 ושולח את המשחק להארכה. זארבריקן בפעם השנייה ברציפות נקלעת למשחק של 120 דקות. בשלב הזה, לקבוצות רבות נגמר האוויר והן מתפרקות, שכן הכושר הדרוש בליגה האזורית הוא שונה לחלוטין מזה שדרוש בליגה הבכירה. זארבריקן לא התפרקה, להפך. היא הציגה משחק הירואי בהארכה והשאירה את התוצאה על קנה, ומשם שוב דו-קרב פנדלים. לאחר 19 (!) פנדלים, יורגנסן, כובש השער של דיסלדורף ניגש לבעוט. דניאל בץ, שכבר עצר פנדל אחד במשחק הזה, רצה לשלוח את הקבוצה שלו לחצי גמר היסטורי. יורגנסן ניגש לכדור, בועט לפינה הימנית, ודניאל בץ מזנק מצוין והודף את הכדור. זארבריקן מנצחת לאחר דו-קרב פנדלים ארוך ומייגע, והופכת להיות הקבוצה הראשונה שמעפילה לחצי גמר הגביע הגרמני מהליגה האזורית.

בחצי הגמר היא פגשה את באייר לברקוזן, אז עוד קבוצת צמרת סטנדרטית בליגה הגרמנית ולא הבלתי-מנוצחת שאנו מכירים היום. שם, המסע כבר הסתיים. זארבריקן הפסידה 3-0 ללברקוזן שלא התקשתה כל כך ובכך החלום של הקבוצה מחבל הסאר נשבר, אך אי אפשר שלא להתגאות ולהתפעל מהמסע האדיר שהקבוצה הזו עברה –  עם המון אופי, נחישות ובעיקר לב.

אך כמו שכבר כתבתי, הברק הכה פעמיים בזארבריקן – וגם העונה זכו בחבל הסאר להיות חלק ממסע קסום בגביע הגרמני. בסיבוב הראשון, פגשה זארבריקן את קרלסוהה, אותה אחת מ-2020. גם הפעם, זארבריקן יצאה עם ידה על העליונה לאחר 2-1, עם שער בדקה ה-90 של קאי ברינקר, הכוכב של זארבריקן העונה. בסיבוב השני, הקבוצה מחבל הסאר קיבלה את ההגרלה הקשה מכולם – באיירן מינכן הגדולה. הפעם לא מדובר בקבוצה קטנה מהליגה הבכירה, אלא בקבוצה הכי גדולה וכישרונית בגרמניה. המשחק היה בסכנת ביטול בעקבות גשם רב בחבל הסאר, מה שגרם לדשא באצטדיונה החדש של זארבריקן, הלודוויגספארק, להיות כזה שבלתי אפשרי לשחק עליו. בסופו של דבר, המשחק התקיים כסדרו.

אצטדיון הלודוויגספארק לבש חג והיה מלא ב-16,003 צופים, כלומר אף מושב לא נשאר אפילו חצי ריק. בדקה ה-16, כולם חשבו שהם הבינו לאן המשחק הולך. תומאס מולר הבקיע שער מרחוק והעלה את באיירן מינכן ל-1-0, בדרך לעוד ניצחון קליל על הנייר של הקבוצה מבוואריה. לא חשבתם שזארבריקן תוותר, נכון? בתוספת הזמן של המחצית הראשונה, הקבוצה מחבל הסאר ניצלה קומדיה של טעויות בהגנה של באיירן מינכן (שכבר אז ניתן היה להבין שהיא בעייתית) ופטריק סונטהיימר השווה ל-1-1 מפתיע לחלוטין. האוהדים בזארבריקן כבר מתחילים לפנטז על הפתעה, כאשר הם הבינו שהקבוצה שלהם היא לא אחת שתתן לבאיירן מינכן לרקוד. המחצית השנייה הייתה מאופיינת בניסיונות נואשים של באיירן מינכן להחזיר את היתרון. בזארבריקן הפעם עמד בשער טים שרייבר, שמושאל מלייפציג, אשר הציג תצוגת שוערות מדהימה שלא עשתה לבאיירן מינכן חיים קלים, אפילו לא לשנייה אחת. ההחמצות של באיירן עלו לה ביוקר. עמוק בתוך תוספת הזמן, כדור למרכז פוגש את הרגל של מרסל גאוס ומשם אל הרשת. זארבריקן עולה ל-2-1 בלתי נתפס על באיירן מינכן, שלא מאמינה שזה קורה לה. כך גם נגמר המשחק – זארבריקן מהממת את גרמניה ומעיפה את האלופה באיירן מינכן מהגביע וחוזרת להיות הסינדרלה של גרמניה.

ברבע הגמר, זארבריקן הוגרלה מול איינטרכט פרנקפורט מצמרת הליגה הגרמנית. זארבריקן הוכיחה כבר לעולם שהיא יודעת להתמודד עם קבוצות גדולות ממנה, והיא לא רוצה להפסיק כאן. שוב אצטדיון הלודוויגספארק מארח את משחק הגביע, ושוב הוא מלא עד אפס מקום. מההתחלה, זארבריקן באה עם מסר חד וחלק – אנחנו לא הולכים ליפול לרגליהם של פרנקפורט. זארבריקן הייתה מסוכנת הרבה יותר בהתחלה, ובסופו של דבר זה גם השתלם לה – בדקה ה-67, קאי ברינקר מקבל את הכדור ברחבה וכובש בבעיטה חזקה אל הרשת של קווין טראפ וזה 1-0 מפתיע (שכבר לא מפתיע) לקבוצה מחבל הסאר. פרנקפורט עוד עשתה קולות של קאמבק, אך הערב הזה היה כולו של הקבוצה מדרום גרמניה. בדקה ה-78, הקסם קורה פעם נוספת – כדור מוגבה לרחבה, מוצא את הראש של ברינקר, ומשם ישירות לרגל של לוקה קרבר שכובש מקרוב –  2-0 לזארבריקן על פרנקפורט החזקה, וזוהי גם הייתה תוצאת הסיום. זארבריקן הוכיחה שהיא יודעת לא רק לגנוב משחקים, אלא גם לנצח אותם. היא הגיעה למצבים יותר מסוכנים מפרנקפורט ואף שער שלה לא היה מקרי. משם, המסע של זארבריקן בגביע ממשיך אל מפגש מסקרן מול בורוסיה מנשנגלדבאך ברבע גמר הגביע, במשחק שנדחה בעקבות תנאי המגרש בזארבריקן ויתקיים ב-12/03.

הדרך שזארבריקן עברה מקבוצה שממציאה לעצמה טורנירים ועד לניצחון אדיר על באיירן מינכן הייתה ארוכה ומפותלת, והיא גם לא נגמרה. לזארבריקן יש עוד המון שאיפות, וביניהן לחזור להיות רלוונטית בליגות הגבוהות בגרמניה. זארבריקן מוכיחה לנו שעם אמונה ונחישות, אנחנו יכולים לכבוש כל פסגה שמחכה לנו, ולא משנה כמה אנחנו קטנים ביחס לענקים שלמעלה. זארבריקן, שתמיד הגיעה בעמדת נחיתות, הוכיחה לנו פעם אחר פעם שהיא מסוגלת לעשות את הבלתי ייאמן. מי יודע, בעונה שבה לברקוזן מפתיעה את גרמניה ומשייטת לאליפות היסטורית, אולי גם בגביע נקבל זוכה היסטורית בדמות הקבוצה מחבל הסאר. כשרוצים ויש אמונה, הכל אפשרי.

 

 

4 תגובות
 1. גל הוכנר כותב

  מאוד מהנה לקריאה וגם משכיל.

 2. מייקל כותב

  הכדורגל הגרמני מאוד אנדרייטד היום

 3. Stas Berg כותב

  איזה כיף לקרוא תוכן כזה

 4. ינאי כותב

  כתיבה מעולה וכיף לקרוא תוכן כזה

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן