פציעתו של קורטואה | דו״ח רפואי

כשעולם הכדורגל מפנה את תשומת ליבו לפציעה האחרונה של טיבו קורטואה, שעורה הבכיר של ריאל מדריד, מתעוררות באופן טבעי שאלות וחששות לגבי מצבו. בדו״ח הבא נענה על השאלות הנפוצות על מצבו של הבלגי ועל המשך דרכו כשחקן כדורגל מקצועי בבלאנקוס ובמדי הנבחרת.

״אני לא אהיה מוכן לטורניר”

אחד הציטוטים המדוברים שעלו בחודש דצמבר האחרון הגיע מטיבו קורטואה שוערה של נבחרת בלגיה וריאל מדריד, ששיתף על מצבו לקראת יורו 2004 בטלויזיה הבלגית:

“אם אהיה בר מזל אצליח לשחק בחודש מאי, אבל אני לא אהיה מוכן לטורניר. לא אוכל לעמוד בשער במצב של 80-85% כשירות, עדיף שאקח צעד אחורה ואפנה מקום לשחקנים טובים אחרים”.

עקרונית, זה הדבר הנכון לעשות. השוער קרע את הרצועה הצולבת הקדמית בברך ימין ב- 10.8.23, ועבר ניתוח שחזור רצועה ב- 17.8 באותה שנה. זמן ההחלמה המומלץ בקרב שחקנים מקצועיים עומד לפי הספרות על פרק זמן של 10-12 חודשים עבור תוצאות מיטביות. כשריאל מדריד הכריזו על תאריך החזרה של קורטואה וגם של אדר מיליטאו הופתעתי, שכן הוא עמד על 8 חודשים בלבד. אומנם פרק הזמן הזה מוריד משמעותית את הסיכון לקרע חוזר ברצועה הצולבת, אך עדיין עומד על פרק זמן יחסית קצר במטרה להחזיר ספורטאים בסדר גודל הזה לכושר משחק.

נכון להיום (ה-19.3) בעוד אוהדי ריאל מפנטזים על הקאמבק של הבלגי ברבע גמר האלופות מול מנצ’סטר סיטי, הוכרז כי השוער נפצע באימונים וקרע את המיניסקוס המדיאלי בברך שמאל.

 

“איפה הוא קרע?”

המיניסקוסים נמצאים במפרק הברך בין עצם הירך (Femur ) לשוק (Tibia), והם עשויים מרקמה סחוסית. התפקיד של המינסקוסים זה לייצר התאמה בין המשטחים של הירך והשוק, לספוג זעזועים, לאפשר את התנועתיות של הירך והשוק בזמן כיפוף ויישור הברך וגם לשמור על יציבות הברך. בברך יש מיניסקוס פנימי (מדיאלי) וחיצוני (לאטרלי). המיניסקוס יכול להיקרע מפעולות כמו לחץ גבוה, סיבוב, מעבר מהיר מיישור לכיפוף או להיפך, ובעיקר מהשילוב של כמה מהפעולות הנ”ל יחד.

 

“אבל הוא רק חזר מפציעה, איך זה יכול להיות?”

בעיה מאוד נפוצה לאחר שיקומים ארוכים בספורטאים היא הכשירות הכללית והמוכנות של יתר חלקי הגוף שלא עברו שיקום לחזרה לאינטנסיביות של משחק. הרבה מחקרים וסקירות בעשור הקודם טענו שרק כ- 55% מהמשוקמים הצליחו לחזור לרמת האינטינסיביות שקדמה לפציעה, וזה לא נכון רק ליכולת של הרגל המנותחת להגיב לעומסים, אלא לתגובה של יתר חלקי הגוף לעומסים המתגברים לאחר היעדרות ארוכה מאימונים עם יתר הקבוצה ומשחקים ברמה תחרותית.

 

“גם אם זה קרה ברגל השנייה?”

אחת הבעיות הנפוצות לאחר צולבת זה עומס מתגבר על הרגל שלא עברה את תהליך השיקום. אותה אסימטריה שמביאה לנשיאת משקל מוגברת על הרגל הלא מנותחת מגדילה את הסיכוי לפציעה ברגל שנושאת עליה את רוב המשקל, וכיום כחלק מתהליך החזרה למגרש (RTP) שמים גם את הסימטריה בין הגפיים כפרמטר משמעותי בתהליך השיקום והחזרה למגרש בפרט בכל פונקציה אתלטית (קפיצות, נחיתות בלימות וכו’).

 

“יש קשר לזמן החזרה המוקדם?”

במילה אחת: כן. משך הזמן הארוך לאחר השיקום הסטנדרטי לאחר צולבת (שישה חודשים) שמוגדר כ RTP (קיצור ל- RETURN TO PLAY)  נועד כדי לאפשר  לספורטאי להחזיר את הכוח המירבי בשתי הרגליים, את היכולות האתלטיות שלו ובהדרגה לאפשר לו חשיפה לכדור, סיטואציות משחק ומאבקים פיזיים. מעבר לפרק הזמן של השיקום הסנטדרטי, לקורטואה סך הכל היו כחודשיים להחזיר את כל אותם פרמטרים במטרה להיות מוכן לסיטואציית משחק,וסומן לחזרה ב- 1.5. אינטנסיבי ככל שיהיה, פרק הזמן שניתן לו לחזור חזרה לכשירות מלאה הוא מאוד גבולי, ומשאיר מרווח מאוד קטן להתעכב בו במידה והיו קשיים כלשהם בתהליך השיקום. מצב בו הוא חווה פציעה נוספת בסדר גודל של קרע מיניסקוס בזמן תהליך החזרה שלו משמעותה שהוא נחשף לעומסים גדולים בשלב מוקדם מידי.

 

“למה מיהרו כל כך להחזיר אותו?”

על כל שחקן שנפצע המועדון מפסיד כסף, והרבה. בעוד אותו שחקן פצוע, למועדון אין תמורה לכסף שמושקע בכל שחקן פצוע, ועל כן בהסתכלות הרחבה זה מוגדר כ”כסף מבוזבז”. ריאל מדריד ניסו לצמצם כמה שאפשר את ההפסד הכלכלי שלהם מההיעדרות של השוער, אך במקביל ניסו לעמוד מאחורי זמן חזרה “הגיוני” עבורו. כאמור, זו לא פעם ראשונה שזה קורה בצוות הרפואי של ריאל, שכן כולם זוכרים את הסאגה סביב ארדה גולר, שמראה שריאל מדריד מנסה להכשיר את שחקניה כמה שיותר מהר לאינטנסיביות הגבוהה שמאפיינת אותה.

 

“אז מה יקרה לו?”

בהתאם לגילו של הבלגי, הוא צפוי לעבור ניתוח חיתוך נקודתי של הקרע המניסקיאלי (כפי שעשה גולר). הוא צפוי להיעדר כחודשיים, אם כי לאור הקושי בכשירות של הבלגי בהיותו נמצא מחוץ למגרשים פרק זמן ארוך, לא אופתע אם התהליך יהיה ארוך מהמצופה.

 

אומנם הרבה אוהדים בלגים ומדרידיסטות כאחד האמינו שאולי בכל זאת הם יקבלו משהו מטיבו קורטואה למרות שהשוער אפילו לא פתח את העונה. אומנם זה לא קורה בנסיבות הכי טובות, אבל עכשיו קורטואה ללא צל של ספק יעמוד מאחורי המילים שלו בדצמבר, והוא לא יעמוד בשורותיה של נבחרת בלגיה.

3 תגובות
 1. ליאור כותב

  אתם מטורפים ממש

 2. נאור סקנדרני כותב

  לא מבין אין לוואן אנשים עם חוש עסקי? איך הם לא מזהים את הפוטנציאל שלכם ולא קונים אתכם כבר עכשיו…בסוף תגדלו למפלצת שתהיה שם דבר בכדורגל הישראלי.

  ללא ספק התוכן הכי טוב בישראל וצריך להגיד לכם את זה כל יום ביומו כדי שלא תפסיקו לעולם. הידע שלי בכדורגל השתנה בצורה בלתי רגילה מאז שפתחתם את האתר הזה.

 3. מיגל טורס כותב

  תודה לכם!

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן