שלושת השבועות: על המהפך שעברה הפועל באר שבע

המקום: חדר ההלבשה של איצטדיון טדי.

הזמן: 23.12, 20:30 בערב.

הסיטואציה: הפועל באר שבע שומטת יתרון, נמצאת בפיגור 3-1 נגד ביתר ירושלים, ובדרך להפסד 5 ב 6 משחקים.

אי אפשר לדמיין מה עבר בראש של מאמן הפועל באר שבע, אליניב ברדה, באותם רגעים של הירידה למחצית. הכאב, הכעס, החמיצות והתחושה שכלום לא הולך לקבוצה שלו התערבבו יחד. סביר להניח שאליניב ברדה כבר ראה את הסוף שלו בהפועל באר שבע, אולי הוא אפילו כבר התחיל לארוז את התיק. הקבוצה בהדרכתו השיגה בסך הכל 11 נקודות מ 30 אפשריות, והייתה בדרך להפסיד עוד 3. אוויר הפסגות אליו התרגלה הפועל באר שבע בשנים האחרונות, התחלף בתחושת המחנק של התחתית. וכשמרגישים את המחנק הזה – מקומו של אף אחד לא בטוח, גם לא של מאמן שהוא סמל.

אבל אז הגיעה המחצית השנייה. ההתאמות שערך ברדה, ביחד עם המוטיבציה של השחקנים, הובילו את באר שבע לחזור למשחק בקאמבק הירואי – כזה שידברו עליו גם שנים קדימה. בסיום אותו משחק התייצב ברדה מול המצלמות ואמר: “במשחקים האחרונים אנחנו מתחילים להיראות כמו הפועל באר שבע. נצטרך להתייצב ואני מקווה שהמשחק הזה יעזור לנו. הראנו אופי”.

ומאז? לא ניתן כמעט לזהות את הפועל באר שבע. הקבוצה האפורה של תחילת העונה, זו שהייתה מחמיצה מצבים בטוחים על ימין ועל שמאל – הפכה בין לילה למפלצת. בעצם, בתוך 45 דקות. בהתקפה, בהגנה, באמצע – כבר 6 משחקים שהפועל באר שבע היא רמה מעל הליגה. המשחק הזה באצטדיון טדי הוציא את באר שבע לדרך חדשה, לדרך בה היא חוזרת להיראות כמו הפועל באר שבע.

קבלו כמה מהנתונים החריגים המתארים את השינוי שעברה הקבוצה מבירת הנגב:

– ב 8 המחזורים הראשונים – כבשה הפועל באר שבע 8 שערים.

ב 8 המחזורים שאחרי – כבשה הפועל באר שבע 25 שערים. פי 3!!.

– ב 8 המחזורים הראשונים השיגה הפועל באר שבע 8 נקודות.

ב 8 המחזורים שאחרי השיגה הפועל באר שבע 19 נקודות. פי 2.4!!

– ב 8 המחזורים הראשונים – באר שבע לא כבשה רביעייה אחת.

ב 8 המחזורים האחרונים – באר שבע עם 5 רביעיות.

– ב 8 המחזורים הראשונים באר שבע הפסידה 4 פעמים.

ב 8 המחזורים האחרונים באר שבע הפסידה פעם אחת בלבד.

– באר שבע מחזיקה כיום ביחס שערים של 15:33 (+18). היא הקבוצה שכבשה הכי הרבה שערים בליגה, והשלישית שספגה הכי פחות (מכבי חיפה ספגה 13, ומכבי תל אביב ספגה 10. שניהן עם משחק חסר).

קשה לשים את האצבע על מה בדיוק הוביל למהפך ה”מוגזם” שעברה הפועל באר שבע בין החצי הראשון של העונה לחצי השני. יכול להיות שזהו הפחד מהתחתית, יכול להיות שזו הידיעה שבאליפות הם כבר לא יזכו, יכול להיות שזהו הזמן שעליו דיבר ברדה ושאותו באר שבע הייתה צריכה.

ב21 יום לקח ברדה קבוצה מפורקת למסע, מסע שיקום. ב6 משחקים הוא החזיר את הפועל באר שבע ליכולת לה התרגלו האוהדים בשנים האחרונות. למספרים של קבוצת טופ בליגת העל. הקבוצה האפורה, החלשה, האנמית, זאת שאין לה מה למכור – נעלמה, ופינתה את מקומה לקבוצה חדשה. שמחה ואנרגטית, התקפית ומחוייבת. קבוצה עם אופי שלא מוותרת באף משחק, לאף יריבה.

אמש (שבת) קיבלנו עוד יום במשרד. הרביעייה הקלילה על הפועל תל אביב המתרסקת סיפקה לאוהדי באר שבע עוד רגעים של נחת. עוד 3 נקודות בטבלה, עוד היצמדות למקום השלישי. כולם יודעים בבאר שבע שהאליפות ככל הנראה לא תגיע השנה לבירת הנגב. אז מה שנשאר זה לפחות להנות, והחבורה באדום לא מפסיקה להנות. מיגל ויטור הלא נגמר, עדן שמיר שכובש משחק שני ברצף ועוד צמד של רותם חטואל סיפקו עוד תצוגת כדורגל של הדרומיים. אבל זה לא רק השערים, זו העליונות. 63% החזקה בכדור, 19 בעיטות לשער, 10 למסגרת, יחס המרה של 40% מהבעיטות למסגרת. שחקני הפועל באר שבע שלטו אתמול במגרש בבלומפילד ביד רמה. ממשיכים את הרצף האדיר של 21 הימים האחרונים.

לא מעט שחקנים עשו התקדמות אדירה בשלושת השבועות האחרונים בהפועל באר שבע. לדוגמא, יוני סטויאנוב המוכשר שנכנס להרכב ולעניינים ועומד כבר על 3 שערים ושני בישולים – כולם ב 6 המשחקים האחרונים.

אם זה עדן שמיר ורועי גורדונה שממשחק למשחק חוזרים להציג את הכדורגל של שנה שעברה. האמצע החזק של הפועל באר שבע מתאושש, ויחד איתו גם ספיגת השערים של הקבוצה, שעומדת על 3 ספיגות בלבד ב5 המשחקים האחרונים. שמיר גם כבש 3 שערים ב2 המשחקים החשובים, וגורדנה כבש שער אחד ובישל אחד. אין ספק שהתרומה ההתקפית הזו מבורכת – אבל כשהיא לא באה על חשבון הפקרת האמצע זה מושלם עבור הפועל באר שבע.

עוד שחקן שמצטיין העונה בהפועל באר שבע הוא אנדריי פוקו. פוקו הוא ה”כולבויניק” של הפועל באר שבע. השחקן שמשחק איפה שרק צריך. מגן ימני, קשר אחורי קשר התקפי – אנדרה פוקו שם, והוא תמיד טוב. פוקו הוא מהבודדים בשחקני באר שבע ששומרים על יציבות מתחילת העונה. ממעט לאבד, ממעט לטעות, אחראי ולא עושה שטויות.

אנטוניו ספר זה כבר סיפור הצלחה. השחקן הרומני הצעיר, שכמעט והושאל לקראת סוף חלון ההעברות של הקיץ – הוא הפליימקר הטוב ביותר שיש להפועל באר שבע. שחקן מפוצץ בכישרון שלא מפסיק לייצר מצבים, גם אישיים וגם לחבריו לקבוצה. 4 שערים ו7 בישולים ב16 משחקים יש לכישרון הרומני. ספר ייצר העונה לא פחות מ-19 מצבי הבקעה לשחקנים אחרים – נתון שממקם אותו במקום ה5 בליגה. היכולת והכישרון של ספר, לאורך כל העונה ובמשחקים האחרונים במיוחד, משכיחים את קשיי ההתאקלמות שהיו לרומני של באר שבע – ומעידים על שחקן מהרמות הגבוהות ביותר.

בשנים האחרונות בהם הפועל באר שבע נפלה כל כך הרבה פעמים עם הזרים שלה – החשיבות של פוקו וספר היא גבוהה לאין שיעור. שנה אחרי שנה הנחיתה כאן באר שבע זרים שלא הרשימו בלשון המעטה. אומנם, גם השנה הזרים של הפועל באר שבע, למעט פוקו וספר, לא מרשימים במיוחד – אבל זה מה שהופך את הבינגו וההצלחה של השניים למיוחדים עוד יותר.

אבל מעל כל השחקנים בהפועל באר שבע יש שחקן אחד. כוכב כדורגל. הלוא הוא רותם חטואל. חטואל, שסחב פציעה קשה מהעונה שעברה, חזר לשחק באופן רציף לפני 8 מחזורים – נגד מכבי פתח תקווה. זוכרים את הסטטיסטיקות שהבאנו פה מקודם? חילקנו את 16 המחזורים ששוחקו עד כה ל8 משחקים ו8 משחקים. 8 משחקים בלי חטואל ו8 משחקים איתו. אם הספקתם לשכוח את המהפך שעברה הפועל באר שבע בין החצי הראשון לשני תגללו למעלה. אז לא, המהפך שעברה הפועל באר שבע הוא לא רק בגלל רותם חטואל. אבל אפשר להגיד שלרותם יש בו חלק משמעותי. 7 שערים ובישול ב8 משחקים מעניקים לחטואל את הפסגה של מלכות השערים של הפועל באר שבע בפער. שימו לב לנתונים של כוכב הכדורגל: רותם חטואל העונה בליגת העל: מעורב בשער כל 79 דקות, כבש 7 שערים ב26 איומים לשער (26.9%) ומתוך 10 איומים(70%), לחטואל יש 4.89 שערים צפויים עד כה העונה, כלומר הוא כבש 2.11 שערים יותר ממה שהוא היה צפוי לכבוש. רותם חטואל מוכיח פעם אחר פעם שהוא המנוע של הפועל באר שבע. ממשחק למשחק הוא מביא יותר ויותר כישרון למגרש, ונדמה כי הוא לא מתכוון לעצור. עכשיו רק נשאר לו לא להיפצע – והוא לגמרי בדרך לפסגה.

ב21 ימים אליניב ברדה הצליח לעשות את הבלתי ייאמן. בתוך 3 שבועות הצליח ברדה להפוך קבוצה מהחלשות בליגה לקבוצה האטרקטיבית ביותר. מה בדיוק ברדה אמר לשחקנים שלו באותה מחצית ב23.12 בחדר ההלבשה של אצטדיון טדי – אנחנו לא יודעים. אבל, מאז אותה הפסקה בת 15 דקות – שחקני הפועל באר שבע מספקים כבר יותר מ 500 דקות של תצוגות כדורגל. משחק אחרי משחק, שבוע אחרי שבוע.

המשימה כעת בבירת הנגב היא לשמור על מודעות. לא להתבשם מאווירת הניצחון ולא להגיע למשחקים באופוריה. הסגל של באר שבע הוא לא מושלם – הוא אפילו לא קרוב לזה. תראו לדוגמא את העובדה שפוקו צריך לשחק את עמדת המגן השמאלי, כי יש רק את פליטר שזו העמדה שלו, תראו את הזרים שלא פוגעים, ותראו את זה שאין אף חלוץ 9 “אמיתי” שברדה סומך עליו. הטעויות בקיץ היו רבות – והחיזוקים לינואר יהיו חייבים להגיע, בכל העמדות ועם השחקנים הכי איכותיים שיש. אבל נדמה, שהפועל באר שבע צאה מהמשבר והיא צועדת לה בדרך חדשה. דרך של כדורגל משוחרר והתקפי, צבעוני ושמח.

אליניב ברדה כבר פרק את התיק שהוא ארז באותה מחצית באצטדיון טדי. משבוע לשבוע הוא מתרווח בקצת יותר נוחות על הכסא במשרד המאמן של הפועל באר שבע. האם העתיד של החבורה מבירת הנגב יהיה זוהר כמו ההווה? אין לדעת. אבל נכון לעכשיו, אין ספק שברדה הוא האיש שהכי מתאים להפועל באר שבע, והפועל באר שבע היא הקבוצה שהכי מתאימה לברדה.

 

1 תגובה
  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) כותב

    אחלה כתבה תודה

השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן