פדרי מסיר את הכפפה

אחד הדברים שדיברו עליו הרבה בקיץ ברשתות הוא ההכנה של פדרי לעונה. בחלק גדול מהמקרים, ברגע שיש מספר פציעות שריר חוזרות מנסים לייצר התערבות שתשלב מספר גורמים כמו אימונים פרטניים מעקב תזונה אישי וניטור פרטני מאוד על רמת העומסים על השחקן. ההתערבות ככל הנראה הוכיחה את עצמה, הרשתות החברתיות היו מלאות בתמונות שמראות את העלייה במסת השריר אצל השחקן הצעיר במטרה לעזור לו להתמודד עם העומסים הצפויים במהלך העונה ולהימנע מפציעות השרירי שתקפו אותו בעונה החולפת.

ב-24.8 לאחר שני מחזורים בלבד בליגה הספרדית הקבוצה הודיעה שפדרי שוב נפצע בארבע ראשי ברגל ימין, כפי שקרה לו לפני כחצי שנה במשחק מול מנצ’סטר יונייטד במסגרת הליגה האירופית, וגם לפי הידיעות האחרונות, ככל הנראה פדרי שוב סובל מאותה פציעת ארבע ראשי ומתקופה שעמדה על שבועיים מחוץ למגרשים, כבר מתחילים לדבר על תקופה ארוכה יותר בתקשורת הספרדית.

“מה הכוונה בפציעת ארבע ראשי?”

שריר הארבע ראשי נמצע בקדמת הירך ומורכב מארבעה שרירים:

Rectus Femoris – השריר הארוך שאחראי על פעולת יישור הברך. בעל הסבירות הכי גבוהה לקרעים מבין הארבעה.

Vastus Medialis – השריר שנמצא באספקט האמצעי/פנימי של הירך. עוזר בספיגת עומסים בנשיאת משקל על הברך.

Vastus lateralis – השריר שנמצא באספקט הצידי/חיצוני של הירך. גם הוא עוזר בספיגת עומסים בנשיאת משקל על הברך.

Vastus intermedius – שריר שנמצא מתחת לכל שלושת השרירים האחרים.

אצל פדרי הפציעה ,כצפוי, היא ב Rectus Femoris. ברוב המקרים, חזרה למגרש יכולה לנוע בין שבועיים עד לחודש וחצי לפי דרגת הקרע בדרגות נמוכות עד בינוניות של הקרע.

פדרי יורד פצוע מכר הדשא (קרדיט תמונה: FC Barcelona)
פדרי יורד פצוע מכר הדשא (קרדיט תמונה: FC Barcelona)
“אז למה פדרי נפצע בארבע ראשי כל פעם?”

כאמור, זו לא פעם ראשונה שפדרי נפצע בארבע ראשי בפרק זמן קצר יחסית, ולכן המקרה מצריך אולי פרספקטיבה נוספת. כאמור, יש ארבעה שרירים בשריר הארבע ראשי, אבל מה אם אני אגיד לכם השריר הכי פציע בקבוצה, ה- rectus femoris, גם הוא בנוי בצורה של שריר בתוך שריר?

Rectus femoris אומנם מוגדר כשריר אחד, אבל בתוכו יש ממש הפרדה בין קבוצות סיבי שריר שלכל קבוצה יש אפילו גיד נפרד משלו. במצבים מסויימים של ספרינטים או בעיטות יכולה להיווצר הפרדה בין סיבי השריר בגלל קרע ברקמת החיבור הבין שרירית. התופעה הזאת נקראת degloving (או בתרגום חופשי הסרת כפפה) בשל דימוי או “קילוף” של השריר ורקמת החיבור להסרת כפפה.

מה כדאי לדעת על הפציעה הזאת?

1. בעייתית לאבחון, הכי קל לוודא אותה ב MRI וקשה לסווג אותה כי לעיתים השריר עצמו יכול להיראות ללא קרע, אבל עדיין סימפטומטי (נפוח, כואב וכ’ו). כיום היא נחשבת בחומרה כשוות ערך לקרע חלקי. קל להתבלבל עם כל פציעת ארבע ראשי שקרובה לחלק המקורב של השריר.

2. לפי חלק מהמחקרים היא נוטה לקרות דווקא אצל צעירים בגילאי 16-22.

3. מהווה לפי מחקרים כ 9% מסך כל פציעות ה Rectus femoris. מצד שני, נוטים לפספס אותה ועל כן החשד הוא שהיא יותר נפוצה מהמתואר בספרות.

4. שיעור חזרת פציעה שנע בין 19-56 אחוזים. זה תלוי בחומרת הפציעה עצמה ובגודל הרקמה המעורבת.

5. זמן החלמה משוער הינו בממוצע 5-6 שבועות.

ברצלונה צריכה אותם - גאבי ופדרי הפצועים (קרדיט תמונה: 90MIN)
ברצלונה צריכה אותם – גאבי ופדרי הפצועים (קרדיט תמונה: 90MIN)
למה אני חושב שמדובר ב Degloving אצל פדרי?

זמן ההחלמה שפורסם, הגיל שלו, מיקום הפציעה הנוכחית ופרק זמן קצר יחסית מהפציעה הקודמת. בנוסף, כפי שדווח בעבר, פדרי גם עבר התערבות רחבה בהקשרים של תזונה ואימונים פרטניים ככל הנראה במטרה להצליח לנהל את הפציעה הזאת. הרבה מקורות נתנו כל מיני פיסות מידע שהתבררו כלא נכונות והיום כולם מתיישרים בהדרגה לגבי מיקום הפציעה ומשך זמן הפציעה המשוער. כל הנ”ל מכוון אותי לפציעה חוזרת של degloving.

אין עוד המון מחקר על הפציעה, ועל הדרך המיטבית לנהל אותה, ואני מקוה שימצאו דרך לעשות זאת כי היא באמת טריקית לעומת פציעת ארבע ראשי “סטנדרטית”. יש לציין שאני לא באמת חשוף לבדיקות ה MRI שעשו לפדרי, ומדובר בעיקר על הנחות בהקשר למה שאנחנו כיום יודעים על הפציעה והפרופיל של השחקן יחד עם ההסטוריה שלו.

אומנם ברצלונה מספקת לנו לא מעט חומר בתקופה האחרונה, ועדיין אנחנו באתלטיקליניק וב Ballerz מאחלים לברצלונה ולפדרי בפרט החלמה מלאה.

5 תגובות
 1. or7m כותב

  זה השחקן של ברצלונה, בתור אוהד ריאל אני לא צבוע ולא רוצה שיחזור לשחק בגלל שהוא טוב. שחקן כל כך חכם, מסירות נקיות ודריבל של שטח קטן מהטובים בעולם.

 2. דן כותב

  איך אני אוהב את התבלין שנדב מוסיף לצוות ולאפליקציה

 3. טל כותב

  ממש אוהב את הכתבות של נדב

 4. גמזו כותב

  אני מהמר לצערי כמובן שפדרי לא יעמוד בהבטחה. הוא כישרון גדול אבל פציע מאוד ואפילו מדי, אי אפשר לבנות על שחקן שנעדר כל כך הרבה ועד שהוא חזור ומתניע נפצע שוב, הוא צעיר ומבחינה פיזיולוגית בגיל שהגוף אמור להיות בשיאו וכבר עכשיו אין סוף פציעות שריר.

  מקווה מאוד שאני טועה אבל לדעתי הוא הולך להיות עוד כישרון מבוזבז וכמובן רק ביחס לתקרה שלו עצמו ולא באופן כללי כי מדובר ביהלום.

  תודה לכם.

 5. ניצן כותב

  מלך נדב איזה כיף לקבל כזה תוכן ענייני מתומצת ומחכים בנושא נישתי של כדורגל אבל כל כך חשוב ואינטגרלי. אני פשוט מעריץ את העבודה שלך בבולרז.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן