עיניים על התמונה הרחבה | מנצ’סטר יונייטד 1 – 2 פולהאם

למרות רוח גבית של 4 נצחונות רצופים בליגה, קהל מקומי תומך ויריבה חלשה ופצועה, מנצ’סטר יונייטד הצליחה להעיר שוב את השדים הלא רצויים שלה והציגה משחק נרפה וחסר מעוף לאורך רוב דק’ המשחק. אריק טן האח יכול לספר (ובצדק) על הפציעות שרודפות את הקבוצה, אך כאמור, גם היריבה פולהאם סבלה מלא מעט חיסורים אמש, כולל ז’ואו פלאהיניה הנהדר, אך בסופו של דבר יצאה המנצחת הגדולה של המשחק.

לאחר המשחק, לא מעט מהאש מכוונת אל כיוונו של האיש על הקווים אריק טן האח.
לא רק בגלל היכולת הירודה, אלא בנוסף לדבריו שמרגישים מעט מנותקים לאוהדים והתקשורת המקומית.

“הקבוצה הראתה אופי גדול כדי להשיב מלחמה.
הגיע לנו השיוויון והלכנו גם על הניצחון.
הראינו אישיות ואופי של גדולים”.

“צריך לראות את התמונה הרחבה יותר.
התמונה הגדולה יותר נראית טובה מאוד”.

התמונה הרחבה אמש

הסטטיסטיקה מספרת שמנצ’סטר יונייטד הייתה ראויה לניצחון, בדיוק כפי שאמר טן האח.
נכון, פולהאם שלטה בכדור לרגעים ארוכים מדי באולד טראפורד, אך בסופו של יום אלו המספרים:

1.72 שערים צפויים למנצ’סטר יונייטד (21 בעיטות / למסגרת) אל מול 1.20 שערים צפויים של פולהאם (17 בעיטות / 5 למסגרת).

בנוסף, האדומים החמיצו שני מצבי הבקעה גדולים בניגוד לפולהאם שלא רשמה אף מצב הבקעה גדול חוץ מהשער הדרמטי בדקה ה 97 של איוובי.

שער הניצחון הזה הגיע אגב מ 3 סיבות:

  1. מרקו סילבה הבחין שמנצ’סטר יונייטד משתלטת על המשחק לאחר שנכנסה לפיגור והחליט להכניס את אדאמה טראורה הסילון על חשבון ריד החלש ואת איסה דיופ על חשבון ווילסון. סילבה בעצם ויתר על הכדור, ירד אחורה בכדי לשמור על היתרון ובנה על התקפות מעבר נטו.
  2. מנצ’סטר יונייטד השוותה בדקה ה 89 משער של הארי “שחקן העונה עד כה” מגווייר וכפי שאמר אריק טן האח, הקבוצה לא חשבה לעצור לרגע ולא ויתרה על הניצחון. טן האח הימר ושלח המון שחקנים למעלה גם בזמן הפציעות.
  3. עבירות. מנצ’סטר יונייטד רשמה סך של 6 עבירות אמש. אחת פחות מדי. בהתקפת המעבר שהובילה לשער, טראורה חלף בקלילות על שני שחקנים באדום, כשהם יודעים שמאחוריהם יש חלל גדול. עבירה הייתה חייבת להגיע במקרה הזה, גם אם זה אומר לספוג כרטיס צהוב או אדום. זה לא קרה וזה הפסיד למנצ’סטר יונייטד את המשחק.

אז כן, מנצ’סטר יונייטד כן התעוררה על עצמה לקראת סיום המשחק, רכבה על גל המומנטום והימרה בכדי לקחת 3 נק’ ושילמה על כך, אבל שום דבר לא יכול להסביר את הגישה הנרפית של כל כך הרבה שחקנים אמש.

קחו למשל את הדקה ה 20 למשחק.

מרקוס ראשפורד מפספס כדור חוזר מהרמת קרן של קבוצתו ופולהאם יוצאת להתקפת מעבר.
ברונו פרננדש ואלחנדרו גארנאצ’ו שהיו גבוה ממנו על המגרש נתנו את כולם בספרינט אדיר אחורה בכדי לעזור להגנה, בזמן שמרקוס התנהל לו למעלה בריצה קלה.

היכולת של ראשפורד רחוקה מלהקנות לו מעמד של כוכב, אך הוא בהחלט מרגיש שכזה כשהוא נמצא במקום השלישי בטבלת המרוויחים במועדון עם שכר של כ 10 מיליון אירו נטו (!) לעונה.
כבר כמה שנים ששמו נקשר עם מעבר לפריז סן ז’רמן וייתכן שמרקוס החל לחשוב שהוא קיליאן אמבפה. הוא לא. רחוק מכך.
הוא ללא ספק השחקן המאכזב ביותר העונה באדום והוא לא עושה שום מאמץ נראה לעין בכדי להראות שאכפת לו מהמצב הקיים.

והוא לא היחיד כמובן, קחו לדוגמא את צמד המרוויחים הבכיר ביותר במועדון – קאסמירו את וראן.

אם בעונה שעברה הברזילאי היה קרן אור ותקווה באולד טראפורד, העונה הוא נראה כתייר ברזילאי במועדון.
ישנם פה ושם ניצוצות של הקשר האחורי האדיר שהוא, אך ביותר מדי משחקים הוא נראה אבוד על כר הדשא ולוקה לחלוטין בכל הקשור למיקומו על המגרש.

כנ”ל רפאל וראן, שגם כן היה לא רע סה”כ בתחילת דרכו אך מרגיש שהגיל נותן את אותותיו לגביו – כבד מדי, מסורבל מדי, טועה יותר מדי – אם במיקום ואם בפעולות הפשוטות.

התמונה הגדולה יותר

הקבוצה הזו לא תעשה טופ 4 העונה, ובצדק.
הקבוצה הזו לא ראויה לטופ 4 ולליגת האלופות. היא מוכיחה זאת היטב ממשחק למשחק עם יכולת פושרת במקרה הטוב, והוכיחה זאת במפעל האירופי עצמו עם תצוגות כדורגל מבישות.

אריק טן האח מדבר לא מעט העונה על הפציעות השונות ואכן אפשר להבין את את תסכולו.

הוילונד לוהט ונפצע.
מרטינז חוזר מפציעה ארוכה ושוב נפצע.
לוקו שואו סיים את העונה.
מייסון מאונט הגיע בקול גדול, קיבל את המספר 7 ומאז הוא מחלק אימוניות לכל המחליפים.

זו רק רשימה חלקית שלא כוללת גם את אנתוני ופרשת האלימות שממנה חזר כמו רוח רפאים ואת ג’יידון “למד היטב ממרקוס” סאנצ’ו שהתפנק יתר על המידה, לא הראה שהוא ראוי ללבוש את החולצה האדומה ויצא לריזורט של כחצי שנה בגרמניה.

אך האמת היא שגם בסגל מלא, הקבוצה הזו לא מספיק טובה בכדי להיות ראויה למאבקי צמרת.

נכון לרגע זה, אף שחקן בכושרו הנוכחי לא נכנס להרכב של אחת מקבוצות הטופ 4. בקושי לקצה הספסל.
כן גם קאסמירו אלוף אירופה 5 פעמים וגם ברונו פרננדש שהיה עד העונה הנוכחית הדבר היחיד היציב בקבוצה, וגם את זה מנצ’סטר יונייטד איבדה.

התמונה הגדולה יותר מדברת אולי על העתיד הלא נראה לעין.

בסגל של אריק טן האח יש הרבה שחקנים צעירים שנמצאים בתחילת הפריצה שלהם כגון גארנאצ’ו, מאינו והוילונד (ראו ערך תינוקות טן האח) ומספר שחקנים צעירים נוספים שיש להם פוטנציאל גלוי כגון אמאד דיאלו, עומרי פורסון, פקונדו פליסטרי ועוד.

במנצ’סטר יונייטד המתחדשת תחת השלטון הספורטיבי של ג’ים רטקליף צריכים לוודא שכשהם יגיעו לשיאם, חלקם לפחות, נניח בעוד 2-3 עונות, יהיו סביבם שחקנים בכירים יותר שנמצאים גם כן בשיאם. שחקנים של הטופ 4. כאלו שיכולים להכנס אל ההרכב של ליברפול, סיטי או ארסנל ולא כאלה שנתנו את הכל למועדון אחר בטופ ובאו לפרמיירליג בעיקר בכדי לסמן “וי” על האתגר.

זה לא בא בכדי להוריד מהעשייה של קאסמירו ורפאל וראן לדוגמא, אך אי אפשר להתעלם מהעובדה שהם הגיעו למועדון כשהם מעבר לשיאם.

העונה הזו אמורה להיות ההתחלה של תכנית ההבראה והתכנית הזו צריכה להיות סדורה וברורה לכולם.
כן, מנצ’סטר יונייטד צריכה לשאוף להגיע לטופ 4 בכל עונה אבל לא – לא יקרה שום דבר אם הקבוצה לא תעשה זאת העונה, כל עוד במועדון יתחייבו לתהליך של ניקוי האורוות מצד אחד והכנסת דם חדש ורענן מצד אחר.

סיר ג’ים רטקליף הסביר זאת היטב בראיון הכניסה שלו למועדון:

“ברור שאחת עשרה השנים האחרונות היו קשות מאז עזיבתם של פרגי ודיוויד גיל. אין לי כפתור כמו כיבוי והדלקת אור, זה לא רק תיקון לזמן הקצר. אנחנו חייבים ללכת לכיוון הנכון ולא לרוץ לאחד שגוי. הכיוון לזמן הקצר הוא להגיע לצ’מפיונס ליג. בשנתיים שלוש הקרובות המטרה שלנו תהיה לארגן ולסדר סביבה נכונה במועדון, להציג יכולות טובה על המגרש ולנצח משחקים. כל הדברים האלה כלולים בארגון נכון של המבנה והעיצוב של הקבוצה. באחת עשרה שנה האחרונות היו פה הרבה מאמנים שלא כל כך הצליחו לסדר את הסביבה הרצויה. זה אומר משהו על הסביבה שהמועדון נמצא בה בשנים האחרונות. זה לא שאני רוצה לבנות את עצמי על ידי האשמה של מישהו, אלה העובדות. הפוקוס שלי הוא בעיקר איך אני משפר את הסביבה בשביל לקבל את המיטב מהמאמנים והסגל”.

התמונה הרחבה: להתמקד בארגון נכון של המבנה והעיצוב של הקבוצה.

1 תגובה
  1. אלון פיאלקוב כותב

    סיכום משחק פשוט פנטסטי.
    מיוחד ומעניין, נהניתי מאד לקרוא, תודה.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן