24 או 25? המחלוקת מאחורי מספר האליפויות של מכבי תל אביב

מאחורי האליפות החדשה של מכבי, עומדת מחלוקת ארוכת שנים: בכמה אליפויות זכה המועדון? | עושים סדר

מכבי תל אביב זכתה אמש (שבת) פעם נוספת באליפות המדינה. החבורה של רובי קין הצליחה להחזיר את הצלחת למרכז אחרי 3 שנים של יובש, ולהוסיף עוד תואר לארון העמוס שלה.

עם הזכייה של מכבי תל אביב, התעוררה מחדש שאלה חדשה-ישנה: בכמה אליפויות זכה המועדון?

על פי ההתאחדות לכדורגל, הגוף הרשמי במדינת ישראל, מכבי תל אביב זכתה אמש באליפות מספר 24 בתולדות המועדון. מנגד, במכבי תל אביב טוענים שזו הייתה האליפות ה-25 של המועדון, אליפות אחת יותר ממה שההתאחדות מחשיבה.

אז מה עומד מאחורי המחלוקת בין הצהובים-כחולים להתאחדות?

ליגת העל בכדורגל הוקמה בשנת 1931, 17 שנה לפני הקמת המדינה. בשנים הראשונות להקמתה, הליגה שוחקה במבנה המוכר, עם קבוצות מכל רחבי הארץ שהתחרו זו בזו.

בשנת 1939, כמעט עשור לפני קום המדינה, חולקה הליגה הבכירה ל-7 מחוזות: תל אביב מחלקה א’, מחוז ירושלים מחלקה א’ שכלל את הקבוצות הבריטיות בלבד, מחוז חיפה מחלקה א’, תל אביב מחלקה ב’, שומרון מחלקה ב’ ודרום מחלקה ב’. ההחלטה לפרק את הליגה למחוזות הגיעה בעקבות אירועי המרד הערבי הגדול, שלא אפשרו אירוח של קבוצות ממחוזות שונים במחוזות אחרים. וכך, קבוצות מהליגה הבכירה וליגת המשנה מוזגו לתוך ליגה אחת עם מחוזות.

מכבי תל אביב שיחקה בליגה שנחשבה לקשה ביותר מבין 7 המחוזות האחרים, והיא זכתה במקום הראשון במחוז תל אביב מחלקה א’.

על פי ההתאחדות לכדורגל, מכיוון שלא התקיימה באותה שנה ליגה ארצית בכירה, האליפות של מכבי תל אביב איננה נחשבת ל’אליפות המדינה’, ובשל כך היא אינה נספרת במניין האליפויות הרשמי של הקבוצה. מנגד, במועדון מתל אביב טוענים שהם זכו באליפות של הליגה שנחשבה לחזקה ביותר – ולכן צריך להחשיב להם גם את האליפות של שנת 1939.

ולכן, אם תשאלו את הגוף הקובע במדינת ישראל – מכבי תל אביב זכתה ב-24 אליפויות, אבל אם תשאלו את מכבי תל אביב – הם יגידו לכם שהאליפות של 1939 הייתה לא פחות טובה מהאחרות, והצהובים מתכננים להוסיף את הכוכב החמישי מעל הסמל, בכדי להנציח 25 אליפויות!

(קרדיט תמונה: ההתאחדות לכדורגל)
השאירו תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם, היא חסויה.

דילוג לתוכן