פריז סן ז’רמן – הציפיות, המטרות והחיזוקים האפשריים

פרוייקט מחצית העונה הוא פרוייקט שאפתני. בפרוייקט זה נסכם את מחצית העונה של הקבוצות הגדולות בכדורגל האירופי בכתבה מיוחדת ובפרק פודקאסט.

במשך שנים רבות פריז סן ז’רמן לא נחשבה לקבוצת צמרת ברמה העולמית. עד לשנת 2011, היה המועדון הצרפתי מועדון בינוני ברמה המקומית, וקל וחומר ברמה האירופאית. המועדון מעיר הבירה הצרפתית זכה בסך הכל רק ב-2 אליפויות בהיסטוריה עד שנת 2011. אלא שאז נרכשה הקבוצה על ידי מדינת קטאר, דרך רשות ההשקעות של קטאר, בראשות נשיא המועדון החדש – השייח’ נאסר אל-ח’ליפי. מאז, פריז סן ז’רמן הפכה להיות הקבוצה המובילה בצרפת, אחת הקבוצות המובילות בעולם ואחת הקבוצות העשירות בעולם.

הציפיות:

יחד עם ההשתלטות הקטארית על הקבוצה – המטרות והציפיות התרוממו בהתאם, הן ברמה המקומית והן ברמה האירופאית.
לא מעט כספים הושקעו בקבוצה הצרפתית מאז הגעתם של הקטארים, וההצלחה ברמה המקומית לגמרי הגיעה. ב 12 שנים זכתה הקבוצה ב-7 אליפויות , 6 גביעי צרפת, 6 גביעי ליגה ו-8 גביעי סופרקאפ צרפתי. עם זאת, ברמה האירופאית ההצלחה בוששה מלהגיע.
בשנים האחרונות נדמה היה שבפ.ס.ז’ הולכים על אירופה בכל הקופה. קבוצת כוכבים מטורפת נבנתה בפריז עם שמות כמו ליאו מסי, סרחיו ראמוס, ג’אנלואיג’י דונארומה, אשרף חכימי ועוד שמות רבים שהצטרפו לסוללת הכוכבים שכבר הייתה במועדון כמו קיליאן אמבפה, ניימאר, מרקו וראטי ועוד ועוד ועוד.
איחוד הכוכבים הזה הוביל לקביעת מטרות וציפיות גבוהות בפ.ס.ז. אלא, שרצונות לחוד ומציאות לחוד – ולמעט עונת שיא שהגיעה בעונת 2019/2020, עם ההעפלה של הקבוצה לגמר ליגת האלופות, שבו היא הפסידה במשחק הגמר לבאיירן מינכן, הקבוצה לא רשמה הצלחות יוצאות דופן. ה”קש ששבר” הגיע בשנתיים האחרונות, בהן פ.ס.ז רשמה כישלונות גדולים. אומנם, ב2 האליפויות הצליחה הקבוצה לזכות, אבל היא הודחה פעמיים מליגת האלופות כבר בשלב שמינית הגמר, עם הפסדים לריאל מדריד ולבאיירן מינכן. בנוסף, גם בגביע הצרפתי לא הצליחה הקבוצה לזכות, ובשנה שעברה אף הודחה פ.ס.ז כבר בשלב בשמינית הגמר עם הפסד מפתיע למארסיי(2-1).

קבוצת הכוכבים שנכשלה. מסי, ניימאר ואמבפה (קרדיט:רויטרס).

הכישלונות עם הקבוצה עמוסת הכוכבים הובילו את הנהלת פ.ס.ז להבין שצריך פה משהו חדש. משהו אחר. שלפעמים השלם קטן מסך חלקיו. שבמקום להשקיע בכוכבים ענקיים – צריך לבנות ולפתח שחקנים צעירים. שבמקום לאסוף כוכבים שיבנו קבוצה – לבנות קבוצה שתיצור כוכבים. ולכן, בקיץ האחרון הלכה פ.ס.ז למכירת חיסול. מסי, ניימאר, וראטי, ראמוס ועוד שחקני טופ עולמי עזבו את הקבוצה הצרפתית – ובמקומם הגיעו שמות “בינונים מינוס” כגון לוקאס הרננדס, לי-קנג ין, מנואל אוגרטה, אוסמן דמבלה, מרקו אסנסיו ועוד. כולם שחקנים טובים ומוכשרים, אבל רחוקים מאוד מהשמות שהורגלו אליהם אוהדי פריז בשנים האחרונות. ההצלחה הגדולה ביותר של הקיץ הייתה ההשארה של קיליאן אמבפה במועדון, דבר שהרגיע קצת אצת האכזבה מההתנהלות המקצועית. על הפרוייקט השאפתני הציבו בפריז את המאסטרו לואיס אנריקה, בתקווה ש’הלוצ’ו’(לוחם) יצליח לבנות קבוצה לוחמת.

מנהל הפרוייקט. לואיס אנריקה מוצג כמאמן פ.ס.ז(צילום: רויטרס).

ויחד עם הבנייה מחדש שעברה ועוברת פ.ס.ז. – הציפיות ירדו בהתאם.

אם כך, מה היו הציפיות לעונה הנוכחית?

בזירה המקומית – למרות ה”שינמוך” שעבר הסגל, פריז סן ז’רמן היא עדיין קבוצה טובה יותר מרוב ככל הקבוצות הצרפתיות. ולכן ברמה המקומית הציפיות היו ונשארו גבוהות – כל התארים. אליפות, גביע וסופר קאפ.
בזירה האירופאית – כמו שכבר אמרנו, נראה שבפריז סן ז’רמן הבינו שהם חייבים לעשות משהו אחר. ולכן, הבנייה של הסגל מחדש מובילה להנמכת הציפיות ברמה האירופאית. אף אחד לא חושב שפ.ס.ז. הנוכחית תוכל להתמודד מול הגדולות באמת. ריאל מדריד, סיטי, באיירן ועוד לא מעט קבוצות בצמפיונס יותר טובות מפריז סן ז’רמן הנוכחית. ובהנהלת פריז יודעים את זה, אפשר להגיד אפילו שהם עשו זאת במכוון. ללכת אחורה, להסתדר מחדש, כדי שבעוד כמה שנים הם יוכלו להסתער מחדש כדי לקחת את כל הקופה. אין באמת מטרה מוגדרת לעונה האירופאית של פריז סן ז’רמן. כמה שהקבוצה תגיע יותר רחוק – ככה זה יהיה יותר מוצלח. את המטרה היחידה היא כבר הצליחה להשיג וזה לעבור את שלב הבתים, מטרה שהפכה קשה הרבה יותר עם הבית שבו הוגרלה. מכאן – השמיים הם הגבול ואין יותר מטרות לעונה האירופאית. בפריז יתפללו להגרלות קלות ולהגיע כמה רחוק שהם יוכלו.

השינוי שעברה פ.ס.ז – 7 שחקנים בהרכב מתחת לגיל 25(קרדיט: האתר הרשמי של פ.ס.ז).
מטרות מול תוצאות, ומשימות להמשך:

ברמה המקומית עד כה פ.ס.ז. לגמרי עומדת ביעדים. את הליגה היא מוליכה ביתרון 5 נקודות, 40 נקודות מ51(79% הצלחה) ויחס שערים של 42-14 (+28). בגביע היא עדיין מתמודדת, וגמר הסופר-קאפ הצרפתי ייערך ב3 לינואר. בסך הכל, פריז סן ז’רמן לגמרי עומדת במטרות.
כעת, היא רק צריכה לשמור על המצב הנוכחי כמו שהוא. להישאר במקום הראשון עד לסיום העונה, ולזכות באליפות ללא דרמות ובפער הכי גדול שניתן. בגביע ללכת בכל הכח עד הסוף. ולזכות בסופר קאפ. אם פריז תצליח לזכות בטרבל או אפילו בשני תארים בעונה שהוגדרה מראש כעונת בנייה – זו כבר הצלחה.

ברמה האירופאית פ.ס.ז. עדיין מתמודדת בליגת האלופות, שרדה את מה שהוגדר “בית המוות”(גם אם מהמקום השני) והיא עדיין שם. כמו שאמרנו, בפ.ס.ז. לגמרי לא בונים על זכיה בליגת האלופות, וההגעה לשלב שמינית הגמר היא כבר פסגה שנכבשה. בשלב שמינית הגמר היא הוגרלה מול סוסיאדד למשחק לא קל בכלל, אך לגמרי עביר. פ.ס.ז תנסה להמשיך את המסע האירופאי כמה שרק ניתן – אך המטרות לא גבוהות.

ברמה הקבוצתית לואיס אנריקה יצטרך להמשיך את תהליך הבנייה בצורה הטובה ביותר. שילוב השחקנים הצעירים ימשיך בהדרגה מתוך ניסיון לפתח אותם לרמות הגבוהות ביותר. ברמה הטקטית נראה שאנריקה עדיין לא מצליח למצוא את ה11 לרוץ איתם, והוא משנה הרכב כמעט בכל משחק. פ.ס.ז. משחקת ב2 מערכים מרכזיים: 4-3-3 ו3-4-3. בחלק האחורי אנריקה עושה לא מעט רוטציות בין הבלמים מרקיניוס, דנילו פריירה, לוקאס הרננדז ומילאן שקריניאר, כאשר כמעט בכל משחק עולים שניים אחרים. כאשר פ.ס.ז עולה במערך של שלושה בהגנה – אנריקה בוחר שלושה מתוך ארבעת הבלמים, וכאשר פ.ס.ז עולה במערך של ארבעה בהגנה – לוקאס הרננדז עובר לקו שמאל, חכימי משחק באגף ימין, ו2 מ3 שחקני ההגנה הנותרים(מרקיניוס, דנילו פריירה ומילאן שקריניאר). בחירת שחקני ההגנה של אנריקה נראית כמעט רנדומלית, וקו ההגנה משתנה כמעט בכל משחק.
בקישור יחסית קיימת היציבות כאשר ויטור פריירה ומנואל אוגרטה עולים בהרכב כמעט בכל משחק. כאשר את המקום שנשאר תופסים ברוטציה קרלוס סולר, וורן זאיר אמארי ולי קאנג-ין. כאר פ.ס.ז מחת בקו 4 בקישור – אשרף חכימי משחק כקשר על הקו.
גם בהתקפה לואיס אנריקה מתקשה למצוא את השלישיה איתה הוא רוצה לשחק. קיליאן אמבפה כמובן הוא באנקר, אבל 2 השחקנים שלצידו מתחלפים כל הזמן. לפעמים זה קולו-מואני, לפעמים בארקולה, לפעמים דמבלה, לפעמים אפילו קאנג-ין נזרק לשם.
הסיבה העיקרית לרוטציות האלו זה הניסיון לחפש מה יעבוד עבור הקבוצה הצרפתית, שמחפשת כרגע את עצמה.
אחרי ינואר, אנריקה יהיה חייב להתחיל ולמצוא את ה11 הקבועים שלו. הרוטציות והשינויים האלו לא רק שלא עוזרים לקבוצה, אלא אפילו מפריעים לה. זה מקשה על השחקנים לייצר המשכיות, זה משדר לשחקנים שהמאמן לא סומך עליהם וזה יכול להיות הרסני עבור קבוצת כדורגל. אנריקה חייב לייצר כבר את המערך והשחקנים איתם הוא רוצה לרוץ – ולהתחיל לגלגל את זה קדימה. אחרת, יהיה לו קשה מאוד לבנות את הקבוצה החדשה שאמורה לצמוח בבירת צרפת.

מרקו אסנסיו וקיליאן אמבפה חוגגים(קרדיט: האתר הרשמי של פ.ס.ז)
חיזוקים לינואר:

עוד לפני שהתחיל חלון ההעברות – פ.ס.ז כבר התחזקה בשני שחקנים.
הראשון הוא הבלם הצעיר לוקאס בראדלו. הבריזלאי בן ה20, נרכש על ידי פ.ס.ז מקבוצתו סאו פאולו עבור 20 מיליון יורו, והוא יצטרף לאלופת צרפת כבר בשבוע הבא.
השחקן השני שכבר סיכם במועדון הוא הקשר האחורי בן ה-18, גבריאל מוסקארדו. מוסקארדו יגיע לפריז סן ז’רמן מקורינתיאנס הברזילאית, וצפוי גם כן להצטרף לקבוצה כבר בשבוע הבא. הקשר הברזילאי שיחק בנוער של מקורינתיאנס החל משנת 2017, ועלה לקבוצה הבוגרת בשנה האחרונה.
2 הרכשים הראשונים לחלון של ינואר שומרים על הקו שאימץ השנה המועדון הצרפתי, אותו תיארנו כבר באריכות. הבאת שחקנים צעירים לטווח הארוך שיוכלו להיבנות ומתוך כך לבנות קבוצה איכותית.

יחד עם זאת, פ.ס.ז תהיה חייבת לעשות שינויים מיידים בעמדות מסוימות, ולהביא שחקנים מנוסים שיעזרו לה בטווח המיידי.

הגנה:
בראש ובראשונה, פ.ס.ז חייבת להתחזק בבלם איכותי נוסף לסגל, שיוכל להרחיב את הסגל בנוסף למרקיניוס, בטח כשלוקאס הרננדז משחק בעיקר כמגן שמאלי בגלל הפציעות של נונו מנדש ופרסונאל קיפמבה, ונשארנו רק עם מילאן שקריניאר(ודנילו פריירה, שזה לא התפקיד הטבעי שלו). הצורך הוא בבלם איכותי ומנוסה שיוכל לתת מענה מיידי, ולכן ההחתמה של בלם תצטרך לקרות בנוסף להחתמתו של בראלדו, שהוא שחקן צעיר, ויותר לטווח הארוך.
הצעות לשחקנים: רפאל וראן מיונייטד, אודילון קוסונו מלברקוזן או מוחמד סימאקן מלייפציג.

אופצייה נוספת לחיזוק הגנתי הוא הבאת מגן שמאלי חדש במקום לוקאס הרננדז, שיחזור להיות הבלם בזמן היעדרותו של נונו מנדש הפצוע.
הצעות לשחקנים: אנחליניו מגלאטסראיי, חואקין פיקרז מפלמיירס או קווילינדסי הארטמן מפיינורד.

התקפה:

עמדה שפ.ס.ז תהיה חייבת להתחזק בה היא עמדת החלוץ. כיוון שגם גונזאלו ראמוס וגם רנדאל קולו-מואני לא מביאים מספיק מספרים.
הצעות לשחקנים: אפשר למצוא חלוצים שכבר מכירים את הליגה הצרפתית כמו ג’ונתן דייויד מליל – שמסיים חוזה בקיץ, או אלייה ווהאי מלאנס. אפשר גם להמשיך עם הקו הברזילאי שיש במועדון ולהנחית את מרקוס לאונרדו שירד ליגה עם סנטוס הבריזלאית.

קישור:

עמדה נוספת שפ.ס.ז יכולה לנסות ולחזק בינואר היא את עמדת הקשר, בה אין כרגע שמות נוצצים, אבל בסך הכל היא עובדת יפה. קשר 8 כזה עם אוריינטציה התקפית.
הצעות: פיוטר ז’יילינסקי מנאפולי, מרקוס אדוארדס מספורטינג ליסבון וניקולס סיוולד מלייפציג.

צריכה חיזוקים לטווח המיידי. שחקני פ.ס.ז(קרדיט: האתר הרשמי של פ.ס.ז)
סיכום:

ציון למועדון: 8/10.

פריז סן ז’רמן נמצאת במצב טוב מאוד. בליגה היא במקום הראשון, יחסית בפער. בליגת האלופות היא העפילה לשמינית הגמר. אחרי שנים רבות הקבוצה התחילה את חישוב המסלול מחדש. את זניחת רעיון האול-סטארס והתחלת הבנייה מחדש, יצירת קבוצה.
הקונספט של שילוב שחקנים צעירים בקבוצה כמו לי-קנג ין ווורן זאיר-אמארי לצד שחקנים עם ניסיון כמו עוסמאן דמבלה, מרקיניוס, קיליאן אמבפה ואשרף חכימי עובד מצויין , ומתחיל כבר לתגמל עם שווי שוק של שחקנים צעירים שעולה ועולה.

ציון לקבוצה: 8/10.
הקבוצה עומדת ביעדים שהציבו לה. מתקשה קצת בליגה ובליגת האלופות – אבל לא נכנסה למשברים ארוכים. בסך הכל – די יציבה ועומדת ביעדים.

ציון למאמן: 7/10.
הקבוצה אמנם נראית טוב, אבל ללואיס אנריקה יש עוד לא מעט עבודה. ההופעות הרעות בליגת האלופות לדוגמא חשפו את הבעיות שיש בקבוצה. אם בסיום העונה הוא יזכה באליפות, גביע, סופר קאפ ויתקדם עוד קצת בליגת האלופות – הוא יסיים את העונה עם 10/10. וימשיך את הפרויקט בבירה הצרפתית. הכי חשוב עבורו זה להיסגר על מערך והרכב – כדי להתחיל להתניע את פרוייקט הבנייה של הקבוצה הצרפתית.

השחקן המצטיין: קיליאן אמבפה – 8.5/10.
את החשיבות של קיליאן אמבפה לפ.ס.ז. כולם מכירים. כבר למעלה מ6 שנים שהכוכב הצרפתי סוחב על גבו את פריז סן ז’רמן. את החשיבות של קיליאן אמבפה במיוחד בעונה של בנייה מחדש – הבינו היטב בהנהלת פריז. וזה מה שהוביל להתעקשות עליו בקיץ האחרון, בכל מחיר!.
עד כה קיליאן אמבפה לגמרי מצליח להיות הכי משמעותי עבור פריז. 21 שערים יש לקיליאן אמבפה העונה ב22 הופעות – מלך השערים של הליגה הצרפתית בפער גדול. האם קיליאן יישאר בפריז בסיום העונה? אף אחד עוד לא יודע. מה שבטוח שהוא השחקן הכי טוב והכי חשוב שיש לפריז סן ז’רמן, ושלא יוותרו עליו בקלות.

ללא ספק – השחקן המצטיין. קיליאן אמבפה(קרדיט: האתר הרשמי של פ.ס.ז)

השחקן המאכזב: רנדאל קולו-מואני – 5/10.
החלוץ הצרפתי הגיע בקיץ האחרון לפ.ס.ז בניסיון להיות החתיכה המשלימה לצידו של קיליאן אמבפה. הציפיות מהצרפתי היו בהתאם. אבל עד עכשיו, אחרי חצי עונה, קולו-מואני לא מצליח לרשום מספרים יוצאי דופן. 4 שערים ו2 בישולים יש לו בליגה, שאלו מספרים לא רעים – אבל פחות ממה שציפו מהשחקן. אם קולו-מואני יצליח לשפר את הסיומת שלו מול השער – הוא יהפוך לחלוץ רחבה מפחיד. במדד השערים הצפויים יש לצרפתי 2.5 שערים במשחק. בפועל – חצי שער במשחק. 20 אחוז. סיומת של חלוץ זה הדבר הכי חשוב, תשאלו את אוהדי נבחרת צרפת.

הפתעת העונה: ברדלי ברקולה.
ברקולה בן ה21 הוא שחקן כנף צעיר, שהגיע לפריז מאולימפיק ליון עבור לא פחות מ45 מיליון יורו. מלהטט כבר שנה שנייה ברציפות בליגה הצרפתית, והעונה הוא תפס מקום כשחקן קבע בפריז. בין אם זה מהספסל ובין אם זה מההרכב – השחקן הצעיר מראה כישרון מיוחד. כישרון שמעיד יותר מהכל על המהפך שעברה פריז בשנה האחרונה. המעבר לשחקנים צעירים, מוכשרים, שיבנו קבוצה איכותית. אומנם מבחינת מספרים הוא עדיין לא מחורר רשתות, שער ו2 בישולים ב454 דקות. אבל אין ספק שככל שהוא ישתלב יותר ויותר – השחקן הצעיר ימשיך להראות מה הוא שווה, ויגדיל משמעותית את המספרים שלו.
שווה איזכור: וורן זאיר אמרי המוכשר, שאין ספק שעוד יעשה דברים גדולים בקריירה.

הפתעות העונה. ברדלי ברקולה ווורן זאיר אמרי(קרדיט: טויטר).

 

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן