רובי קין WAKE UP | ההתרסקות של מכבי תל אביב

2 ניצחונות ליגה ב-8 המשחקים האחרונים. איבוד המקום הראשון למכבי חיפה. 10 שערים ב-8 משחקים. חוסר אמון של השחקנים בצוות האימון וביקורת בלתי פוסקת על המאמן האירי רובי קין. כך נראה החודש האחרון של מכבי תל אביב. קשה לשים את האצבע על הגורם לנפילת הצוללת הצהובה מתל אביב: יש האומרים שעזיבתו של מילסון לאליפות אפריקה השפיעה על היכולת הרעה, אחרים אומרים שזהבי מפריע לשאר השחקנים ויש את אלו שמפנים את האצבע המאשימה כלפי קין. מכבי תל אביב כבר עמוק בתוך הבוץ ומחפשת מושיע שיחזיר לה את היכולת הטובה שהציגה בתחילת העונה.

ב-7 בינואר 2024 אירחה מכבי ת״א את הפועל חדרה בבלומפילד לעוד משחק ליגה ״קליל״ על הנייר שהיא כביכול צריכה לנצח בלי בעיה. רובי קין איבד ממשחק זה את פליסיו מילסון, שייצג את נבחרת אנגולה באליפות אפריקה וסיפסל את ערן זהבי לקראת משחק העונה במחזור הבא. הצהובים סיימו את המשחק בתיקו 1-1 מפתיע מול האדומים מהשרון ומאז אותו משחק נפלה על המועדון עננה שחורה שמסרבת לעזוב. הצהובים הספיקו להפסיד פעמיים למכבי חיפה היריבה הישירה למאבק האליפות, להשמיט נקודות מול ריינה, הפועל פ״ת וסכנין ולאבד את פער 10 הנקודות המבטיח שבו החזיקה בגאון. התסריט שכותב לנו במאי ליגת העל העונה הוא לא פחות מראוי למועמד לאוסקר. בתוך חודש בלבד, נוצרה לה דרמה משוגעת בשילוב אקשן בלתי נגמר שפתח את מאבק האליפות מחדש ל-4 קבוצות שונות בחסות ההתרסקות הצהובה.

כפי שנאמר, לא ברורה הסיבה העיקרית שהובילה לנפילתה של מכבי ת״א. בואו נתמקד בכמה נקודות עיקריות וננסה לנתח אותן:

המערך

מאז אותו משחק נגד חדרה, קין נאלץ למצוא פיתרון להיעדרו של מילסון מההרכב והשתמש במספר שחקנים שלא הצליחו להתעלות לאותה רמה. זה התחיל בקיקו בונדוזו, שהיכולת קיימת אצלו אך מבחינת מספרים הפורטוגלי מתקשה לסיים מול השער ובסך הכל העונה איים בסך הכל פעם אחת למסגרת שקבע את שערו היחיד ברזומה. דור תורג׳מן הצעיר קיבל את ההזדמנות גם הוא על קו שמאל אך מהר מאוד הבין קין שתורג׳מן מתבזבז באגף משום שהוא חלוץ בטבעו. ניסוי הכלים של קין העלה מדרגה כשבמשחקים האחרונים החל לפתוח עם מערך 5-3-2 שהיה מזוהה עם איביץ׳ וקראנקה בעונה שעברהולא היה אהוב במיוחד על האוהדים. גם העונה, המערך ההגנתי כשל כאשר רובי קין בחר לשחק פעמיים באותו מערך נגד מכבי חיפה ופעמיים הפסיד לדגו, גם טקטית וגם את הנקודות. בסופו של דבר, עדיין לא נמצא איזון במערך של מכבי תל אביב העונה. קין עדיין מחפש הרכב חזק, כזה שאפשר לרוץ איתו לאורך זמן, כפי שהיה בתחילת העונה. הקיבעון של קין עם שחקנים מסוימים לפעמים לא ברור ואני אסביר: דור פרץ לדוגמא חווה תקופה חלשה כבר מספר מחזורים, קשה לפספס את זה. משום מה קין ממשיך משחק אחרי משחק לפתוח עם פרץ בהרכב ומתעקש על השחקן מסיבה שאינה ברורה. עולה השאלההאם כאשר שחקן בכיר בסגל משחק לא טוב, מקומו בהרכב לא משנה מה? נדמה ששחקנים כמו פרץ או זהבי מקבלים העדפה על פני שחקנים אחרים בסגל גם כאשר אינם מציגים יכולת טובה לאורך כמה משחקים, וזה מעיד על חוסר האמון של רובי קין בספסל שלו.

ערן זהבי

חלוץ מכבי תל אביב נמצא בבצורת חריגה מבחינתו כשהוא כובש 2 שערים ב-11 משחקי הליגה האחרונים. זהבי הוא סקורר מלידה ואם יש משהו שהוא יודע לעשות נהדר, זה לכבוש שערים. אך בתקופה האחרונה, כמו כל הקבוצה שלו, גם החלוץ הותיק מאבד כיוון ומתקשה מאוד מול הגנות הליגה. קין נותן אמון מלא בזהבי וממשיך לפתוח איתו כמעט בכל משחק אפשרי בידיעה שגם אם לא יכבוש, הנוכחות שלו על המגרש תורמת לקבוצה. זהבי פתח את העונה בצורה נפלאה עם רצף של 9 משחקים בהם הוא כובש, אך בחודשיים האחרונים נעצר בצורה קיצונית ומחלוץ אימתני שיוצר כמעט מכל מצב גול, הפך לשחקן שמבודד ממש בקלות ע״י המגנים ששומרים אותו כתוצאה מהמערך השגוי שקין בחר. אפשר היה לראות את זה שוב מול מכבי חיפה שבודדה אותו בצורה מופלאה, אך גם מול הגנות יותר חלשות כמו סכנין, חדרה, ריינה והפועל פ״ת. זהבי כמעט ולא משפיע על הלך המשחק ובאופן כללי מורגש שהוא נראה חסר אונים בחלקים ארוכים מהמשחקים האחרונים. ביקורות רבות על הכוכב נשמעות מצד אוהדי מכבי תל אביב, שטוענים שזהבי מפריע, כן כןמפריע, למשחק. הטענה אומרת ששחקני מכבי מחפשים באופן קבוע את זהבי ומוסרים את הכדור רק אליו ברגע שיש מצב בעיטה לגול והרבה פעמים ברגע שהכדור מגיע לרגליו עטים לעברו 3-4 שחקנים ומיד מנקים את ההתקפה. מצד אחד ערן הוא כוכבכדורגל וכולנו יודעים למה הוא מסוגל, גם בגילו. מצד שני, ברגע ששחקן לא טוב ולא מצליח לספק את הסחורה, על המאמן לחשוב מחדש על שיבוץ השחקן בהרכב. כפי שבמונדיאל האחרון כריסטיאנו רונאלדו הגדול סופסל בשלבי ההכרעה, אין שום סיבה שרובי קין לא ישים את זהבי על הספסל, בהתאם ליכולת החלשה שהוא מספק כבר תקופה. דור תורג׳מן הצעיר נמצא בריצה הרבה יותר טובה מזהבי, לפחות בזמן האחרון, ונראה שכרגע אם קין חוזר לשחק במערך 4-3-3, תורג׳מן הוא האיש למשימה.

אובדן ה״מכביזם״

אם יש משהו שכל כך מזוהה עם מועדון הכדורגל הצהוב, הוא רוח הלחימה הבלתי נגמר שלה אשר ידוע בכינויו: ״מכביזם״. לאורך שנים שיחקו לא מעט שחקני בית שהתחנכו וגדלו במכבי תל אביב מילדותם וזכו לכינוי ״מכביסטים״. בשנים האחרונות, חלה ירידתה דרסטית בכמות שחקני הבית אשר משחקים על כר הדשא שסוחבים את הקבוצה על גבם ומייצגים איתם את הערכים שעליהם גדלו. שרן ייני, קפטן הקבוצה האהוב של מכבי, הוא אחד כזה למשל. שחקן בית שמלבד גיחה קצרצרה בהולנד, שיחק כל הקריירה שלו במכבי תל אביב, ושייך לימי הזוהר של המועדון המעוטר. נכון להיום, חסר למכבי תל אביב מנהיג על כר הדשא. זהבי בדר״כ הוא האיש שלוקח על גבו את הובלת הקבוצה על המגרש ומחוצה לו, אלא שהתסכול שלו מהיכולת האישית, משפיע גם על רוח הלחימה הקבוצתית. הקהל של הצהובים לא רואה את הרעל בעיניים ואת הרעב לנצח כל משחק. זה משהו שמעבר ליכולת שיכול לספק מאמן. הווינריות שכל כך מזוהה עם מכבי תל אביב חדלה מלהתקיים על המגרש במחזורים האחרונים, כששחקני הקבוצה מבוהלים בכל פעם שהכדור מגיע לרגליהם או כאשר הקבוצה נמצאת בפיגור בדקות הסיום ואין טירוף לשים שער ניצחון. לאחר שלוש שנים בלי אליפות, אם מכבי תל אביב רוצה להשיב אותה הביתה, היא תהיה חייבת להחיות מחדש את ה״מכביזם״.

ההגנה

היא אומנם השלישית בטיבה בליגה, ועדיין, לא ייאמן באיזו קלות היא סופגת שערים. זה מתחיל מעמידה לא נכונה של המגנים ברוב ההתקפות של היריבה, דרך ציוות כושל של בלמים ועד טעויות חמורות של שחקני ההגנה, שקבוצות הליגה מצליחות לנצל. רוי רביבו ואבישי כהן למשל, הם לא מגנים שמצדיקים את שם התפקיד שלהם על המגרש, כי הם פשוט לא עושים הגנה, באופן שבו הם צריכים לעשות לפחות. שני ה״מגנים״ הצהובים מרבים לעלות למעלה ולסייע במאמץ ההתקפי של הקבוצה שזה נהדר ומבורך, אך ברגע שנוצרת התקפת מעבר של היריבה, רביבו וכהן ברוב המקרים לא חוזרים בזמן להגנה או נמשכים למרכז המגרש במקום להיות באגף ובכך יוצרים חור שמותיר שחקן חופשי על הקו ששולח כדור רוחב ויוצר מצב לגול. הדלילות של מכבי תל אביב בתפקיד המגנים בסגל כל כך ניכר על המצב של הצהובים, כאשר מלבד רביבו וכהן רק אופיר דוידזאדה ואנריק סאבוריט יכולים לשחק בתפקיד, וגם הם לרוב העונה מוסבים לתפקיד הבלם. אם כבר אמרנו בלם, מישהו יכול להצביע העונה על בלם יציב במכבי? בזמן שלמכבי חיפה יש שפע של בלמים אדירים ובבאר שבע מיגל ויטור שומר על הרמה שלו לאורך שנים, במכבי תל אביב אין אף בלם איכותי ויציב. אני לא אתחיל לפרט עכשיו על כל אחד בנפרד כי רק בשביל זה צריך כתבה בפני עצמה, אבל באופן כללי השורה התחתונה היא שעל כל אחד מבלמי מכבי תל אביב אפשר להעביר ביקורת כי אף אחד מהם לא מספק יכולת טובה לאורך זמן. דריק לוקאסן למשל, הוא בלם ששווה טעות במשחק. לא פחות. כמעט בכל משחק הבלם ההולנדי שוגה ובלא מעט מקרים, השערים שמכבי סופגת הם באשמתו.

לסיכום, מכבי תל אביב היא עדיין קבוצה שרצה לאליפות. קל מאוד לבקר אותה בשל התקופה הרעה, אבל אחרי כל ירידה מגיעה גם עלייה. אסור לשכוח את פתיחת העונה הטובה שלה ואת סגל השחקנים החזק שלה, אולי הטוב בליגה. הגיע הזמן שרובי קין יתעורר, יפקח את עיניו ויתחיל לפעול, ובמהירות. העונה עוד רחוקה מלהסתיים, וכל סיום מלבד אליפות יחרוץ את הדין מבחינת הקהל, וישלח את הפקודה להוריד את הגיליוטינה על ראשם של האשמים. אם העונה הזו לא תסתיים עם אליפות צהובה, היא תיזכר כאחת המפלות הגדולות בהיסטוריה של ליגת העל.

4 תגובות
 1. אביתר כותב

  אתה ככ צודק !

 2. יוסי אלמליח כותב

  מאוד אהבתי את הטור הזה

 3. ספיר כותב

  גולדהאר מכר אותנו

 4. משה כותב

  בתכלס,בדיעבד ידעו שמילסון הוא בורג הכי משמעותי לפני העזיבה לאליפות אפריקה, רוב הנק היו בגלל הברקות שלו, כח קבוצה עם רצף וכמות משחקים כזו לא יכולה להיות תלויה בכושר של שחקן אחד(זהבי לא במשוואה, הוא לא שחקן טקטי). האשמה היא של צוות הניהול של מכבי תל אביב שהיו זחוחים אחרי העליית שלב באירופה שלא חשבו על הפגרה בינואר.
  הם גם לא התכוננו לקצב משחקים של החזרה למגרשים אחרי ה7.10

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן