עושים סדר: מה קרה בביתר ירושלים?

את הטלטלה שעוברת על בית”ר ירושלים ב48 השעות האחרונות – אפשר להפוך בקלות לסדרת מתח בנטפליקס. שקרים, מזימות, תיאוריות, גרסאות סותרות והאשמות – וזה רק על קצה המזלג. אם גם אתם מבולבלים ולא מבינים עד הסוף מה קורה – אנחנו כאן כדי לנסות לעשות לכם סדר.

הרקע:

כבר קרוב לחודש שיוסי אבוקסיס נשמע לא מרוצה ממה שקורה בביתר ירושלים. פעם אחר פעם במסיבות העיתונאים, הבליע המאמן ביקורות מרומזות על ההתנהלות בביתר ירושלים. המאמן הביע את מורת רוחו במרומז סביב העיכובים בהגעת הרכש – ורמז לא פעם שזה לא תלוי בו. בנוסף, מזה מספר מסיבות עיתונאים הביע המאמן את כעסו על הקללות שהוא סופג מהקהל: “אולי אבקש מהכרוז שיודיע לקהל שירדן פצוע וביקש לעזוב – ככה הם לא ישרקו בוז”, ביקר המאמן את הקהל במסיבת עיתונאים שערך בתחילת החודש. “אני בקשר ישיר עם השחקנים שלי, אי אפשר שכל חילוף יעשו דין ודברים כאילו אני רוצה להפסיד את המשחק”.

הקללות ושריקות הבוז הגיעו על רקע חוסר שביעות רצון של הקהל הביתרי מאיך שהקבוצה שיחקה, ובעיקר מאיך שאבוקסיס הגיב למתרחש על כר הדשא. עם זאת, לא היה מדובר במשהו חריג או יוצא דופן, מספר מצומצם יחסית של אוהדים שכועס על המתרחש במגרש. לא הייתה התארגנות של האוהדים נגד אבוקסיס והקריאות לא היו מכל הקהל. בסך הכל היה מדובר בתופעה שולית.

על פי גורמים במועדון שהתבטאו במהלך השבועות האחרונים – יוסי מאוד כעס על הקללות מהקהל, ובעיקר על חוסר הגב שהוא קיבל מהנהלת המועדון, ובעיקר מהעומד בראשו – ברק אברמוב.

יום שלישי, 30.12, אצטדיון טדי:

הסערה הרשמית התחילה מייד לאחר המשחק האחרון של ביתר ירושלים. הקבוצה שכבר הובילה במחצית ביתרון כפול – ספגה שער שיוויון בדקה ה89. תדמיינו שאם ביתר הייתה מנצחת – היא הייתה מטפסת למקום השישי, ישירות לפליאוף העליון, וכל הסערה של 48 השעות האחרונות לא הייתה מתרחשת. אבל בחזרה למציאות – זה לא קרה. התיקו השאיר את ביתר במקום השמיני, ושלח את האוהדים כועסים הביתה. כדרכן של אמוציות של משחק, מייד לאחר שער השיוויון החלו מספר מצומצם של אוהדים לקלל שוב את יוסי אבוקסיס.

עבור אבוקסיס זה כנראה כבר היה יותר מידי. במסיבת העיתונאים מייד לאחר המשחק אמר המאמן כי: “לא יכול להיות שכל גול שאנו סופגים הקהל מקלל אותי אישית. זה מכעיס אותי. זה לא מגיע לי. זה לא עשרה או עשרים וזה חוזר על עצמו כבר כמה משחקים. אני מגיע למשחקים ולא נהנה. האווירה פה רעה וזה גורם לי למחשבות. אמרתי את זה גם לברק. אמרתי לו שיש פה אווירה רעה מאוד כלפיי. כל גול שאנחנו סופגים זה אבוקסיס. אני מאוד מאוכזב”.

בדיעבד יתברר, שברק אברמוב ביקש מפורשות דרך דובר המועדון מאבוקסיס שלא לדבר בכלל על נושא הקהל במסיבת העיתונאים. אבל אבוקסיס בחר להעלות את הנושא ולהתייחס אליו.

אבוקסיס נשמע זועם מאוד באותה מסיבת עיתונאים, הוא זעם על היחס אותו הוא מקבל. על הקללות והשירים כלפיו. שפת הגוף שלו בעיקר שידרה שהוא מאוכזב. המאמן שהציל את ביתר ירושלים מהפירוק בעונה שעברה, שהביא גביע אחרי 14 שנה – בעיקר נראה עייף.

יום רביעי, 31.12:

ההודעה הרשמית שהגיעה בשעות הערב המאוחרות הייתה מפתיעה וצפוייה גם יחד:

“מאמן בית״ר ירושלים, יוסי אבוקסיס הודיע הערב לבעלי המועדון, ברק אברמוב על החלטתו לסיים את תפקידו באופן מיידי לאור המצב אליו נקלע עם אוהדי הקבוצה. אנו מודים ליוסי על תקופתו במועדון ומאחלים לו הצלחה בהמשך הדרך”.

אחרי שהפך להיות המאמן הראשון מאז אלי אוחנה שמצליח להחזיק יותר משנה בתפקיד ואחרי שכמעט שבר את השיא של דרור קשטן – גם יוסי אבוקסיס הרים ידיים.

אבל כמו שהדברים עובדים בביתר ירושלים – אי אפשר שהאירוע יסתיים בהודעה הקצרה שפורסמה. דקות לאחר פרסום ההודעה הגיעה התגובה של יוסי אבוקסיס: “זה שקר, ברק דיבר איתי ואמר לי ‘אחרי מה שהיה לך עם האוהדים אתה לא יכול להיות בבית”ר’. ברק שאל אותי אם יש משהו עם הפועל תל אביב, אמרתי לו שאני תחת חוזה ורק אם לא אהיה בבית”ר זאת אופציה, אבל מחפשים לפגוע בי”.

הסבר: ברק אברמוב חשד שיוסי אבוקסיס רוצה ללכת ולאמן את הפועל תל אביב – ובגלל זה הוא מוכר לו את הקללות מהקהל, כדי שהוא יפטר אותו וישלם לו את החוזה.

יוסי אבוקסיס טען כי מצידו אין שום דבר עם הפועל תל אביב, שהוא מעוניין להמשיך ואברמוב הוא זה שמעוניין לפטר אותו.

לאחר שאבוקסיס נתן את גרסתו לאירועים – החלו להיחשף פרטים נוספים על הסערה.

בסביבות השעה 18:00 קיבל ברק אברמוב מיוסי אבוקסיס את ההודעה הבאה:

“מה קורה אחי? קודם כל אני רוצה להגיד לך שאתה חבר אמיתי ואני מאוד אוהב אותך, אבל בכדורגל הסיפור שונה לחלוטין. תראה, אני חושב שבמצב שנוצר כרגע אני לא יכול להמשיך. אתה רואה שכבר הרבה זמן הקהל מקלל אותי בכל פעם שהקבוצה סופגת וזה רוב היציע המזרחי, ואתם לא עושים שום דבר בקשר לזה כי אלה האנשים שלכם. בנוסף, אני מרגיש שאתה לא מחזיק ממני כמאמן ויש לך כל הזמן תלונות על ההרכבים, ניהול המשחק ועל החילופים שלי. גם בנושא החיזוק של ינואר אני מאוכזב שאתה לא מסכים לחזק את הקבוצה, בטענה שגם פלייאוף עליון לא מעניין אותך למכור 4,000 כרטיסים (כל מאמן אחר היה הולך עם זה לתקשורת), בו בזמן שכל האוהדים תוקפים אותי על זה שאין רכש לקבוצה. אתה גם לא סומך עלי בהבאת שחקנים ומעדיף להתייעץ עם סוכנים וחברים שלך. הזלזול שלך בי ובצוות שלי בטענות אחר משחקים כבר הפך להיות בלתי נסבל. שנינו יודעים שאנחנו לא נמשיך ביחד בשנה הבאה. אני יודע שאתה מלכלך עליי כמאמן בכל מקום אפשרי והכול מגיע אלי לבסוף, אפילו אמרתי לבנות שלי ולחברים שלהם לא לבוא יותר למשחקים ולא לשבת לידך בגלל זה. אני בטוח שאתה מחכה כבר הרבה זמן שאני אתפטר כדי לא לשלם לי את השכר. עדיף לשנינו להפסיק את זה עכשיו. הכדורגל פוגע מאוד בחברות שלנו. כבר לפני חודש אמרתי לכפיר שאני לא מרגיש שאתם איתי ביחד בכלל! לפני שלושה שבועות אמרתי לטסה אותו הדבר. אני לא אלכלך עליך לעולם ותמיד שמרתי עליך בכל מקום שדיברו נגדך. הדבר היחיד שאמרתי שאני פגוע שאתם לא מגנים את כל הקללות נגדי”.

מההודעה של אבוקסיס נראה כי השבר הוא עמוק אף יותר. הטענות על הקללות מהקהל מוזכרות, אך את הנפח המרכזי תופס היחס אותו הוא קיבל מאברמוב בחודשים האחרונים, השמועות שהוא שומע, וחוסר הגיבוי שהוא מקבל.

נחזור להתרחשויות. מייד עם קבלת ההודעה, ברק אברמוב ניסה לתפוס את אבוקסיס. במשך כשעתיים ניסה הבעלים להשיג את המאמן אך ללא הצלחה. בסביבות השעה 20:00, אבוקסיס חזר לאברמוב והשניים שוחחו במשך קרוב לשעה וחצי. ברק אמר ליוסי שהוא מרגיש שהוא הולך להפועל ת”א ובגלל זה הוא מתנהג כך. ברק שאל את יוסי: “ממתי אתה מתרגש מקהל, הקהל בכלל לא קילל אותך ואחרי שהשוו ל-2:2, רק 20 קיללו אותך. ביקשתי ממך לא לדבר על הקהל, למרות שביקשנו ממך, עשית את זה. היה ברור שמרגע שתדבר עם הקהל לא תוכל לחזור לבית”ר והיה ברור למה אתה עושה את זה, כי יש לך את הפועל ת”א”.

נושא הפועל תל אביב עלה שוב ושוב באותה שיחה טעונה. כאמור, ברק אברמוב העריך שאבוקסיס מנסה לגרום לו לפטר אותו, ואילו אבוקסיס מצידו התעקש כי אין שום דבר עם הפועל ועניין הקהל וחוסר הגיבוי זה הדבר היחיד שמפריע לו.

בסיום אותה שיחה, באיזור השעה 21:00, התקשר לאברמוב מנכ”ל המועדון, כפיר אדרי, וביקש ממנו להוציא הודעה מסודרת ורשמית לפני שהדבר יגיע מגורמים אחרים. השניים הסכימו על הנוסח ופירסמו את ההודעה שהבאנו לעיל.

מייד עם פרסום ההודעה הרשמית, יוסי התקשר שוב לברק ואמר לו שההודעה לא נכונה ושהוא לא התפטר. ולאחר מכן הוא גם פרסם את התגובה הרשמית שלו לאירועים – גם אותה כבר הבאנו.

יום חמישי, 1.2, מלון קרלטון בתל אביב:

מייד אחרי פתיחה מנומסת עם ברכה לאגדת המועדון אלי אוחנה – ברק אברמוב החל לגולל את הצד שלו לאירועים. ולא, הוא לא חסך במילים: “מה שיוסי עשה זו בגידה באמון ובחברות ובגידה בהרבה מאוד אנשים. הוא קנה את זה ביושר ועשה זאת מתוך טיפשית. הוא פעל בצורה לא ראויה ולא מתאימה ומאוד עצובה. לאבוקסיס אין הכרת הטוב. זה אדם ששתה ואכל ממני”.

אברמוב סיפר שכבר ביום שני האחרון, יממה לפני המשחק מול פתח תקווה, הוא כבר החל לחשוד שמשהו לא כשורה: “עשיתי איתו שיחה רגילה והרגשתי שמשהו לא תקין. משהו לא מריח טוב, הוא חיפש לריב. הרגשתי שהוא מכין לי מלכודת, הוא חיפש טריגר. מייד אחרי השיחה התקשרתי לכפיר אדרי ואמרתי לו שמשהו מסריח”.

אברמוב הבהיר מדוע לדעתו אין קשר בין הטענות של יוסי על הקהל, לבין הרצון שלו לעזוב: “הגענו למשחק, ‘שלום שלום’ קר מאוד, הובלנו 0:2, נראינו מצוין, קרה מה שקרה ואז בא השוויון ואוהדים קיללו את יוסי. אני מגנה את הקללות כי לא מגיע לאף אחד קללות לו ולבני משפחתו, קיללו 20-30 אנשים במערבי, על זה לקום ולשבור את הכלים? הקהל של בית”ר ידוע שאם הוא רוצה שמישהו לא יהיה, הוא יודע לעשות את זה בצורה לא נאותה. זה לא המצב, יש תוצאה לא לרוח האוהדים, חילופים לא לרוחם, מחו בצורה שמחו, מגנה קללות אישיות וכלפי המשפחה אבל לבוא ולהוציא את הקהל רע? לא לגנוב דעת, הכול היה בגלל שיוסי רצה ללכת להפועל. יוסי ברח מבית”ר ולא בפעם הראשונה”.

אברמוב המשיך ותקף את יוסי. נתן את הצד שלו לאירועים. הוא גם התייחס לנושאים שונים כמו הרכש, המאמן, ואלי טביב. אם לא צפיתם עדיין במסיבת העיתונאים – חפשו אותה ברשת. מסיבת עיתונאים כזו הכדורגל הישראלי עדיין לא ראה – וספק אם הוא גם יראה.

גם לאחר מסיבת עיתונאים יוסי אבוקסיס נשאר בעמדתו, ואף נתן תגובה רשמית לפיה הוא לא בקשר עם הפועל תל אביב: “אף אחד מהפועל ת”א לא דיבר איתי עד לרגע הזה.” אבוקסיס נשאר דבק בעמדתו שכל מה שגרם להחלטתו זה הקהל וחוסר הגיבוי: “הקהל מקלל אותי כבר 8 משחקים, הוא היה צריך לגנות אותם כבר מזמן, לא היום. ברק אברמוב מדבר כל הזמן על זה שהוא נתן לי פרנסה כאילו שהוא עשה לי טובה. אברמוב מכר שחקנים ב-30 מיליון שקלים בבני יהודה, שחקנים שאני השבחתי. אם זה סורו, חזיזה, אשכנזי וכו’. הוא מכר שחקנים ולא הביא רכש. כל אוהדי בני יהודה קיללו רק אותי. הכנסתי לו רווחים עצומים ממכירות של שחקנים. זה נשמע כאילו הוא עשה לי טובה, זו בדיחה עצובה. אם ברק אברמוב לא היה מדבר עליי, מעולם לא הייתי מלכלך או מדבר עליו לעולם”.

מה באמת קרה בין החברים הטובים ביותר בכדורגל הישראלי – כנראה לעולם לא נדע. הקרע שהתגלה ביומיים האחרונים הוא עמוק יותר מכדורגל, עמוק יותר מענינים מקצועיים. איזו גרסה היא המדוייקת ולמי להאמין – כל אחד יחליט בעצמו. אבל מה שבטוח הוא – שאת הסיפור הזה – לא הייתם מקבלים בשום מקום שהוא לא ביתר ירושלים.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן