עידן חדש: ג’ים רטקליף קנה 25 אחוז ממניות מנצסטר יונייטד

🚨 אחרי לא מעט חודשים של שמועות, דיבורים ומשא ומתן – היום זה סוף סוף קרה. סר ג’ים רטקליף רכש 25 אחוז ממניותיה של מנצ’סטר יונייטד מהבעלים הנוכחיים – משפחת גלזר, בתמורה ל 1.35 מיליארד ליש”ט.

בבריטניה מדווחים שזהו רק צעד ראשון בדרך ל”השתלטות מלאה” על המועדון.

מנצ’סטר יונייטד נחשבת בעיני רבים לאחת ממועדוני הכדורגל הגדולים בעולם, והיא אחת הקבוצות האהודות בעולם. כיום, מוערך המועדון בשווי של 3.22 מיליארד דולר, שני רק לריאל מדריד. השווי העצום של המועדון האנגלי ממקם את מנצ’סטר יונייטד במקום ה3306 ברשימת החברות עם שווי השוק הגבוה ביותר בעולם.

בשנת 1991, הונפקה מנצ’סטר יונייטד בבורסה לניירות ערך של לונדון. בחודש מאי 2005 היא נרכשה על ידי איש העסקים המיליארדר האמריקאי-יהודי מלקולם גלזר, שהשתלט על 100 אחוז ממניות הקבוצה, בכמה עסקאות, שהסתכמו בשווי של 800 מיליון לירות שטרלינג. מאז פטירתו של האב לבית משפחת גלזר, מכהנים בניו ג’ואל ואברם גלזר בתפקיד היו”ר והבעלים, והם מחזיקים אצלם את רוב מניות הקבוצה (חלק קטן ממניות הקבוצה הונפק בבורסה בניו יורק בשנת 2012).

ב22 בנובמבר 2022, משפחת גלזר הודיעה שהיא פתוחה למכירה פוטנציאלית של המועדון, באופן מלא או חלקי. ההחלטה למכור את המועדון הגיעה לאחר ביקורת קשה בממלכה על הניהול של משפחת גלזר, על חוסר השקעת כספים במועדון ועל העמסת החובות על הקבוצה.

בדרך החוצה. מלקולם, ג’ואל ואברם גלזר(קרדיט: מת’יו פיטרס).

אל קו הסיום הראשון של ההצעות על מנצ’סטר יונייטד הגיעו השייח’ הקטארי ג’סים בן חאמד בן ח’ליפה אל תאני, המיליארדר הבריטי ג’ים רטקליף, וחברה אמריקאית בשם ‘אליוט ניהול השקעות’ (Elliott Investment Management). ההצעות של החברה האמריקאית לא תאמו את רצונם של בגלזרים ולכן הם נפלו, ונשאר מירוץ בין שייח’ ג’סים לג’ים רטקליף. לאחר עוד כמה סבבים של הצעות מ2 הצדדים, באוקטובר האחרון פרש השייח’ ג’סים מתהליך ההצעות, הפרישה באה בעקבות תסכול שהוא חש מקצב התקדמות המכירה מצד הבעלים הנוכחיים – משפחת גלזר.

כאמור, היום התקבלה הצעתו של ג’ים רטקליף לרכישת 25 אחוז ממניות הקבוצה עבור 1.3 מיליארד ליש”ט, כצעד ראשון בדרך להשתלטות עתידית מלאה.

היו”רים והדירקטורים המשותפים של מנצ’סטר יונייטד, אברם גלזר וג’ואל גלזר, אמרו לאחר חתימת ההסכם: “אנו שמחים על הסכמתנו להסכם זה עם סר ג’ים רטקליף ו-INEOS. כחלק מהסקירה האסטרטגית עליה הכרזנו בנובמבר 2022, התחייבנו לבחון מגוון חלופות שיעזרו לשפר את מנצ’סטר יונייטד, תוך התמקדות במתן הצלחה לקבוצות הגברים, הנשים והאקדמיה שלנו.”

ג’ים רטקליף אמר לאחר החתימה: “בתור נער מקומי ותומך כל החיים של המועדון, אני שמח מאוד שהצלחנו להסכים על עסקה עם מועצת המנהלים של מנצ’סטר יונייטד שמאצילה לנו את האחריות הניהולית על פעולות הכדורגל של המועדון. בעוד שההצלחה המסחרית של המועדון הבטיחה שתמיד היו כספים זמינים לזכייה בגביעים ברמה הגבוהה ביותר, פוטנציאל זה לא נוצל במלואו בתקופה האחרונה. אנו נביא את הידע, המומחיות והכישרון הגלובלי מכל רחבי העולם. קבוצת INEOS Sport כדי לסייע בשיפור נוסף במועדון, תוך מתן כספים שנועדו לאפשר השקעה עתידית באולד טראפורד.

אנחנו כאן לטווח הארוך ומכירים בכך שהרבה אתגרים ועבודה קשה לפנינו, אליהם ניגש בקפדנות, מקצועיות ותשוקה. אנו מחויבים לעבוד עם כולם במועדון – הדירקטוריון, הצוות, השחקנים והאוהדים – כדי לעזור להניע את המועדון קדימה.

השאיפה המשותפת שלנו ברורה: כולנו רוצים לראות את מנצ’סטר יונייטד במקום שבו אנחנו שייכים, בצמרת של הכדורגל האנגלי, האירופי והעולמי”.

תנאים מעניינים נוספים במסגרת הסכם הרכישה:

• ההצעה של ראטקליף כוללת עזיבה מוחלטת של הגלייזרים עד 2026.

• ראטקליף יקבל שליטה מיידית על החלק הספורטיבי של המועדון.

• החוב של הקבוצה והחוב של ההלוואה לרכישת הקבוצה יועברו ל INEOS, חברתו של ראטקליף שמגלגלת כ-20 מיליארד בשנה.

• פול מיטשל ועוד מספר אנשי מקצוע הם חלק מהאנשים אותם ראטקליף רוצה לצרף לשדרה המקצועית כדי לקחת את המועדון קדימה, ראטקליף רוצה לבצע סקירה של כשלושה חודשים של המבנה של המועדון. מבנה חדש צפוי להתקיים. משרתו של טן האח לא נמצאת בסכנה.

• הוקצב תקציב להרחבת אולד טראפורד ל 90 אלף מקומות ושיפוץ של האיצטדיון.

ג’ים רטקליף הוא מיליארדר בריטי, בן 71, שאת עיקר הונו עשה מקבוצת כימיקלים אותה הוא ייסד(INEOS). בעבר, היה ממוקם רטקליף בראש רשימת עשירי בריטניה, וכיום הוא האיש השני הכי עשיר בממלכה – עם הום עצמי המוערך בכ-30 מיליארד דולר.

עבור ה’שדים האדומים’ מדובר בבשורות מעודדות, בעיקר על רקע חוסר ההצלחה שחווה הקבוצה בעשור האחרון בכלל, ובעונה האחרונה בפרט. וכעת נשאר לראות, האם הבעלים החדש יצליח להפיח רוח חיים בקבוצה ממנצ’סטר, והאם היא סוף סוף תצא לדרך חדשה.

יוצאים לדרך חדשה. שחקני מנצ’סטר יונייטד(קרדיט: מת’יו פיטרס).
2 תגובות
  1. ראמאדן בנזי כותב

    אני בתור אוהד ריאל מאוד מבואס שהגדילו רק ב6 אלף את הברנבאו. ראבק, פרז, תתעורר, ריאל האהודה בעולם, למה הברנבאו לא 140 אלף מקומות?

  2. דן כותב

    הגיע הזמן באמת, הלוואי וזה השינוי המיוחל.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן