קרב מוחות – סיבוב שלישי: ריאל מדריד נגד מנצ’סטר סיטי

ריאל מדריד ומנצסטר סיטי יפגשו בברנבאו לקרב נוקאאוט מרתק

קרב מוחות: סיבוב שלישי:

זאת השנה השלישית ברצף שבה ה’בלאנקוס’ פוגשים את ה’סיטיזנס’ בשלב הנוקאאוט של ליגת האלופות. כמובן שזהו דבר טבעי מפני ששתי הקבוצות הן ככל הנראה החזקות ביותר ביבשת, לפיכך הן נידונו להיפגש בנוקאאוט במוקדם או במאוחר.

זו השנה השלישית ברציפות, האם נשאר מה לומר?

ובכן, לדעתי רב הנסתר על הגלוי בעומק הטקטי שהוצג במפגשים האלו עד כה, וגם במפגש הזה, פפ וקרלו יגיעו עמוק, עמוק, במחילת הארנב. ראשית, עלי לציין, שלדעתי המפגש הזה יהיה שונה באופן משמעותי משני המפגשים הקודמים בליגת האלופות, בהם הקבוצה מאנגליה הראתה עליונות מוחלטת, ובמקרה שיסופר לדורות כלא פחות מנס, בפי חלק מן האוהדים, עלו ה’בלאנקוס’ במפגש שנערך ב-2022. שנה שעברה, כפי שזוכרים רבים, העליונות הייתה טואטלית כך שבסיכום שני המשחקים עמדה התוצאה על 5-1 לטובת מנצ’סטר סיטי. אז מה יהיה שונה הפעם?

פיזיות:

ברמה הפיזית, ריאל וסיטי של השנה הן תמונות מראה האחת של השנייה מן השנה שעברה. אמנם, שלושה משחקני הסגל הפותח במדריד סיימו את העונה הנוכחית בטרם התחילה, אך הבלאנקוס מתמודדים יפה עם הפציעות הללו, בניגוד גמור לעונה הקודמת. להזכירכם, ריאל מדריד של 2023, טרום המונדיאל, הייתה קבוצה מסחררת. היא הובילה את הליגה בפער, הייתה ברצף של ניצחונות מרשימים ובאופן כללי נעה כמכונית יוקרה איטלקית. אך לאחר גביע העולם, הקבוצה הייתה בקרשים. השחקנים חזרו תשושים ופצועים, והכימיה של המשחק נשברה עקב החילופים הכפויים.

למפגש הקודם התכולים הגיעו בתנופה: הם הובילו במאבק האליפות, והעובדה שלקבוצה הזאת יש סגל שני שיכול להוות בפני עצמו קבוצה בפרמייר ליג, נתנה להם יתרון יחסי כה משמעותי לאחר החזרה מהמונדיאל. לא רק על פני ריאל, אלא על פני כל שאר הקבוצות – עובדה שהם זכו בסוף בטרבל. אין בשורות הללו כדי להוריד מן ההישג המטורף, אך בכל זאת כדאי להיזכר בנסיבות.

הפעם הנסיבות הפוכות: בזמן שבמדריד צברו כוחות והתכוננו למשחק, בזמן שאת הליגה הם מובילים על מי מנוחות בפער משמעותי של 8 נקודות, במנצ’סטר נאבקים בשיניים ובציפורניים על כל נקודה ונקודה בליגה האנגלית. בזמן שמדריד נחו בתשעת הימים האחרונים, במנצ’סטר הספיקו לשחק 270 דקות.

ההבדל הבולט ביותר בין הקבוצות במפגש אשתקד היה הרמה הפיזית העליונה של מנצ’סטר. במדריד נאלצו להסתדר ללא הגרזן המאסיבי ששמו קאסמירו מול קישור מעובה. טוני קרוס פתח כקשר אחורי, תפקיד שהוא מעולם לא נועד לשחק באמת. אמנם חכמת המשחק של טוני מפצה ברוב המקרים על חוסר הפיזיות שלו, אך במשחק הזה, ומול קישור מעובה, לא היה ניתן לצפות ממנו לעמוד בקצב.

כאמור, השנה ריאל מגיעה לאחר ימי מנוחה. ההרכב שלה השנה כולל קישור מעובה ואתלטי בפער מהעונה הקודמת, ואף בקיץ האחרון הגיע אחד, שמו ג’וד, שעושה עבודה של שני שחקנים על המגרש. הצמד הצרפתי, טשואמני את קמאבינגה, כל אחד מפלצת פיזית בפני עצמה, נטמעו והשתפרו. המגנים של ריאל יציבים, וכדאי לציין במיוחד את דני קרבחאל, שהעונה השתיק את מבקריו הרבים.

בצד של התכולים, קווין דה בריינה חזר לעניינים במאני טיים, אך הוא כבר שיחק 90 דקות ביום ראשון והוא סוחב עמו פציעות ועייפות החומר מזה זמן מה. נוסף על כך, קייל ווקר, השחקן שסומן להיות שחקן המפתח בהתמודדות – נפצע. תפקידו של ווקר היה אמור להיות ‘לעצור את ויניסיוס’, ובלעדיו סיטי תתקשה בהחלט. לדעתי, ריאל מדריד יכולה לנצח את המשחק הזה על הפן הפיזי לבדו.

ההרכבים הצפויים:

מנטליות ופורמה:

בצד הספרדי של ההתמודדות, מגיעים למשחק הערב עם תנופה טובה. עם סגל מתפקד ומיומן, שרץ באופן בריא יחסית כל העונה. מנצ’סטר סיטי של העונה הנוכחית מאיימת הרבה פחות מזו של העונה שעברה. היא אמנם מנצחת, אך היא עושה את זה עם פחות ברק. ארלינג האלאנד הוא גם אחד משחקני המפתח בהתמודדות הזו – אך כפי שראינו במשחק נגד התותחנים – בלמי טופ יוכלו לגמרי לנטרל אותו, בהינתן שהקישור עושה את עבודתו כראוי ומונע ממנו גישה לכדורים. החריג הנורבגי מראה יעילות פחותה מול השער, ולא עוזר כלל בבניית המשחק.

על מנת לבסס את הטענה הזו – הבה נסתכל בנתונים: את העונה הקודמת האלאנד סיים עם 36 שערים מול 28 שערים צפויים לשחקן הממוצע [XG]. מנגד – בשלב הנוכחי של העונה הוא עם 19 שערים אל מול 22 שערים צפויים, 3 פחות ממה שהיה אמור לכבוש. משחקן ברמתו של האלאנד מצופה להבקיע יותר ממה שצפוי לשחקן הממוצע. בנוסף, אם נסנן את המשחק בו הבקיע חמישייה נגד לוטון – קבוצה ברמה לא גבוהה במיוחד – נגלה נתון עוד יותר מדאיג: 14 שערים מול 19 שערים צפויים, נתון בינוני למדי. עם זאת, דווקא חוסר הניסיון של שוערה של ריאל, אנדרי לונין, במפגשים מסוג זה יכול להיות דווקא לטובתו של החריג.

כדאי לציין לטובה שחקן מפתח נוסף להתמודדות הערב – פיל פודן. פודן מציג עד כה עונת סופר סטאר – עם 14 שערים [9 בלבד צפויים] ו-7 בישולים. המפגש מול ריאל מדריד יהיה הזדמנות טובה להראות האם יש לו את מה שצריך כדי להצליח גם מול הגדולות.

מן העבר השני, גם ג’וד בלינגהאם מגיע בפורמה פחות טובה למפגש, לאחר שספג עונש השעיה של שלושה משחקי ליגה בגלל שערוריית השיפוט עם חיל מנסאנו. ויניסיוס לעומת זאת נמצא בפורמה מעולה. לאחר שנפצע לפרק זמן משמעותי בתחילת העונה, ונראה חלש עם חזרתו, הצליח הברזילאי לעשות את האבולוציה שקרלו אנצ’לוטי ציפה ממנו – להפוך משחקן אגף לשחקן ה’אלף ספייס’, אבולוציה שהייתי מאוד סקפטי לגבי יכולתו לעשות אותה והתבדיתי.

ברמה המנטלית ראוי לציין שריאל מגיעה ללא לחץ בליגה, ועם מספיק זמן ל”קדם עונה” טרם המשחק. בנוסף ריאל מגיעה עם אצטדיון חדש וגג סגור, ונראה כי הנסיבות כמעט ולא יכלו להיות יותר טובות עבורה. הפעם זה יהיה תורם של התכולים להגיע חבוטים ובמאבקי צמרת למפגש – ונוכל לראות האם היכולת הטקטית של פפ תוכל לכפר על הפער המנטלי והפיזי.

טקטיקה ואסטרטגיה

טוב, כאן אנו באמת עומדים להיכנס לעניינים. כפי שהסברתי בתחילת העונה – הדון האיטלקי דוגל בכדורגל עקרוני, ואילו הפילוסוף הספרדי בכדורגל עמדתי. אני חושב שקרלו אנצ’לוטי מצא איזשהו איזון העונה שהוא מן שילוב בין השיטות. אם בתחילת העונה ובעונה שעברה ההשתחררות מלחץ נעשתה באמצעות עקרונות, נראה כי העונה שיננו במדריד תבניות ברורות ומגוונות של כדורגל עמדתי במצבים של השתחררות מלחץ גבוה, שנעשה ביעילות רבה יותר מאי פעם. אם במפגש האחרון סיטי ניצחה את המפגש באמצעות לחץ גבוה ועליונות אתלטית, הרי ששיטה זו לא תוכל לעבוד מול ריאל הנוכחית. בנוסף לכך – הסיכון יהיה גם יותר גבוה – כיוון שהמתפרצות של מדריד העונה קטלניות פי כמה וכמה.

עד כה כתבתי מדוע המשחק הזה יהיה שונה מקודמו, ומדוע ל’בלאנקוס’ יש סיכוי גבוה יותר השנה. אך כדאי לציין – למרות כל מה שנכתב עד כה, הקבוצה של המאמן הספרדי היא קבוצה מאומנת, משומנת, ובעלת שחקנים עם איכויות בטופ של הטופ.

לו אני הייתי פפ, הייתי מנסה לכפות על המשחק מצב של “גלים”. לא הייתי מנסה ללחוץ את ריאל, אלא לרדת בזריזות אחורה בעת שהם מקבלים את הכדור. לנסות למנוע כמה שיותר התקפות מעבר ותזוזה מהירה מרחבה לרחבה, כי דבר כזה יוצר שטחים, והתקפת ה’לוס בלאנקוס’ מורכבת מחיות המשחרות לטרף בשטחים. היתרון של סיטי במשחק הנוכחי ברור – במשחק איטי ומסודר הם טובים פי כמה וכמה מריאל, שהראתה מעט קושי לכבוש נגד קבוצות שמצופפות שורות. מבלי חלוץ רחבה פותח, אין לאנצלוטי יכולות של איום אווירי, כך שיותר קל להגן ברחבה צפופה. על פפ לתת לריאל להחזיק את הכדור קרוב לשער, מבלי ללחוץ אותם גבוה, וברגע שהכדור אצלו לבנות את המשחק בצורה איטית ומסודרת.

לקרלו אנצ’לוטי יש גם כאב ראש לא קטן בעמדת הבלם המרכזי. מחד, אם טשואמני יפתח, הרי שהוא חסר ניסיון בעמדה זו, ואף שהראה כי הוא מסוגל למלא את העמדה במקרה הצורך, יש פער ניכר בין משחקי ליגה, לבין “הגמר האמיתי” של ליגת האלופות. מאידך, אם נאצ’ו יפתח כבלם, על אף ניסיונו הרב, הוא ירד משמעותית ביכולת שלו, ונראה כי הוא יתקשה להיות מרוכז במשך זמן רב נגד התקפות שמתוכננות לפרטי פרטים.

לו אני הייתי קרלו הייתי מנסה ליצור משחק בקצב מטורף. יש לי את היתרון האתלטי, את היתרון הביתי, והמשחק שלי איכותי יותר מרחבה לרחבה. כידוע, במפגשים גדולים האיטלקי לא מרגיש בנוח במיוחד כשהכדור אצלו ברגל. אך דווקא ירידה אחורה כפי שעשה בעונות הקודמות תהיה טעות מבחינתו. עדיף לו לשחרר את מלוא העוצמה הפיזית על שחקני סיטי, עם לחץ גבוה שיחייב אותם לנוע מהר. ראינו העונה שסיטי בקושי הצליחה להתמודד עם הלחץ של ליברפול. קרלו צריך לבקש משחקניו לשחק רחב ודרך הכנפיים, שהכדורים שיגיעו לטוני קרוס ימצאו את עצמם מהר מאוד ברגליים של ויני או רודריגו. ללא יושקו גברדיול וקייל ווקר הפצועים, יהיה קשה לסיטי לעמוד באיכות מול שחקני הכנף של הבלאנקוס.

לסיכום, הקרב האסטרטגי במשחק הזה הוא קרב על קביעת הקצב. קרלו ילחץ על דוושת הגז, ופפ ילחץ על הבלם. הטקטיקה נמצאת בעוד מיליון ואחת דקויות, ואנו עומדים לחזות בעוד קרב מרתק בין שניים מהמאמנים הגדולים ביותר שידע הכדורגל.

5 תגובות
 1. בר כותב

  טור מרשים מאוד רוני

 2. אביתר כותב

  אהבתי מאוד לקרוא זה ממש מעניין תודה

 3. מעריץ של בולרז כותב

  צוות בולרז תודה על הכל, פשוט זנחתי כל ערוץ ספורט אחר, הפכתם עליהם.

 4. דן כותב

  רוני האלוף! קראתי את כל החומרים שלך ואני אוהב מאוד.
  בעיקר הסדרה על לייפציג!

 5. בוקאיו סאקה כותב

  קראתי את הכתבה בדיעבד ובעקבות כך מפרספקטיבה אחרת וכיף לראות שהיא ״התיישנה טוב״. תענוג לחובבי הצד הטקטי של המשחק.

  כתבה מפוארת לדו קרב מפואר בין המאמנים הגדולים ביותר היום. כיף גדול.

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן